Torpéda jihlavského vynálezce ničila ponorky

vše co přesahuje rámec výše uvedených témat

Moderátor: Pátrač

Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1871
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Torpéda jihlavského vynálezce ničila ponorky

Příspěvek od El Diablo »

Torpéda jihlavského vynálezce za války ničila Hitlerovy ponorky
17. listopadu 2012 11:57
Až čtyřicet let po smrti jihlavského profesora Františka Navary vyplouvá poprvé na veřejnost jeho neobyčejně zajímavý příběh, do něhož patří Albert Einstein, odpor k Hitlerovi, nový systém navádění torpéd a 37 zneškodněných německých ponorek.

Navara v době nástupu Hitlera vymyslel v naprostém utajení teorii navádění torpéd reagujících na zvuk lodního šroubu. Tuto myšlenku mu později pomohl prosadit v USA Albert Einstein. Díky jihlavskému profesorovi pak mohlo spojenecké námořnictvo likvidovat německé ponorky.

František Navara učil fyziku a matematiku na jihlavské střední průmyslové škole. Působil i na středních školách v Třebíči a Telči. Zde také studoval a žil. S velkými obavami sledoval vývoj událostí v předválečných třicátých letech.

A nosil už v hlavě převratný záměr. Jako by tušil, co bude s rozpínajícím se Německem následovat, odhodlal se k neobvyklému kroku.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/akusticke-torped ... -zpravy_mv
Uživatelský avatar
Montgomery
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 152
Registrován: 6/4/2010, 19:00
Bydliště: Lukavice
Kontaktovat uživatele:

Re: Torpéda jihlavského vynálezce za války ničila Hitlerovy

Příspěvek od Montgomery »

Před asi třemi týdny to dávali na ČT1, ale už nevím jaký pořad.
Není nic nesnesitelnějšího než hlupák, který má štěstí. Cicero
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Torpéda jihlavského vynálezce za války ničila Hitlerovy

Příspěvek od kopapaka »

ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Torpéda jihlavského vynálezce ničila ponorky

Příspěvek od Lord »

Zkrátil jsem název tématu, byl moc dlouhý.
Dále dodám, že i Němci měli akustické torpédo, leč spojenci to vyřešili nějakou vlečnou hlasitou "řehtačkou" taženou na laně za lodí. Jednoduchá a učinná obrana :) Torpédo se navedlo na ní, a způsobena škoda (exploze) byla jen na návnadě. Němci si asi něco podobného u ponorky dovolit nemohli. Pokud někdo ví, o jiné ochraně, tak napište. Napadá mě jen vypouštění klamných cílů či tichý chod.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Torpéda jihlavského vynálezce ničila ponorky

Příspěvek od Destroyman »

Lord píše:Pokud někdo ví, o jiné ochraně, tak napište. Napadá mě jen vypouštění klamných cílů či tichý chod.
Obrana byla v podstatě jednoduchá, ale chtělo to fištrón. Fida byly totiž dost pomalý, měly nějakých 12 uzlů a dalo se jim uplavat. Na ponořenou ponorku (max. 8 uzlů) to pravda stačilo, ale na vynořenou (max. 17 uzlů) už ne. Takže vynořit, kopnout plnej knedlík a doufat, že letadlo co po mě hodilo Fido nemá ještě navíc klasickou bombu.
S těma řehtačkama máš pravdu a kuriózní je, že Spojenci je měli dřív než Němci akustický torpéda! :D
さようなら。
Uživatelský avatar
Scrat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 683
Registrován: 1/8/2009, 12:06

Re: Torpéda jihlavského vynálezce ničila ponorky

Příspěvek od Scrat »

Ono Fido zase nebylo tak efektivní jak se občas tvrdí. Se svými 12 uzly bylo pomalé, dosah zhruba 3,5 km a max hloubka kolem 100 m. Smrtící byla ale kombinace podmínek za nichž bylo svrháváno. Letadla nejdřív zahnala ponorku pod hladinu a teprve poté bombardér shodil Fido do místa kde se ponořila. I tak jsou desítky případů kdy i pod hladinou pomalá ponorka akustickému torpédu unikla, stačilo aby její posádka nezpanikařila.

A k tomu článku jen tolik že podle zažité praxe iDěsu má silně zavádějící titulek. Pokud bych vycházel jen z něj tak bych profesora Navaru postavil někde na úroveň Roberta Whiteheada. A přitom je z něj zcela jasné že prof Navara byl "pouze" teoretik, že od jeho nápadu k praktické realizaci v podobě Fida bylo potřeba ještě mnoho práce předních fyziků a inženýrů.

Scrat

Destroyi :rev: :-?
All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope.
Winston Leonard Spencer-Churchill
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Torpéda jihlavského vynálezce ničila ponorky

Příspěvek od Tempik »

Možná se mi něco plete, ale měl jsem zato, že němci nikdy neodhalili, že mají spojenci toto akusticky naváděné torpédo používané proti jejich ponorkám. Dokonce se toto torpédo ani oficiálně nejmenovalo "torpedo", ale "mine".
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Torpéda jihlavského vynálezce ničila ponorky

Příspěvek od Lord »

Tempíku to je dost dobře možný... neměl kdo svědčit :) Scrat nebo Destroy to myslí asi teoreticky, kdyby věděli ... ale možná se pletu.
Spojenci asi tu řehtačku nasazovali preventivně nebo aby rušili pasivní příjem.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Torpéda jihlavského vynálezce ničila ponorky

Příspěvek od Destroyman »

Lord píše:Spojenci asi tu řehtačku nasazovali preventivně nebo aby rušili pasivní příjem.
Ale ne, v podstatě to byla legrace. Ultra totiž pořád hlásila, jaká bude bomba torpédo FAT, jak jsou z něj Němci celí na větvi a jak se na něj těší. No a problém byl, že nikdo z Ultra ani z admirality nevěděl, co to FAT vlastně je. Ve skutečnosti to bylo úplně normální torpédo, které se po určité vzdálenosti začalo pohybovat v jakési sinusoidě. To proto, že když se s ním netrefila loď, na kterou se mířilo, tak mohlo s trochou štěstí zasáhnout jinou loď v konvoji. Nojo, jenže to nikdo netušil, a tak se usoudilo, že FAT bude asi torpédo akusticky naváděný. A tak se vymyslela ta řehtačka. Samozřejmě byla nejdřív k ničemu, ale brzy se hodila, když Němci akustický torpéda konečně měli.
Ale jinak má Tempik pravdu, Fido mělo opravdu oficiální název "mine 24".
さようなら。
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Torpéda jihlavského vynálezce ničila ponorky

Příspěvek od Skeptik »

Vážení, nevíte náhodou někdo kolik je na tom článku pravdy a kolik fikce?
Přiznám, že se o námořní válku moc nezajímám, ale ten článek mě zaujal. Zkusil jsem o Navarovi něco "vyguglit" .... ale nic.
Tak jsem zkoušel hledat něco o akustických torpédech a následně o Fido.
Nejlepší je asi toto: http://uboat.net/allies/technical/fido.htm
Ale nikde nic o Navarovi.
Jen to, že na principu akustického torpéda pracovali Němci nejméně od roku 1933. Tak nechápu co tak objevného mohl pan Navara tomu Einsteinovi napsat ... :(
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Torpéda jihlavského vynálezce ničila ponorky

Příspěvek od Lord »

Skeptiku - Navara napsal jen teorii. Einstein to možná svou autoritou mohl protlačit, upozornit k realizaci, podobně jako atomovou bombu. Byl to takový maskot vědy. Asi by někdo musel analyzovat ty dopisy, kde se popisuje praktická stránka věci.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Torpéda jihlavského vynálezce ničila ponorky

Příspěvek od Skeptik »

No právě. A to tu teorii psal i pro Kriegsmarine, když Němci zahájili vývoj cca 8 let před USA?
Jistě, chtělo by to ty dopisy. Jinak to vše vypadá jako klasická novinová senzace, kdy z drobného faktu (FN napsal dopis AE, o možnosti akustického navádění) vytvoří fantastický příběh o tom, jak jihlavský vynálezce, div že ne sám, potápěl Hitlerovi ponorky.
Sorry za skeptický přístup, ale ten článek smrdí nacionalismem na sto honů.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
karaya1
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 488
Registrován: 1/1/2005, 12:57
Bydliště: Brno

Re: Torpéda jihlavského vynálezce ničila ponorky

Příspěvek od karaya1 »

Destroyman: nemohl svou roli při vývoji Foxeru sehrát i Oslo Report? Já vím, že zpravodajci ho nebrali vážně a považovali jej za podvrh, ale zrovna akustické torpédo tam je zřetelně popsané.
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Torpéda jihlavského vynálezce ničila ponorky

Příspěvek od Destroyman »

karaya: Je mi líto, to netuším.
さようなら。
karaya1
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 488
Registrován: 1/1/2005, 12:57
Bydliště: Brno

Re: Torpéda jihlavského vynálezce ničila ponorky

Příspěvek od karaya1 »

V pohodě, nejspíš na tom nic nebude, ale jen jsem si na to tak vzpomněl při zmínce o zpravodajských poznatcích na téma akustická torpéda.

Hinsley by možná na toto téma měl co říct, ale od něj mám jen první díl, v něm to ještě není (a u Oslo Reportu to nezmiňuje) :(
Skeptik píše:Zkusil jsem o Navarovi něco "vyguglit" .... ale nic.
V Reportérech ČT je informací mnohem víc než ve výtahu se senzačním titulkem na křišťálové lupě. Mimo jiné tam je i to, že Navara vyloženě nestál o publicitu (žádný div, když se v předvečer války vracel do Československa), jediná zmínka byla v jakýchsi místních novinách.
Z dopisů, které jsou v pořadu ukázány (škoda, že nejsou nikde celé ke zhlédnutí, to by se pak asi dalo hodnotit podrobněji), vyplývá, že se Navara setkal přímo s ministrem námořnictva, to už by něco znamenalo.

To leda vyjet do amerických archivů, kdy a jak se s akustickým torpédem začalo experimentovat.
Naposledy upravil(a) karaya1 dne 20/11/2012, 10:19, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Torpéda jihlavského vynálezce ničila ponorky

Příspěvek od Stuka »

V životopisech o Einsteinovi žádná korespodence s nějakým Navarou nefiguruje. Taky je dost divné, že by se Navara po válce nechlubil , co udělal (anebo aspoň tím, že byl v kontaktu s Einsteinem). No možná, byl jenom skromný, anebo se něčeho bál?

Můj názor - celá věc mi připadá jako kdákání statného kačera. :D
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11407
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Torpéda jihlavského vynálezce ničila ponorky

Příspěvek od Zemakt »

Můj názor - celá věc mi připadá jako kdákání statného kačera.
Štuko jukni na tu reportáž na ČT.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4131
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Torpéda jihlavského vynálezce ničila ponorky

Příspěvek od Alfik »

Za prvé - ty dopisy nejsou ty, co psal p. Navara P. Einsteinovi, ale naopak. Čili my nevíme, co mu napsal. Jen co mu E. odpověděl. Co řekl či předal ten či onen ministru také nevíme.
Za druhé - sami němci na tom "dělali" od roku 33, takže to asi nebylo tak jednoduché. Mohl objevit třeba "jen" nějakou vychytávku, která usnadnila (umožnila) řízení torpeda - třeba vyřešil něco co se týkalo zesilování signálů a jejich přenos na kormidla (něco takového naznačili v tom pořadu). Mch, za války jedna hérečka přišla na systém posílání signálů drátem řiditelnému torpédu - nebylo to použito, ale dnes na tomto principu fungují mobily a ta hérečka dostává poplatky. Jméno mám někde v hlavě, ale... snad si vzpomenu. Takže p. Navara mohl vymyslet něco, co sice spojencům pomohlo v dalším výzkumu, ale nakonec nebylo doslova dle jeho výkresů použito.
Za třetí - v životopisu p. E. není fůra korespondence. Přesto se znovu a znovu objevují dopisy, které si psal nejen s vědci, ale i s umělci a politiky. Zjevně to byl komunikativní člověk :) a ne o každém, s kým si pár dopisů vyměnil, to napsal do svých memoárů.
Za čtvrté a naposledy - torpédo MÁ navzdory tomu, že nemáme moře, mnoho společného s námi :D Tzv. Whiteheadova samohybná mina byla rozpracována v monarchii. Vzhledem k tomu, že Čechy byly doslova vědeckotechnickým zázemím R-U, je nanejvýš pravděpodobné, že se jak na vývoji, tak na konstrukci prvních torpéd podílelo mnoho konstruktérů, ale i dělníků, z Čech. Mimochodem, víte jak přišlo torpédo ke svému názvu? Torpedo byl název pro systém náboje zadního kola bicyklu, zahrnující v sobě volnoběžku s kuželíkovou brzdou. Je to ten náboj, který při šlapání dopředu zabírá, při sešlápnutí dozadu brzdí, a při nešlapání prokluzuje. Byl vynalezen v dobách, kdy měly bicykly "systém furtšlap", a název je složen z latinských tor-ze a pedo-s, tedy krut, kroucení, a nohy. Protože to značně urychlovalo jízdu na kole, a protože Whiteheadova samohybná mina byla rychlá (rychlejší než loď), začalo se tak torpédu říkat. A začali mu tak říkat právě Češi :) a ono se to chytlo.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Torpéda jihlavského vynálezce ničila ponorky

Příspěvek od kenavf »

Alfik píše:... začalo se tak torpédu říkat. A začali mu tak říkat právě Češi :) a ono se to chytlo.
Tak k slovu ROBOT si teraz môžete pridať ešte slovo TORPÉDO :evil:
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Torpéda jihlavského vynálezce ničila ponorky

Příspěvek od Stuka »

O tom torpédu jsem nevěděla.
Co se týče té herečky
za války jedna hérečka přišla na systém posílání signálů drátem řiditelnému torpédu - nebylo to použito, ale dnes na tomto principu fungují mobily a ta hérečka dostává poplatky.
byla to Hedy Lamarr. Proslavila se jako první nahatá žena ve filmu (Extaze).
Minule o ní dávaly v TV dokument a protože ji chtěly představit jako vynálezkyni, naschvále jsem si ten dokument natočila. No, ono to celkově vyznělo hezky ale mám už nějaké zkušenosti z takovým vytrubováním do světa chtivého senzací a při sledování takových programů se snažím oddělit plevy od zrna.
Samozřejmě, že se mohu mýlit, ale měla jsem pocit, že vynálezcem byl především její přítel George Antheil. Způsob, kdy při prenosu informací se rychle a neustále přelaďují na další frekvence, (Frequency-hopping-spread-spectrum), si dal spolu s Lamarr patentovat r. 1942 a poskytly ho americkému námořnictvu.
Z dokumentu mi Lamarr nepřipadala nijak závratně inteligentní, hloubající , leda že by v některé chvíli správně ťukla - to ji nechci odepřít, možné to je, že řekla něco v duchu: "Ale miláčku, nedalo by se to použít i jinde?"
A zbytek dotáhl Antheil, přičemž krásnou dámu svého srdce označil za div že ne původce celého projektu a zajistil ji slávu a peníze z patentu, který jak víme, vydrží déle než krása a herecká sláva. :D
ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Komplexní témata a různé“