McDD AH-64 Apache

Vrtulníky všech typů a vzducholodě
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

McDD AH-64 Apache

Příspěvek od Haness »

Apache jako jeden z nejsilnějších a nejlepších vrtulníků své doby na sebe váže značnou pozornost jak cicilní veřejnosti tak armádních pozorovatrelů ať se ukáže kdekoliv.

Vrtulníky AH-64 byly plánovány jako náhrada za zastarávající Cobru,jenže po tom co se objevil nový druh HueyCobra II už zůstalo u zařazování tohohle vrtulníku do výzbroje jako dvojky ve vrtulníkovém letectvu USAF:)Jeho kvalit si všimly i ostatní státy a Apach je asi nejvíce používán v letectvu Izraele (IAF).

Hned po prvních letových zkouškách se u Apače ukázalo to že má jiné/nové vlastnosti které nemá již zmiňovaná HueyCobra II a to např možnost skrytého nasazení a nenadálých útoků z možností přírodního krytí---tato vlastnost byla sice omezena u prvních verzí,o to však zdokonalena u verze Longbow Apache -ale o té až později :x Když sem už napsal o jeho možnosti takovéhohle boje a tom že HueyCobra II tohohle není zrovna schopná tak ta je zase konstruovaná na jinou taktiku a to jsou útoky z větších výšek.

Apache je základem taktický vrtulník který využívá mnoho technických vynálezů a přístrojů které využívají třeba jen průzkumné vrtulníky jako je třeba Kiowa.

Jak už je vidět u moderních vrtulníků je posádka tvořena pilotem a střelcem.
Apache je velmi dobře pancéřován a měl by přestát i zásah střel ráže 23mm (i tříštivotravých a výbušných této ráže) a to včetně zásahu rotorové hlavy!Pro apache byla zkonstruována speciálně řízená protitanková střela AGM-114 Hellfire která se skvěle osvědčila a později začala být používána i u jiných vrtulníků třeba jako doplnění výzbroje a to třeba zase u té Kiowy.

Američané se snaží vrtulníyk vybavovat tak aby si cíle dokázaly lokalizovat a zaměřovat sami bez pomoci jiných složek a to ať už pozemního vojska, nebo zaměřovacích/průzkumných vrtulníků proto se do většiny váce vyzbrojených vrtulníků začaly instalovat systémy které dokáží cíle označit pro své řízené střely. U AH-64 je tento systém instalován hned vepředu (je to ten soudek se sklíčkem :D ),ne dost srandy systémy které se skrývají v téhle dobře pancéřované schránce jsou pro samotný Apache moc důležitý a tvoří jakési oči výzbroje - a jsou to infračervená kamera (pro zaměření jak raket s tepetným naváděním tak pro odhalení maskovaných jednotek nepřátel),dále je tam asi to hlavní - laserový značkovač cílů který dokáže označit cíle jak pro své řízené střely (ale i pro neřízené zbraně tím že zaznačí polohu nepřátel do mapy) tak pro zbraně jiných jednotek ať už letadel, nebo pozemních jednotek. V tomhle soudku na přídi se ještě skrývají vyhledávací a výstražná zařízení. Ty dokáží pilota i jen upozornit na vyhledávací radar SAMů nebo jiné protiletecké zbraně. Vyhledávací systémy slouží k tomu že dokáží podle přibližného tvaru krajiny odhalit skryté jednotky nepřítele.

Obranu tvoří jak sem teďka psal tak softwarové systémy v přídi a další zařízení jako jsou řušiče zaměření střel na vrtulník, dále pak výmetnice dipólových klamných cílů. Pozoruhodná je ochrana proti IČ vyzařování motorů - tento systém se nazývá Black Hole - "černá díra" a ten je konstruován tak že na výfuky je nasazena další část která jak chladí výfukové plyny tak je rozpostírá malými kanálky do mnoha směrů čímž se daleko rychleji ochladí (takovej katalizátor :D )

AH-64 se jenom hemží zajímavostma další takovou je styl zadního rotoru-ten je takový že jeho listy tvoří písmeno x = svírají spolu úhel 55 stupňů což rapidně zmenšuje hlučnost. Listy jsou vyrobeny z lehkých,ale pevných ocelových slitin které jsou navíc spevněny sklolaminátovou mřížkou (něco jako betonové bloky a železný základ v nich).

Prvořadou zbraní AH-64 jako u většiny moderních vrtulníků tvoří hlavňová zbraň a tou je u Apače řetězem poháněný 30 mm kanon který váží pouhých 55 kg. Tato zbraň se liší od normálních zbraní tím že nábojový zásobník se nachází v ně trupu pod pancířem (pro možnost jeho zasažení). dalšími zbraněmi jsou řízené střely Hellfire a další neřízené rakety se stabilizačními,výsuvnými ploškami v raketových blocích. tyto zbraně se nachází na krátkých křídlech. Normálním uspořádání těchto zbraní bývá takové že na vnitřních závěsnících jsou podvěšeny bloky s neřízenými raketami ( 19 v jednom),a na vnějších závasnících jsou na kombinovaných závěsnících 4 rakety Hellfire. Ale tohle může být kombinováno podle použití. U AH-64 byla naplno vyloučena možnost použití pum a to stejné u HueyCobry II - tímto se americká vrtulníky liší od vrtluníků ruských kde se třeba ještě u vrtulníku Mil Mi-28 Havoc pořítá a Havoc je taky vybaven příslušným softwarem pro použití pum.

AH-64D Longbow Apache

Longbow Apache je nová verze AH-64, je vylepšná mnoha novými technologiemi které byly zavedeny částečněi poznatcích z války v Perském zálivu.
Podstatně se zlepšila avionika a to o nový radar do firmy Longbow který umožňuje AH-64D sledovat naráz až 12 cílů a postupně je ničit, dále pak umožňuje lety za snížené viditelnosti a horšího počasí a to i ve velmi špatném počasí - a to lety podle terénního členění za podmínek které jsem teďka vypsal. Anténa radiolokátoru se nachází v klobouku nad hlavním rotorem. tento radar dále umožňuje nasazení střel fire and forget. Tento radar dále umožnil ještě víc střelbu a krytí s využitím okolní krajiny.

Apache byl vybaven modernějšími a výkojšími motory které zároveň kombinují faktor malého IČ záření.
Další novinkou ja možnost vybavení AA střel jako např Starstreak nebo Stinger na lištách na konci křidélek.

technické údaje: AH-64D Longbow Apache

motor: 2x turbohřídelový motor GE T-700-GE-701C (výkon 1 409 kW)
max. rychlost: 295 km/h
stoupavost: 942m/min
dolet:482 km
dostup: 4 100m

Rozměry:

průměr hlavního rotoru: 14,63m
délka: 14,97m
výška: 4,95m



ObrázekObrázek
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Jen organizační připomínka - vrtulníky nepatří USAF, ale jsou pod velením US Army. AH-64 jsou přiřazeny např. u obrněných divizí spolu s OH-58D Kiowa.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Tak to jako podpora to je víc vrtulníků nejenom třeba tyhle dva,ještě takové ty LOH a jiné, ale vrtulníky patři pod letectvo tak i tak pže mi připadá nepravděpodobný že by vrtulníky byly organizovány třeba společně s tankama, ty jejich letky jsou přidružené k podpoře panc. divizí, ale pořád USAF---myslím.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Ba ne, sa má pravdu, US Army má vlastní podporu (pouze vrtulníky). Je to logické, i při sebelepší spolupráci s letectvem by docházelo ke zpožděním a to je u přímé podpory sakra nebezpečné! Dříve měla US Army i klasická letadla, ale ta si vymínila pro sebe právě USAF.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Počkat,já sem nemyslel podporu kam by byly apače zařazené to je něco úplně jiného!!samozřejmě že pokud má podporovat pozemní jednotky a plán je mimochodem takový že jsou 3 letky-jedna na zemi tankuje a zbrojí, druhá ve vzduchu čeká a třetí útočí/podporuje vlastní jednotky...ale to je mimo to co chci napsat.

Já to myslel jako složku letectva!!prostě všechno co létá je pod USAF je samozřejmé že každá složka americké armády jako celku má svoje letadla ať je to armáda se svojím armádním letectvem,nebo námořnictvo s námořním letectvem,nebo letecká garda,nebo prezidentská letadla...
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

US Army, US Navy či USMC nejsou součástí USAF!
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Jejda ano vždyť to je jasný!!já myslel složky jejich letadel---jako letadla samotná!snad to z toho pochopíš - to je pochopitelné že třeba obrněné divize nejsou z USAF-united states air force
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

No to právě jasné moc není. Prostě AH-64 nepatří k USAF, nýbrž US Army.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

ANO!!pokud létá v součinosti s pozemními jednotkami a je vlastně jejich součástí tak je součást armádního letectva.
Ale jako letecký stroj je zapsán pod USAF,něco jako tank je zapsán u obrněných složek (nevím to označení) ať už je od pozemní,nebo námořní obrněné jednotky.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Hanzi, věř mi, není zapsaný u USAF. Je leteckou součástí US Army. A tank od USMC patří pod USMC, ne pod US Army. Kde jsi na tohle přišel?
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

No když vzniklo USAF v roce 1947, tak armádě zbylo pár pozorovacích letadel, nějaké malé dopraváky a pár hrkotavých prototypů vrtulníků. Technologiký a technický průlom v 60. letech dovolil obnovení 1.vzdušné divize - aeromobilního svazku.
Existuje dohoda z Key Westu, že armáda nebude vlastnit ozbrojená letadla s pevnými nosnými plochami.
V roce 1983 se Vojskové letectvo stalo samostatným druhem vojska v rámci pozemních sil, nikoli USAF

např 3. obrněný jízdní pluk - celkem je ve vzdušné korouhvi 26 UH-64, 26 OH-58D a 21 UH-60L

zdroj: Tom Clancy - Obrněná kavalerie
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Dobře,dobře prostě sem měl na mysli že když má armáda USA letectvo tak patří jeho stroje prvně pod USAF.No jenže to jak vidím byla p....... uznávám.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Ta knížka je sice napsána na oslavu US armády, ale obsahuje některé organizační a technické informace. Stojí za přečtení.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

no měl bych si to sehnat...
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Ale nedělej si z toho hlavu :wink: ...každý se učíme. Jinak jsem rád, že jsi dal příspěvek o mém oblíbeném mixéru.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Mě se líbí Mi-28 a Ka-50, i Mi-24 má stále své místo ve výzbroji
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

jo dík,ale neměl sem to tak moc řešit když sem to nevěděl pořádně....

tak tak Apache a Cobra - the best......tu chci taky napsat....

stejně tak ten zbytek,pže se mi třeba Havoc taky hodně líbí
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Mimochodem Mi-24...nevíte něco o plánované modernizaci? Měla by to dělat naše armáda + Polsko, Slovensko a Maďarsko...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

tak o tom sem slyšel jen okrajově že se něco málo plánuje...a že by to mělo být částečná podobnost s tou novější verzi Mi-35 - to je ten Hind F...že byse z toho měla převzít nějaký věci jako zbraňový software pro použitích novějších typů zbraní
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Prý to snad má být dost radikální úprava, odlehčení, nové rotory, avionika, výzbroj...jsem zvědav!
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Odpovědět

Zpět na „Vrtulníky“