Chemicke zbraně - Organofosfáty

vše co přesahuje rámec výše uvedených témat

Moderátor: Pátrač

Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Příspěvek od Stuka »

K nervovému agentu dodám, že nejznámějším je látka VX. Jde o jednu z nejjedovatějších známých chemikálií (je asi stokrát toxičtější než sarin). Byla objevena v roce 1952 ve známém britském středisku výzkumu chemických zbraní v Porton Down a údaje o ní byly předány Spojeným státům (údajně za výměnu info o termonukleární zbraně). Látka VX se později stala základem chemického arzenálu USA. Smrtelná dávka je asi 10 miligramú při styku s kúží. Jde o olejovou tekutinu bez zápachu a chuti, jantarové barvy. Výroba a hromadění jedu byla zakázána r.1993.

VX byl překonán tajemným paralytickým plynem Novičok, který byl údajně vynalezen v bývalém SSSR (v letech 1970-80) a který by měl být pětkrát až osmkrát účinnější než VX. Je nezjistitelný a překoná každou známou protichemickou ochranu. Múže mít vliv na lidské geny.
ObrázekObrázek
Veronika
Příspěvky: 1
Registrován: 8/5/2014, 00:04

Re: Chemicke zbraně - Organofosfáty

Příspěvek od Veronika »

Všechny moc zdravím, článek o chemických zbraní je fajn, akorát mi tady chybí citace. Moc se mi líbí obrázek působení acetylcholinu na přenos nervového impulzu za působení NPL, ráda bych ho použila do své školní práce, nemohl by jste mi tady prosím Vás hodit odkud je, z jakého encyklopedie, či handbooku? Název, autora, rok....moc děkuju.
Odpovědět

Zpět na „Komplexní témata a různé“