Střelba na letce "na padáku".

vše co přesahuje rámec výše uvedených témat

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

Farky - podle mého by se toho dopustil, jen to nebylo výslovně označeno za válečný zločin, ale protože v takové kategorii tehdá nidky neuvažoval, tak to bylo jedno, zkrátka špatná věc to byla i tehdá...

Ano, v podstatě ano... u těch granátů je to složitější, ale třeba u lodních dokladů to tak fungovalo, pokud to nějak dělala většina, sotatní se přizpůsobili, i když smlouvu třeba nepodepsali...
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tempik »

Pátrač píše:Zabíjení vojáků na padácích , zde tedy pilotů není přece nic neobvyklého. Nevím jak je to ošetřeno mezinárodním právem - Vallune- podívej se na to a pokus se udělat nějaký report. Byl bych Ti za něj nejen já velmi vděčný.

I tom, že tyto věci dělali piloti všech armád nepochybuji. Ale je zajímavé že se to asi neřešilo po válce jako válečný zločin, alespoň o tom nemám povědomí. Dále je zajímavé, že literatura mě dostupná píše, že nejvíce těchto exekucí prováděla americká armáda, letectvo a námořnicvo.

Vím případu kdy americká námořní letectvo leteckými kulomety postřílelo cca 4 700 japonských vojáků, kteří přežili potopení svého konvoje a když bojovali o holé životy na hladině Pacifiku tak je americké letectvo bez skrupulí pobilo.

Podobně jsem narazil na případ kdy posádky dvou amerických torpédovek postříleli několik set - píše se o 450 mužích - tonoucích námořníků a vojáků opět po potopení jejich přepravních lodích.

Americká historie to obhajuje jako vojenskou nezbytnost. Pokud to tedy může být nezbynost pro jedny, proč by to měl být zločin u jiných?

Zabít pilota na padáku je asi neetické - ale je to vycvičený voják a pokud se dostane zpět do kokpitu budu s ním muset bojovat další den znovu nebo bude opět bombardovat naše vojáky či města. Navíc pokud daný pilot před chvílí sestřelil mého kamaráda - kdo by našel odvahu mě soudit?

Střílet na výsadkáře na padáku? Je to opět na diskusi - ale výsadkáři jsou, byli a budou elita vojáků - pokud ho nechám přistát, nejspíše mě zabije - je zcela jistě lepší voják než já.

Tato diskuse je poněkud kontroverzní ale myslím si, že pokud by Vallun přinesl nějaký právní pohled a on to dokáže, tak by mohla být i velmi přínosná.

Hansi to jsem netušil, že říšský maršál byl takové holokacaustní neviňátko. To myslíš opravdu vážně?

K tomu střílení do japonských námořníků bojujících o život bych chtěl doplnit takovou malou "bezvýznamnou" drobnost.
Japonští námořnící (a nejen námořníci samozřejmě) se vzdávali jen neochotně a při předchozích pokusek US NAVY zachraňovat japonce z moře došlo k mnoha případům, kdy japonci počkali až k nim záchrané čluny připlují a začali po nich házet granáty. To jen aby to americké masakrování japonců ve vodě nebylo až tak černobílé.
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Příspěvek od vodouch »

knezdub píše:Čistě teoreticky je parašutista ozbrojen a může se bránit ...
Vallun píše: Výsadkáři nosí zbraně tak, aby i v průběhu letu na padáku mohli střílet ...
Mládenci, vnukli jste mi báječný nápad. Mělo by se založit téma, kde by se diskutovalo
- jak se parašutista toho kterého státu roztočí při pádu na padáku, když odpálí dávku
- kdy a jak se jen rozhoupe
- atd. atd.
Obrázek
Uživatelský avatar
Collombo
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 205
Registrován: 1/3/2009, 12:18
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Collombo »

To vodouch
Áno naprostá pravda, hlavně Německé padáky pro parašutisty použité na Krétě, ty měly šnůry k postroji připojeny skoro v jednom bodě na zádech, tak ab měl výsadkář volné ruce a teoreticky se mohl bránit, výsledek byl právě takovej že se pak akorát na popruzích roztočil jako čamrda.
Navíc na šnůry tak vůbec nedosáhl takže prostě šel s proudem (vzdušným).
.....asi nemá cenu nic zakládat :D

Sorry za OT
In hoc signo vinces.
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1875
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od El Diablo »

Výsadek na Krétě není asi nejlepší příklad...
V Tarnewitz vznikla varianta, jež se při střelbě na zemi natáčela výšlehovým otvorem dolů, při střelbě z padáku vpravo o 90 stupňů.
http://www.strelecky-portal.cz/encyklop ... fg-42.html
Uživatelský avatar
Collombo
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 205
Registrován: 1/3/2009, 12:18
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Collombo »

El Diablo
Špatně jsam se se vyjádřil, ta Kréta byla jen kvůli tomu že si nevzpomenu na vzor těch padáků.

Každopádně díky za odkaz.

EDIT:asi jsem to nepobral, ale krom toho že výsadkáři skákali na Krétě bez těžších zbraní,(což jsem si hned neuvědomil) jse z tvého odkazu žádný protiargument nevydoloval.

Hele, asi ty paragány fakt založíme...
In hoc signo vinces.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Tempik píše:K tomu střílení do japonských námořníků bojujících o život bych chtěl doplnit takovou malou "bezvýznamnou" drobnost.
Japonští námořnící (a nejen námořníci samozřejmě) se vzdávali jen neochotně a při předchozích pokusek US NAVY zachraňovat japonce z moře došlo k mnoha případům, kdy japonci počkali až k nim záchrané čluny připlují a začali po nich házet granáty. To jen aby to americké masakrování japonců ve vodě nebylo až tak černobílé.
Proč bezvýznamnou - drobnost? To je důležité. Ale k tématiu to má daleko.

Důvod těchto masakrů neřešil, že by se stejně asi nechtěli vzdát. Zdůvodnění bylo úplně jiné - pokaždé zde byla hrozba, že by dokázali doplavat k popřeží kde by se připojili k vlastním lidem a bylo by potřeba je pobít v boji.

Jelikož do toho se americkému velení nechtělo - na co ztrácet vlastní muže v boji, když ty Japonce můžeme s nevelkým materiálním nákladem pomlátit ve vodě?
Podle regulí jak bylo stanoveno výše to byl jednoznačný válečný zločin ale:

primo: Američané válku vyhráli a tedy oni určili co zločin je a kdo je zločinec

sedundo: vojenská logika byla nezpochybnitelná - stovky v jednom případě a tisíce v druhém příladě dalších vojáků by stáli hodně životů při pozemním boji. Je to jen další ukázka vojenského pragmatismu - stejně jako shoz atomovky.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

Pátrač - být tady Argonantus, tak Ti za to ad primo vyčiní - a zcela po právu:)

Je třeba nezapomínat, že stupeň totality války určili Japonci sami, oni sami první porušily i ty mezinárodní úmluvy, jimiž byli přímo vázáni. Pokud pak porušili i obyčejová pravidla, měli Američané možnost se zachovat stejně, aniž by to bylo porušením práva z jejcih strany.

Mne to spíš trochu mrzí z toho důvodu, že tím znemožnili stíhat námořníky hitlerovské Kriegsmarine, kteří se téhož v Atlantiku dopouštěli v některých případech taky - na rozdíl od Spojenců...

scundo - s vojenskou logikou je to složitější vzhledem k zásadě vzájemnosti - s Německem relativně fugnovalo to, že se trosečníci nechají na pokoji a těžily z toho obě strany. Vojenská logika by protestovala proti stavu, dky by Japončici trosečníky stříleli a Američané nikoliv...

Ještě ad Goering - já žil taky v domění, že to on chtěl vydat rozkaz ke střelbě na piloty. Ale je fakt, že když si to zpětně promyslím,taks e mi to úplně nezdá, vzhledem ke zde uvedenému... Dovedu si ale představit, že to Hitlerovi odkýval, ale pak jej seřval Galland a spol, tak se rozvzpoměl an svou rytířskost a rozkaz zrušil...
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Destroyman »

Vallun píše: Mne to spíš trochu mrzí z toho důvodu, že tím znemožnili stíhat námořníky hitlerovské Kriegsmarine, kteří se téhož v Atlantiku dopouštěli v některých případech taky - na rozdíl od Spojenců...
Jen technická: Heinz Wilhelm Eck, velitel U-852 byl odsouzen a 30. listopadu 1945 oběšen za střelbu do trosečníků z řecké nákladní lodi Peleus. Tím byl dán precedens pro trestní stíhání i jiných velitelů, ale už nikomu jinému se nic takového nepodařilo prokázat. S jednou jedinou výjimkou, kterou byl Dudley "Mosh" Morton, velitel ponorky USS Wahoo. Jenže Mortona dostali Japonci už v r. 1943, takže žádný soud samozřejmě nebyl.
Ono se to s tou střelbou do trosečníků často přehání... To, co zmínil Pátrač, to je patrně tzv. Bitva v Bismarckově moři z března 1943, kdy opravdu teoreticky hrozilo, že trosečníci doplavou na Novou Guineu a připojí se k posádce. Nakonec tam opravdu někteří doplavali, ale k ničemu to nevedlo. V džungli si je stejně nakonec našli domorodci, ulovili je a snědli.
Naposledy upravil(a) Destroyman dne 3/3/2010, 10:04, celkem upraveno 1 x.
さようなら。
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Ad ponorkáři Kriegsmarine) - ti ale v některých případech byli odsouzeni a popraveni, ne? Jestli si vzpomínám snad nějaký masakr nějakého řeckého parníku a jeho trosečníků?

Ad Göring) - ano, tohle by mu bylo i docela podobné. Jen s tím rozdílem, že by ho asi Galland neseřval. To by asi brzy doGallandoval. Otevřené konflikty s Göringem přišly spíše až v roce 1944, což vyústilo v "odstranění" Gallanda a jeho přesun do JV44 (na přímý rozkaz Hitlera). Göring byl nesmírně ješitný a kritiku by nerozdýchal. Proto mu ji také jeho podřízení moc nedávali najevo. To samé ale platí i u Hitlera. A jak to dopadlo je všeobecně známo - dva nejvyšší jsou jen částečně informováni o situaci. Jeden z nich na základě těchto informací dává nešťastné pokyny a druhý trůní na Carinhallu a střílí jeleny.

Ad střelba z padáku) No :) Tak osobní pistolí (u Luftwaffe Luger P08, nebo častěji u stíhačů Walter PPK) se letec svým způsobem bránit mohl, dokonce by ho to snad ani neroztočilo :). Ale vzhledem k výcviku, který v tomto směru neměl a vzhledem ke zkušenostem, které neměli minimálně ti, kteří již dříve pod vrchlíkem padáku nepřistávali kamsi mezi medvěda a smečku vlků, šance na zásah nebyla vysoká :)

edit: tak koukám, že to Destroyman už napsal za mě :)
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17777
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Chlapci vy mě donutíte "odvakuovat" mé vzácné sešity APKR a zase si projít životopis A.Gallanda. Tam něco o řvu a házení rytířským křížem bylo, a taky o tom, že to byl kvůli své popularitě u veřejnosti těžko odstranitelný muž .. Ale mrknu.. ty sešity byly vydány v 1991, takže možná jsou mé vzpomínky zastřeny.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

Hans S. - to seřvání jsme myslel spíš obrazně, předpokládám,že Galland dobře věděl, jak s Goeringem jednat;)

Ta střelba zpadáku rozhodně nebyla myšlená tak, že by stříleli piloti, ale ti výsadkáři...

Děda se narodil 1925, po válce u paragánů sloužil a říkal, že to trénovali...ale co tím přesně myslel, ani jaké měli padáky nevím...

Co se týče těch ponorkářů - je to spíš teoretická otázka, v mnoha případech nepřežil nikdo z trosečníků a ani ponorka se nemusela vrátit do přístavu... Každopádně v Norimberku vypovídali Američané, že to v bojích proti Japonsku byla používaná taktika, pročež bylo zastaveno vyšetřování tímto směrem... viz reakce na Donitzův rozsudek v Norimberku...
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Nepraštil tím Ritterkreuzem spíš Lützow nebo Steinhoff?
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17777
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Životopis páně Lützowa jsem nečetl, takže buď to byl Galland nebo Steinhoff. Jen marně šátrám v paměti jaký konflikt vedl Steinhoff, krom snahy se zbavit Göringa v jistém období. A tam si spíše pamatuju na opatrném lavírování jak se diplomaticky poslat k šípku Himmlera.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Günther Lützow memoáry nenapsal - válku nejspíše nepřežil (dodnes je vedený jako pohřešovaný). On právě Steinhoff v Poslední hodině popisuje, jaké konflikty s Göringem měl jak on sám, tak Lützow. Ten si servítky nebral vůbec. A pak tam ještě uvádí, jak rozlámaní a ohořelí vyrazili krátce po válce s matadorem nouzových situací, "Graf" Punskim, do města :) Výborná kniha, konečně jsem ji sehnal v jednom antikvariátu :)
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17777
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

To ano Mesinská silnice i V poslední hodině se četly velmi dobře. Ale už je to let, co jsem je četl :roll:
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Vallun píše:Pátrač - být tady Argonantus, tak Ti za to ad primo vyčiní - a zcela po právu:)

Je třeba nezapomínat, že stupeň totality války určili Japonci sami, oni sami první porušily i ty mezinárodní úmluvy, jimiž byli přímo vázáni. Pokud pak porušili i obyčejová pravidla, měli Američané možnost se zachovat stejně, aniž by to bylo porušením práva z jejcih strany. ..
Ale nepovídej a proč by mi měl vyčiniti? Jistě je pravda, že Japonci se od počátku války chovali jako sadistické zrůdy. To ale nedává těm lepším, za které se Američané považovali právo jim v tom konkurovat. Pokud ano tak lepší nejsou a po válce nastupuje právo a pravda vítěze.
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 4/3/2010, 06:49, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17777
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Takže ke kauze Galland vs Göring. Zdroj Plastic Kits revue č.2, ročník 1991, článek Generál Stíhačů Adolf Galland, autoři Ing.Ladislav Hladík a Petr Stachura:
Na podzim roku 1944 se u Göringa znovu jednalo o problémech obrany Říše. Při té příležitosti Göring shromáždil velitele stíhacích jednotek a zahrnul je výčitkami. Řekl jim, že již v "Bitvě o Británii" stíhací letectvo zklamalo a mnozí z vyznamenaných velitelů si nad Anglií své Rytířské kříže vyšvindlovali.
Adolf Galland vzpomíná: "Naslouchal jsem mu se stoupajícím vzrušením. Nakonec jsem to nevydržel, strhl jsem RK z hrdla a hodil jsem mu ho na stůl. Ledové ticho leželo v prostoru. Díval jsem se pevně do očí říšského maršála, ale nestalo se nic. Göring však již vedl jednání mírnějším tónem. Od toho dne jsem svoje vyznamenání více než půl roku nenosil."
O střílení do padáků ani slovo ...
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Příspěvek od CAT »

Já zde mám jednu připomínku... Střílení z padáku od výsadkářů... teď si nejsem úplně jistej, protože je to pár let co sem to studoval, ale přijde mi to jako naprostá kravina. IMHO jde puška s batohem na provaze na zem ještě před vojákem, aby on sám byl co nejlehčí. Pušku výsadkář bere až po dosednutí na zem...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17777
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Dám sem to video z výcviku výsadkářů Luftwaffe - je na něm vidět, že cvičili se zbraní v ruce...
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Komplexní témata a různé“