Válečné úrazy

vojáci a jejich velitelé, politici

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Rase

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Válečné úrazy

Příspěvek od Lord »

Válečné úrazy

Válka není jen o hrdinství a slávě, ale především přináší smrt, utrpení tisícům lidí a vyrábí invalidy. Je to ta strana mince, která se veřejnosti nerada ukazuje. Stovky tisíc raněných vojáků ve WW1 znamenaly obrovskou poptávku po umělých končetinách, vznikly tak nové protetické dílny. Znetvořené obličeje se zas vylepšovaly pomocí protetické masky, viz. fotografie.

Obrázek
Byl to docela fešák ...

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
U tohoto nevím, zda došlo k nějakému "vylepšení". Maska je znatelná.

Obrázek
Ta poslední fotka je zajímavý úraz, moc nechápu co to má okolo za "hadice"...
mechoš
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 181
Registrován: 5/10/2005, 08:45

Příspěvek od mechoš »

Myslím, že to je kůže, připravená na plastickou operaci. Dělalo se to když bylo potřeba doplnit kůži někde na těle, kde byla třeba velká plocha zničená spáleninami, případně bylo potřeba zrekonstruovat nějaké části těla, třeba rty. Potřebný pruh kůže seřízl tak, že jeden konec zůstal spojený s původním místem (aby kůže neodumřela), zaroloval se do takovéhle "hadice", a druhý, volný konec se přišil co nejblíž místu určení. Když sem pak přirostl, mohl se druhý konec odříznout, "hadice" se rozřízla, a kůže se mohla přišít nebo použít na vymodelování chybějících částí těla. Tady asi chlapíkovi dělali novou čelist a rty. Když byla vzdálenost od zdroje k místu určení moc velká, nešlo kůži takhle přesunout rovnou, ale muselo se to provést nadvakrát. Podobně se taky třeba nahrazovaly chybějící palce na rukou palci z nohou, prst se uřízl aby visel jen na kůži, přišil se na ruku, a když přirostl, odřízl se definitivně z nohy.Celou tu dobu musel být ten člověk zkroucenej s rukou u nohy.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17688
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Tak Mechoši probral jsem tu fotku se svými medičkami, a ty s tebou plně souhlasí.
ObrázekObrázekObrázek
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od Milda »

Lorde ne, to ne. Hrůzu ne.
Obrázek
Uživatelský avatar
Pozorovatel-signalista
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 150
Registrován: 17/12/2008, 19:12
Bydliště: Umbara
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pozorovatel-signalista »

Je to hrůza. Přiznám se, že jsem očekávala něco na způsob "mám p*del v p*deli", takže tohle mě docela překvapilo. A, ehm, abych pravdu rekla, tak fotky s "maskou" mi trochu připomínají Fantoma opery :roll:
„Dámo, vy jste pravý gentleman.”

Ano, předtím než se někdo zeptá, já jsem ta Pozorovatel-signalista, Pátračova pobočnice (čili ani jeho pes, ani jeho vnuk, aby bylo jasno). Pokud jste se s ním nějak nepohodli, prosím, uvědomte si, že co vy zvířátka jste si podělali, nás rybiček se netýká.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Mildo právě proto, aby lidi viděli, jinak to nejde! Každej vidí jen hrdiny, ritterkreuzy, ale tohle je pravá realita. Tomuhle se říká dostat pořádně na držku. Má to i poukázat na fakt, kdo nese hlavní tíhu boje. Vojáci! Rádo se na ně vzpomíná, ale tohle je druhá strana mince.

Někdy by mně zajímalo, co se těmi chudáky stalo, muselo jich být statisíce, přece to už je znát. A co ti mrtví. Musel být nedostatek chlapů. A co ženský, jak to řešily? Myslím svoje potřeby. Ti co přežili asi nestíhali. Zatím jsem o tom nikde nečetl žádnou studii, kdyby někdo věděl, co se děje, když zmizí jedna generace? Musí nastávat krize, ale zřejmě se to za nějaký čas vyrovná. V Rusku je prý dodneška zvykem, že ženská vozí kolečka a chlap se dívá. Zřejmě poválečný pozůstatek. Dalším jevem je zřejmě populační exploze, babyboom? A to navzdory bídě.

Relace mezi vdovami, mladými ženami a muži musely být značně rozkolísané. Možná i zde můžeme hledat kořeny ženské emancipace, kdy náhle získaly ve společnosti převahu. A co geny ... ty dobré a kvalitní byly zabity. To mohlo způsobit úpadek mužské populace. Muži se stali příliš slabí? A který národ v Evropě byl ušetřen válečného běsnění, třeba my Češi. Ano i dříve si třeba morové epidemie či nemoci vybíraly svou daň, ale přežili jen ti nejsilnější, ale na frontě si smrt nevybírá ...

Připojuji jen polpulační vývoj Českých zemí, který zahrnuje období konec třicetileté války, až do roku 1799. Všimněte si na grafu „markantních špic“.

Obrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

No Lorde osobně si myslím, že velká většina válečnýh invalidů a to jak přes tělo tak i přes duši díky velkému oslabení organismu nepřežila epidemii španělské chřipky.
Tato choroba je zabila skoro všechny a tak lidi ztratili viditelné a všude přítomné memento toho, co válka způsobila příliš brzy.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
LWG
vojín
vojín
Příspěvky: 14
Registrován: 10/5/2010, 21:43

Příspěvek od LWG »

Lord: A co geny ... ty dobré a kvalitní byly zabity.

Nikoliv. Polovinu genetického materiálu máme od matky a polovinu od otce. Kromě chromozomu Y mají ženy stejné geny jako muži a chromozom Y nemá zatím moc určených genů, které mají nějaký jiný smysl než určení pohlaví. Navíc to, co vidíme jako vlastnosti jsou často kombinace genů a ty se při crosingoweru rozpadnou.

Některé geny se projevují jinak na různých alelických pozadích, takže vztah vlastnost - gen je často složitější (nemluvě o tom, že projev vlastnosti ještě záleží na vnějších podmínkách - s nedostatkem vápníku se geny pro pevné kosti budouc projevovat jen velmi omezeně,naopak v dobrých podmníkách se dá žít i např. s celkem mizernou imunitou.

Závěr - geneticky se to jistě projevilo, ale typuji, že za pár generací se situace dovíceméně vrátila k normálu – geny v populaci byly a ani ti dobří jedinci nepadli zdaleka všichni.
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 934
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Příspěvek od vodouch »

Skláním se před moudrostí doktorů, kteří našli způsoby, jak pomoci postiženým tak devastujícími zraněními.
Skláním se před statečností takto postižených; rozhodli se přežít léčbu a vyrovnat se s jejími výsledky, když nebudou ideální. Kolik takto postižených ... se zastřelilo.
Je zajímavé, že takové postižení se nikdy nevyskytlo u lidí, kteří válku vyvolali nebo ji řídili. Rád bych viděl třeba fotografii Hitlera s podobně roztrženou držkou. Stát se mu to mohlo.
Pozorovatel-signalista píše:Ano, předtím než se někdo zeptá, já jsem ta Pozorovatel-signalista, Pátračova pobočnice. Pokud jste se s ním nějak nepohodli, prosím, uvědomte si, že co vy zvířátka jste si podělali, nás rybiček se netýká
V duchu Tvého konstatování bych si chtěl povzdechnout ... co válek bylo pro ženskou ...
Obrázek
ovd77
Příspěvky: 2
Registrován: 3/8/2010, 20:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ovd77 »

Panebože......chudáci na té 4 fotce to je ještě dítě ? Souhlasím tady s vodouchem i před jeho názorem,ale kdybych to měl já,tak asi se zastřelím než s totím žít,vždyť to musela být bolest,kterou si nedokážu představit
sahidko
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 583
Registrován: 26/7/2010, 20:07

Příspěvek od sahidko »

ovd77 píše:Panebože......chudáci na té 4 fotce to je ještě dítě ? Souhlasím tady s vodouchem i před jeho názorem,ale kdybych to měl já,tak asi se zastřelím než s totím žít,vždyť to musela být bolest,kterou si nedokážu představit
Priložiť si zbraň k hlave a zmačknúť spúšť nie je také jednoduché...K fotkám, prehliadaná stránka vojny, ktorú si mnoho ľudí nepripúšťa pretože sa im nehodí k ich romantických predstavám o vojne.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Kedysi som čítal príbeh (knihu podľa skutočných udalostí) o špecializovanej nemocnici v Británii, kde za druhej svetovej vojny liečili letcov a námorníkov s rozsiahlymi popáleninami a devastačnými poraneniami. Britských i nemeckých...
Dodnes vo mne z toho príbehu ostal len nedobrý pocit, samotný dej už z pamäte vymizol... Na názov knihy si nespomeniem, príbeh to bol drsný a tragický - niekoľko postáv psychicky nezvládlo svoj desivý výzor a stav po operáciách a ukončilo svoj život vlastnou rukou...
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17688
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Scénka z Nebeských jezdců se na mě jako malém prtěti taky dost podepsala.
ObrázekObrázekObrázek
Jája
praporčík
praporčík
Příspěvky: 314
Registrován: 9/2/2006, 12:35
Bydliště: Brno

Příspěvek od Jája »

Alchymista píše:Kedysi som čítal príbeh (knihu podľa skutočných udalostí) o špecializovanej nemocnici v Británii, kde za druhej svetovej vojny liečili letcov a námorníkov s rozsiahlymi popáleninami a devastačnými poraneniami. Britských i nemeckých...
Dodnes vo mne z toho príbehu ostal len nedobrý pocit, samotný dej už z pamäte vymizol... Na názov knihy si nespomeniem, príbeh to bol drsný a tragický - niekoľko postáv psychicky nezvládlo svoj desivý výzor a stav po operáciách a ukončilo svoj život vlastnou rukou...
Občas se o této nemocnici zmiňují i čs. letci ve svých memoárech, někteří tam i byli (Truhlář?). Hlavní doktor (plastický chirurg) se snad jmenoval McIndoe a pacienti si dali i přezdívku, snad "McIndoeova morčata". Lovím to z hlavy tak sem si to snad zapamatoval dobře.

EDIT:
Tak sem pohledal, doktor se jmenoval Archibald McIndoe, více ZDE a pacienti založili "Guinea Pig Club." Byl opravdu kapacita, protože jeho jméno se v UK užívá DÁL.
Doufám, že umřu dřív, než vymře lidstvo.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Jája - to bude ono - "Klub pokusných morčiat" bol v príbehu spomenutý.
Nedávno vyšla tiež kniha E. R. Mayhewová: Letci s plastikou http://www.fronta.cz/kniha/mayhewova-letci-s-plastikou - sú tam spomenuté aj ďalšie mená československých letcov - členov Klubu Morčiat.
a jeden rozhovor http://revue.idnes.cz/nebojte-se-tenhle ... 00M096V01B
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

Problém je v tom, že vojáci si často taková zranění způsobili sami. Strčili si pistoli do ust a vystřelili, jenže místo zásahu mozku si ustřelili obličej a někdy i přežili. Samozřejmě jim většinou zohyzdili tváře střepiny (často ty s rozšmelcovanou bradou) a pomalu letící kulky, ale i ony nepovedené sebevraždy se stávaly.

škrabošky se často používaly u lidí - fotka vpravo - ten bez tváře.
Ten chlapík s vytřeštěnýma očima - na vaší prodposlední fotce. Byl zasažen nějakým plynem - proto ty vytřeštěné oči. (možná ani nevidí - nevim.

Obrázek
Naposledy upravil(a) Rase dne 11/3/2011, 00:27, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

Statistiky a tabulky

Plukovník Walter D. McCaw přišel 30. Října 1918 s touto tabulkou o zraněních:
Šrapnely a střepiny – 50,66%
Granáty – 1,02%
Pušky a kulometná palba – 34,05%
Letecké bomby – 0,10%
Miny – 0,15%
Nezjištěno – 14%

Podle britského šetření, z roku 1916, bylo zjištěno že 3/4 zraněním bylo možné zabránit použitím zbroje (kovové ochrany vojáka). Francouzské statistiky přišly s podobnými čísly – 60 až 80% zranění prý bylo způsobeno kulkou o nízké rychlosti (tzn. odražené nebo na hranici dostřelu). Americké statistiky přišly s podobnými čísly – 65 až 80%. Podobná čísla sehnal i major Charles H. Peck.
Přilba dokázala uchránit před střelou o rychlosti 230 maximálně až 600stop/s. Německý kulomet maxim ale dokázal střílet střely o rychlosti né menší než 1800stop/s na 100 yardů (!)

Poměr zasažených částí čela:
Horní končetiny – 35%
Dolní končetiny – 25%
Hlava a krk – 20%
Trup – 20%

Jiná podrobná tabulka anatomických údajů:
Hlava – 11,90%
Hrudník – 7,25%
Páteř – 2,20%
Břicho – 3,97%
Paže – 14,07%
Předloktí – 10,75%
Dlaň – 8,95%
Stehna – 15,62%
Noha – 17,84%
Chodidla – 7,45%

Celkem tedy zranění nohou čítalo 41 procent, ruka 34 procent, hlava 12 procent, trup 13 procent.
Kniha Helmets and body armour atd. sice vyšla krátce po válce, ale kvůli nedostatku tehdejších informací, neuvádí statistiky Německé, nebo Rakouské. Je ale pravděpodobné, že výsledná čísla by byla podobná.
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Sakra, tady by mělo být nějaké upozornění, že fotky nejsou pro slabší povahy a jsou dost drastické!
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Když už nic, tak ty snímky dokazují jak je živý organismus dobře navržen podle filozofie "failsafe". Netušil bych jaká "poškození" lze přežít. Ačkoliv je otázka zda je to v některých případech "výhra".
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

kopapaka - díky za upozornění, po dlouhé době sem to konečně dokázal.

Nedávno sem psal na jiné fórum článek o zraněních hlavy během Velké války. Patřily tam i tabulky které jsem sem dával nedávno. Třeba vám to přinese něco zajímavého. Hlavně všem doporučuji zajímavé video, přímo z jedné dílny. Tady je zmíněný článek (můj):

Obrázek

Traumatická zranění hlavy

"...vojáci nepochopili hrozbu plynoucí z kulometné palby. Myslí si, že když budou dostatečně rychle kývat hlavou ze strany na stranu, vyhnou se tak krupobití kulek"
Dr. Fred Albee, americký chirurg – Francie

V tomto článku bych se rád věnoval poněkud opomíjené stránce Velké války a to těžkým poraněním hlavy. Ač se může mnohým čtenářům zdát, že většinu životů měly na svědomí kulky nepřítele, popřípadě smrtonosná palba z děl, byl by na omylu. Samozřejmě byla takováto palba v otevřeném terénu smrtící, ale postupem času se vojáci naučili krýt, díky čemuž si tyto zbraně vybíraly stále menší a menší počty životů. Pokud pomineme různé nemoci a jiné aspekty, byly největší hrozbou pro pěšáky šrapnely a poletující kusy materiálu. Velice nebezpečné ale byly, především, odrazené kulky a střely o nízké rychlosti (na hranici dostřelu). Tyto střely totiž měly příliš nízkou rychlost k tomu, aby dokázaly člověka zabít, ale pokud zasáhly svůj cíl, začaly se ve tkáni různě otáčet a způsobovat ohromné škody. Navíc měly příliš malou rychlost k tomu, aby byly schopné tělo opustit. Zasažený tak většinou podlehl šoku, nebo rychle vykrvácel.
V tomto článku ale nechci psát o zraněních trupu, nebo končetin, ale o nejdůležitější části našeho těla – hlavě. A právě hlava byla v této válce nejvíce zranitelná. Vojáci sice byli ukryti za masou hlíny, dřeva a betonu, ale pokud chtěli z krytu vést palbu museli mířit, pokud chtěli mířit, museli se dívat a pokud se chtěli dívat, museli zvednout hlavu. Relativně brzy si všechny strany tohoto konfliktu uvědomily hrozící nebezpečí a snažily se své vojáky nějak chránit. O tom, o jak ohromný problém se jednalo svědčí to, že tito generálové se jinak nebáli posílat tisíce vojáků pod kulomety. Tak začaly vznikat první ocelové přilby – k jejichž konstrukcím se často inspirovali v dobách středověku (německá přilba M17 vychází z gotických šalířů atd.). Přilby tu byly samozřejmě již na začátku války př. německé picklehaube popřípadě kyrysnické helmy atd. – ty však byly lisovány z tvrzené kůže a tak sloužily jen na ozdobu (jedinou relativní ochranu tvořilo mosazné kování).
Nové přilby ale také nebyly moc spolehlivé, jelikož třeba takové přilby typ Adrian byly z velice tenkého plechu a často se po zásahu pokroutily nebo jinak zdeformovaly. V lepším případě sice kulka plech neprorazila, ale i tak způsobila veliká zranění, která nebyla vždy slučitelná se životem. Nejlépe na tom byly přilby německé konstrukce, jejichž zadní lem, poskytoval vynikající ochranu proti nejrůznějším nárazům (koncem války zkoušeli obdobné konstrukce Američané, Francouzi i angličané – můžu poskytnout fotky).

Obrázek

Ocelovou přilbou tak sice byly chráněna mozkovna, ale tvář zůstávala po celou dobu zcela nekryta. Právě tvář byla cílem mnohých střepin, které sice majitele nezabily, ale způsobily mu hrozivá zranění. Vojáci se tak často dostávali do lazaretů s utrženými bradami, zraněním očí a nosů. Tito vojáci často traumatická zranění přežili, ale v podstatě se stali zcela neschopnými běžného života. Přeci jen potkat na ulici muže bez poloviny obličeje by vylekalo i ty nejotrlejší kolemjdoucí. A jelikož byl tento jev zcela běžný, přišli lékaři s rychlou pomocí (často ale až po válce). Nejednalo se ani tak moc o lékaře, ale spíše plastické chirurgy a hlavně umělce. Už staří Peršané dokázali výtečně opravovat uřezané nosy (trest za nevěru) u kterých pomocí pásu kůže z čela, který byl ponechán napojený na cévy, docilovali ohromných výsledků. I středověcí lékaři dokázali operovat oči nebo jiné části těla. Vždyť i známý učenec Tycho de Brahe měl stříbrný nos. V této době ale bylo třeba napravovat tváře v enormním množství. Tkáň se často podařilo zakrýt pásy kůže i tak ale vznikaly ohromné jizvy a především u utržených kostí (brada atd.) bylo třeba vymodelovat chybějící část. Tu se velice osvědčili nejrůznější umělci a sochaři, kteří umě tvořili chybějící části speciálně přizpůsobené každému jedinci. Kladl se důraz na co nejlépe vymodelované oči, jelikož zbytek jizev zakrýval mohutný vous (přeci jen byly přirozenější). Protézy, nádstavce bývaly upevňovány k brýlím, které samy o sobě odvádějí pohled pozorovatele a navíc poskytují dobré upevnění (za ušima). Vojáci po zraněních často nebyli k poznání a tak museli tvůrci vycházet ze starých fotografií – různé kvality ale také sádrových odlitků poraněné tváře, kvůli přesnosti (povětšinou kombinace obou). Je ale třeba říci, že umělci docilovali pozoruhodně výtečné podobnosti(!). K výrobě protéz se používalo dřevo, měď, která se nechávala pozinkovat, nebo sklo. Výroba jedné protézy mohla někdy trvat až měsíc. Jen okrajově bych zmínil, že tvář mohl poškodit i plyn nebo nezdařené pokusy o sebevraždu. Výrobci zbraní se ale snažili pomoci i zde a vynalézali nejrůznější ochranu očí popřípadě celé tváře (především u obsluhy tanků). Ochrana očí se dala připevnit k běžné přilbě (nejčastěji u typu Adrian) ale tyto pokusy nepřesáhly počet několika kusů nebo prototypů.
Válka sice skončila, ale její následky pronásledovaly mnohé lidi ještě mnoho let.

Velice doporučuji toto video – z jedné z dílen:
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... epVBKiMmns

pár zdrojů:
kniha Helmets and body armor in modern warfare – Dean Bashford
http://industrialanatomy.wordpress.com/2010/07/17/608/
http://nettertainment.blogspot.com/2010 ... masks.html
http://titam.hautetfort.com/archive/200 ... ssees.html

Obrázek

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Osobnosti“