Bitevní lodě třídy Viribus Unitis

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Konec konců, proč ne. Voda nebyla ledová jako v zimních měsících a poblíž nich se pohybovala celá řada R-U lodí, která je mohla z vody vytáhnout. Takže poté, co se smířili se ztrátou bitevní lodě, se už jen čekalo na rozkaz k opuštění. Pro ně možná příjemná změna v životě, oproti fasování jídla v přístavu, které se ani nedalo jíst a buzerace ze strany nadřízených.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tkuh
praporčík
praporčík
Příspěvky: 378
Registrován: 26/7/2009, 15:57

Příspěvek od Tkuh »

kacermiroslav píše:Filmový záznam potopení bitevní lodi z paluby Tegetthoffu provedl člen filmového štábu Liniens-chiffsleutenantn Meusburger. Později je tento jeho film používán k podpoře válečných veteránů. Smrt ve vodách najde 89 námořníků z celkového počtu 1056 námořníků+38 důstojníků.
Mám dojem, že jsem ho tu už někde viděl, ale když už se tady o tom píše: Potopení Szent Istvanu na Youtube
Jeho potopení byl asi největší úspěch italského loďstva na širém moři během obou světových válek, což dokumentuje stav, že se v Itálii slaví 10. červen jako den námořnictva.
Ivan Hrbek píše ve své knize Na mořích a oceánech o velice zajímavé myšlence. Totiž o kolik víc by se dobové propagandě hodilo potopení Tegetthoffu pojmenovaného po admirálovi, který způsobil Itálii ostudnou porážku v bitvě u Visu roku 1866. A nejlepší na tom je, že k tomu teoreticky nebylo zase tak daleko. Tegetthoff plul ve skupině se Szent Istvanem a po jeho potopení dokonce začal prchat!

Obrázek
Pro ilustraci úryvek z Národní politiky ze dne 13. 6. 1918 ranní vydání; vydání pro Prahu.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

Koukám, že nouze o data a obecně "informace" velká nebyla :up:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Tkuh
praporčík
praporčík
Příspěvky: 378
Registrován: 26/7/2009, 15:57

Příspěvek od Tkuh »

Mě celkově teda připadaly informace z války ve všech válečných novinách, co jsem viděl (rád se v nich na stránkách národní knihovny přehrabuju), velice stručné. Včetně zpráv o vítězství, ale asi neměli ještě tak dobře zmáklou techniku propagandy.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

Z dnešního pohledu určitě, ale jinak se mi zdá, že je tam vše důležité + bonus TTDečka. Cenzor nebyl zřejmě tak ostražitý jak ho známe ze Švejka a nebo jak si myslím :rotuj:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Tkuh
praporčík
praporčík
Příspěvky: 378
Registrován: 26/7/2009, 15:57

Příspěvek od Tkuh »

Mě teda nepřipadají ty TTD nějak závažná. Myslím, že světovým odborným kruhům nezůstala utajena. Takhle to jen mohlo působit na domácí frontu a to mě trochu mate. Pro suchozemce je ráže 30,5 cm obrovská, i když na moři již byly i větší. A o to je překvapivější, že to vůbec zveřejnili nebo neupravili. Stačilo snížit ráži o pár cm a hned to mohlo mít jiný psychoologický dopad. Tak mě tak napadá, že by ani ta lež neprošla, protože by se určitě našel někdo informovaný, kdo by cítil potřebu zdělit pravdu.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Spíše než ráže děla mě zaráží, že bylo takhle na veřejnost vypuštěno, jak bylo silné pancéřování, výtlak, rychlost výkon strojů atd. To jsou podle mě důležitější informace. Je ale možné, že již v té době byly "veřejně" dostupné v Jane´s Fighting Ships:-)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

ano předpokládám, že zainteresované strany věděli vše potřebné. Ovšem i tak mi to přejde celkově jako stručný pravdivý popis toho co se skutečně stalo, plus bonus data.

Jaký to rozdíl proti době budoucí, kdy mlžení o věcech vyloženě trapných bylo normou. A to nemyslím pouze komanče, i když tady si nemohu nevzpomenou na knihu, která mne nasměrovala. Letadla československý pilotů, str. 166, MIG 23 - TTD jsou zatím utajována, muheehee... rok 1986!
:rotuj: a to tady určitě budou větší pamětníci.

EDIT: ech době minulé, samozřejmě
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
950
praporčík
praporčík
Příspěvky: 318
Registrován: 3/6/2010, 18:43
Bydliště: Kolín

Příspěvek od 950 »

Ono s tím utajováním to bylo stejně tehdá takové podivné. Vždyť jen si vemte každoročně vydávaný Militär-Schematismus veškeré rakousko-uherské branné moci. Mám doma tři ročníky Ročenek válečných vysloužilců s kalendářem 1912, 1913 a 1914 a tam, světe div se, volně přístupný byl přetisk právě onoho schematismu. Když povážíme, že tam byla jména a hodnosti nejen úředníků na ministerstvech války i obou zeměbran, ale i velitelů sborů, divizí, brigád, regimentů a samostatných praporů, jména velitelů pevností i všelijakých týlových útvarů, nooo...
Když povážím, že za komančů se i ve vojenských časopisech muselo prát důstojník a nikoliv hodnost a že i vyfocení staré vétřiesky bylo považováno za vrchol špionáže, pak to asi s tou švejkovskou cenzurou nebylo zase až tak horké. Už vidím, jak se v té době vydává Vojenský schématismus ČSLA a LM...Chachá
Uživatelský avatar
Scrat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 683
Registrován: 1/8/2009, 12:06

Příspěvek od Scrat »

Zemakt píše:ano předpokládám, že zainteresované strany věděli vše potřebné.....
Asi tak nějak, ti co to potřebovali vědět si to zjistit dokázali a pro běžného obyvatele byly podobné informace stejně irelevantní.
Třeba britský tisk uváděl v průběhu stavby Dreadnoughtu celkem přesně jeho parametry a už o rok později byly informace dostupné v ročence "All the World's Fighting Ships".

Scrat
All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope.
Winston Leonard Spencer-Churchill
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Scrat píše:Třeba britský tisk uváděl v průběhu stavby Dreadnoughtu celkem přesně jeho parametry a už o rok později byly informace dostupné v ročence "All the World's Fighting Ships".Scrat
Takže, kdyby si Němci počkali na vydání "All the World's Fighting Ships", nemuseli stavět pancéřový křižník SMS Blücher?:-) Takhle měli o stavbě třídy prvních bitevních křižníků Invincible špatné zprávy a podle toho navrhli svou odpověď. Nicméně to už odbíháme od tématu VIRIBUS UNITIS.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Bitevní lodě třídy Viribus Unitis

Příspěvek od Lord »

Krásný model Viribus Unitis, všimněte si "klounu", předního a zadního torpédometu, barbet, věží, či kotlů.

ObrázekObrázekObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Bitevní lodě třídy Viribus Unitis

Příspěvek od jarl »

Přidám k tématu dva pěkné obrázky:

ObrázekxxxObrázek
Salva z děl bitevní lodě Viribus Unitis a posádka sesterského Szent Istvánu při nácviku tělesní zdatnosti
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
t.hajek
7. Major
7. Major
Příspěvky: 442
Registrován: 26/2/2009, 12:03
Bydliště: Praha

Re: Bitevní lodě třídy Viribus Unitis

Příspěvek od t.hajek »

sesterské kotvy sesterských lodí před Námořním historickým muzeem v Benátkách
IMG_20230712_124019.jpg
vlevo Tegetthoff, vpravo Viribus Unitis

a ozdobný nápis Viribus Unitis (ze zádi)
IMG_20230712_121657.jpg
hrdě vystavená trofej v muzeu samotném.

Mj. o potopení řeckého křižníku Elli, Tarentu nebo Matapanu, jsem tam zmínku nenašel.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Raiden
praporčík
praporčík
Příspěvky: 390
Registrován: 10/5/2023, 20:47
Bydliště: Praha

Re: Bitevní lodě třídy Viribus Unitis

Příspěvek od Raiden »

Pěkné artefakty. Jaké je to muzeum, pokud jsi tam byl? Stojí to za případnou návštěvu?
t.hajek píše: 17/7/2023, 19:38Mj. o potopení řeckého křižníku Elli, Tarentu nebo Matapanu, jsem tam zmínku nenašel.
Tak tomu se ani nedivím :lol:
雷電
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Bitevní lodě třídy Viribus Unitis

Příspěvek od Zemakt »

Jo, a já jsem se chtěl zeptat na to Rovereto. Člověk kolem pořád jezdí a nenajde si chvilku.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
t.hajek
7. Major
7. Major
Příspěvky: 442
Registrován: 26/2/2009, 12:03
Bydliště: Praha

Re: Bitevní lodě třídy Viribus Unitis

Příspěvek od t.hajek »

Námořní muzeum přímo v Benátkách v Arzenálu
Museo Storico Navale, Campo San Biasio

za mě dobrý, pro lodičkáře bych řekl, že super

a třeba sekce věnovaná italským žabím mužům a řiditelným torpédům je :up:

Rovereto - výborné
je tam i vitrína věnovaná legiím
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Námořnictvo Rakouska-Uherska“