Svobodný stát Kongo

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Svobodný stát Kongo

Příspěvek od Rase »

Obrázek

Řídit stát jako firmu

Tento termín sice pochází až z moderní doby, ale skvěle sedí na hrůzovládu belgického krále Leopolda II. nad Kongem. Leopold II. Belgický (1835-1909) proslul svou tvrdostí a bezcitností, především ke svému nejbližšímu okolí. Vládl Belgii čtyřicet čtyři let a jeho cílem bylo zanechat Belgii bohatou a silnou. Dokážete si tedy představit, jakým způsobem probíhala jeho vláda nad kolonií bohatou na nerostné suroviny, jako bylo Kongo. Leopold nastoupil na Belgický trůn roku 1865 a usmyslel si, že je jen velké mocnosti, ale rovněž Belgie musí mít svou kolonii. Poohlížel se po různých oblastech v Brazílii, na Filipínách, Tchaj-wanu a v údolí Nilu. Leč ty již byly zabrané. V novinách ale narazil na reportáže z africké výpravy dobrodruha Henryho Mortona Stanleyho, což krále přimělo zaměřit svůj zájem na Africký kontinent. Belgický parlament se s jeho megalomanskými choutkami neztotožňoval, nicméně mu poskytl potřebný kapitál, aby akci podnikl na vlastní pěst. Poté si panovník pozval milého dobrodruha do Bruselu a nabídl mu velice lákavou sumu za to, že pro něj ješitný mamonář Stanley kolonizuje místa, kudy povede jeho druhá výprava. Leopold si nechtěl rozhněvat představitele světových mocností, a proto z nich šikovně učinil zainteresované osoby. S britskými ministry a byznysmany se tajně dohodl na čilém obchodním ruchu. Americkému kongresu a prezidentovi Chesteru A. Arthurovi slíbil (kromě finančního prospěchu), že se jím spravovaná kolonie stane novým domovem osvobozených afroamerických otroků. Francii zase nabídl, že podpoří její nárok na severní břeh řeky Kongo a Otto von Bismarck dostal ujištění, že žádný stát nebude mít v Leopoldově říši větší práva než Německé císařství. Belgický král sice očividně lhal, ale ostatním mocnostem přišla nabídka poměrně uspokojivou a jeho příští kroky neprohlédli. Navíc nejednal jménem své země, ale jen sám za sebe (!) Vědecké kapacity si Leopold ochočil již roku 1876 na Bruselské zeměpisné konferenci, kde odbornou veřejnost poprvé seznámil se svými expanzivními záměry a vytvořením filantropické společnosti nazvané Africká mezinárodní asociace (AMA), jíž se stal jediným akcionářem. Oháněl se slovy jako "pokrok a humanita", prohlašoval, že smyslem sdružení je vědecké poznání a šíření civilizace. Nicméně člověk, jemuž realizaci tohoto projektu svěřil, měl k osvícenosti daleko. Stanley a Leopold se v lecčem podobali. Tento dobrodruh se původně jmenoval John Rowlands a jeho matka mu do matriky nechala napsat "bastard", později jej ale adoptoval obchodník Henry Hope Stanley z New Orleans. Stanleyovy novinářské cesty prosluly svou brutalitou - sám se v tisku pochlubil, že napadl a vypálil 28 větších měst a tři z osmdesáti vesnic. Od roku 1877, pomocí levných tretek vykupoval od Afričanů jeden kus země za druhým, a když to nešlo po dobrém, promluvily pušky. Do roku 1884 pro svého mecenáše získal deštný prales o rozloze 905 000 km² a byl 17x větší než Belgie.
Pokud jde o samotné Kongo, tak země byla dlouho známá pod názvem Zaire, i dnes ji některé prameny uvádějí jako Congo-Zaire. Ve 14. století na tomto území vzniklo několik království, z nichž nejvýznamnější bylo Konžské království, které kontrolovalo velkou část pobřeží u ústí řeky Kongo. Později v 17. století využívali oblast jako zdroj otroků Portugalci. Klíčové ale je, že Stanley oficiálně disponoval listinou se souhlasným podpisem 450 místních náčelníků, kteří udělali křížek na listinu psanou v řeči, které nerozuměli. V prohlášení mimo jiné stálo, že se jejich lid ze své vlastní vůle zavazuje asistovat při práci. Tím byla předšlapána cesta ke katastrofě. Stanley se roku 1890 vrátil do Londýna, oženil se a žil na svém venkovském sídle v Surrey. Zemřel 5. května 1904.

Mezitím roku 1885 svolal kancléř Bismarck tzv. Berlínskou konferenci, kde se zástupci čtrnácti evropských států usnesli, že belgický král smí pro své soukromé aktivity zabrat území v povodí Konga, čítající neuvěřitelných 2 344 000 km². Zároveň s půdou mu spadly do klína i životy třiceti milionů afrických obyvatel, které chtěl osvobodit, zcivilizovat a obrátit na křesťanskou víru - bez "žádných sobeckých pohnutek" jak sám tvrdil. Belgický král Leopold II. pojmenoval svou osobní kolonii vzletným názvem - "État indépendant du Congo" (Svobodným státem Kongo) a využil společnost AMA k naplnění svých imperiálních ambic a zvýšení prestiže Belgie. Praktikoval v zemi bezohledné kořistnické hospodářství, vyvážel především slonovinu a kaučuk. Ten sloužil jako základní surovina pro výrobu pryže, vysoce poptávaného materiálu v průmyslové Evropě 19. století. Leopoldův soukromý majetek dosahoval tří milionů liber, což odpovídá částce jedné miliardy dnešních liber. Pro efektivní přepravu surovin byla vybudována rozsáhlá železnice a základní infrastruktura. Rovněž přístup k domorodcům byl velice brutální, v kolonii panovalo otrokářství, lidé byli nuceni pracovat v nelidských podmínkách. V případě odporu nebo neplacení daní, jim ozbrojení dozorci odřezávali ruce či pohlavní orgány, mlátili je, unášeli děti a spalovali vesnice. Dle různých pramenů byl Leopold jedním z největších masových vrahů v historii, neboť měl na svědomí smrt několika milionů lidí. Odhady se velmi různí, ale obvykle se udává okolo 10 milionů. Ironií tohoto hrůzného příběhu je, že sám Leopold II. v Kongu nikdy nebyl. K vykonávání tohoto teroru využíval Leopold II. soukromou žoldnéřskou armádu - oficiálně nazvaná "force publique". Bílí důstojníci veleli černým řadovým vojákům, kteří se často rekrutovali z kanibalských kmenů na horním toku řeky Kongo. Další z nich byli ještě jako děti uneseni při rabování vesnic a následně byli převychováváni pro potřeby belgického krále. Jeden z mladších důstojníků podal svědectví o potrestání vesnice, která se vzepřela vůli Belgičanů: "Velící důstojník nám přikázal uříznout mužům hlavy a genitálie a pověsit je na palisádu okolo vesnice. Ženy a děti jsme na palisádu měli pověsit tak, aby vytvořily kříž."
Náboje byly drahé a velitelé svým podřízeným nevěřili, proto vydali děsivé nařízení: na důkaz, že hlídky vystřílely munici do těch správných terčů, museli ozbrojenci přinést na stanici příslušný počet useknutých rukou. Ty se původně odsekávaly pouze mrtvolám, časem ale vojáci přišli na to, že když zbaví končetin živého člověka, ušetří náboj navíc. Zběsilý teror došel tak daleko, že si domorodci začali sekat ruce mezi sebou. Jakmile se dozvěděli, že se "force publique" blíží, připravili jí preventivně haldu lidských údů, které pak speciálně určení nosiči dopravovali v koších na ústředí. Vesničané bohužel věděli, co dělají, jelikož kdyby onu krvavou sklizeň nechali na nepříteli, nemuselo by zůstat jen u rukou. Nutno říci, že trestům podléhali i sami popravčí. Jeden dánský kněz, který tato zvěrstva viděl na vlastní oči, vzpomínal, jak mu vrazi dobrácky vysvětlovali: "Neberte si to tolik k srdci. Když se nevrátíme s tím, co chtějí, zabijí nás. Přednosta nám slíbil, že když přineseme dost rukou, zkrátí nám vojenskou službu." V devadesátých letech 19. století se Leopold pokoušel odkoupit nebo alespoň pronajmout britskou kolonii Súdán, kde plánoval ze všech mužů udělat armádu, s níž dobude Čínu. Tento šílený plán mu naštěstí nevyšel.
Zvěrstva se ve Svobodném státě Kongo nerušeně páchala od roku 1885 do roku 1908, tedy dlouhých 23 let. Čas od času o nich promluvil nějaký ten misionář, ale většinou nebyl vyslyšen. Navíc belgický král disponoval šikovně organizovanou sítí zvědů, kteří se už postarali, aby byli kverulanti veřejně zesměšněni. Nebýt zaměstnance rejdařské společnosti v Liverpoolu Edmunda Denea Morela, jenž si všiml, že z Anglie do Konga odplouvají lodě plné zbraní, střeliva, řetězů a okovů (a že tedy možná půjde o otrokářský stát), nejspíš by Leopoldovi jeho animozity procházely vesele dál. Morel začal o kontroverzním tématu psát do novin. Sbíral svědectví a poté, co ho podpořilo několik vlivných podnikatelů, dychtících rozbít králův monopol, dal v lodní firmě výpověď a začal se Kongem zabývat na plný úvazek. V roce 1908 zveřejnil Morel získané informace a vypukla aféra ohledně brutálního zacházení s domorodými obyvateli. Tlak na soudní komisi vyvinulo především mezinárodní společenství a král byl tak nucen postoupit většinu svých práv belgické vládě. Ta se suverenity nad územím ujímá v roce 1908. Leopold II. Belgický umírá dne 17. prosince roku 1909 v Laeken. Ve své závěti odkázal belgickému státu všechna svá zbylá vlastnická práva ke konžské kolonii. Nová vláda pokračuje ve využívání přírodního bohatství, docházelo k rozsáhle těžbě nerostů, zejména diamantů a mědi, které většinou putovaly opět do Evropy. V té době došlo k značnému rozvoji Konga a zažívalo pravděpodobně nejúspěšnější éru své historie. Belgičané vybudovali základy infrastruktury a dokonce i moderní školství evropského stylu. Když propuká první světová válka, je Kongo zataženo do války s německými koloniemi Rwandou a Burundi.
Nezávislost na Belgii získal stát dne 30. července 1960, ale prakticky okamžitě po vyhlášení nezávislosti a prvních volbách v zemi vypukl chaos. Nejprve se provincie Katanga pokusila o odtržení a vyhlášení nezávislosti, následně vypukl konflikt mezi prezidentem Kasavubou a premiérem Lumumbou. Své zájmy v oblasti ovšem hájily i Belgie, která usilovala o zachování těžby diamantů, a Spojené státy americké, které se snažily o potlačení komunistického vlivu v regionu. Za tímto účelem začaly oba státy podporovat armádu, vedenou Josephem Mobutem. Chaos a zmatek v regionu ale pokračoval dál a trvá prakticky dodnes.

Zdroj:
http://g.cz/muz-ktery-zabil-vic-lidi-ne ... -dejinach/
http://www.reunionblackfamily.com/apps/ ... aries-1883
https://zpravy.idnes.cz/belgicky-kral-j ... anicni_ipl
http://zahranicni.eurozpravy.cz/eu/1882 ... sovy-vrah/
https://www.amo.cz/wp-content/uploads/2 ... o-UNSC.pdf
http://www.stoplusjednicka.cz/kongo-chu ... -bohatstvi

Obrázek

Obrázek

Obrázek
dobrodruh Henry Morton Stanley

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Svobodný stát Kongo

Příspěvek od Rase »

Kucí z "force publique" měli samozřejmě výstroj poměrně mizernou, viz první dvě fotografie.
Z pozdějšího období (po 1908) už mají výstroj mnohem konvenčnější, ale z úsměvů pořád mrazí v zádech

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Svobodný stát Kongo

Příspěvek od jarl »

Edmund Morel zveřejňoval zprávy o ukrutném zacházení Belgičanů v Kongu v novinách West African Mail, které k tomuto účelu založil v roce 1903. Podle jeho odhadů činily jenom za prodej kaučuku Leopoldovy zisky 360 000 liber šterlinků ročně, což mu umožňovalo utrácet obrovské částky za přestavbu svých paláců a stavbu nových budov v Ostende, ze kterých údajně chtěl vytvořit nejznámější evropské přímořské lázně. Nakonec, jak píše Rase, musel svoji soukromou državu prodat belgickému státu, jenž mu vyplatil obrovskou kompenzaci činící v přepočtu 2 miliony liber.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Svobodný stát Kongo

Příspěvek od Rase »

Obrázek
Edmund Dene Morel (1873–1924), původním jménem Georges Eduard Pierre Achille Morel de Ville

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Buhele
desátník
desátník
Příspěvky: 53
Registrován: 14/2/2009, 21:35

Re: Svobodný stát Kongo

Příspěvek od Buhele »

K Belgickému Kongu se váže zajímavá česká stopa, kdy v místních koloniálních oddílech před První světovou válkou několik let sloužil budoucí československý armádní generál Eduard Kadlec.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Svobodný stát Kongo

Příspěvek od Rase »

paráda - díky za kuriozitu. Kapitán Eduard Kadlec v uniformě belgického důstojníka (1908):

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Svobodný stát Kongo

Příspěvek od Martin Hessler »

Ad: Fotografie mužů Force Publique:
Na posledni fotce uprostřed je Will Smith... Hned jsem ho poznal :D
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Svobodný stát Kongo

Příspěvek od Rase »

skvělá dobová karikatura Leopolda II. (cca 1908)

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Svobodný stát Kongo

Příspěvek od Rase »

Ota Benga, pygmej který byl vystavován jako lidská kuriozita

Ota Benga (1883-1916) se narodil kolem roku 1883 ve vesnici pygmejského kmene Mbutiů v blízkosti řeky Kasai v tehdejším Svobodném státu Kongo. Jeho kmen byl vyvražděn vojenskou jednotkou Force Publique, kterou založil majitel kolonie – král Leopold II. Belgický (1835-1909) za účelem podrobení domorodců a obsazení jejich teritoria. Při útoku na vesnici, Benga ztratil ženu a dvě děti, přežil pouze proto, že byl na lovu. Později byl zajat otrokáři, od kterých jej zakoupil, za půl kila soli a hromádku oblečení, americký badatel a podnikatel Samuel Phillips Verner (1873-1943). Verner byl poslán do Afriky, pořadateli mezinárodní výstavy St. Louis World's Fair (1904), aby dovezl všechny druhy divochů, kteří měli být v duchu sociálního darwinismu na výstavě představeni jako živý důkaz evolučního vývoje. Pygmejové zde byli prezentováni jako nejprimitivnější vývojová větev na úrovni paleolitu (po vědeckém přezkoumání). Ota Benga si získal obzvlášť velkou pozornost publika a novinářů, pro své vybroušené zuby do špiček, následkem kmenového rituálu a především díky cedulce, která jej označovala za kanibala. Afričany si denně chodily prohlédnout tisícovky lidí a výstavu tehdy navštívilo téměř 20 milionů lidí z celého světa. Mnohokrát musela zasahovat policie, neboť davy diváků se exponátům vysmívaly, házely po nich odpadky a několikrát je dokonce napadly. Nutno podotknout, že krom vystupování, měly exponáty zaručen volný pohyb a Verner se zavázal, že je následně odveze zpět do Afriky, což i učinil. Ota Benga se znovu zařadil ke kmeni Batwa a brzy po příjezdu se znovu oženil. Jeho novou manželku však uštknul had a na otravu krve nakonec zemřela. Mladý muž byl nyní bez jakýchkoli rodinných vazeb, jeho příbuzní byli zmasakrování nebo prodáni do otroctví a nový kmen na něj hleděl s nedůvěrou kvůli americkému angažmá. Rozhodl se tedy na čas vrátit do Spojených států s Vernerem, který si z pobytu v Africe vezl ulovená zvířata a artefakty, které chtěl prodat do muzeí. Nyní byl vystaven ve výběhu oddělení opic zoologické zahrady v Bronxu. Afroamerické noviny po celých státech ostře protestovaly proti Bengově uvěznění a doktor R. S. MacArthur, mluvčí delegace černošských církví, zaslal New Yorskému starostovi petici za jeho propuštění. Tak se i stalo a muže se ujal reverend James M. Gordon, který spravoval sirotčinec Howard Colored v Brooklynu. Téhož roku byl ale poslán do Virginie, kde mu pořídil americké oblečení a na upilované zuby osadit korunky, pro normalizaci vzhledu. Díky tomu byl Ota Benga připraven zapojit se k životu v místní afroamerické komunitě. Naučil se Anglicky a začal zde pracovat. Prožité trauma ale mělo za následek, že se nedokázal plně zapojit do života v nové společnosti, propadl depresím a v roce 1916 se zastřelil.

ps. Pokud jde o zmíněného krále Leopolda II. tak ten proslul svou tvrdostí a bezcitností i ke svému nejbližšímu okolí. Roku 1885 se stal soukromým vládcem Konga a prováděl zde bezohledné kořistnické hospodářství, těžil kaučuk a slonovinu. Jeho majetek dosahoval tří milionů liber (dnes cca 40 mld kč) a je jedním z největších masových vrahů v historii, neboť měl na svědomí smrt zhruba 10 milionu lidí (!) a tisíce lidí nechal zmrzačit (usekání rukou). Jeho zločiny vypluly na povrch v roce 1908 a kolonii převzala do správy Belgie. On sám spokojeně zemřel na konci následujícího roku.

Obrázek
Ota Benga (1883-1916)
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Státy a národy zúčastněné ve WW1“