Proti-pozemní raketové střely pro 21. století

Bomby, rakety, kanony, kulomety a jiné
Odpovědět
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Proti-pozemní raketové střely pro 21. století

Příspěvek od Haness »

Rakety které mají být používány na letadlech v budoucnu jsou docela odlišného rázu - spíše by se hodilo slovo "stylu."

Moderní AG střely které už jsou málo používány vychází z několika pravidel pro použití těchto nových zbraní - tyto pravidla hrála základní roli i při jejich vývoji: - střela má být schopná zasáhnout cíl na velkou vzdálenost a přitom s největší přesností
- pro tento účel by měla střela mít vlastní pohonnou jednotku která by jí to bez problémů umožnila
- střely by měly být schopné nasazení i s jadernou hlavicí
- mají být tak veliké aby mohly být používány i na základních stíhačkách ale také na bombardérech B-52 a B-1 Lancer.

Původ návrhu takovýchto střel je ve střelách s plochou dráhou letu jako je třeba Tomahawk. Úspěchy této střely ukázaly jak může být tato technologie účinná a proto jsou nové letecké střely tomuto typu podobné.

Napíšu pár střel které jsou už částečně ve výzbroji Us Army.

AGM-158 JASSM

Tato střela je asi první a možná že také nejvíce dosud použitou střelou.

Její naváděcí systém má vlastní systém ve špičce střely, takže se střela po odpoutání od letounu navádí sama podle vlastních stanovených parametrů pro daný cíl. Informace o cíli jsou naváděcímu počítači předávány z letadla které ji nese.
AGM-158 je schopna zasáhnout jak pevné tak pohyblivé cíle na velkou vzdálenost. Je naváděna pomocí souřadnicového systému GPS a v konečné fázi pomocí družicového ič systému který označí přesné místo pro dopad. Je chráněna proti rušení a to na velice vysoké úrovni.

Střela může být vybavena mnoha druhy hlavic od tříštivo-trhavých až po jaderné.
Rozměry střely umožňují její nasazení na mnoha typech letadel od stíhaček jako F-16 Fighting Falcon,F-18 Hornet,S-3 Viking tak i na větších bombardérech jako je B-52,F-117 Nighthawk,nebo B-1 Lancer nebo taky B-2; plánuje se také její použití na JSF-kách.
Střela stojí asi 700 000 USD.

AGM-86 ALCM

ALCM je zase něčím jiným než je střela JASSM, rozdíly jsou patrné už třeba na pohonu nebo na použití.

Střela ALCM vychází z typu Tomahawk a proto je této střele velice podobná. Má vlastní pohonnou proudovou jednotku se kterou může dosáhnout podzvukové rychlosti.

Po opuštění z neseného stroje střela roztáhne vlastní křídla a vysune nasávací kanálek pro svůj proudový motor - potom je plně samočinná a připravená plnit další požadavky.
Údaje o cíly jsou střele předány z nosného letadla pomocí počítače TERCOM (stejného jako u Tomahawku) střela je pak naváděna pomocí GPS které porovnává dráhu letu s mapou a upřesňuje tak i minimální případné nedostatky v letu k cíli - tím je střela naprosto přesná.
Střela má vlastní prioritní systém díky kterému může letět u země kde je těžké jí odhalit radarem a tudíž i sestřelit.
Střela může být osazena několika druhy hlavic: tříštivo-trhavými,vysoce explozivními a také jadernými.
Dokáže však zasahovat jen pevné cíle a to s menší průrazností.
ALCM může být nesena jen na bombardéru B-52 vzhledem ke svojí velikosti a také kvůli tomu že do normální stíhačky by byl problém narvat celý zaměřovací aparát a počítač TERCOM.

Cena jedné střely ALCM je 1.mil dolarů.

Tak a poslední takovou střelou je AGM-154 JSOW

JSOW umožňuje zase jiné možnosti nasazení a použití,má také jiný pohon a je ze všech střel které jsem popsal nejmenší takže může být nesena i na základních typech letadel.
Us Army objednala zatím 3 varianty této střely a to podle verzí - každá umí něco jiného, je to taky hlavně podle hlavic které může nést.
Ty verze jsou 3 - A, B, a C.

A obsahuje na pevno "nastavenou" útočnou sílu - ta je v podobě možností útoků touto zbraní na velkou vzdálenost a s pomocí submunice BLU-97 (něco jako kazetové pumy),tyto pumičky se používají hlavně proti budovám a částečně proti plošným cílům.

B - její obsah tvoří 6 BLU-108 které mají každá další 4 projektily které jsou schopny najít cíl pomocí ič senzorů - to z této střely dělá jednu z nejničivějších zbraní kterou je chopna US army nasadit (neberu atomové zbraně!!)

C - je taková alternativa neřízené letecké bomby Mk.82 (upravenou variantu BLU-111) tou je schopna střela ničit pevné cíle na velikou vzdálenost s max. přesností,průrazností a to i cíle pancéřované.

Pouze verze C má pohon zbytek jsou pouze kluzákové zbraně které i tak dokáží zasáhnout cíl na velikou vzdálenost pokud jsou vypuštěny z větších výšek.
JSOW je naváděna pomocí systému GPS který zapisuje její polohu do mapy a tím řídí její let až do poslední fáze kdy je naváděna ič senzorem.

Tato střela,ať už s jakoukoliv hlavicí může být nesena snad každým letadlem US army které oplývá potřebným zaměřovacím zařízením - to už pak stačí jen namontovat závěsník. Základem jsou stíhačky jako F-18,F-16,F-15,A-6,Av-8,S-3,B-1 a samo že taky B-52.

Ceny střel jsou 300 000 USD - A;485 000 USD - B; 720 000 USD - C



ALCM
Obrázek

JASSM
ObrázekObrázek
Naposledy upravil(a) Haness dne 24/7/2005, 23:47, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
skflanker_
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 121
Registrován: 28/7/2014, 20:51

Re: Proti-pozemní raketové střely pro 21. století

Příspěvek od skflanker_ »

Možno Off-Topic, ale týmto novým strelám predchádzal vývoj - tak niečo z vývoja:
Popis a test bojovej hlavice BQM:

http://www.youtube.com/watch?v=GTSiXlFx1e4
Testovanie oddeľovania submunície pre ničenie letísk:

http://www.youtube.com/watch?v=w8vXY-rx7Ks
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3507
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Proti-pozemní raketové střely pro 21. století

Příspěvek od seabee »

Nástupce AGM-114 Hellfire (a případně AGM-65 Maverick):
US Army a US Marines oznámily úspěšný konec vývoje nové střely vzduch - země JAGM - Joint air-to-ground missile - společná střela vzduch - země AGM-179. Střela byla zkoušená na bitevním vrtulníku AH-1Z Viper při použití závěsníku M299 pro střelu Hellfire. Zkoušky prováděla Marine Operational Test & Evaluation Squadron One (VMX-1) - Peruť Námořní pěchoty pro operační zkoušky a hodnocení č.1 s výsledkem udělení certifikace pro sériovou výrobu. Výrobce střely Lockheed Martin uvádí dolet 8 km, navádění duální laserové a milimetrovým radarem. Pracuje se dále na verzi s prodlouženým doletem až 16 km a pozemní verzi pro systém M-SHORAD. Zkoušky budou pokračovat i na letadlech s pevnou nosnou plochou (F-35, MQ-9 Reaper).
Určité problémy se střelou při zkouškách zaznamenala US Army při vypálení z bitevního vrtulníku AH-64E Apache - patrně problémy s kompatibilitou SW vrtulníku.
Prvních 1 000 střel má být dodáno do února 2023.
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Personál Marine Operational Test & Evaluation Squadron One (VMX-1) při zkouškách střely Autor: Maj. Jay Hernandez/Marine Corps
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Odpovědět

Zpět na „Výzbroj a výstroj“