Dohady a hádky o nejlepší stíhací letadlo WW2

vše co přesahuje rámec výše uvedených témat

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Pánové na začátku tohoto článku autor řekl, debata nemá konce, věřte,že mezi odborníky a historiky také ne, ale všude je hodnoceno, přes trochu horší výhled, pilotáž pro začátečníky, je to jedna z pěti nejlepších stíhaček, které v druhé světové války zasáhly i když pro nás negativně do II. světové války. Oceňuje se přizpůsobivost verzí a výzbroje během války. A když byl pan pilot tak dobrou noc. Zapoměl jsem dodat všechny verze vznikaly na základě požadavku pilotů, vtom byla mašinérie Udeta Galandta a Göringa dokonalá.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Které jsou ty čtyři další?

Osobně to považuji za nesmysl, protože je nutno říct minimálně kdy v WW II byl Bf 109 jeden z nejlepších. 1940-41 ano, tam měl přes všechny chyby malou konkurenci, pak už je to ale složitější...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Dal bych Fw-190, Spit. Mk IX a v73, Me-262 a Mustanga< nebo sp93 Thunderbolt.
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

to nelze pausalizovat, protoze zalezelo na typech, jednou byl lepsi ten, podruhy ten, stejne tak je blbost srovnavat stihacky pro eskortu s tema na obranu...

udelejme hitparadu:
vyjmenujme 10 typu spitu, 10 typu 190tek, 20 typu 109tek, 5 typu lavocek, 10 typu zer, 5 typu mustangu, 5 typu jugu, 5 typu korzaru, atd. atd.

no jsem zvedavej co vyhraje, ja se toho nesmyslu ale neucastnim ;O)))))
válka je vůl
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ten letoun prostě vydržel s dobrými piloty až do dubna 1945 a atlantis to skoro řekl, které to byly, jak si jinak dělá většinou jenom legraci a nesmysl to prostě není.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Letoun není módní výstřelek neposuzuje se podle momentální situace, ale podle účinnosti na bojištich za celé období, přizpůsobovosti verzí, náročnosti na použití v polních podmínkách, spotřebu PHM, opravitelnost a ještě dalších několik ukazatelů.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

jestli to chces porovnavat, tak je jasny, ze nejlepsi bude to nejmodernejsi, ne? proto nechapu, co ti tam dela emil, spit 9...

proste tempest, mustang D/K, dora, 262, 109k, zkratka nejvykonejsi letadla...

jenomze tim padem zapomenes na spita 5c, kterej byl ve svy dobe excellentni, zapomenes na 109g2, na 190a4, na spita 2... kazda doba mela svy super letadlo, ale to by sis musel rozdelit valku tak na 1/4 roky a hodnotit si nejvykonejsi letadla ty doby, ve valce jako celku nema spit 9 co delat...

ale stejne je to porovnavani jablek a hrusek...
válka je vůl
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

michan píše:Letoun není módní výstřelek neposuzuje se podle momentální situace, ale podle účinnosti na bojištich za celé období, přizpůsobovosti verzí, náročnosti na použití v polních podmínkách, spotřebu PHM, opravitelnost a ještě dalších několik ukazatelů.
tohle vsechno ti ovlivni treba blbe vycviceny piloti, oni vysledky mit nebudou, ikdyz je to letadlo sebelepsi, pritom to muze bejt stroj jako hrom...
válka je vůl
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Hrušky jablka to taky nejsou, je třeba si říct 5 letounů stíhacích, mezi ty přeci Me 109 patří a je to začátek článku, no a pak jenom srovnávat, ale je třeba znát pravidla podle kterých se porovnává. jinak přece budeme všichni říkat nesmysl.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

jenomze 109 neni 1 letadlo, ale treba 20 typu... kterej je lepsi? 109k4, nebo g2?

prijde mi to takovy blby a to i treba srovnavat 109tky s tempestama, jedno byly stihacky pro low alt, druhy naopak vejskovy, jedno obrany, druhy utocny, jeden typ mel v boji presilu, druhej byl v mencine, prohod jim operacni vejsky a budou nemozny oba typy... je to divny :roll:
válka je vůl
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Já to beru tak, že to, co bylo v určité době špička mohlo být za rok klidně zastaralé...čili srovnáván s aktuálními protivníky.

v případě Bf 109 jde o tolik versí po celou válku, že říct paušálně Bf 109 mi samo o sobě přijde divné. Rozdíly mezi Bf 109 B a K byly obrovské, také čas mezi nimi...

Ostatně to, že vydržel až do konce války a s dobrými piloty byl stále úspěšný...to vydržel i třeba A6M, který s dobrými piloty byly stále nebezpečným protivníkem...ale přesto byl zastaralý.

Je to asi otázka nazírání...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Jo, jsem zvědav jestli někdo, podle správných pravidel zjistí těch pět stíhaček.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Podle jakých kritérií...to je ten problém.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

michan píše:Jo, jsem zvědav jestli někdo, podle správných pravidel zjistí těch pět stíhaček.
co jsou to "spravny pravidla"?

takovyhle srovnavani ma imho trosku smysl jenom v tom, ze by se utvorily dvojicky/trojicky letadel, ktery v ty dobe litaly proti sobe a porovnavat je jenom mezi sebou, ale ani to neni dokonaly, vem si, ze nasi piloti litali treba spity 5b az do 44. roku, zatimco jini meli spity 9 uz ve 42. ...
válka je vůl
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Byly řečeny , myslím ta pravidla a řeknu Spity ve všech verzích je ta druhá druhá stihačka.
ObrázekObrázekObrázek
Reisen
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 200
Registrován: 27/11/2005, 17:47
Bydliště: Louny

Příspěvek od Reisen »

No, podle mně to nejde, Vždycky se dostanete do subjektivních a do zprostředkovaných subjektivních hodnocení a pocitů hodnotitele.
Já o sobě vím, že jsem se specializoval na Japonsko 1920-1945 a tak nebudu objektivně hodnotit Spita XIV, Ta-152, Mustanga už vůbec (byl to hajzl :( )
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

proc byl mustang hajzl?
válka je vůl
Reisen
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 200
Registrován: 27/11/2005, 17:47
Bydliště: Louny

Příspěvek od Reisen »

To je axiom. Stejně jako Lighting a Thunderbolt, nebo Hellcat a Corsair.
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

v tom pripade to byl velkej hajzl :mrgreen:
válka je vůl
Reisen
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 200
Registrován: 27/11/2005, 17:47
Bydliště: Louny

Příspěvek od Reisen »

No vidíš, nakonec budeš docela chytrej kluk. :D
Odpovědět

Zpět na „Komplexní témata a různé“