Josef Frantisek

vojáci a jejich velitelé, politici

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Rase

Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Josef Frantisek

Příspěvek od Franz Trubka »

Ve stredu,28.rijna vyznamenal prezident Ceske Republiky,pan Milos Zeman,druhovalecneho pilota Josefa Frantiska Radem Bileho Lva in memoriam.

A ted to,co napisu,berte jako otevreny dopis stareho Palbaka.
Ziji uz 18 let mimo uzemi CR a je mi divne, ze nikdo z palbaku tuto udalost nezaznamena a nedal ji na portal.
Palba je doslova zasrana videi a clanky o ruskych hrdinech a jejich zbranich,tohle uz nikoho nezajima?
Smutny Franz
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1417
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od danny1691 »

pakliže dlouhodobě sleduješ česká média, tak na nějaké národní hrdiny se tu kašle. Raději omluva těm, jenž mají prsty v rozpoutání konfliktu. Výuka dějin u mladé generace taky stojí za prd.

Jinak jak je asi známo, TV nevlastním a slavnost jsem nesledoval.

Je to smutné, ale je to tak. Ti co vedou národ a mají moc z vysoka s..u na hrdiny. Ale kde je pak budeme hledat až budou potřeba netuším.
Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od Pátrač »

Vyznamenání Josefu Františkovi jsem ani nezaznamenal, jelikož se na tu každoroční frašku už roky nedívám. Včera to bylo stejné. Nezajímám se o to, jelikož polovině oněch vyznamenaných udělení jakéhokoliv řádu nechápu.

Dotyčný hrdina byl za posledních 25 let povýšen či vyznamenán několikrát. Což je správně, ale jelikož je to chápáno jako inflace, málokoho to zajímá. Já to ani nezaznamenal. Josef František dnes nezajímá skoro nikoho. Nás by jako vojenské fórum měl, alespoň lidi přes letadla ale máme tady aktivního někoho takového?
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1370
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od p3tris »

Franzi, bohužel nezajímá. Nechci vyprovokovat flame, možná tady má Miloš Zeman kopu zastánců. Pro mě ale po tom, jak se "pan prezident" mezinárodně vyjadřuje a po tom, co vyznamenání "Za zásluhy" dostávají všichni ti Hůlkové, Vondráčkové a Bohdalky, státnické akty tohoto člověka nestojí za pozornost. Politika "od piva" totiž není to, co od hlavy státu očekávám.

Ale samozřejmě jsem rád, že se našemu nejúspěšnějšímu stíhači z Bitvy o Británii této zasloužené pocty po 70 letech dostalo.
Obrázek

"Non je ne regrette rien"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od skelet »

Franzi ber to taky tak, že ty se k těm informacím můžeš dostat i jako první. Já si to přečetl až ráno na čt24 :D
ObrázekObrázekObrázek
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od Martas2411 »

Já jsem to taky nevěděl,dočetl jsem se to až dnes ráno na netu.Já jsem akorát sledoval na čt 24 pietní akt kladení věnců.

Chtěl bych k tomuto jen dodat,že za tenhle stav si můžeme jako národ sami.Já rád sleduji válečné dokumenty a rád čtu vojenské knihy.
Tak a ted mi vysvětlete.Proč v české televizi dávají různé vojenské dokumenty,třeba typu Apokalypsa,nebo ted ruský cyklus Velká Vlastenecká válka.Pokud si pamatuji tak v televizi už bylo spousty vojenských dokumentů at už ze západu nebo ted právě z Ruska.Nic proti tomu,já se na to rád dívám a jsem rád za každý nový dokument.
A ted si odpovím.Proč česká televize nebo nějaký jiný subjekt neudělá nějaký dokument o předválečné československé armádě,mobilizaci,výzbroji armády,něco o opevnění,hraničních jednotkách .Nebo o nepříliš známých bojích na Podkarpatské Rusi.Vždyt tam byla regulerní válka.Protože,to dnes už nikoho nezajímá.Kromě pár stovek nebo tisíců lidi,které to baví a žijou tím.Podívej se například,jaké hroby mají českoslovenští vojáci na již zminované Ukrajině.Jsou zarostlé a zdevastované.
Radši se tu hádáme,jestli Mašíni mají dostat vyznamenání nebo ne.Tohleto jsem uvedl jen jako příklad.Samozřejmě bych přivítal i dokumenty o čs.vojácích v zahraničí.Něco málo o tom je,ale mohlo by být toho víc.Měl jsem rád pana Čáslavského a jeho Hledání ztraceného času.Ale tento pořad byl jenom o zapomenutých fimech.Dobrý pořad je i Historie CS,ale jak říkám.Mělo by toho být v televizi podstatně víc z naší vojenské historie.Nedávno jsem se o tom přesvědčil na akci Cihelna,kde byla ukázka věnovaná Ostravské operaci.Bylo tam kupa lidí.A hlavně je zajímalo,že tam střílí nějaký ruský tank po nějakém samohybném útočném německém děle.A Ostravská operace?Tipnul bych si,že 90 procent lidí co tam bylo,by nevědělo o co jde.Národ,který zapomene na své hrdiny,zhyne.Myslím,že už k tomu není daleko.
Tři čtvrtiny národa má Armády ČR srandu,nebo ji vůbec nedůvěřují.Proč nemají srandu ze své armády Američani,Rusové nebo např.Poláci.Protože,občané těchto států jsou z informovaností asi na tom líp.Místo rúzných přiblblých seriálů typu růžovka a spol,by mohli v televizi aspoň jednou týdně dávat něco z historie Československa a klidně to mohou opakovat furt dokola.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od Zemakt »

Národ,který zapomene na své hrdiny,zhyne.Myslím,že už k tomu není daleko.
Tři čtvrtiny národa má Armády ČR srandu,nebo ji vůbec nedůvěřují.Proč nemají srandu ze své armády Američani,Rusové nebo např.Poláci.Protože,občané těchto států jsou z informovaností asi na tom líp.
Dle mého názoru to vidíš moc černě. Spousta lidí v mém okolí jakési národní uvědomění má. Problém je, že prostor v naprosté většině dostávají ty věční frfňálkové a třeba i ta Růžovka. Problém vidím v médiích respektive v současné kvalitě žurnalistů.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od Tempik »

Hlavně dnes je na štíru o sobě prohlsit, že jsi vlastenec. Buď tě rovnou označí za nácka, nebo si to o tobě budou aspoň myslet. A jít na nějaký svátek s vlajkou na náměstí, tak se do tebe pustí dredatý smažky a novináři ti ještě mediálně naloží. V ČR je v podstaě mediálně zakázáno mít jakéjkoliv vlastenecké sklony.
A taky jsem se to dověděl až po Franzovi. V době vyhlašování už jsem chrápal a v rádiu to slyšel až během dne.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od Polarfox »

Martas: Dokud se bude tenhle národ do nekonečna nimrat v pitomostech typu Bílá Hora, Mnichov a dokud budou největší "nacionalisté" ti, kteří většinou ví o historii nejméně (zpravidla jde opět o nějaký ten pokřivený Mnichov a Bílou Horu), tak se nic nezmění.

Trošku mám obavy z toho, zda-li by i ty dokumenty nějak výrazně pomohly. Na jednu stranu národ je třeba k nějakému uvědomění vést a seriózní historie podávaná oficiální cestou je určitě dobrá, ale na druhou tu máme zcela bezkonkurenční informační otevřenost a dostupnost a kdo toho chce využít, využije toho (či už využil). Kdo má vlastní hlavu, udělá si názor sám, ten zbytek bude vždy jen papouškovat co se mu předhodí a co bude pohodlné. Můžeš mu sice zkusit předhodit nějakou kvalitnější stravu a zkusit ho alespoň naučit papouškovat něco lepšího, ale nikdy nebudeš mít jistotu, že ti radši nezdrhne k růžovce a že se to stejně nemine efektem. V tomhle jsem poněkud skeptik. Protože lidi nechtějí složité věci, lidi chtějí jednoduché, i kdyby to byla pitomina a i kdyby to zčásti sami věděli. Lepší je se babrat donekonečna v Mnichově nebo Bílé hoře a hřát si to, jak nám bylo ublíženo, než zkoumat nějaké okolnosti a širší pohled. A nebo se dívat na podívanou s ruským tankem a německou samohybkou.

Ale jak praví Zemakt, tyhle dojmy jsou často dost o "uřvanosti". U nás je spousta názorových proudů, které navenek působí hrozně silně, ale jen díky tomu, že jsou hodně slyšet. Je třeba se soustředit na to, že všude kolem jsou i normální lidi a není jich málo a tohle ignorovat...akorát tě to zbytečně demoralizuje, což je přesně to, co nepotřebuješ a je kontraproduktivní. A historií a věcmi okolo bude vždy hýbat jen užší skupinka lidí, když k tomu má vůli a příležitost, zbytek se většinou jen veze. Dokud tu jsou alespoň nějací s opravdovým národním cítěním (a ne nějakým tím falešným landovským a bělohorským nacionalismem), tak není proč házet flintu do žita.

Až se voják, na kterého nějaký takovýhle "nacionalista" či jiný "ista" nemůže nechat nit suchou a neváží si ho, na všechno vypeče a řekne si "tak mi všichni vlezte na hrb...já na žádnou misi a tohle a tohle a tohle nepojedu", tak začnu být opravdu nervózní. Pokud ne, tak je tu pořád ještě někdo, kdo to bere vážně, nenechá se znechutit a nejsme očividně zcela v koncích. A člověka by to mělo více nakopnout k tomu, aby remcaly při každé možné příležitosti poslal tak kde slunce nesvítí a nenechal se jimi zdeptat. Protože jinak to můžeme fakt zabalit :)

Tempik: Tohle trochu přeháníš. Problém je spíše v tom, že tohle zprofanovávají náckové a podobné spolky extremistů, "nacionalistů", odpůrců kde čeho, vzývačů kde čeho atd. ... tyhle uvidíš v médiích. Na tebe se s nějakou tvojí obyčejnou aktivitou všichni většinou vyprdnou. Nebo myslíš, že když si na státní svátek vyvěsíš vlajku na barák nebo půjdeš s vlaječkou na nějakou ofic akci s pokládáním věnců nebo v tomhle gardu, případně nějaké místní malé nezprofanované setkání, tak se do tebe hned někdo pustí? Že za tebou poběží televize? Blbost. Tohle už je trochu paranoia.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od Martas2411 »

Polarfox- tak s tebou naprostý souhlas,pořád se vrtáme v Mnichovu a podobným traumatizujícím věcem pro náš národ.A málo se vyzdvihují ty věci,které čs.armáda dosáhla.V dnešní době už je spousta informací na netu,knih už je taky kupa.Ale asi máš pravdu.Záleží to na každém z nás.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od Polarfox »

Hlavně se tím zbytečně týráme, i když to není vůbec třeba. Protože je to pohodlnější než se postavit nečernobílé realitě, udělat tlustou čáru a jít dál.

Už jen ta věc, že je na trhu a v oběhu spousta zajímavých publikací, svědčí o tom, že je tu spousta lidí, kterým není svět okolo lhostejný. Dobře, někde je válečný hrob zarostlý bodláky, oficiální podpora jiných věcí zase třeba kulhá, ale také je tu nespočet různých spolků, zrestaurovaných objektů, památníčků, umění, kusů techniky, co všechno dříve leželo ladem. Nespočet historických a kulturních akcí, muzeí a výstav. Když člověk začne pátrat, tak zjistí, že se okolo něj děje takových věcí a všude je tolik nadšenců, že se ani nestačí divit. A rozhodně jich neubývá, spíše naopak. Jenže samozřejmě nejsou vidět a slyšet tolik jako banda nácků nebo hospodských kecalů z novinek...popravdě ani zlomek z toho. Takže bych to neviděl zase tak černě.

Kdo to má v sobě, cestu si většinou najde, kdo ne, tak toho k tomu stejně nenanutíš..leda uměle a plytce. Když někdo nebude mít zvláštní vztah k literatuře, tak to do něj nevpravíš ani když ho necháš 10x v rámci povinné četby přečíst Dostojevského....pro něj to bude jen opruz a povinnost a možná ho i zbytečně znechutíš. Člověk k tomu musí přijít povětšinou sám, jen ho k tomu trochu šťouchnout a dát mu možnost vybrat si.

Aneb něco jako s potravinami. Spousta lidí remcá na kvalitu a jak by se tohle mělo zakázat, tohle v krámech nebýt a jak jim chybí ta kvalita a jak jsou nuceni jíst hnusy. Nejsou, mají na výběr. Buď si za pár floků koupit půl kila nějaké kuřecí "šunky" bez chuti a zápachu, případně kuřecích kůžiček ala Hruška a remcat jak je to hnusný a nebo si koupit něco lepšího a 10x chutnějšího. Jenže to je buď o něco dražší (a přitom to nemusí být moc) a nebo toho bude méně (takže se "pouze" najím a nebudu se moct přežrat a nebo toho půlku vyhodit). Volba a šance tu je, takže ty kecy o tom, co by kdyby je nutno brát s obří rezervou...tihle lidé to nechtějí vidět, ti zůstanou raději u výmluv. A podobné je to s nacionalismem a "nacionalismem". Ještě je tu pořád dost možností, ale lidé se v tom nechtějí babrat a ty neuspokojíš a nepřeučíš, ani kdyby jsi jim v televizi pouštěl lepší dokumenty od rána do večera.

Pokud tedy znáš lidi, co jsou dle tebe ok, tak se jich drž, buď rád, že tu jsou, ber to jako dobré znamení a tím zbytkem bych se moc nesužoval. Možná to naštve, ale víš jak, často s tím nic bezprostředně neuděláš a dělat nejde a zbytečně tě to odvede od důležitějších věcí a lidí. Kteří by to naopak mohli společně v budoucnu trochu změnit.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od Pátrač »

Polarfox - to týrání je asi pravda. Pokud člověk nechce zůstat v pozici konzumenta občas doslova historických splašků, musí něco dělat. Zdrojů je až neuvěřitelné množství a to poměrně starých. Ale je pohodlnější si vyslechnout kázání ČSOL o tom, že naše dějiny začínají až vznikem legií a že vše od roku 1620 bylo jen zlo a temno.

Já ještě před deseti lety byl poměrně skálopevně přesvědčený o tom, že První republika, Beneš a armáda byly tak nějak nic moc. A podívej se co jsem nakonec vypracoval pro palbu o této době a jsem pyšný sám na sebe, že je to přímo důvod k hrdosti, to období. Ale dalo to dost práce. Hlavně překlopit vše v hlavě. Třeba to Granc Chaco - když se zamyslíš nad naším působením ve společnosti národů, to je úžasné jakou naše země měla autoritu. A pouhých pět důstojníků dokázalo Bolívii zajistit čestné podmínky pro uzavření příměří a míru.

A kdo o tom ví?

Nyní třeba palbáci, ale za celých 80 let od oněch událostí jen jediný český historik vypracoval jedinou studii na toto téma a to v roce 1976. Já ji sháněl půl roku. A když jsem ji zpracoval, doplnil o osobnosti a reálie, je to důvod hrdosti na naše předky.

Přednášky co dělám, to by jste kolegové netušili o čem jsou lidé přesvědčeni jako o naprostých pravdách, já někdy mám pocit, že žiju na jiné planetě. A jsem rád že lidé i věci které neznali a nebo je i omítali, dokážou minimálně přijmout jako podnět k zamyšlení. Potom všechna ta práce co musím do přípravy vložit, vše co musím nastudovat abych jim předal ucelený soubor, stojí za námahu.

Proto jsem rád že Palba je. Chodí sem lidé a čtou. Jde tedy o to aby jsme psali seriozně. TO že se občas pohádáme patří k věci. Takže já sice taky remcám a to dost často, ale tvrdě pracuji abych jen neremcal. A to je pro každého. Tedy vyrazit z kůží na trh.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od Franz Trubka »

Polska reakce na vyznamenani Josefa Frantiska....
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa ... ti%C5%A1ek
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od Pátrač »

František Fajtl ve své knize "Vzpomínky na padlé kamarády" píše, že Josef František ve Francii nějakým způsobem neoslovil naše odpovědné osoby a proto šel k Polákům. Když vše odešlo do Británie, a naše perutě jej chtěly, zůstal u svých kamarádů Poláků, protože je měl rád, imponovala mu jejich dobrovolná, ale přitom pevná kázeň a to, že ho nesvazovali vojenskými vymyšlenostmi. Prostě u nich měl váečný domov a bylo mu s nimi dobře.

Celkově si myslím, že Josef František je v Polsku vnímán jako jejich hrdina, i když to byl Moravák jak poleno.

Já si již dlouho kladu otázku, jestli to byl opravdu čekoslovenský hrdina, nebo polský hrdina, když v našich barvách neodletěl jediný vzlet. Ale jako bývalý příslušník letectva ze společných cvičení vím, že pro Poláky je to "Pan voják".

Proto ta pozornost v Polsku. Fakt jej považují za svého, se vším všudy. :up:
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od Martas2411 »

Tak to máš pravdu Pátrači.Před 5 lety jsem ještě dělal předáka v rubání na dole ČSM.A jelikož moji synci,kterých se měl v partii asi 15 věděli že jsem takový vojenský blázen,tak jsme si tak během jedné šichty kdy rubání stálo povídali o vojenství a letectvu.Z těch 15 chlapů jsem měl na partě 5 Poláků z okolí Polského Těšína.A ti kluci jméno Josefa Františka znali a i kde bojoval.Znali i jméno generála Svobody,který byl velitelem v září 1939 tzv.Legionu Czechoslowackego.Čuměl jsem jak puk.
A když mě chtěli nasrat,když jsem po nich řval a honil je do práce,protože stěna z nějakého důvodu stála.Tak se mě snažili vytočit tím,že říkali že jsme národ zbabělců a vzdali se Hitlerovi,zatímco oni bojovali.Tak jsem je zase zchladil,že bojovali tím způsobem alá" šavle na tanky"(i když to není pravda,byla to jenom jeden útok a propaganda toho hned využila) a tak jsme se hecovali.A po šichtě jsme dali u kantýny pivo nebo po štamprli a bylo po válce.Vzpomínám na ty časy rád.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od Skeptik »

No Pátrači, většinou se to popisuje trochu jinak ... jako že byl individualista, který zcela kašlal na vyšší cíle a honil se za osobním úspěchem. Abych to nemusel popisovat celé, tak kopie z valka.cz:
Podle svědectví jeho velitele letky, Witolda Urbanowicze, vrhal se František na nepřátelské letouny se zuřivostí vikingského berserkra. Nedbal taktických příkazů, porušoval zásadu vzájemného krytí, podle níž pilot „na čísle“ hlídá vedoucího dvojice, a vrhal se všude tam, kde se oblohou mihl černý kříž. Z riskantních situací, do nichž se dostával, ho zachraňovala mistrovská pilotáž a dokonalé střelecké oko. Domluvy po přistání byly neúčinné, František sice všechno uznal a slíbil, že se polepší, avšak jakmile se kola jeho Hurricanu odlepila od vzletové dráhy, měnil se v nezvladatelnou střelu, ve vlka samotáře. Obvykle se záhy po startu odtrhl od formace, což bylo nehorázné porušení té nejzákladnější zásady vzdušného boje, zamířil nad Lamanšský průliv a tam ranou z milosti dorážel německé letouny, které se poškozené vlekly do Francie. Situace byla neúnosná, avšak Poláci, kteří ctili jeho „polskou“ bravuru, našli východisko, když četaře Františka oficiálně jmenovali hostem 303. polské perutě a dali mu volnou ruku.
POZOR, to v žádném případě nesnižuje jeho osobní zásluhy.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od Zemakt »

přidám trocha svého názoru do mlýna:

to, že byl František těžký introvert, postrádající týmového ducha je asi všem vcelku jasné. Oni úspěšní stíhači ve své podstatě tací jsou, málo platné. Jak ve finále on, nebo jemu podobný stíhač v okolním dění dopadl, záleželo na mnoha proměnných. Počínaje typem letounu, jednotkou či bojištěm kde sloužil, nebo pouze časovým obdobím. Prostě v chaosu různých okolností měl z prdele kliku, z prdele kliku dočasnou, nebo pouze krátkodobou.

Jestli se honil za skórem, to pokládám za umělou konstrukci, byť to tak může vypadat.

Co se týče otázky preference služby u polské jednotky. Všude se hledají různá vysvětlení, čím víc kontroverzní tím lépe. Nicméně se zapomíná na jednu základní věc, a tou je sounáležitost. Jednoduše prosté vysvětlení, fungující napříč celým světem. Vstoupíš li do jednotky, která tě přijme, kde okusíš boj na smrt, kde okusíš smrt spolubojovníků,...to se nemění jak svetr. To je sounáležitost.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od Pátrač »

Zemakt - a přesně tak to vyznělo v podání Františka Fajtla.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od Skeptik »

Pátrač píše:Zemakt - a přesně tak to vyznělo v podání Františka Fajtla.
Jenže Fajl ho osobně vůbec neznal a pravděpodobně se ani nikdy nepotkali.

Narozdíl od Urbanowicze, který mu velel a znal ho velmi dobře.
A byl to Urbanowicz, kdo o něm prohlásil, že ve skupinových bojích je díky své nedisciplinovanosti ohrožením pro své spolubojovníky, a byl to Urbanowicz, kdo "problém František" vyřešil lišácky tak, že využil jeho národnosti a udělal z něj "hosta" tj. někoho, kdo k 303. patřil, ale v nelegálně "v ní" nýbrž "s ní".

Zemakt, mýlíš se v tom, že všichni nejúspěšnější stíhači jsou sólisté, jako byl František.
Individuality ano, sólisté nikoli. Sólisté maximálně zazáří, a umřou :(

Jinak dobrá kompilace základních faktů a vzpomínek je zde:
https://www.praha14.cz/zivot-na-praze-1 ... k-dfm-bar/
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od Zemakt »

Zemakt, mýlíš se v tom, že všichni nejúspěšnější stíhači jsou sólisté, jako byl František.
Individuality ano, sólisté nikoli. Sólisté maximálně zazáří, a umřou :(
Ok, souhlasím. Takhle je to lepší:
Zemakt:
Oni někteří úspěšní stíhači ve své podstatě tací jsou, málo platné
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Osobnosti“