Pierre Clostermann: Velky cirkus

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Pierre Clostermann: Velky cirkus

Příspěvek od Fatale »

Uz od nekolika lidi jsem zaslechl, ze Closterman ve sve knize Velky cirkus pise casto jenom nepodlozeny, nebo rovnou vymysleny blaboly, dokonce jsem zahledl i v predmluve nejake knihy hlasku, ze si Closterman narokoval o nekolik sestrelu vic (autora ted nevim, pokusim se najit). V jednom Letectvi + kosmonautika pry vysel clanek, kde byly porovnavany pasaze z knihy s historickymi skutecnostmi, nekteri lide se na tenhle clanek odvolavaji, ale jako na potvoru ho nikdo nema. Mne osobne se Velky cirkus moc libi a z myho pohledu laika tam nenachazim hlouposti, naopak se mi treba zamlouva, jak se stavi k americkym sestrelum.

1) Nemate nekdo zmineny clanek z L+K?
2) Jaky mate nazor na Clo-Clo?

http://members.chello.be/kurt.weygantt/ ... ermann.htm
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Mám takový dojem, že nějak tam nesedí sestřelení Nowotnyho. Té sekci o amerických sestřelech bych věřil, RAF měla přísný systém uznání sestřelů. Taky je dobrá ta část o konci války a o osvobozené Francii.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

to overovani sestrelu bylo blby na vsech stranach, nejen na americky, kuprikladu ztraty Luftwaffe z roku 1941 jsou cca 200 letadel, kdezto piloti RAF si narokovali pres 900 sestrelu, v roce 1942 si narokovali skoro 600 killu, LW ztratila 180 letadel. Jde samozrejme o ztraty v boji, daleko vic letadel ztratili v dusledku nehod, nez cinnosti nepritele. Stejne tak je to ale na vychode, tam si kuprikladu jeden LW pilot narokoval 8 sestrelu za den, jenomze Rusove v tom useku ztratili za cely den 2 letadla... proste k omylum i "omylum" dochazelo vsude :wink:

Nowotny- to je zajimava vec, ja cetl a slysel uz 5 verzi jeho smrti
1.- sestrelen pri utoku na bombardery jejich strelci
2.- sestrelen pri utoku na bombardery jejich doprovodem (mustangy)
3.- sestrelen tempesty pri pristavani
4.- sestrelen mustangy pri pristavani
5.- sestrelen vlastnim flakem, kdyz se pri pristani snazil zbavit trech p47, sami piloti Jugu priznavaji, ze nevystrelili ani ranu, ale dostali ho vlastni delostrelci

Kamarad mi rikal, ze dokonce mel .mp3 s nahravkou Nowotnyho hlasu, jeho posledni hlaseni pozemni stanici nez zemrel, udajne povidal, ze byl zasazenej palbou b17, je zranenej a prestal mu fungovat motor. Bohuzel o tuhle nahravku prisel pri vynucenem formatu hdd, nicmene kdo vi, co to bylo zac, kdyby byla prukazna, tak asi neni tolik dohadu...

Stejne tak jsem o Nowotnym slysel 3 verze mista jeho narozeni
1.- Ceske Velenice- ceska cast
2.- Ceske Velenice- rakouska cast
3.- Gmund (kousicek od C.V.)

ale to sem vlastne nepatri :O)))

Velkej cirkus je imho moc pekna knizka, je to ctivy, popisy souboju super, proste letecka klasika 8)
Uživatelský avatar
Radola Gajda
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 407
Registrován: 10/10/2004, 14:29
Bydliště: ČR

Příspěvek od Radola Gajda »

Bod tři píše i Pierre ve své knize,je to nejlepší kapitola s knihy dost jímavé,jak se společně baví o nepříteli a vzdávají mu hold...
Obrázek
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

Se musim pochlubit, dneska jsem v jednom brnenskym antikvariatu uplne nahodou nasel Velkej Cirkus v bezvadnym stavu za supr cenu 65,- kacek. :mrgreen:
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

A ty by jsi za něj dal třeba 3x tolik viď :mrgreen: No jo, ne nadarmo se říká, že každá věc nakonec najde svého kupce :D
Určitě to bude nějaký dědictví po nějakým "dědovi" a pro synky už to nemělo cenu, no aspoň že to neskončilo na kontejneru. A udělalo ti to ještě radost!
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

65Kc za tak supr knizku je fakt vtip, ale pro mne prijemnej :mrgreen:
Radost mi to udelalo velikou, protoze o svuj vytisk (v novejsi reedici nekdy z pocatku devadesatych let) jsem bohuzel prisel :( (kdyz chces o neco prijit, pujc to)
Odpovědět

Zpět na „Knihy, recenze knih“