Čtrnáct bodů prezidenta USA W. Wilsona (1918)

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav

Odpovědět
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Čtrnáct bodů prezidenta USA W. Wilsona (1918)

Příspěvek od kacermiroslav »

Historické dokumenty

Čtrnáct bodů prezidenta USA W. Wilsona
8.ledna 1918
WW1


To, oč v této válce žádáme, nejsou tedy nikterak naše vlastní požadavky. Chceme, aby na světě bylo lze vhodně a bezpečně žít; zejména, aby v něm bylo bezpečno každému mírumilovnému národu, který, jako my sami, chce žít vlastním životem, rozhodovat o svých vlastních institucích, být si jíst spravedlností a slušným jednáním ze strany ostatních národů světa proti násilí a sobeckému útoku. Všechny národy světa jsou vskutku v tomto zájmu účastny; my sami jasně vidíme, že nebude-li učiněna spravedlnost druhým, nebude učiněna ani nám. Proto je program světového míru naším programem; tento jediný možný program se nám jeví takto:

I. Otevřené, otevřeně sjednané mírové úmluvy, po nichž nebudou následovat žádná tajná mezinárodní ujednání; diplomacie budou naopak jednat vždy upřímně a před zraky veřejnosti.

II. Naprostá svoboda plavby na mořích, mimo územní vody, ať v míru či za války, vyjma, budou-li moře úplně či zčásti uzavřena mezinárodním rozhodnutím za účelem uplatnění mezinárodních úmluv.

III. Odstranění, pokud možnost dovoluje, všech hospodářských přehrad a zavedení rovnosti obchodních podmínek mezi všemi národy, srozuměnými s mírem a sdruženými k jeho udržení.

IV. Vhodné záruky, že státní zbrojení bude omezeno na nejnižší míru, odpovídající domácí bezpečnosti.

V. Svobodná, upřímná a naprosto nestranná úprava všech koloniálních nároků, opřena o přísné dodržení zásady, že v řešení všech takových otázek svrchovanosti musí zájmy příslušného obyvatelstva mít stejnou váhu jako spravedlivé požadavky vlády, jejíž nárok má být určen.

VI. Úplné vyklizení ruského území a uspořádání všech otázek týkajících se Ruska způsobem, který zaručí nejlepší a nejsvobodnější spolupráci ostatních národů světa k tomu, aby Rusko získalo volnou možnost nerušeně rozhodnout o svém vlastním politickém vývoji a o své státní politice, a který mu zajistí upřímné uvítání ve společnosti svobodných národů za takového státního zřízení, které si samo zvolí; ba více než uvítání, i jakoukoliv pomoc, které mu snad bude zapotřebí a kterou by si samo přálo. Jednání sesterských zemí vůči Rusku bude v nastávajících měsících trpkou zkouškou jejich dobré vůle, jejich pochopení ruských potřeb oproti jejich vlastním zájmům a jejich rozumné a nesobecké účasti.

VII. Belgie, jak celý svět uzná, musí být vyklizena a obnovena bez pokusu a jakékoliv omezení svrchovanosti, které se těší s ostatními svobodnými národy…

VIII. Veškeré francouzské území budiž osvobozeno a jeho obsazené části obnoveny; křivda spáchána Francii Pruskem roku 1871 ve věci Alsaska a Lotrinska, jež kalila světový mír po dobu takřka padesáti let, budiž napravena, aby mír byl opět v zájmu všech zabezpečen.

IX. Úprava italských hranic budiž provedena podle jasně zřejmých národnostních mezí.

X. Národů, Rakousko-Uherska, jemuž se přejeme zachovat a zaručit místo mezi státy, budiž poskytnuta nejvolnější možnost autonomního vývoje.

XI. Rumunsko, Srbsko a Černá Hora buďtež vyklizeny, obsazená území obnovena; Srbsku poskytnout svobodný a bezpečný přístup k moři; a vzájemné styky jednotlivých balkánských států upraveny přátelskou dohodou podle historických hranic, příslušnosti a národnosti…

XII. Tureckým částem dnešní Otomanské říše budiž zajištěna bezpečná svrchovanost, avšak ostatním národnostem, jež jsou dnes v turecké nadvládě, budiž zajištěno nesporné zabezpečení života a naprosto nerušená možnost autonomního vývoje; Dardanely buďtež trvale otevřeny svobodnému průjezdu lodí a obchodu všech národů pod mezinárodními zárukami.

XIII. Budiž zřízen nezávislý polský stát, obsahující území, obydlená nesporně polským obyvatelstvem; budiž mu zajištěna volný a bezpečný přístup k moři, a jeho politická hospodářská nezávislost i územní celistvost zaručena mezinárodní smlouvou.

XIV. Musí být utvořeno všeobecné sdružení národů podle výslovných smluv, vedoucích k poskytnutí vzájemných záruk politické nezávislosti a územní celistvosti velkých právě tak jako malých států…



Zdroje:
XX.století o sobě, dějiny v dokumentech – Kvaček, Kuklík, Mandelová, Pařízková – Dialog 2005

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Prezident USA W. Wilson vyhlásil v lednu roku 1918 program 14 bodů, jejichž splněním by bylo možno dojít k ukončení vleklé První světové války. Jednalo se de facto o demokratickou alternativu prohlášení ruské bolševické revoluce (Dekret o míru). Tento program prezidenta USA záhy získal velkou popularitu na obou stranách bojujících stran a vedl k dialogům, které nakonec vedli k ukončení války v listopadu 1918.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Státy a národy zúčastněné ve WW1“