Mafie a Druhá světová válka

vše co přesahuje rámec výše uvedených témat

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
karpaCZ
Příspěvky: 6
Registrován: 14/7/2016, 09:44

Mafie a Druhá světová válka

Příspěvek od karpaCZ »

Spojenci
První zmínky o Mafii ve Spojených Státech sahají na začátek 20.století, kdy se začaly objevovat první gangy. Největší z nich, který je dnes považován za první skutečnou Mafiánskou rodinu, vedl muž jménem Giuseppe Morello.
Gangy však nebyly nijak zvlášť organizovány. Všechny mezi sebou válčily, ať už to bylo kvůli cti, nebo území, nebo o titul Capa di tutti capi, šéfa šéfů, který nosíval nejmocnější don v zemi. Toto změnila až Castellamarská válka
ve třicátých letech v New Yorku, kdy mezi sebou válčily dva velké gangy. Jeden vedl Salvatore Maranzano. Ten usiloval právě o titul, který držel Joe Masseria. Ten měl pod sebou dva muže nové mafiánské generace.
Charlieho "Lucky" Luciana a Meyera Lanského. Ti ho na konec zradili a pomohli Maranzanovi k titulu. Jen pár měsíců na to však zradili i jeho. Luciano se tím stal nejmocnějším mafiánem ve Státech a vytvořil Komisi,
jakousi radu, kterou tvořily hlavy sedmi nejmocnějších rodin. V roce 1937 však byl odsouzen a uvězněn za prostituci na 30 - 50 let.

V roce 1941 vstoupily Státy do války. Již rok na to Úřad námořní rozvědky zaznamenal nárůst sabotáží v přístavech, které způsobili Němečtí a Italští agenti.
9.února 1942 ve 14:30 pracoval na lodi SS Normandie dělník Clement Derric. Právě tam pracoval s hořákem, z něhož přeskočila jiskra na hromádku záchranných vest, které byly vyplněny hořlavým kapokem. Tenkrát loď procházela modernizací, takže na ní bylo ještě mnoho dřevěných částí. Oheň se tedy šířil velmi rychle. Loď měla protipožární systém, ten byl však kvůli modernizaci odmontován, stejně, jako čerpací systém. Hasiči přijeli až 15 minut po vypuknutí požáru. Tou dobou se již snažila posádka marně zastavit požár pomocí dostupných prostředků. Vítr na víc oheň pomohl rozšířit po lodi. Hořela celá 3 horní patra. Hodinu od začátku požáru již hořely 3 horní paluby. Později se loď převrátila na bok. Pod kontrolu se podařilo požár dostat až kolem 18:00.
Tato událost na konec dohnal Úřad k tomu, aby zkontaktoval Meyera Lanskeho s žádostí o pomoc. Od toho se však dověděli, že skutečným šéfem je Luciano,a ten byl ve vězení. Tak vznikla, s Lanskym jako prostředníkem, dohoda, že za pomoc ve válce bude Luciano propuštěn. Aby mohl snáze všemu velet, přemístili Luciana blíž k New Yorku. Odtamtud pomáhal námořnictvu.
Ve dvacátých letech byl vyslán Benitem Mussolinim na Sicílii Cesare Mori s úkolem Mafii vymýtit. Tak začalo zatýkání každého, kdo byl třeba jen podezřelý ze spolupráce s Mafií. Díky tomu uspěl. Brzy po jeho odvolání, v roce 1929, se však Mafie vzpamatovala a tak mohla být za války zkontaktována Lucianem s žádostí o pomoc. Mafii nedělalo žádný problém najít lidi, co by byli ochotni kreslit mapy a kreslit obrazy a skicy, na kterých bylo zachyceno pobřeží. To usnadnilo plánování vylodění na Sicílii.
Ještě před válkou musel další mafián, Vito Genovese, utéct ze států na Sicílii, jelikož mu zákon šlapal na paty. Když se vylodili Spojenci, hned se hlásil jako tlumočník. Brzy se stal jedním z nejdůvěryhodnějších zaměstnanců AMGOTu. Spolu s tím však rychle zorganizoval černý trh, na kterém začal vydělávat. Na víc, když Spojenci postupovali, potřebovali nahradit fašistické starosty. Genovese se přičinil k tomu, aby se na místech starostů objevili členové Sicilské Mafie.
Po válce byl Luciano propuštěn s tím, že opustí Státy a už se do nich nikdy nevrátí. Zemřel v 60. letech v Neapoli. Pohřben byl nakonec v New Yorku.

Osa
Když Vito Genovese utíkal ze Států, usadil se původně u Neapole. Během následujících let se seznámil a spřátelil s Galeazzem Cianem, který se později stal Mussoliniho zetěm. Díky němu se na začátku roku 1943 dostal k samotnému Ducemu. Na jeho žádost poslal příkaz do Států, kde byl již 11.ledna 1943 zastřelen Carlo Tresca, Italský novinář žijící v New Yorku, který psal v novinách proti Fašistům a který ležel Mussolinimu v žaludku. Za tuto službu udělil Mussolini osobně Genovesemu nejvyšší Italské civilní vyznamenání.

Vedle toho existuje příběh, že Bugsy Siegel, Mafián a prakticky zakladatel Las Vegas, jednou ve třicátých letech potkal na jednom večírku Göringa. Kvůli jeho antisemitským názorům ho chtěl zabít... Siegel totiž patřil mezi židovské mafiány... ale přátelé mu to rozmluvili.

Obrázek
1.známý Mafiánský boss ve Státech, Giuseppe Morello

Obrázek
Charlie "Lucky" Luciano

Obrázek
SS Normandie

Obrázek
Loď po požáru

Obrázek
Italský novinář Carlo Tresca

Obrázek
Na přání duceho...

Obrázek
Vito Genovese

Obrázky správně vložil Jarl.

Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Collabora ... lian_Mafia
https://en.wikipedia.org/wiki/SS_Normandie
https://en.wikipedia.org/wiki/Castellammarese_War
https://en.wikipedia.org/wiki/Giuseppe_Morello
https://en.wikipedia.org/wiki/Lucky_Luciano
https://en.wikipedia.org/wiki/Vito_Genovese
https://en.wikipedia.org/wiki/American_Mafia
Epocha Speciál: 55 Nejdrsnějších Mafiánských bossů (pravděpodobně z roku 2012)
+ znalosti z pár menších zdrojů (které si nevybavím) a dokumentů :)
Naposledy upravil(a) karpaCZ dne 14/7/2016, 15:08, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Mafie a Druhá světová válka

Příspěvek od Rase »

Vítej na Palbě a děkuju za článek na téma, které není moc známé, minimálně v naší kotlině.
Je u toho pěkně vidět, jaký význam měli lidé, kteří tahali za nitky v druhé světové válce. Přeci jen v USA tehdy bylo mnoho vlivných lidí, pro které byla válka velice důležitým přivýdělkem. Co si vzpomínám, tak mafie se podílela i na zbrojní výrobě, která tehdy byla velkým byznysem, bez jejich zapojení by nebylo možné dosáhnout výsledků jaké dosáhli.
Připomnělo mi to Henryho Forda, který z osobních pohnutek podporoval nacisty a původně se ani nechtěl angažovat ve zbrojní výrobě pro americkou armádu (tak se stalo až za vedení jeho syna Edsela a pozděj za vedení vrchních manažerů), což by bylo v této době pro společnost likvidační.
Zajímavá je i část o rozšíření mafie po válce, kdy byli profašističtí starostové nahrazeni lidmi z mafie. Dle mého se s tímto nešťastným krokem potýkají v Itálii dodnes

ps. karpo ještě napiš zdroje. Jarle díky za správné vložení obrázků
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
karpaCZ
Příspěvky: 6
Registrován: 14/7/2016, 09:44

Re: Mafie a Druhá světová válka

Příspěvek od karpaCZ »

Děkuji za přivítání. Toto téma je vedle války opravdu mé oblíbené. Co se zdrojů týče, hned je jdu přidat. :)
O zbrojní výrobě jsem po pravdě netušil, na druhou stranu je pravda, že jsem si to mohl domyslet. Kromě toho jsem ještě někde zaslechl, že po válce vláda kontaktovala Mafii ohledně atentátu na Fidela Castra. Když budete chtít, tak se můžu přemoct a o Mafii se rozepsat víc. :)
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Mafie a Druhá světová válka

Příspěvek od skelet »

KarpaCz: Směle do toho, článků z historie není nikdy dost :wink:
ObrázekObrázekObrázek
karpaCZ
Příspěvky: 6
Registrován: 14/7/2016, 09:44

Re: Mafie a Druhá světová válka

Příspěvek od karpaCZ »

V tom případě se do toho v budoucnu moc rád pustím. :) Případně bych si možná mohl udělat menší reklamu, mám na FB stránku, kde právě dělám takhle životopisy Mafiánů, ale... řekněme, že aktivita občas "trochu" vázne :D
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 830
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Re: Mafie a Druhá světová válka

Příspěvek od knezdub »

Na toto téma dokonce vyšla u nás knížka (překlad). Mám ji někde v knihovně, ale nenašel jsem ji na první ani, na druhý pohled.
Při jejím čtení mě překvapilo, že za války byla v USA i dobře organizovaná židovská mafie
ObrázekObrázek
karpaCZ
Příspěvky: 6
Registrován: 14/7/2016, 09:44

Re: Mafie a Druhá světová válka

Příspěvek od karpaCZ »

To ano, a ta právě spolupracovala s Italskou Mafií, hlavně teda po Castellamareské válce. Do židovské Mafie spadali právě zmínění Bugsy Siegel a Meyer Lansky. Před tou válkou totiž Mafii šéfovali tzv. "Moustache petes." Tak říkali mladší Mafiáni těm šéfům, kteří přišli ze Sicílie a snažili se neustále držet starých zásad, k čemuž nutili i ostatní členy. To hlavně znamenalo, že nevěřili neitalům a nechtěli s nimi ani spolupracovat. Po válce, přesněji když Luciano Mafii "zreformoval," se stále dodržovala etnicita přijatých členů (a to platí do dnes), ovšem přišel s otevřenější spoluprácí s ostatními, tedy i židovskými Mafiány.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Mafie a Druhá světová válka

Příspěvek od jarl »

Při čtení článku jsem si vzpomněl na knihu Až do posledního kmotra o historii americké mafie. Píše se tam i o jejím zapojení do druhé světové války na straně Spojenců.
Obrázek
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
karpaCZ
Příspěvky: 6
Registrován: 14/7/2016, 09:44

Re: Mafie a Druhá světová válka

Příspěvek od karpaCZ »

Dneska jsem se rozhodl pro svoji FB stránku rozdělat článeček o Calogeru Vizzinim alias Don Caló. And guess what? :)

V červenci 1922 večeřel s Mussolinim, budoucím Italským vůdcem. Podporoval i jeho pochod na Řím o pár měsíců později a dokonce financoval jednotky, co pochodovaly ze Sicílie.
Autority ho každopádně označily za nebezpečného kriminálníka. V roce 1926 ho policie popsala, jako "nebezpečného zloděje dobytka, Mafiánského bosse, který má kontakty s bossy z ostatních provincií." S rostoucí Mussoliniho silou se začlo ke Calóvi štěstí otáčet zády. Duce netoleroval konkurenční moc na Sicílii a vyslal Cesare Moriho, aby Mafii zničil. Vizzini prohlašoval, že byl uvězněn, ale neexistujou žádné historické záznamy. Pravděpodobně byl poslán do vězení na Italské pevnině, ale neví se přesně, v jakém městě to bylo.
Odpovědět

Zpět na „Komplexní témata a různé“