S-200 Angara (Vega, Dubna)

PL systémy, rakety, PL kanony....

Moderátor: Julesak

michal40
Příspěvky: 3
Registrován: 24/3/2007, 19:16

Příspěvek od michal40 »

Omlouvámse ale nějak sem to nemohl překonvertovat
glenfir
svobodník
svobodník
Příspěvky: 29
Registrován: 23/6/2006, 15:50
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od glenfir »

Ahoj,
počátkem srpna 2008 jsme s kolegou měli možnost navštívit bývalou základnu PVOS v Rapoticích. Na základě této návštěvy vznikl článek, který stručně popisuje celou základnu, vč. historických fotografií.
Pro zájemce přikládám odkaz.

http://www.fortifikace.net/pov_pvos_sku ... otice.html

Celý text volně navazuje na podobný článek o brdském "Klondajku".

Martin "Glenfir" Korec
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Díky, dané polesí znám a šok z výstavby byl tehdy hrozný - najednou narazíš na betonovou zeď, kde předtím rostly krásné hříbky...
Mohl by mi někdo vysvětlit, proč se přezbrojilo z PLRK S-200 na zastaralý systém S-75M Volchov (tj. proč nebyl ten zlikvidován), kam se ta S-200 poděla? Nebo to byla klasická lidovecká politika na Ministerstvu obrany?
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Pokud vím, tak se argumentovalo nemožností upgrade (sic!), příliš vysokými provozními náklady a neekologičností - jako strašák se použila kapalná paliva S-200. A tak se vyhodily...
Ovšem proslýchá se, že zdaleka nejvíce to podle všeho vadilo jistým našim sousedům, novým to "spojencům".
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Modernizace S-200 nebylo nutně třeba, na rozdíl S-75, jenž je morálně i fyzicky starší. Rakety systémů S-75 i S-200 používají velmi podobné palivo, rozdíl je v podstatě jen v poměru těchtýž chemikálií.

V Polsku systém slouží dodnes, má téhož nového "spojence" jako souseda.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

No, Polsko je poněkud větší a hlavně o hodně hrdější (nebo jak to říct) než my - prostě nejde všem na ruku. Zvláště pokud se jim to nehodí...

Jinak já jsem neřekl, že je něco z toho pravda - také vím, že S-75 byly na kapalná paliva. Já jen napsal, čím se tehdy "argumentovalo"...

Přičemž jsem ještě zapoměl na nezanedbatelný vliv pana prezidenta Světový mír, který nehledě na svůj nepopiratelný diplomatický přínos úspěšně zlikvidoval jakýkoli militarismus a většinu armády.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Já taky neřek, žes žek, že je to pravda. Já se jen snaži objasnit relevantnost některých těchto "argumentací".
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Aha. Takže se systém prodal za pár babek nějaké zbrojařské firmě, které se na následném prodeji slušně napakovala.
Uživatelský avatar
jean2005
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 27/7/2007, 10:37
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od jean2005 »

Rosomak píše:... kam se ta S-200 poděla?
Co já vím, tak několik kusů (včetně řezu komplet celou raketou, pohled pro bohy...) mají vojáci v jednom svém "muzeu", nebo jak to nazvat a zbytek byl asi hodně rychle zlikvidován podobně jako Oky (SS-23). Cca před 10+ lety bylo možné ve sběrných surovinách (konkrétně vím o Jihlavě) koupit rozebrané části raket: bloky elektroniky, celé stabilizátory, křídla atd. a prodávali to na kila, ale tam byly asi hlavně ty S-75. Jen pochybuju, že by se tam našly motory, ty byly ze sakra zajímavých slitin, alespoň ty kapalinové-letové.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Nechci být impertinentní, ale konečně někdo ukazuje, že...
Je tady něco jiného, jsou nové technologie.
I když bez znalostí předchozího...?
ObrázekObrázekObrázek
ridgeback
Příspěvky: 1
Registrován: 16/10/2012, 12:39

S-75

Příspěvek od ridgeback »

Letecký snímek rozmístění odpalovacích ramp raket Volchov na tehdejším VÚ Rapotice u Brna. Zde jsem sloužil v roce 2000 jako řidič tahače raket, unikátním vozidlem Zil. Některé odpalovací rampy byly tvořeny jako dlouhá nájezdová plošina k vysokým pilířům, které byly vysoké do korun okolních stromů. Nyní je z objektu vězení.
http://www.mapy.cz/#q=rapotice&t=s&x=16 ... i_5459_0_2

přesunuto z vlákna o S-75
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: S-75 Dvina (Desna, Volchov, Volga)

Příspěvek od kenavf »

ridgeback píše:Letecký snímek rozmístění odpalovacích ramp raket Volchov na tehdejším VÚ Rapotice u Brna. Zde jsem sloužil v roce 2000 jako řidič tahače raket, unikátním vozidlem Zil. Některé odpalovací rampy byly tvořeny jako dlouhá nájezdová plošina k vysokým pilířům, které byly vysoké do korun okolních stromů. Nyní je z objektu vězení.
http://www.mapy.cz/#q=rapotice&t=s&x=16 ... i_5459_0_2
Neviem či v roku 2000 boli rakety S-75 Volchov zaradené ešte vo výzbroji, ale ten objekt nemá charakteristický tvar pre tento protilietadlový komplex ,ten pôdorys skôr vyzerá že tam bola kedysi S-200 Vega.Ale oni sa v tých rokoch robili stále reorganizácie.Skôr mám pochybnosť v tom,že by boli umiestnené na tých dlhých nájazdových plošinách odpalovacie rampy,typoval by som ich na plošiny pre rádary.Ono štart takej rakety by snáď ani tá plošina nevydržala.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Re: S-75 Dvina (Desna, Volchov, Volga)

Příspěvek od redboy »

Ano, tohle patří do tématu S-200 http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=186&t=1572

V příspěvku z 9.2008 je tam příspěvek glenfira s odkazem ma Rapotice na stránkách fortifikace.net:
http://www.fortifikace.net/pov_pvos_sku ... otice.html
Je tam i historie v letech 1995-2004 a S-75.
ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „PVOS“