WW2 z hlediska financniho

vše co přesahuje rámec výše uvedených témat

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

WW2 z hlediska financniho

Příspěvek od Fatale »

1)Zajimalo by mne, jaky byly celkovy naklady na valku jednotlivych stran, jak si vlady ty finance opatrovaly, co to udelalo s ekonomikama, kuprikladu padelane penize od znepratelenych statu, atd.

2)Nekde jsem kdysi videl sumu, na jakou vycislilo Ceskoslovensko po valce Nemecku ztraty, splacelo to nekdy Nemecko, nebo to bylo spis jenom symbolicke vycisleni?

3)Jake zoldy pobirali vojaci jednotlivych stran? Ke konci valky pry udajne nemecti vojaci nedostavali casto ani jidlo, ale davali jim penize, at si jidlo opatri sami...
válka je vůl
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

K bodu 2: jako reparace se, aspoň co vím, bral majetek odsunutých sudetských Němců.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Něco sem našel, jsou to odhadované výdaje, vše v miliardách USD:

SSSR - 200
Německo - 300
Japonsko - 100
USA - 350
Velká Británie - 150
Francie - 100
Čína - nebyly spočítány
Itálie - 50

celkové náklady se odhadují na 1600 miliard USD
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

YAMATO píše:K bodu 2: jako reparace se, aspoň co vím, bral majetek odsunutých sudetských Němců.
kterej byl na nasem uzemi a v podstate to byli i ceskoslovensti obcane, ne ;O)
válka je vůl
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Majetek našem území, ale jejich...a oni o něj přišli...a samozřejmě že do odtržení Sudet to byli ČS občané...ale aby se to tady nezvrhlo do nějakých protisudeťáckých vášní...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Rubiki
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 9/4/2005, 20:28
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvek od Rubiki »

Mno USA 350miliard USD, by ma zaujimalo do coho to islo, lebo to je velka ciastka?
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

A dobových nebo současných???
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Rubiki píše:Mno USA 350miliard USD, by ma zaujimalo do coho to islo, lebo to je velka ciastka?
No když si představím jenom to loďstvo co Američani vybudovali za války, tak mi ta částka zase tak velká nepřijde. Vždyť třeba letadlové lodě, křižníky, torpédoborce a lehká plavidla sekali jak Baťa cvičky. Nákladní lodě montovali v termínech několika týdnů.
Taktické a strategické letectvo, prakticky úplně nové pozemní vojsko, podíl na znovuvyzbrojení Britů a Francouzů, myslím že měli kam ty prachy vrážet. Třeba jen vývoj B-29, nebo projekt Manhattan byly miliardové položky.

Spíš by mně zajímalo za co utratili taloši těch 50 mld.$. To pořádali tak velkolepé přehlídky?
Naposledy upravil(a) Nelson dne 26/11/2005, 10:54, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
Rubiki
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 9/4/2005, 20:28
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvek od Rubiki »

norad píše:
Rubiki píše:Mno USA 350miliard USD, by ma zaujimalo do coho to islo, lebo to je velka ciastka?
No když si představím jenom to loďstvo co Američani vybudovali za války, tak mi ta částka zase tak malá nepřijde. Vždyť třeba letadlové lodě, křižníky, torpédoborce a lehká plavidla sekali jak Baťa cvičky. Nákladní lodě montovali v termínech několika týdnů.
Taktické a strategické letectvo, prakticky úplně nové pozemní vojsko, podíl na znovuvyzbrojení Britů a Francouzů, myslím že měli kam ty prachy vrážet. Třeba jen vývoj B-29, nebo projekt Manhattan byly miliardové položky.

Spíš by mně zajímalo za co utratili taloši těch 50 mld.$. To pořádali tak velkolepé přehlídky?
JJ, tie lode davaju zmysel.

Inak tvoje prrovnanie "Vždyť třeba letadlové lodě, křižníky, torpédoborce a lehká plavidla sekali jak Baťa cvičky.... ma dostalo, asi si to zapisem dakde do notesu, vazne good :lol:
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

Osolsobe ve svy knizce (Zbylo nas devet) zminuje, ze vycvik pilota ctyrmotorovyho bombardovaciho letadla stal kolem 50.000$ (opravte me jestli se pletu, pisu to z hlavy, kouknu se pozdejc). Tahle castka mi teda prisla docela vysoka, nicmene kdyz vycvik popisuje, tak bych se tomu ani nedivil.
Kdyz se k tomu pripoctou ceny B17, B24, mraku stihacek, etc, tak mi ta zde uvadena castka neprijde vubec vysoka, spis naopak...
Taky si nemyslim, ze v ni jsou zakalkulovany naklady na vyvoj stroju, spis jde jenom o zoldy, vystroj a vyzbroj...
válka je vůl
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Italové a 50 miliard dle mě není vůbec přehnaný-zvlášť pokud je to počítáno od invaze do Habeše.
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Atlantis píše:Italové a 50 miliard dle mě není vůbec přehnaný-zvlášť pokud je to počítáno od invaze do Habeše.
Jestli to bereš takhle, kdy se který stát zapojil do bojů, tak mi zase přijde dost malá ta položka u Japonců. Ti v době kdy oficiálně začala WW2 už několik let válčili v Číně a naopak kapitulovali až jako poslední z celé Osy.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

Zase Japonci meli imho nejmensi naklady na cloveka, cetl jsem knizku od Sabura Sakaie (stihac) a chte nechte jsem je zacal obdivovat, ze se nevzbourili proti svym velitelum. Dve kopicky ryze s nejakou blize nespecifikovanou omackou na den, to byla kolikrat strava spickovyho pilota :!: O nejakym rozptyleni se nemohla bejt ani rec, kdyz byli na temer neobydlenym ostrove...
Ikdyz je fakt, ze jidlo byl asi ten nejmensi duvod, proc by se meli bourit, soude podle ostatniho, co museli vytrpet od svych predstavenych.... jinej kraj, jinej mrav..
válka je vůl
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Zajímavý byl postup japonské vlády, která těsně před kapitulací zaplatila koncernům objednanou, ale nevyrobenou výzbroj atd. Díky tomu přežili a později pomohly k japonskému zázraku...IMHO velmi chytré!
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Nelson píše:No když si představím jenom to loďstvo co Američani vybudovali za války, tak mi ta částka zase tak velká nepřijde. Vždyť třeba letadlové lodě, křižníky, torpédoborce a lehká plavidla sekali jak Baťa cvičky. Nákladní lodě montovali v termínech několika týdnů.
cena třída CASABLANCA_50 ks = 300 Mio USD
To je pravda, vždyť kupříkladu eskortních letadlových lodí třídy Casablanca bylo postaveno 50 ks !!! Což byly lodě o délce 156 m a výtlaku téměř 11.000 t, takže žádní drobečkové. Kontrakt na postavení těchto lodí obdržela spol. Kaiser Company Inc. a zněla na celkem 300 Mio USD za všech 50 lodí, to jest 6 Mio USD za každou z těchto eskortních lodí.

cena třída IOWA_4 ks = 500 Mio USD
Cena za jednu bitevní loď třídy Iowa pak byla v průměru 125 Mio USD, celkem tedy za čtyři jednotky této třídy bylo zaplaceno 500 Mio USD.

cena třída MIDWAY_3 ks = 202 Mio USD
Cena za všechny tři největší letadlové lodě třídy Midway byla (údajně) 202 Mio USD (USS Coral See stála 87,6 Mio USD.

cena třída ESSEX_10 ks = 690 Mio USD
cena lodě USS Hornet (CV-12) byla 69 Mio USD. Předpokládejme, že to byl cena každé z deseti lodí ve třídě.

cena B-29_3.970 ks = 2.536,8 Mld USD
Jeden bombardér B-29 vyráběný v letech 1943 až 1946 stál 639.000 USD.

cena B-17_12.731 ks = 3.029,98 Mld USD
celkem bylo v letech 1939 až 1945 vyrobeno více jak 12 tis ks. Cena za kus byla 238.000 USD.

cena P-47_15.686 ks = 1,333,31 Mld USD
dálkový stihač P-47 stál v cenách z roku 1945 85tis USD za kus. Bylo vyrobeno více jak 15 tis ks.

cena P-51 Mustang_15.875 ks = 809 Mio USD
cena za jednu stihačku Mustang byla bez pár dolarů 51.000 USD v cenácz z roku 1945.

Jak je vidno, tak jen z výčtu těchto několika typů letadel a válečných lodí se dostáváme k obrovskýcm částkám, které byly během WW2 utraceny vládou USA. Celková částka 350 Mld USD mi tak skoro přijde nějak malá:-)))

A k těm nákladním lodím, tak známá třída Liberty dokonce drží rekord, když byla jedna loď sestavena z dodaných dílů za tuším 2 dny !!!
Uživatelský avatar
mmmichalll
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 118
Registrován: 7/3/2008, 18:09

Příspěvek od mmmichalll »

Tady je nutné nezapomínat taky, že pořizovací náklady na suroviny a pracovní sílu se notně lišili podle země. SSSR vlastní suroviny a prac. síla, navíc centarlizace a dirigování cen, USA zase trh,kdy s rostoucí poptávkou rostla cena, Německo a Británie závislá na dovozu. Němci a Japonci zase využili levnou prac. sílu zajatců a podrobených národů.
Ministerstvo školství varuje: Čtení škodí hlouposti
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Pořizovací ceny za tuto bojovou techniku, to jsou pouze přímé náklady. Pak tu máme různé nepřímé náklady, které v důsledku WW2 také vznikli a které není jen tak lehko možno vyčíslit.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
pavlikl
vojín
vojín
Příspěvky: 12
Registrován: 9/4/2008, 19:10
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od pavlikl »

Podle odhadu tvořila z r. 1945 tvořila válečné náklady suma 1154 mld. dolarů,válečné škody se odhadovaly na 230 mld. dolarů.
Z toho připadalo na 21% USA nákladů, 20% Velkou Británii,Něměcko 18% a na sovětský svaz 13%.
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tempik »

Dá se to nějak pro představu přepočítat na dnešní peníze?
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Dá - je na to stránka s "cenovými deflátormi"
http://www.p360.org/dataset.aspx?Data_Set_Id=650
Síce začína až v roku 1950 a konči v roku 2006, ale na odhad stačí.

koeficien k 1.1.2008 bol asi 121 (teraz to už môže byť cez 125 aj viac)
koeficien za 1. štvrťrok 1947 bol 15,105 a za 4. štvrťrok 1947 15,989
koeficient na začiatku roku 1946 bol zrejme menej než 15 a v roku 1945 zrejme ešte menej (rastie asi 0,5-1 bod za rok)

Ovšem pozor - dáta platia len pre USA
pavlikl píše:Podle odhadu tvořila z r. 1945 tvořila válečné náklady suma 1154 mld. dolarů, válečné škody se odhadovaly na 230 mld. dolarů.
Z toho připadalo na 21% USA nákladů, 20% Velkou Británii,Něměcko 18% a na sovětský svaz 13%.
Čísla prinajmenšom diskutabilné, pokiaľ sa nezoberú do úvahy podmienky, za akých bola kalkulácia urobená - zrejme sa zobrali "vnútorné" ceny daného štátu, ktoré platil za vojnový materiál a prepočítali na doláre.

kacermiroslav uvádza ceny amerických produktov - celkom by ma zaujímala "vojnová" cena napríklad ruských Il-2 (vyrobených cez 36 000 kusov) alebo nemeckých Bf-109 vyrobeného v podobných počtoch . Tým by sa získal aspoň určitý odhad pomerov "vnútorných" cien, ktoré tvorili vstup pre takúto kalkuláciu.
Odpovědět

Zpět na „Komplexní témata a různé“