Příčiny vzniku 1. světové války

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav

Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Pátrač píše:Myslím si, že původní práce pana generála by si zasloužila trochu rozpracovat. Abych se přiznal zdá se mi neúplná a proces vzniku Velké války asi byl složitější.

Jakmile dodělám rozpracovanou ČSLA v obraně což bude v horizontu 14 dní tak bych se o to pokusil. Tedy pokud s tím autor bude souhlasit. Nerad bych zkrze to zakládal nové téma.
Tak to bude záslužná práce. Už předem za to máš ode mě pochvalu před nastoupenou jednotkou:-)
ObrázekObrázekObrázek
Quasar
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 106
Registrován: 25/10/2006, 18:29

Příspěvek od Quasar »

Jestli jsem to sem jeste nepostoval http://www.engdahl.oilgeopolitics.net/H ... orld_w.HTM

Dlouhe ale poucne. Podle me WWI fakticky rozpoutala GB tim jak blokovala Nemecku pristup k rope pres Turecko a Balkan.

WWII byla jen pokracovaci valkou a GB zde hrala opet roli provokatera (Mnichov...) i kdyz ji vyrazne sdilela s USA (odriznuti ropy Jap a zabaveni Jap zahr. majetku).
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Příčiny vzniku 1. světové války

Příspěvek od kacermiroslav »

Na podzim roku 1906 byl poslanci v Rechstagu schválen dodatek zákona o navýšení rozpočtu o 940 milionů zlatých marek ke stavbě německých dreadnoughtů. A nejen jich. I k rozšíření Kielského kanálu a k vybavení dvou válečných přístavů. Znamenalo to navýšení rozpočtu z roku 1900 o 35%. Ale našli se jedinci, kteří nezastávali Tirpitzův názor na stavbu silného císařského námořnictva. Tito kritici si byli vědomí, že tato cesta může vést k válečnému konfliktu s Velkou Británií. Nejvýrazněji se k této otázce vyjádřil Friedrich von Holstein, který pracoval v politickém odboru ministerstva zahraničí. Ten dne 20.11.1906 zaslal doyenu diplomatickému sboru Maxmilianu von Brandtovi tento písemný rozklad.

„Čím více budeme na moři zbrojit, tím více budeme Anglii vhánět do náruče Francie. I kdybychom rozpočet ztrojnásobili, nemůžeme vybudovat flotu, která by se mohla měřit s anglo-francouzskou, ani se samostatnou anglickou. Ve válce se samostatnou Francií, jak ukázal rok 1870, hrálo loďstvo zanedbatelnou roli. Je to hrozba a výzva, která Anglii (…) dožene k prohlášení, že míří proti ní (…). Německo stojí a padá se svou armádou a pro ni je třeba vše obětovat. Loďstvo jen zvyšuje počet našich nepřátel, i když nikdy nebude tak silné, aby je porazilo. Teď nemáme a ani později nebudeme mít naději na vyrovnaný boj na moři. Pozemní armáda musí, jako tomu bylo roku 1870, vyrovnat nerovnost v naší námořní síle. Není to ekonomické soupeření, co činí z Anglie našeho nepřítele. Ten se skrývá ve vztazích s Amerikou a Japonskem. Za budováním naší floty, které Angličany poleká, se skrývají protianglické motivy. Jsme v situaci, (…) kdy je naše námořní zbrojení namířeno proti Anglii a kdy se snažíme stát pány moří. Pozdě budeme naříkat, až nás Angličané začnou brát vážně.“
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Státy a národy zúčastněné ve WW1“