Tříkrálová deklarace českých poslanců (6.1.1918)

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav

Odpovědět
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Tříkrálová deklarace českých poslanců (6.1.1918)

Příspěvek od kacermiroslav »

Historické dokumenty

Tříkrálová deklarace českých poslanců
6.ledna 1918
WW1


Deklarace českých poslanců na Říšské radě a zemských sněmech proti postupu Rakousko-Uherska při brestlitevském mírovém jednání
(tzv. Tříkrálová deklarace, 6. ledna 1918)


Ve čtvrtém roce hrozné války světové, jež si vyžádala nesmírných obětí na životech a statcích národů, dějí se první pokusy o mír. My Čeští poslanci rady říšské, jež byla rozsudky nepříslušných vojenských soudů zbavena rady svých členů slovanských, a zároveň my čeští poslanci rozpuštěného a dosud neobnoveného sněmu království českého jakož i po celou dobu války nesvolávaného sněmu markrabství moravského a neobnoveného sněmu vévodství slezského, jako zvolení zástupcové národa Českého, zdůrazňujíce veškerá prohlášení českého poselstva na radě říšské, jsme povinni určitě a jasně za lid český a za porobenou a politicky umlčenou větev slovenskou v Uhrách vyznačiti svoje stanovisko k nové úpravě poměrů mezinárodních. Když čeští poslanci obrozeného národa našeho promluvili za války francouzsko-německé o mezinárodních otázkách evropských, prohlásili v memorandu svém dne 8. prosince 1870 slavnostně:

"Všichni národové, ať velcí, ať malí, mají rovnaké právo sebeurčení a rovnost jejich má stejně setřena býti. Jen z uznání rovnoprávnosti a ze vzájemné vážnosti svobodného sebeurčení všech národů může vykvésti pravá jejich svoboda a bratrství, všeobecný mír a pravá lidskost."

My poslancové národa českého, věrni jsouce i dnes těmto zásadám svých předchůdců, s radostí jame pozdravili, že dnes všechny ony státy, které jsou založeny na zásadách demokracie, válčící i neutrální, pokládají stejně s námi toto svobodné sebeurčení národů za záruku trvalého míru všeobecného.

Nové Rusko při pokusu o mír všeobecný vložilo do stěžejních podmínek mírových zásadu sebeurčení národů tak, aby národové svobodnou volbou rozhodovali o svém životě a usnesli se, chtějí-li vybudovati stát samostatný, či tvořiti státní celek ve spolku s národy jinými. Naproti tomu prohlásil zástupce Rakousko-Uherska jménem štyřspolku, že otázka sebeurčení oněch národů, které dosud nemají své státní samostatnosti má býti řešena v každém státe cestou ústavní. Vzhledem k tornu jsme za Český národ povinni prohlásiti, že toto stanovisko zástupce Rakousko-Uherska není stanoviskem naším. My jsme se naopak ve všech svých projevech a návrzích, tomuto řešení vzpírali, ježto po nesčetných trpkých zkušenostech našich neznamená ono nic jiného nežli úplné zamítnutí zásady sebeurčení národů. Trpce žalujeme, že národ náš byl zbaven své samostatnosti státoprávní i svého práva sebeurčení umělými řády volebními, vydán nadto panství německé menšiny a německé centralistické byrokracie. Slovenská větev naše stala se pak obětí brutálnosti maďarské a neslýchaného násilníctví ve státe, jenž přece všechny zdánlivě konstituční formy zůstává nejtemnějším koutem Evropy a v němž národové nemaďarští, tvořící většinu, jsou panující menšinou týráni a hubeni, od kolébky odnárodňováni, zůstávajíce takřka beze všeho zastoupení na sněmu i úřadech, bez veřejných škol a bez volnosti ve školách soukromných.

Ústava, na niž se odvolává zástupce Rakousko-Uherska, znetvořila i spravedlnost všeobecného práva hlasovacího, rozmnoživši v rakouské radě říšské způsobem umělým počet mandátů německé menšiny a celá její bezcennost pro svobodu národů objevila se až křiklavě jasně v krutém vojenském absolutismu po dobu války. Každý poukaz na tuto ústavu znamená proto ve skutečnosti jenom odmítnutí práva sebeurčení, vydání v plen všech národů v Uhrách, kde jest ústava jen nástrojem nejbezohlednějšího panství oligarchie několika rodů maďarských, jak to bylo znovu potvrzeno novou předlohou o volebně reformě. Národ náš touží se všemi demokraciemi světa po míru všeobecném a trvalém. Jest si však plně vědom pravdy, že trvalým může státi se jenom mír takový, který odstraní staré křivky, brutální moc převahy zbraní jakož i nadpráví států a národů nad národy druhými - mír takový, který zabezpečí samostatný rozvoj národům velkým i malým a osvobodí zejména ony národy, kteří stenají dosud pod cizí nadvládou. Proto také toto právo na svobodný život národní a sebeurčení národů ať malých či velkých a jakékoliv příslušnosti státní, musí býti základem příštího práva mezinárodního, zárukou míru a přátelského soužití národů i velkým statkem ideálním, který si lidstvo vydobude z hrůz světové války.

My, poslancové národa českého, prohlašujeme, že mír, který by národu našemu nepřinesl spravedlnost a svobody, nemohl by pro něj býti mírem, nýbrž jen počátkem nového mohutného a důsledného zápasu za státní samostatnost, v němž by národ náš napjal veškeré své síly hmotné i mravní až do krajnosti a v tomto bezohledném boji neustal by až do šťastného konce.

Národ náš se hlásí o tuto svou samostatnost, opíraje se o své historické právo státní a jsa všecek prodchnut vřelou touhou, aby ve svobodné soutěži s jinými národy svobodnými a v svém státě svrchovaném, plnoprávném, demokratickém, sociálně spravedlivém i na rovnosti všeho občanstva vybudovaném a v hranicích historických zemí a sídel svých a své větve slovanské přispěti mohl k novému velkému rozvoji lidstva, založenému na volnosti a bratrství přiznávaje v tomto státě národním menšinám plná, rovná práva národní.

Vedeni jsou těmito zásadami protestujeme slavnostně proti odmítání práva sebeurčení národů při jednání mírovém a žádáme, aby ve smyslu práva toho zabezpečena byla všem národům, tedy i našemu, účast a plná volnost obhájiti svých práv na mírovém kongresu.


Zdroje:
XX. století o sobě, dějiny v dokumentech – Kvaček, Kuklík, Mandelová, Pařízková – Dialog 2005
---------------------------------------------------------------------------------------------------

Generální sněm českých říšských a a zemských poslanců v Praze přijal tzv. Tříkrálovou deklaraci. Ta navazovala na státoprávní prohlášení Českého svazu ze dne 30.května 1917. Touto deklarací bylo požadována právo na sebeurčení pro Český a Slovenský národ.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Tříkrálová deklarace českých poslanců (6.1.1918)

Příspěvek od kacermiroslav »

Vyhlášení samosprávné provincie Deutschböhmen
21. ledna 1918


1918, 21. ledna. Ve Vídni se sešli němečtí poslanci z českých zemí a schválili rezoluci, v níž žádali odtržení pohraničních území od vnitrozemí a utvoření samosprávné provincie Deutschböhmen (částečná reakce na tzv. Tříkrálovou deklaraci).

Rakouská vláda jim vyhověla a na svatodušní svátky vydala nařízení, v němž oficiálně bylo proklamováno zřízení provincie Deutschböhmen. Podle tohoto návrhu se mělo zavést v Čechách krajské zřízení s 11. kraji (organizovány podle národnostního principu).

"V nynější velké době, v níž rozhoduje se osud národů a v níž Češi chtějí využíti převratných sil válečných, aby rozbili rakousko-uherskou monarchii a dostali dva a půl milionu Němců v Čechách pod jho československého státu, žádáme my, představitelé německého národa v Čechách, aby byla zřízena samostatná provincie Deutschböhmen se všemi právními přívlastky a zřízením korunní země v rámci císařství rakousko uherského, a to bez jakékoliv závislosti na české části Čech...

Německý národ neustane, dokud neprovede konečné osvobození (svých soukmenovců) z nadvlády Čechů a - třeba i násilím - nezabrání zřízení československého státu, v němž by německý národ byl ujařmen... Za tím účelem žádáme ohraničení a sloučení německého území v Čechách a pro toto území všechna ústřední místa, úřady a instituce, které patří korunní zemi."

Zdroje:
http://www.moderni-dejiny.cz
http://www.wikipedia.org
http://www.palba.cz
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Tříkrálová deklarace českých poslanců (6.1.1918)

Příspěvek od Rase »

Zajímavá zpráva z Vídně, z 23. listopadu 1917.
Ministerský předseda Předlitavska Seidler odpovídá v Poslanecké sněmovně Říšské rady na interpelace ohledně českých státoprávních požadavků na úkor uherské územní integrity (otázka Slovenska - viz mapka československého etnika). Současná rakouská vláda i nadále trvá na dualistické koncepci impéria, v rámci Předlitavska pak na územní celistvosti jednotlivých korunních zemí coby „stěžejních elementů státní budovy“. Vláda bude ale přístupná k reformě státoprávního postavení těchto zemí, jejich volnějšímu poměru k centrální vládě ve Vídni, pokud budou politické špičky jednotlivých národů říše dodržovat společný cíl – prospěch společného státu pod habsburským žezlem… Čeští poslanci považují Seidlerovo vyjádření za nedostatečné. Otázka Slovenska se tím vůbec neřeší.

Obrázek
mapka československého etnika
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Tříkrálová deklarace českých poslanců (6.1.1918)

Příspěvek od Rase »

"Češi chtějí vyhladovět Němce!"

Docela mě teď zaujalo, že čeští němci, propgující vznik samosprávné provincie Deutschböhmen, se nebáli využít hlad v monarchii, k politickým účelům. Mýtus o snaze Čechů vyhladovět rakouské Němce a umořit je tím, že zadržovali na svém území potraviny, šířili němečtí politici, kde se jen dalo. Hladu tak dodali národnostní nátěr.
Pražský zastupitel a poslanec František Soukup, z frakce českých sociálních demokratů, v březnu 1918 popsal kritickou situaci v Praze: "Ženy a děti čekají celé noci před obchody, nežli dostanou bochník chleba. V Praze se vedou skutečné boje o jediný pecen chleba. Kdo přijde pozdě, nedostane vůbec nic. Je nebezpečí, že lidové kuchyně budou do dvou neděl zavřeny, protože nemají z čeho vařit. Ještě před časem jsme si pochvalovali úrodu brambor. Nyní však, vážení pánové, nenajdete v Praze jedinou bramboru." Německý liberál, poslanec Wolf, zareagoval útočnými slovy: "V Praze se vede vám dobře, mnohem lépe nežli nám tady. Sám jsem se o tom přesvědčil. Sám jsem se v Praze ohlédl, jak tam hospodaříte. Vám se vede proti Vídni a proti německým okresům výtečně. Vyhladovujete německé Čechy, a jste spolčeni s Angličany!" Skončilo to krátkou rvačkou.
Liberecký starosta dr. Bayer začátkem března tvrdil, že všechny národy Rakouska sedí u plných hrnců a cpou se, zatímco severočeští Němci nuzují a trpí hladem. Německý hlad měl být výsledkem potměšilosti Čechů. Potraviny pro severní Čechy zadržují ve vnitrozemí. Přítomný vyživovací inspektor, nadporučík domobrany Vlach namítl, že čísla mluví jinak. České okresy hladoví stejně jako okresy německé. Pokud nějaké okresy pro sebe zadržují potraviny a neplní stanovené dodávky, pak jde o dva okresy německé a pouze o jeden okres český. Inspektor Vlach severočeské krajany nepřesvědčil. Diskriminace německých okresů ze strany okresů českých byla pro přítomné věcí hotovou. Východiskem, jak navrhoval ředitel libereckého magistrátu, doktor Ringlhaan, měl být zrod nezávislé sudetoněmecké autonomní oblasti "Deutschböhmen" (Německé Česko). Osamostatněním od Čechů se podle Ringlhaana měli Němci vymanit z anarchie, vyvolávané ve svévolně řízených českých okresech, nerespektujících dokonce ani pokyny pražského místodržitele. V provincii Deutschböhmen s vlastní veřejnou správou Němci přestanou být bezmocnými rukojmími nepřejících Čechů. http://www.rozhlas.cz/pred100lety/zazem ... y--1790437
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Tříkrálová deklarace českých poslanců (6.1.1918)

Příspěvek od kacermiroslav »

No holt už v tom roce 1918 fungovala Německá propaganda velice dobře.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Státy a národy zúčastněné ve WW1“