Uzavírání armád v kotlích

vše co přesahuje rámec výše uvedených témat

Moderátor: Pátrač

Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Uzavírání armád v kotlích

Příspěvek od Lord »

Tak, tak, Josef to popsal dobře. Snad jen dodám, že v druhé světové válce se najdou příklady, kdy se to i nepovedlo, jako např. Ardeny 1944-45. K tomu příběh Bastogne.
U Citadely zase Rusové stihli vytvořit několik pásem obrany, zákopů, rezerv. Takže to Němcům taky nevyšlo. Spojencům u Falaise, i přes ztráty, unikly z kapsy cenné tankové jednotky.
Teorie je obecně jednoduchá, ale zdařilost provedení, či úspěch závisí na roztodivných faktorech. Někdy to jde trošku zbabrat, i když máte přesilu. Jindy třeba ani ne takovou, ale protivník nereaguje správně, přesto někdo proklouzne. Hermeticky to uzavřít nejde, ale dost paseky nadělá mezi pěchotou artilérie, kulomety, tanky, demoralizované jednotky se pak vzdají. K vyproštění musíte mít mobilní obrněné svazky a předpokládat, že nepřítel jich tolik nemá, nebo jinde na vnějším okruhu kotle. Podle toho se zvolí směr průlomu.
U Stalingradu Němci reagovali pozdě, a podcenili sovětskou sílu. Například před rokem u Demjanska, viz. Michan se dokázali vysekat.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
badaxe
poručík
poručík
Příspěvky: 786
Registrován: 1/10/2011, 13:49

Re: Uzavírání armád v kotlích

Příspěvek od badaxe »

Zajímavé ovšem je, to co si asi nikdo neuvědomuje (nebo to nezmínil), tedy to, že sověti se s boji v kotlích setkali už před tím než je němci napadli. V Zimní válce byla značná část sovětských ztrát právě z bojů v kotlích (podle finů motti), navíc finové dokázali obklíčit i mnohem silnější a lépe vybavené sovětské jednotky a udržet je v motti až pomřeli zimou a hladem. Sověti i jako první vyzkoušeli zásobovat obklíčené jednotky letecky, což se podobně jako ve Stalingradu nedařilo. Bohužel pro ně, si z toho sověti nevzali poučení a němci použili obkličovací taktiku s úspěchem v roce 1941. Typické pro kotle v Zimní válce bylo využití terénu, kdy v terénu tvořeném lesem byla zničena přední a zadní část jednotky a následně byli ti kdo se pokoušeli projít postříleni finy kteří se pohybovali i ve sněhu velmi rychle a měli lepší oblečení než sověti (finové běžně používali i civilní součásti, protože uniforem byl nedostatek, to ale v zimě byla spíše výhoda). Obvykle sověti bez techniky (tanky auta) nebyli schopni dál pokračovat a obrázky z motti jsou docela drsné, notně podobné těm od Stalingradu. Většina sovětů zahynula prostě hladem a zimou. Nezkušenost mnoha velitelů to samozřejmě ještě násobila, ale na finské straně také obvykle nesloužili vycvičení vojáci.
Obrázek

Socialisté ti slibují střechu nad hlavou, slibují tě nakrmit slaninou a fazolemi, slibují tě léčit, když onemocníš.
To vše jsou ale věci, které se dostane každý vězeň nebo otrok.
(Ronald Reagan)
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Uzavírání armád v kotlích

Příspěvek od Mirek58 »

V zimní válce motti, byly tak " trošku" klasický kotel.
Šlo o jednu divizi v koloně!, kdy byly bojové jednotky odříznuty od logistiky, která šla vzadu. Boky a čelo byly relativně volné, blokované menšími skupinami.
Obrazně šlo o klasický "indiánský přepad a blokování " karavany osadníků v poušti.
Bylo to na jednotlivých velitelích RKKA a ti to nezvládli. Zůstali sedět v mraze a bylo.
Tuhle praštěnou taktiku , kdy na jednu cestu určili jednu divizi, bez hloubky druhého sledu, musel vymyslet opravdový genius.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
badaxe
poručík
poručík
Příspěvky: 786
Registrován: 1/10/2011, 13:49

Re: Uzavírání armád v kotlích

Příspěvek od badaxe »

Motti ukazovaly právě tu klasiku že velkou jednotku držely v obklíčení jednotky menší a nakonec ji zničily (zde s pomocí počasí). Nakonec i obléhání Dunkerque CIAB na konci WWII bylo obležení podobné, malá jednotka zablokuje mnohem větší síly a udrží je "mimo dění". Ono to s těmi kotly na počátku války bylo podobné, němci pomocí menších jednotek držely velké skupiny RKKA - třeba u Kyjeva původně ani netušili jak moc vojáků tam vlastně je.
U jednotek v kotli je obvykle problém že jsou dezorganizované, struktury velení se rozpadly a tak místo jednotné síly je to hromada promíchaných jednotlivců. Pokud je v kotli soudržná jednotka má na počátku určitou šanci prorazit, později se to stává problémem (typicky u Stalingradu kde byla šance prorazit k Hothovi), protože se vzdálenost k vlastním stává delší. U němců a sovětů bylo navíc často to, že zákaz "ustoupit" jim omezoval možnost reagovat.
Obrázek

Socialisté ti slibují střechu nad hlavou, slibují tě nakrmit slaninou a fazolemi, slibují tě léčit, když onemocníš.
To vše jsou ale věci, které se dostane každý vězeň nebo otrok.
(Ronald Reagan)
Odpovědět

Zpět na „Komplexní témata a různé“