Stránka 1 z 1

Čeští námořníci v 1. světové válce

PříspěvekNapsal: 27/10/2012, 22:56
od StanislavM
Vážení uživatelé a návštěvníci, toto téma nebude mít za úkol Vás seznamovat s odbornými články nebo jinými úvahami ale vytvářet i s Vaší pomocí seznam českých námořníků, účastníků bojů v 1. sv. válce v řadách RU kriegsmariny. Kolik jich vlastně bylo? Některé prameny uvádějí , že českých námořníků bylo více než 6 000. Bohužel, jak je napsáno v jiném vlákně tohoto fóra byly seznamy nebo jiná evidence v 80 létech skartovány.RU válečné námořnictvo bylo složeno ze čtyř flotil , z nichž největší a tudíž i nejvíce českých námořníků v ní bylo obsaženo byla Jaderská flotila. Rád bych se pokusil vytvářet seznam právě této flotily.Seznam nebude nijak složitý, protože více jak jméno a název lodi nelze skoro zjistit.Jak bude vypadat uvidíte v níže uvedených příspěvcích.Je možné , že budete mít doplňující nápady a mohou se případně do seznamu zapracovat.
Pro údaje počtu námořníků používám katalog Kallis/Kohl zn. (K/K) a katalog Pithart zn. (Pi).
Informace k zařazování jmen do seznamu:
Jména psaná černě: Korespondence a dopisy psané česky a adresované do Čech a Moravy.
Jména psaná fialově:Jsou získávana z knih, novinových článků.
Jména psaná modře: Jména které mají ve fóru odkaz na internetové stránky.

Knihy:
Jarmila Urbanová - Brněnští mariňáci
Jindřich Veselý - Povstání v Boce Kotorské (vyd.1958)
Jiří Novák - Příběh " Ostrostřelce "
Jindřich Marek - Pod rakouskou vlajkou
Jindřich Marek - Žraloci císaře pána
Jindřich Marek - Loučení s Jadranem(článek)

Značka XXX - jméno se v seznamu opakuje vícekrát ale nelze určit zda jde o jednu a tutéž osobu.

Výzva pro všechny návštěvníky PALBY. Pomozte Nám naplňovat seznam.

Obrázek

Obrázek

Re: Čeští námořníci v 1. světové válce

PříspěvekNapsal: 27/10/2012, 22:57
od StanislavM
Obrázek

Pracovní ukázka .

Jaderská námořní flotila: I.eskadra

VIRIBUS UNITIS,vlajková lod´flotily, I. bitevní divize,posádka 1046 mužů (kat. K/K)
Brodecký J.
Buchálek Ant. nebo Frant. ?
Bureš Fr.
Buček Fr.
Čelanský Ladislav
Hanečka Jan
Hek Viktor
Hrubý Václav
Choc Josef
Klimeš Flor.
Krajina František
Laštovička Frant.
Pavlát Frant.
Páris Jenda
Pirochta František
Richter Václav
Suchomel Alfréd
Sára Jos.
Sejkora Karel ( také Szent István)
Tichý V.
Tlustý Jaroslav
Vít Jakub
Lněnička František
Přibyl Karel
Vácha Jan
Vaňha Josef

TEGETTHOF, I. bitevní divize,posádka 1046 mužů (kat. K/K)
Caithaml J.
Cedl Karel
Cerhal Josef
Čepelák Rudolf
Dolejš Karel
Doležal
ing. Halaš Otto
Hamal Karel
Holub František
Kočvárek Eduard
Petrlík František
Protiva Jaroslav
Průza
Pochobradský
Novák---XXX
Slunský František
Švancar J.
Todt Stanislav
Tyšler Josef
Vlček František
Žídek F.

PRINZ EUGEN, I. bitevní divize,posádka 1046 mužů (kat.K/K)
Bednařík Václav
Bek Josef
Cvrček Jindra
Doubrava J.
Doležal Antonín
Holub Václav
Jerák Fr.
Kocourek Rudolf
Kopecký Josef
Křemen Emil
Malý Karel
Müller Josef
Oktábec Ruda
Rochter Václav
Sedlmayer Em.
Steiner O.
Šiftař A.
Vykopal Eduard
Žurman Bedřich

SZENT ISTVÁN, I. bitevní divize, posádka 1046 mužů (K/K)
Bohuňovský Adolf
Čejp Ludvík
Kruška Boh.
Mařík K.
Majer F.
Pospíšil Karel
Vaněk Rudolf
Zemánek Josef
Přibyl Ludvík
Mifek Rudolf
Vojáček

Wojtech Rudolf
Dominik Josef
Hanzálek Josef
Hostek-Bezouška Pavel
Konvalina Emanuel
Novotný Václav
Nyč Rudolf
Procházka Bohuslav
Sýkora Antonín----- XXX
Šnyk Václav
Šíma Josef
Vašata Jan
Vrla Rudolf
Hnilica Pavel


ERZ.FRANZ FERDINAND, II: bitevní divize,posádka 890 mužů (K/K)
Bednář R.
Bouchval Jaroslav ( taky Spalato, Juan D Austria,
Celka F.
Čáp
Frangl Fr.
Heinz Josef
Krákora J.
Krapka Ladislav
Macek
Moravec J.
Milt Cyril
Szpyk Václav
Ťápal František
Zahradníček Jaroslav ( taky Zrinyi,

ZRINYI, II. bitevní divize, posádka 888 mužů (K/K)
Bruna Antonín
Čvančara Rudolf
Doleček
Kabrle
Kočiřík Zd.
Kotrbatý Václav
Kučera Roman
Moravec V. XXX
Novák Ruda ( taky Bellona,Erz. Karl,SM76
Peták Ant.
Poskočil V.
Spitalský Fran.
Stránský
Škoda
Zíval Jan
Kordař František

RADETZKY, II. bitevní divize, posádka 888 mužů (K/K)
Fiala J.
Janský Karel
Kebr J.
Kožený Jos.
Mach Jaroslav
Runštuk Karel ( taky Adrie,
Sokol
Šerling Alois
Sklenář Jan
Schweighofer Karel (také Uskoke)
Špalek
Ždímal Josef

ERZ. KARL, III: bitevní divize, posádka 769 mužů (K/K)
Beba Jan (též Admiral Spaun)
Brzák Otakar
Grunt Jaroslav
ing. Jiránek Josef
Zakouřil

ERZ. FRIEDRICH, III. bitevní divize, posádka 769 mužů (K/K)
Drahoňovský Petr
Fejfar Josef
Formansky Miroslav
Hanbenšild Jaroslav
Hora Franz
Hyka Ant.
Kocourek J.
Novák Karel
Pavlíček
Souček Karel
Šmajler J.
Valenta Jan ( taky Adrie, Alpha,Planet

ERZ. FERDINAND MAX, III. bitevní divize, posádka 769 mužů (K/K)
Cukr ( taky Saida,
Červinka Václav
Havlíček
Kropáč Stanislav
Kříž Jaroslav
Macháň Véna
Pařeza
Rejholec Oldřich
Vojta Hynek

ARPÁD, IV. bitevní divize , posádka 630 mužů (K/K)
Grimm Rudolf
Jelínek Karel
Kafka František
Kügler Frant.
Pardus Karel
Schröder Jindra
Skoloudík Jos.
Velička A.

BABENBERG, IV. bitevní divize, posádka 630 mužů (K/K)
Bartoš J.
Janda
Havlík J.
Hasík Karel ( také Cyclop,
Jukl Jan
Kašpar J.
Kleger Vl.
Louda Jan
Michalec Jan
Novák Vik.
Oplištil Josef
Smídt František
Štrunc Rudolf
Šetina Václav
Titěra Karel
Zavřel Eduard
Žanta František

HABSBURG, IV. bitevní divize, posádka 630 mužů (K/K)
Dlouhý V.
Doležel František
Krejčí Viktor ( taky Adria, S.M.Tb 86 F,
Moravec J.
Otáhal Frant.
Pešula Karel
Satra Karl
Stach Adolf
Tichý
Vejvoda
Woderlint
Karafiát Richard ( také Spalato,


II. eskadra


BUDAPEST, V. divize pobřežních obrněnců, posádka 441 mužů (K/K)
Feik Anton
Güttner
Havel Ant.
Král Ottokar
Pospíšil Karel
Švanda Robert

MONARCH, V. divize pobřežních obrněnců, posádka 441 mužů (K/K)
Hejzlar F.
Kokoška K.
Kotinský
Marek Fr.
Rejsek Ludvík
Šustr Josef
Tuček Rudolf
Zahálka

WIEN, V. divize pobřežních obrněnců, posádka 441 mužů (K/K)
Bouchal Josef
Ivančic František
Krčma Antonín
Sviták Jan
Šik František

Doláček T. - ( také Don Juan d Austria,
Kuřil Karel
Nekolný Alois
Plachý Franz
Sitina Václav
Studnička Josef
Sviták J.
Veselý
Vojík Václav
Zíka Jindřich ( taky Sankt Georg,Adria,

KR. ERZ. RUDOLF,starý bitevník, sloužila jako strážní lod´v Boce Kotorské, posádka 450 mužů (Pi)
Domel Fr.
Kačerovský Antonín
Kučera Václav
Toman Frant.
Vilím S.
dr. Velebil
Budil
Dvořák-----XXX
Vlček Frant.

Re: Čeští námořníci v 1. světové válce

PříspěvekNapsal: 27/10/2012, 22:58
od StanislavM
Pracovní verze

Obrázek











FLOTILA KŘIŽNÍKŮ:

Pancéřové křižníky.


KAIS.und KON. MARIA THERESIA, posádka 504 mužů (K/K), později sloužila jako ubytovací lod´pro posádky ponorek.
Halík Jaroslav
ing. Holna J. ( taky Planet,Bellona,Ferd. Max,
Stumpf Jar.
Schoř František

KAI. KARL VI, posádka 546 mužů (K/K), později využívána jako velitelská a ubytovací lod´.
Čerkauer František (také Magnet,
Gargulák František
Hejral Fr.
Jelínek V.
Kobzina F.
Kuba Alois
Novák W.
Rádl Josef
Rohel Karel ( také S.M.Tb 68 F
Tichý Josef
Veis K.
Vykoukal Evžen
Děd Josef

SANKT GEORG, posádka 628 mužů (K/K)
Bílek J.
Bílý Jar. ( také Kais. Fr. Josef I, Custoza,
Grünwald Josef ( také Prinz Eugen,
Hrabal Joža
Kubín Josef
Mechel Ladislav
Veminář
Studnička
Šalda J.
Tolar Jan
Praus Karel
Kreibich
Brejcha A.
Plch
Prášek František
Kříž Josef
Machuta Alois
Nitka Tomáš

Radoň Bořivoj
Roškot František
Carda Josef
Janáček Ladislav
Paleček Ladislav
Štěpánek Antonín
Salač Karel
Vondráček František
Žalman Jaroslav



Lehké křižníky tř. Novara.


ADMIRÁL SPAUN, posádka 327 mužů (K/K)
Drešer Josef
Hart Fr.
Jašek Antonín
Koháček
Motka Ludvík
Moravec Josef
Pokorný Karel
Zděnek Jos.

SAIDA, posádka 334 mužů (K/K)
Barha
Bastl
Brandejs
Čatlak
Čuk
Doležal
Filipčič
Flic
Guberina
Hartman
Hrdina
Holubička
Hubert
Jankovec
Jarolím
John
Kitzler
Klička
Kudrna
Lukeš
Martínek
Novák----XXX
Pacina
Pačes
Pospíšil
Radič
Rychnovský
Velecký
Vrečka

Moravec R.
Urban Karel
Vádner Jaromír
Salaš ( taky Mars,Tatra,Sankt Georg,
Šaleř Fr.

HELGOLAND, posádka 340 mužů (K/K)
Císler Tomáš ( taky Adria,
Kolman Jan
Hašek Ludvík
Hübner Štěpán
Krč Karel
Novotný Tomáš
Pulda Jos.
Reimar Ant.
Tůma
Mrzílek Jaroslav
Rais
Janoušek Jiří
Dvořák----XXX
Houfek Karel
Janoušek
Koutný
Kratochvíl
Kunz
Vrba Vincenc
Zeman


NOVARA, posádka 340 mužů (K/K)
Chládek Jan
Libicher Fr.
Sabich Jaroslav
Zajíc Rudolf
Bittner Karel
Boháč
Doležal
Jezbera
Kos Josef
Konečný

Krátký Fr.
Mattl
Morávek
Novák---XXX
Prašivka
Pravec
Rozbora
Řezáč
Sedlář
Veselý----XXX



Chráněné křižníky tř Zenta


ZENTA , posádka 305 mužů (K/K)
Alinč Josef
Voráček Johan
Mottl Václav
Skála


ASPERN , posádka 304 mužů (K/K)
Adam Václav
Brynda Jan
Just
Kašpar Josef
Krejčík Václav
Havlín Jos.
Horák
ing. Kapr Gustav
Matyášek František
Pechal Boh.
Ryska Jaroslav

SZIGETVÁR , posádka 305 mužů (K/K)
Balák Rudolf
Dědič
Kopal R.
Láznička V.
Liška Josef
Novotný
Štěrba J.


Chráněné křižníky tř. Panther


PANTHER , posádka 186 mužů (K/K)
Bergmann Antonín
Heinbruch J.
Kyselý Josef
Steinbrüch Jar.

LEOPARD, posádka 186 mužů (K/K)
Hora Zdeněk
Sláma Stanislav
Šoulavý Fr.
Vašátko Jindřich

TIGER/LACROMA , posádka 175 mužů (Pi)
Erdinger Anton
Kastner Jos.


Chráněné křižníky tř. Kaiser Franz Josef I


KAISER FRANZ JOSEF I , posádka 441 mužů (K/K)
Burget František
Čása Josef
Dušek Karel
Grüner Břetislav
Herných Alois
Jaroš Fr.
Kulhavý J.
Matula
Pavel Josef
Rohla A. ( taky Kaiser Max,
Růžička
Schaffer Emil
Srba Alois
Straka
Tichý Jaroslav
Valášek Josef ( taky Alpha, Gäa, ponorky
Votoček Petr
Zach Anton ( taky S.M.Tb 23,
Weis
Jíša
Krčmář
Srbek


KAISERIN ELISABETH , posádka 434 mužů (K/K)
Hozák Josef
Jaroš Alois

Knourek Anton
Balcar Antonín
Drápal Ferdinand

Re: Čeští námořníci v 1. světové válce

PříspěvekNapsal: 27/10/2012, 22:58
od StanislavM
Pracovní verze.

TORPÉDOBORCE:


I. Flotila torpédoborců - třída Tátra


BALATON , posádka 99 mužů (K/K)
Kubišta Karel
Riháček František
Ručný
Svoboda Josef
Adamec
Beránek
Čuhaj
Hlaváč
Jarolím
Koch
Myslík Karel
Nejvyrecký
Šnajdouf
Vošmík Václav


CSEPEL , posádka 99 mužů (K/K)
Kremel Anton
Kreinel Anton
Milka Eduard
Výroba
Cirna V.
Janoušek
Jedlička
Kadlec
Kufr
Matuška
Pačes
Sjelák
Šíla
Štěpánek
Uhlík


LIKA , posádka 99 mužů (K/K)


TRIGLAV , posádka 99 mužů (K/K)
Steinbrüch Jar.
Stibůrek J.
Vencovský Jar. (telegrafista)

ORJEN , posádka 99 mužů (K/K)
Jaroš Alois ( také Ferdinand Max,
Mazura Ant.
Patruska Miloš
Dražan
Mývalt


TATRA , posádka 99 mužů (K/K)
Kopecký Jaroslav
Kratochvíl Václav
Skalický Alois
Salaš (na více lodích
Tichý František ( také Triglav

DUKLA, tř. Triglac II , posádka 113 mužů (K/K)
Čižinský Josef

UZSOK , tř. Triglac II , posádka 113 mužů (K/K)


TRIGLAV II , tř. Triglac II , posádka 113 mužů (K/K)


LIKA II , tř. Triglac II , posádka 113 mužů (K/K)



II. Flotila torpédoborců - třída Huszár - II. Torpédová divize


CSIKOS , posádka 65 mužů (K/K)
Černý R.
Rožoň Rudolf
Sýkora----- XXX

DINARA , posádka 65 mužů (K/K)


PANDUR , posádka 65 mužů (K/K)
Jeřábek T.
Kölbl Josef
Mik Václav

REKA , posádka 65 mužů (K/K)
Kobylák Lad.
Kukla Ruda
Zach Anton ( také S.M.Tb 23,

SCHARFSCHUTZE , posádka 65 mužů (K/K)
Babek Jan
Hrbas Josef
Kolář Alois
Novák Fr.
Říha Štěpán
Brázda
Nosek Čeněk


VELEBIT , posádka 65 mužů (K/K)
Vágner B.

II. Flotila torpédoborců - třída Huszár - IV. Torpédová divize


HUSZÁR , posádka 65 mužů (K/K)
Brož Antonín

STREITER , posádka 65 mužů (K/K)
Pelíšek Karel
Sládeček
Tomek ( taky Don Juan D Austria


TURUL , posádka 65 mužů (K/K)
Mlenský Frant. ( taky S.M.Tb 66 F
Schwab Viktor

WARASDINER , posádka 76 mužů (K/K)
Biener
Bílý Adolf
Kupka Jar. ( taky Dampfer V,
Litterbach Emil
Rada Václav
Šimek František

WILDFANG , posádka 65 mužů (K/K)
Šedivý Frant.

ULAN , posádka 65 mužů (K/K)
Nepraš Franz

USKOKE , posádka 65 mužů (K/K)
Libenský
Skalický V.
Majer Fr.

Flotila torpédoborců pro místní nasazení.


BLITZ , posádka 61 mužů (K/K)
Večeřa L.

KOMET , posádka 61 mužů (K/K)
Hynek Jan

MAGNET , posádka 80 mužů (K/K)
Kolář A.
Koreček J. ( taky Trabant,
Malek R.
Rambousek Josef

METEOR , posádka 61 mužů (K/K)
Divila Fr.
Hušák Karel
Hac Josef
Pužej Eman
Stráský Jaroslav

PLANET , posádka 84 mužů (K/K)
Kovář Václav
Kremár
Němec Tomáš
Kott František
Bechyně
Makovec
Zdařílek
Přerost
Foitl
Kašpar
Fuchs
Mikulica


TRABANT , posádka 84 mužů (K/K)
Hynek J.
Chott Jaroslav
Koreček J.
Marschat Fr.
Novotný Vojt.
Turina
Vondruška

SATELLIT , posádka 80 mužů (K/K)
Jelínek Venda
Krameš Ladislav




Další torpédové divize tvořily torp. čluny , které byly značené číslicemi od 1 - 100. Za číslem člunů byly písmena E,T,F,M , je to označení loděnic.Před válkou měly některé torp. čluny svoje názvy , které za války nesměly používat.Funkce a určení torp. člunů není dále předmětem tohoto fóra.


Obrázek


Obrázek






Kopal Josef--------------S.M.Tb 1--------------------posádka 20 mužů (K/K) ( taky Herkules,
Leinfellner Alois--------S:M. Tb 1------------------------------20
Železný Jaroslav--------S.M.Tb 2-------------------------------20
Parvus Oldřich----------S.M.Tb 2-------------------------------20
ing. Očenášek----------S.M. Tb 3-------------------------------20 ---( byl 4/1916)
Jirásko F.---------------S.M. Tb 3-------------------------------20 ---( byl 11/1916)----S.M.Tb 83 F---( byl 7/1918)
Kvasnička Jenda........S.M. Tb 3------------------------------20
Kněžek Josef-----------S.M. Tb 4-------------------------------20 --- ( byl 8/1917)
Hlavica------------------S.M. Tb 5-------------------------------20 --- ( byl ?/1916)
Slepička V.--------------S.M. Tb 6-------------------------------20 --- ( byl 8/1918)
Kozler Josef-------------S.M. Tb 9-------------------------------20 --- ( byl 2/1918)
Korinta------------------S.M. Tb 9-------------------------------20 --- ( byl 8/1915)
Müller Jenda------------S.M. Tb 9-------------------------------20
Donat--------------------S.M. Tb 10-----------------------------20 --- ( byl 7/1915)
Šrajer Franz------------S.M. Tb 10-----------------------------20 --- ( byl 4/1916)
Brkl Bohumil-------------S.M.Tb 11-----------------------------20
Peer F.-------------------S.M.Tb 11-----------------------------20 --- ( byl 2/1915)
Petrla B.-----------------S.M.Tb 11------------------............20
Janovský Václav--------S.M.Tb 13( ex Python)----------------21
Kopřiva J.---------------S.M.Tb 13( ex Python)----------------21
Svoboda Vilém----------S.M.Tb 13( ex Python)----------------21 ---( byl 11/1915)----S.M.Tb 87 F -- (byl 9/1916)
Vodrážka Alois -------- S.M.Tb 14( ex Kigyo )---------------- 21 --- ( byl 5/1918)
Brychta Franz-----------S.M.Tb 15( ex Boa )-------------------21
Král Fr.------------------S.M. Tb 15( ex Boa)-------------------21 --- ( byl 11/1916)
Strejc Josef-------------S.M. Tb 18( ex Natter)---------------21 --- ( byl 11/1917)
Cajska Karl--------------S.M. Tb 18( ex Natter)---------------21 --- ( byl 8/1916) ----S.M.Tb 59T -- ( byl 8/1917,2/1918)
Nič Jar. -----------------S.M.Tb 19( ex Kibitz )--------------- 16
Zach Anton------------- S.M.Tb 23( ex Rabe )-----------------16 ------------------------S.M.Tb 74 T-- ( byl 7/1917)
Hendrych Alois--------- S.M.Tb 24( ex Elster )----------------16
Prokop Leopold---------S.M. Tb 24(ex Elster )----------------16 --- ( byl 9/1915)
Nühldorf Frant.---------S.M. Tb 25( ex Gaukler)-------------16 --- ( byl 7/1917)
Chaloupka Ladislav-----S.M.Tb 29( ex Marabu)--------------16 --- ( byl 2/1916)
Müller Otto--------------S.M. Tb 31( ex Sperber)-------------16 --- ( byl 3/1915)-----S.M.Tb 35 ----( byl 9/1916)
Badin Jos.---------------S.M. Tb 34( ex Condor)--------------16 --- ( byl 11-12/1916)
Pilný Eduard-------------S.M.Tb 37( ex Würger)--------------16
Pelnař Mirko------------S.M. Tb 39 ( ex Reiher)--------------16
Šmejkal -----------------S.M.Tb 39( ex Reiher)---------------16
Kořínek------------------S.M. Tb 50 E( ex Kaiman )-----------35
Špaček Jan--------------S.M. Tb 50 E( ex Kaiman )-----------35
Bláha Vilda--------------S.M. Tb 51 T( ex Anaconda)---------35 --- ( byl 11/1916)
Polách Stanislav--------S.M. Tb 51 T( ex Anaconda)---------35 ---( byl 4-5/1917)
Martinec Josef----------S.M.Tb 52 T(ex Alligator)------------35
Tomek-------------------S.M. Tb 53 T(ex Krokodil)............35
Novák J.-----------------S.M. Tb55 T(ex Seehund)------------35
Ondrouch K.-------------S.M. Tb 56 T(ex Delphin)------------35
Růžička Frant.----------S.M. Tb 56 T( ex Delphin)------------35 --- ( byl 9/1914)
Řezníček Josef--------- S.M.Tb 57 T( ex Narwal )------------35
Kopecký Jindřich--------S.M. Tb 58 T( ex Hai )---------------35 ( také Bellona,
Kölbl----------------------S.M.Tb 58 T( ex Hai )----------------35
Holub J.------------------S.M.Tb 58 T( ex Hai )----------------35
Novák Václav------------S.M. Tb58 T( ex Hai)-----------------35
Procházka Václav-------S.M. Tb58 T( ex Hai)-----------------35 --- ( byl 9/1916)
Stefan Libor.............S.M.Tb 59 T (ex Möve)..............35
Hladík Antonín----------S.M.Tb 59 T ( ex Möve )-------------35
Burian F.-----------------S.M.Tb 59 T ( ex Möve )-------------35
Skařupa Johan----------S.M. Tb 59 T (ex Möve )--------------35
Fiedler-------------------S.M.Tb 60 T ( ex Schwalbe)----------35
Haymann Karel----------S.M. Tb 60 T( ex Schwalbe)----------35 --- ( byl 12/1915)------S.M. Tb 93 F---( byl 7/1917)
Helel Jaromír------------S.M. Tb 60 T( ex Schwalbe)----------35
Tauš Josef---------------S.M. Tb 60 T( ex Schwalbe)----------35 --- ( byl 3/1917) ------S.M. Tb 65 F ---( byl 7/1917)
Kauč V.-------------------S.M. Tb 61 T( ex Pinguin)------------35 --- ( byl 2-3/1917)
Slavík---------------------S.M. Tb 61 T------''--------------------35
Šíp Franz-----------------S.M. Tb 62 T(ex Drache)-------------35 --- ( byl 2/1915)
Kubiš---------------------S.M. Tb 63 T ( ex Greif)--------------35 --- ( byl 10/1918)
Wohlmut Frant.---------S.M. Tb 63 T( ex Greif)---------------35 ---( byl 9/1915)
Hasík Karel--------------S.M. Tb 66 T (ex Skorpion)-----------35 --- ( byl 7/1917)
Mlenský František------S.M.Tb 66 F ( ex Skorpion)----------35
Kafka--------------------S.M. Tb 67 F ( ex Phönix)-------------35 --- ( byl 12/1914)
Kampar Antonín--------S.M. Tb 67 F ( ex Phönix)-------------35 --- ( byl 9/1918)
Král Frant.--------------S.M.Tb 67 F ( ex Phönix)-------------35
Bohna V.-----------------S.M.Tb 68 F ( ex Krake )------------35
Langer Josef------------S.M. Tb 68 F ( ex Krake )------------35
Rohel Karel--------------S.M.Tb 68 F ( ex Krake )------------35 ( také Kai. Karl VI,
Koleso Jindra------------S.M. Tb 69 F ( ex Polyp)--------------35 --- (byl 4/1915)
Jireček V.----------------S.M. Tb 69 F ( ex Polyp)--------------35 ---( byl 10/1918)
Svoboda------------------S.M. Tb 69 F ( ex Polyp)--------------35----( byl 5/1915) XXX
Fischer T.----------------S.M.Tb 70 F ( ex Echse )------------35
Kaňka Ferdinand--------S.M.Tb 70 F ( ex Echse)-------------35
Brejcha Alois-------------S.M.Tb 71F ( ex Molch)--------------35 --- ( byl 6/1917)
Kába Slávek--------------S.M. Tb 72F ( ex Kormoran)---------35 --- ( byl 12/1914)
Tybura Jenda------------S.M.Tb 72 F ( ex Kormoran)---------35
Režný Karel--------------S.M.Tb 72 F ( ex Kormoran)---------35
Burda J.------------------S.M.Tb 74 T --------------------------38
Kempa Hubert-----------S.M. Tb 74 T---------------------------38 --- ( byl 8/1915)
Konárek Josef-----------S.M. Tb 75 T---------------------------38 --- ( byl 10/1916)
Červenka Miloš---------S.M. Tb 76 T---------------------------38 --- ( byl 11/1916)
Hýrl Alois----------------S.M. Tb 76 T---------------------------38
Šrámek Jaroslav--------S.M.Tb 76 T---------------------------38
Linhart V.---------------S.M. Tb 77 T----------------------------38 ---( byl 4/1917)
Maňák B.----------------S.M. Tb 77 T---------------------------38 --- ( byl 7/1918)
Spurný-------------------S.M. Tb 77 T---------------------------38
Houška Jan--------------S.M. Tb 78 T---------------------------38 --- ( byl 4/1915)
Knapp Rudolf------------S.M.Tb 78 T --------------------------38
Večerka -----------------S.M.Tb 78 T---------------------------38
Koucký František-------S.M.Tb 80 T---------------------------38
Krejcárek----------------S.M.Tb 80 T----------------------------38
Klichman Josef----------S.M.Tb 80 T---------------------------38
Štěpánek Franz----------S.M. Tb 81T---------------------------38 --- ( byl 12/1914)
Vondráčik B.-------------S.M.Tb 81T---------------------------38
Frank Karel--------------S.M.Tb 83 F---------------------------38
Laube Otto --------------S.M. Tb 84 F---------------------------38 --- ( byl 4/1918)
Málek R.-----------------S.M. Tb 84 F---------------------------38 --- ( byl 4/1917)
Červinka Václav---------S.M.Tb 85 F---------------------------38
Novák Fr.----------------S.M.Tb 85 F---------------------------38
Špičák Josef-------------S.M. Tb 85 F---------------------------38 --- ( byl 10/1916)
Stanslický Jenda----------S.M. Tb 86 F--------------------------38-------S.M.Tb 68 F----( byl 10/1914)
Stauslický R.-------------S.M.Tb 86 F--------------------------38
Ševčík -------------------S.M. Tb 86 F---------------------------38
Leipert Eman------------S.M. Tb 86 F--------------------------38
Krejčí Viktor-------------S.M.Tb 86 F--------------------------38 ( na více lodích
Svoboda Vilém----------S.M.Tb 87 F---------------------------38( taky S.M.Tb 13,
Štourač Josef-----------S:M. Tb 90 F---------------------------38
Mašek Franz-------------S.M.Tb 91 F---------------------------38
Vodrážka Alois----------S.M. Tb 91 F---------------------------38 --- ( byl 7/1916)--XXX
Školoudík Josef---------S.M. Tb 91 F---------------------------38 --- ( byl 8/1917)
Štástný Josef -----------S.M. Tb 92 F---------------------------38 --- ( byl 9/1917)
Vejvoda------------------S.M. Tb 94 F---------------------------38
Schultes Fr.-------------S.M. Tb 95 F----------------------------38 -- ( byl 5/1918)
Šatoplech Jan-----------S.M. Tb 96 F----------------------------38
Vileta Josef-------------S.M. Tb 97F----------------------------38 --- ( byl 4/1917)
Setnicka E.-------------S.M. Tb 100-----------------------------
Ševčík Josef------------S.M Tb 100-----------------------------

Re: Čeští námořníci v 1. světové válce

PříspěvekNapsal: 27/10/2012, 22:59
od StanislavM
Pracovní verze.

Vedle lodí určených přímo k boji byly ve flotilách rovněž další typy lodí , jejichž úkolem bylo zajišt'ovat speciální služby.Jsou to lodě.

Lodě školní
Lodě torpédové služby
Kladeče min
Minolovky
Tankové lodě
Parníky rakouské finanční stráže
Dílenské a vyprošt'ovací lodě
Nemocniční lodě
Uhelné parníky
Vlečné parní lodě
Ozbrojené parníky
Jachty válečného námořnictva
Pomocné transportní a další lodě

místo pro foto

ALPHA ( hulk ) - torpédová škola
Červinka Karel
Jirásko
Procházka
Paukert Josef
Smejkal V.

ADRIA ( hulk v Pole ) - dělostřelecká škola, později ubytovna posádek ponorek.
Brym František
Císler Tomáš
Duffek Josef
Hanzl Jaroslav
Jindřich Fr.
Jirásek Jan
Jirout Frant.
Kleinhampl Jan
Krejčí Viktor ( taky S.M.Tb 86,
Krabec Emil ( na více lodích
Kroužek Jaroslav
Matějka Josef
Novák Frant.
Skalický
Svoboda Václav
Šilar Franz
Šlapák Josef
Tuček R.
Valenta Jan
Vanžura
Vávra Ruda
Veitra František
Vondráček B.
Zastoupil Jan
Zíka Jindřich ( na více lodích
Žák Karel

BELLONA - tanker
Brzák Karel
Čáp
Černý J.
Čejp Ludva ( taky Szent István,
Hořický Fr.
Kopecký Jindřich
Krňanský Jaroslav
Pavlita A.
Perachta Fr.( také Custoza
Soukup Joža
Stejskal Viktor
Strejcovský Frant. (taky Pelikán,
Špalek Jaromír
Švejda Václav
Varhulík Josef
Waněk Rudolf
Wichner

CUSTOZA - nám. aspir. škola , později depo prac. služby.
ing. Buchnar František
Červinka Julius ( taky Zara,
Hevera L.
Hloušek Anton
Hodina V.
Horčák V.
Jursík Josef
Klein Eduard
Klíma Jar.
Mach Anton
Novotný
Očenášek Oldřich
Pavlík Adalbert
Pazderník Karel
Petrlík František
Peksa Franz
Ponížil František
ing. Špale Váša

CYKLOP - díl. opravárenská lod´
Hasík Karel
Podolský J.
Slanina
Šatánek Ernest
Vlahovič Jiří
Kverka B.

DROMEDAR - minový tendr, školní lod
Kučera´
Petrák Josef
Výborný B.

DON JUAN D' AUSTRIA ( hulk ) - velitelství torp. služby.
Holeček Jenda
Kolář Alois
Puchalský Josef
Rubák Josef
Studera Fr.
Tomek Arnošt
Vegner

DAMPFER IV - torpedo depot
Woborník
Jan Šafránek (? Don juan D´Austria ?)- nar.1.4.1881 -+r.1953- bydl.Předlice v UL

DAMPFER V - torpedo depot
Kupka Jar. ( na více lodích
Marčík Ludvík
Škába Jaroslav také CSEPEL

S.M. DAMPFER VII - ???
Fídranský
Maleček Antonín

DAMPFER XI
Málek František

DAMPFER XIV -
Herget Ferdinand
Macek Alois

DAMPFER XIX - ???
Macek Alois ( taky Dampfer XIV,

DAMPFER EGIDA - ozbrojený parník
Šrámek J.

DAMPFER DOLFIN - ozbrojený parník
Fidler Jar.
FaiK

DAMPFER VALONA - ozbrojený parník
Blahut Adolf

DAMPFER VODICE - ozbrojený parník
Novotný Fr.

DONAU - škola pro plavčíky
Valík Alois ( také Schwarzenberg,
Kořínek Boh.
Vichera J.
Vlček Ferdinand

GÄA - plovoucí základna torpéd.
Grossman
Pavlík Adolf
Rázl Josef
Sekera Josef
Valašek Josef ( také U 43,
Černý Ladislav
Horní Karel
Šmahel
Páral Petr


GAMMA ( hulk ) - škola
Forman Jar.
Gregar Jindřich
Pech ( taky Stefanie
Růžička F.
Somek Petr
Šenkeřík P.
Tuček Emil
Wacátko Pavel

HERKULES - opravárenská parní lod´
Kopal Josef
Martínek J.

HIPPOS - vlečná parní lod´záchranná
Slimáček František

LLOYDDAMPFER X - ( AFRIKA ) - pomocná lod´
Šimůnek Anton

CHAMALEON - kladeč min
Srkal František

KAISER MAX - pancéřová strážní lod´
Rohla
Mareš Ant.
LUSSIN - jachta, přestavěný torp. člun,torp. depo.
Vojtěch J.

MARS - strážní lod´v Pole, později škola min. služby.
Čermák Ant.
Ježek Jar.
Krůpka
Novák V.
Sušil Stanislav
Sytař Jaroslav
Vodička Josef
Vodrážka Alois
Radkovský František

MIRAMAR - císařská jachta používaná jako nemocniční lod´
Beránek Bohumil
Pavlíta Adolf ( taky Gäa , Bellona
Šindelář Fr.

PELAGOSA - ozbrojený parník
Krabec E. ( taky Adria
Kostínek J.

PELIKÁN - plovoucí základna torpédoborců a ponorek.
Bohata Fr.
Bubeník J. nebo F. ?
Doležal Ant.
Hlavata
Kopecký Jaroslav ( taky Tatra,
Nevole František.
Peška Anton
Tomášek B.
Toušek Gustav
Vrátil Josef
Vozáb

POLA - uhelná zásobovací lod´
Fojtík Josef
Klement Adolf
Trégl Vojtěch

SALAMANDER - školní lod´,minolovka
Chalupa Josef

SCHWARZENBERG - škola pro plavčíky , později nákl. lod´s torpédy.
Hajný Josef
Kostka Joža
Mrnka Ignác
Smrčka Pepa
Valík Alois

SLAVIJA - ozbrojený parník
Dlouhý V.

SPALATO - dělostřelecká škola.
Leipert (? S.M.Tb 86 ???

STEFANIE - škola minovací a zál. služby.
Hovorka Vladimír
Hrdlička J.
Mejzlík Václav
Novosad Alois
Pollok Eduard
Pech
Škoda František
Trnka Fr.

VESTA - naftový tankér.
Dvořák Josef
Mašát Fr.
Mráz Joh.

VULCAN ( hulk ) - školní opravárenská lod´v Šibeniku.
Blecha Vlad.
Berka Vladimír
Daňhel Ant.
Dňukl Antonín
Hamr Josef
Klíma Vincenc
Kučera Frant.
Sevěra R.

ZARA - torpédová škola.
Červinka Julius
Hradil J.

Re: Čeští námořníci v 1. světové válce

PříspěvekNapsal: 30/10/2012, 20:30
od StanislavM
Do tohoto příspěvku budou doplňována jména českých ponorkářů .

U 3 - posádka 17 (K/K)
Hauč Jaroslav
Koller Josef
Konečný Julius
Suchovský Josef
Straka Emil
Strnad Karel
Stuchlý Adolf


U 4 - posádka 17 (K/K)
Singule Rudolf
Hradila Fr.
Mezulianik Karel ( také U 5,
Kučera

U 5 - posádka 14 (K/K)
Mácha Fr.
Novotný František
Benczúr Štefan
Brandicz Ladislav

Fiala Václav
Valášek Josef ----------byl 6/1915

U 6 - posádka 17 (K/K)
Kubelka Petr
Neveselý Emil
Novák Karel


U 10 - posádka 14 (K/K)
Prášil Leo (též U 29)
Bomba ( taky U 27,
Jonáš Josef

U 11 - posádka 14 (K/K)
Šafařík Franz

U 12 - posádka 15 (K/K)
Brouček Štěpán
Deák Ladislav
Dvořáček Stanislav
Fidra Antonín


U 15 - posádka 15 (K/K)
Menčík František

U 16 - posádka 15 (K/K)
Červený Wolfgang
Pucalík Max
Štefan Josef


U 20 - posádka 18 (K/K)
Bělský Zdeněk
Černý Josef
Koc Josef


U 21 - posádka 18 (K/K)
Holub Josef (též U 22 a U 27)
Beneš B.

U 22 - posádka 18 (K/K)
Hoffmanec J.

U 23 - posádka 18 (K/K)
Calábek Arnošt
Doležal František
Holík Antonín
Kozlovský Rudolf
Zřídkaveselý Josef


U 27 - posádka 19 (K/K)
Bomba František
Sedláček Bohumil
Behenský Josef
Kolář Alois
Hanuš Jiří
Straka Antonín
Tůma Emil


U 28 - posádka 19 (K/K)
Dvorský Karel
Hudeček Zdenko (též U 2 a U 17)
Rambousek Antonín
Rukser Karel

Valášek Josef---------- byl 8/1918

U 30 - posádka 19 (K/K)
Držníšek Rudolf
Souček Petr
Žďárský Josef


U 31 - posádka 19 (K/K)
Urban Eduard
Šilar Fr.

U 43 - posádka 23 (K/K)
Valášek Josef------------byl 8/1917

U 47 - posádka 23 (K/K)
Molitor Otto

Re: Čeští námořníci v 1. světové válce

PříspěvekNapsal: 6/11/2012, 20:16
od StanislavM
Do tohoto příspěvku budou zařazeni námořníci u kterých se zatím nepodařilo zjistit na které lodi sloužili.


Nezařazení námořníci
Barák Ludvík
Beschorner Vilém
Ceyp Jan
Czaja Jindřich
Čech Josef
Červinka Teofil
Dohnal Vítězslav
Draštata František
Dvořák Adolf
Fischer Karel
Grünfeld Josef
Havlík Ladislav
Herbst Richard
Horáček Filip
Horký Cyril
Hrbatý Augustin
Humpola František
Janeček Josef
Jánský Oskar
Jindra František
Johánek Rudolf
Kadlčík Antonín
Karpíšek Štěpán
Klein Pankrác
Kretshmer Ladislav

Kupilík František
Leicher Ladislav
Máčel Antonín
Macháček Karel
Melcher JIndřich
Menšík Viktor
Messner Jan
Pavel Karel
Štursa
Vidlák Viktor
Vítka Jaromír
Veselý Josef


DUNAJSKÁ FLOTILA-pracovní doplňková verze
Tybura J. ANDOR
Hruška W. - SAVA
Holub Augustin - BODROG
Šnajdr Antonín - BODROG
Žák Karel - INN
Rehák Karel - KULPA

Re: Čeští námořníci v 1. světové válce

PříspěvekNapsal: 30/11/2012, 13:20
od StanislavM
Souhrn doplňování jmen námořníků do seznamu :

Listopad 2012 - 122 jmen

Prosinec 2012 - 143 jmen

Leden 2013 - 84 jmen

Únor 2013 - 40 jmen

Březen 2013 - 25 jmen

Duben 2013 - 49 jmen

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
3.5. - Dnes doplněna 4 jména ( ponorky) a oprava a doplnění křestních jmen

4.5. - Dnes doplněno 5 jmen

7.5. - Dnes doplněno 5 jmen ( Grossman,Rožoň,Slanina,Vodrážka Al., Valík Al.)

10.5. - Dnes doplněno 6 jmen ( Leinfellner,Novotný Fr.,Kratochvíl Václav,Brychta Franz,Müller Jenda,Kremár)

12.5. - Dnes doplněna 4 jména ( Stumpf Jar., Trégl Voj.,Brodecký J.,Hamr Josef)

17.5. - Dnes doplněno 6 jmen ( Ondrouch K.,Halík Jaroslav,Kořínek,Pešula Karel,Kukla Ruda,Špaček Jan)

21.5. - Dnes doplněno 5 jmen ( Mácha,Hradila,Jonáš -ponorky, Kopecký Jindra SMTB58, Kotinský Monarch )

23.5. - Dnes doplněno 5 jmen ( Müller Jos. Prinz Eugen,Doležel Fr. Habsburg, Jašek Ant. Ad. Spaun, Stráský Jar. Meteor,Šimůnek Ant. Lloyddampfer X )

26.5. - Dnes doplněno 7 jmen ( Grimm R. Arpád, Toušek G. Pelikán, Švejda V. Bellona, Šlapák J. Adria, Jukl J. Babenberg, Křemen E. P.Eugen,
Kleinhampl J. Adria) Jména jsou dodána sběratelem lodní pošty a zároveň uživatelem Palby nick wolfram.

Květen 2013 - 47 jmen

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

1.6. - Dnes doplněno 10 jmen (Mareš Ant. Kais. Max, Vít Jakub Viribus Unitis, Plachý Franz Wien, Tuček R. Adria, Rochter Václav P. Eugen, Mařík K. S. István,
Leipetr Spalato, Kříž Jaroslav Ferd. Max,Cedl Karel Tegetthof, Kubišta Karel Balaton )

16.6. Dnes doplněno 14 jmen

17.6 Dnes doplněna 3 jména (Očenášek Old. Custoza, Čerkauer Fr. Kaiser Karl VI., Skalický Adria)

20. 6. Dnes doplněna 3 jména (Johánek Rud., Kretshmer Lad., Pavel Kar.)

20.6. Dnes doplněno 60 jmen ( vše torpédovky) ze sbírky sběratele lodní pošty Oldřicha Špreňara.

Červen 2013 - 90 jmen

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Říjen
20.10. Dnes doplněno 10 jmen

26.1.2014
Dnes doplněno 9 jmen.
27.1.2014
Dnes doplněno 5 jmen.
19.3.2014
Dnes doplněno 6 jmen.
21.3.2014
Dnes doplněny 4 jména.
23.3.2014
Dnes doplněno 7 jmen - příspěvek p. Koláře + 1 jméno již dříve ( viz příspěvky v diskuzi)
10.4.2014
Dnes doplněno 6 jmen
11.4.2014
Dnes doplněny 4 jména
5.5.2014
Dnes doplněny 4 jména
10.6.2014
Dnes doplněna 4 jména
16.8.2014
Dnes doplněno 1 jméno
18.8.2014
Dnes doplněno 1 jméno
16.10.2014
Dnes doplněno 6 jmen
28.10.2014
Dnes doplněno 5 jmen
15.11.2014
Dnes doplněna 3 jména
25.11.2014
Doplněna 4 jména
22.3.2015
Dnes doplněna 3 jména
11.7.2015
Dnes doplněno 8 jmen
23.7.2015
Dnes doplněno 1 jméno a 2 jména opravena
5.9.2015
Dnes doplněno 5 jmen
8.12.2015
Dnes doplněny 4 jména

Re: Čeští námořníci v 1. světové válce

PříspěvekNapsal: 6/2/2013, 12:06
od StanislavM
Rezerva

Re: Čeští námořníci v 1. světové válce

PříspěvekNapsal: 3/3/2018, 22:59
od oskarwilde
Dovolím si doplnění - děda sloužil na SMS Triglav, ale psal se v té době Steinbruch Jaroslav, tedy nepřehlasovaně. Poté je třeba doplnit jeho jméno k SMS Panther, na kterém sloužil poté, co se s Triglavem v Bitvě u Drače potopil. Vložil bych jeho foto, kde má Panthera na čepici, ale nějak to sem neumím. Jinak jsem jeho osudy popsal v knížce "Čest a sláva námořníku". K dostáni v Kosmasu a fotografie z jeho archivu potom na FB v totožně nazvané skupině. Vcelku unikáty...
Díky
Jan Štainbruch, vnuk

Re: Čeští námořníci v 1. světové válce

PříspěvekNapsal: 3/3/2018, 23:47
od jarl
Děkujeme za doplnění. Přidám jej tedy k posádce Pantheru. Dědovu fotografii můžeš vložit libovolným způsobem a já to potom opravím.

P.S.
Tak koukám, že Jaroslav Steinbruch už v posádce Pantheru uváděný je.

Re: Čeští námořníci v 1. světové válce

PříspěvekNapsal: 3/3/2018, 23:58
od StanislavM
Už jsem doplnil. Víš co Jarle je za průšvih. mě před časem odešel počítač a stím veškerá zálohovaná korespondence . Stovky scanů kor. lístků atd.Tak už jsem ztoho nasr.....Takže ted´ už to nechávám na na tom kdo bude mít sám zájem upozornit na Svého předka a bude mít zájem ho doplnit do seznamu. Ten základ seznamu jsme tady snad udělali slušný.

Re: Čeští námořníci v 1. světové válce

PříspěvekNapsal: 4/3/2018, 01:49
od jarl
Ten seznam předčil veškerá má očekávání a je skvělé, že tu na Palbě máme tak rozsáhlou databázi jmen českých námořníků.

Re: Čeští námořníci v 1. světové válce

PříspěvekNapsal: 5/3/2018, 08:44
od Zemakt
A pak že Aha, Blesk apod. je k ničemu :D

Obrázek Obrázek

Otec Karla Vágnera, Josef. Interesantní člověk.
http://www.ahaonline.cz/clanek/zhave-dr ... aryka.html

Když se rozklíčuje název šífu na čepici, mohl by se přidat do seznamu. Zrovna tak by mne i docela zajímal typ letadla před kterým pózuje.

Re: Čeští námořníci v 1. světové válce

PříspěvekNapsal: 5/3/2018, 09:33
od Pátrač
oskarwilde píše:Dovolím si doplnění - děda sloužil na SMS Triglav, ale psal se v té době Steinbruch Jaroslav, tedy nepřehlasovaně. Poté je třeba doplnit jeho jméno k SMS Panther, na kterém sloužil poté, co se s Triglavem v Bitvě u Drače potopil. Vložil bych jeho foto, kde má Panthera na čepici, ale nějak to sem neumím. Jinak jsem jeho osudy popsal v knížce "Čest a sláva námořníku". K dostáni v Kosmasu a fotografie z jeho archivu potom na FB v totožně nazvané skupině. Vcelku unikáty...
Díky
Jan Štainbruch, vnuk


pane kolego pošlete mi co chcete vložit na email

anzac@seznam.cz

i s popiskami a já to sem velice rád vložím. Bude mi ctí. Jaromír - Pátrač

Re: Čeští námořníci v 1. světové válce

PříspěvekNapsal: 19/3/2018, 22:38
od Rase
Obrázek

Moc pěkná fotografie části osádky torpédoborce Triglav. Snímek byl pořízen 2.října 1914

Re: Čeští námořníci v 1. světové válce

PříspěvekNapsal: 25/4/2019, 10:32
od Rase
Antonín Šebek námořník ze SMS Szent István:

Obrázek