Bitva o Británii - 3. část

letecké operace na západní frontě

Moderátoři: Pátrač, Tempik

Algernon
svobodník
svobodník
Příspěvky: 36
Registrován: 8/7/2005, 13:54

Příspěvek od Algernon »

Nemohu jinak než napsat, že v této debatě mají „hlavu a patu“ příspěvky pouze dvou diskutujících — pánové Karaya a Fatale.

A, upřímně řečeno, docela by mne zajímal zdroj informace o tom, že Britové měli radar až od května 1940. Ovšem, pokud to zkombinuji s tím, že (údajně) získali dutinový magnetron od Němců, a to v dubnu 1940… Potom zřejmě byli nadmíru rychlí… LOL

K tomu mohu jen podotknout, že Němci se poprvé seznámili s dutinovým magnetronem až v únoru 1943. A až do konce války nedovedli zavést do praxe „centimetrové“ radary (bez dutinového magnetronu je tato technologie nedostupná). Zůstali jen u cca 25 více-méně pokusných stanic radaru FuG 240 „Berlin“ (z nichž se údajně celých 10 podařilo, v r. 1945, namontovat na noční stíhačky).
karaya1
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 488
Registrován: 1/1/2005, 12:57
Bydliště: Brno

Příspěvek od karaya1 »

Haness píše:karaya1: Nečekal jsem že potřebuješ mít všechno tak konkrétně, takže ano, jak jsem psal tak Luftflotte 5 byla nejmenší a měla nejmenší počet letadel, kdyby jsi si úřečetl první článek tak tam je jasně napsané že Luftflotte = byly označovány jako letecké armády, ikdyž to není doslovný překlad.A já myslím že je samozřejmé že do BoB nezapojili "leteckou armádu" která měla na starosti tehdejší obranu Německa
Děkuji za starost, ale organizaci Luftwaffe relativně znám :o) A vzhledem k tomu, že němčinu také relativně ovládám, nemám s překladem problém. Jenom mi tam vadilo to „ze všech leteckých armád“.
Haness píše:karaya1: Nečekal jsem že potřebuješ mít všechno tak konkrétně
Pane kolego, historie je exaktní věda... A pokud se chceme dopátrat „objektivní pravdy“ (existuje-li vůbec něco takového), tak bychom měli znát detaily.
V prvním článku jsem také psal že Luftflotte 5 byla úplně jinde - v severských zemích, ne jako LF 2 a 3 ve Francii.
Neboj, všiml jsem si. Ale co tam potom dělá tohle:
Do útoku se zapojila i Luftflotte 5, ta se rozhodla že zaútočí na cíle mezi Tynemounthem a Yorkshirem. Samozřejmě i na této straně byly radary které je ihned zjistily. Stíhačky RAF proto měly dostatek času zaujmout pozice, poté co se 65 He-110 zhruba 35 Me-110 přiblížilo stíhačky RAF na ně okamžitě zaútočily arozehlnaly je do mnoha stran, bombardéry tak ani neměly šanci pořádně se dostat ke svým cílům. V druhé vlně letělo nekoli bombardérů Ju-88 s eskortou Me-109, těm se podařilo zasáhnout letiště v Bridlingtonu a zničit několik bombardérů.
Druhou vlnou bych tedy rozuměl pokračování vlny první — pochopitelně ve stejném místě, ne přes celou Anglii... Pokud je to tedy ovšem tak (a zmíněné Ju 88 s Bf 109 útočily na jihu), pak Ti ve výčtu operací Luftflotte 5 chybí Ju 88 z Dánska.
Luftflotte 5 třeba byla schopná podniknout 2 vlny útoků, jenže oni to zkrátka nemohli udělat - vrhnout všechny letadla do 2 vln, i LF 2 a 3 se spojovaly při podnikání velkých útoků dohromady!
Ač běžím jako o život, myšlenka tohoto mi stále uniká... :o)))
Nevím kolik letadel máš ty ve svém "zdroji," ale já tam mám skutečně 19, a už mě pomalu nebaví pořád psát jedno a to samé, několikrát jsem viděl jak se to všechno liší, v různých zdrojích.
Zajímavé... Pokud tam máš teda napsáno 19 sestřelených strojů Luftwaffe za celý 15. srpen, potom mi vysvětli toto:
Haness píše:Bylo sestřeleno 16 He-111, 6 Ju-88 a 10 Me-110
Již Marie Terezie stanovila tři dovednosti, jež by každý poddaný měl umět: číst, psát a počítat...
Haness píše:Moje zdroje - Bitva o Británii: Edwin P. Hoyt ; Bitva o Británii: Leonard Mosley
Tu druhou knihu jsem nečetl, ale tu první můžeš s klidem hodit do popelnice — má stěží cenu papíru, na kterém je vytištěna... To už i Olaf Groehler je lepší.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Algeron:

Ano,radary fungovali i před tím. Jenže zobrazovali kopce ,stromy, všechny rušivé elementy. Ten r. 1940 je zlomovým proto,že se zadařilo na obrazovku dostat smysluplné informace,které byli srozumitelné i pro školené obsluhy a ne jen pro vědce v laboratořích a vývojových dílnách. Nejsem ale nijaký odborník na radiolokacii a ani si na něj nehraju.
Dnes jsem mluvil s Michanem a má lihové volno. Takže vydrž 1-2 dny a on tě "vysvačí". Celkem by bylo záhodno, aby si své výroky obhájil sám a nepotřeboval k tomu advokáty.
Ty se zatím můžeš vyžívat v opravování chyb mladejch nezkušenejch kluků a ujišťovat se o své výjmečnosti a jedinečnosti.

Z pozice místního ADMINA ti dám ale jedno malé doporučení. Dělej to slušně a pokud možno diplomaticky. Není totiž problém tě bafnout za koule a zahodit tě zpátky na Frontu. A v tomto sporu jsem to já,kdo má právo VETA, takže doporučuji to respektovat. Na slinty "že se bavíš" máš Frontu,tam jste na to kádři. Tady dolož své výroky argumenty,na osobní výpady nejsme zvědaví.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Jak malý kluci. To si pořád musíte hrát na rivalitu? Jděte se už vycpat s tím dělením na Palbáky a Fronťáky :roll:

Pegy, o slušnosti bych u Algyho nepochyboval a nechápu to varování, které zrovna moc slušně podané není...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
SK
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 196
Registrován: 14/9/2005, 09:36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SK »

Pegeucko píše:Algeron:
Z pozice místního ADMINA ti dám ale jedno malé doporučení. Dělej to slušně a pokud možno diplomaticky. Není totiž problém tě bafnout za koule a zahodit tě zpátky na Frontu. A v tomto sporu jsem to já,kdo má právo VETA, takže doporučuji to respektovat. Na slinty "že se bavíš" máš Frontu,tam jste na to kádři. Tady dolož své výroky argumenty,na osobní výpady nejsme zvědaví.
Myslím, že Algernon je až príliš slušný (rozhodne vie podpichnúť ďaleko viac :wink: ). Zatiaľ Michanovi jemne naznačoval, že jeho tvrdenia nie sú celkom v poriadku.

Naproti tomu Váš výrok:
Pegeucko píše: Není totiž problém tě bafnout za koule a zahodit tě zpátky na Frontu. A v tomto sporu jsem to já,kdo má právo VETA, takže doporučuji to respektovat. Na slinty "že se bavíš" máš Frontu,tam jste na to kádři.
...je absolutne pod úroveň i bežného užívateľa a nieto ešte admina fóra... :roll:
Mimo to rozdelovanie na Palbistov a Frontákov je trochu divné. Ak je niekto na Vašom fóre zaregistrovaný, tak by ste sa k nemu mali správať ako k užívateľovi vlastného fóra a nie označiť ho na základe toho, či sa nedajbože neprispeiva i na iných fórach. :roll:

K téme len toľko, že páni Karaya1 a Algernon upozornili na tie najvýraznejšie chyby v článku.
Čo sa týka mobilných staníc, tak tie skutočne existovali, i keď by som rád vedel koľko ich v dobe BoB Briti skutočne mali.
mechoš
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 181
Registrován: 5/10/2005, 08:45

Příspěvek od mechoš »

No abych se priznal tak jedina akce o ktere vim kdy britsti commandos ziskali nemecky radar byla ta v Brunevalu v roce 1942. Tam pochopitelne neslo o ziskani magnetronu ale o to aby zjistili jak nejlip ho rusit. O nejake podobne akci v roce 1940 teda nevim ale nejsem v tehle oblasti tak kovanej abych se o to s nekym mohl hadat tak jsem nic nerikal. Je ale pravda ze se vsude pise ze dutinovy magnetron vynalezla v roce 1940 skupina britskych vedcu z Birminghamske univesity vedena profesorem Johnem Randallem.
mechoš
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 181
Registrován: 5/10/2005, 08:45

Příspěvek od mechoš »

Jeste abych odlehcil napjatou naladu,tady je odkaz na vynikajici strojovy preklad strucneho popisu te akce v Brunevalu: http://wikipedia.infostar.cz/o/op/operation_biting.html
Nevim jak vy ale ja se u tech strojnich prekladu musim vzdycky hrozne smat...
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

YAMATO píše:Jak malý kluci. To si pořád musíte hrát na rivalitu? Jděte se už vycpat s tím dělením na Palbáky a Fronťáky :roll:

Pegy, o slušnosti bych u Algyho nepochyboval a nechápu to varování, které zrovna moc slušně podané není...
Co všechno může odstartovat jedna věta, nad kterou by se většina lidí jen zasmála. Bohužel dneska to každý bere moc osobně, nikdo se už ničemu nezasměje a hned to vztahuje na sebe. No nic, aspoň nám přibude pár příspěvků.

Jak to říká můj známy "Když nejde o život tak jde o ho***"

Jinak Džamo, ty nevíš, že když se sejde pár maníků tak nakonec vždycky dojde k tomu, že si musí dokázat kdo ho má většího? :D
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
SK
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 196
Registrován: 14/9/2005, 09:36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SK »

sa58 píše: Jinak Džamo, ty nevíš, že když se sejde pár maníků tak nakonec vždycky dojde k tomu, že si musí dokázat kdo ho má většího? :D
vlastná skúsenosť? :wink: :D
Radar
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 513
Registrován: 24/8/2004, 12:24
Bydliště: Okolo Plzně :-)))
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radar »

Pánové, chtěl bych vás nabádat ke větší slušnosti a vlastnímu respektu, zejména pak hosty z Fronty, aby pokud možno upustili od arogantní příchuti svých příspěvků a uštrěpačných poznámek, vzbuzujích dojem, já vím všechno nejlépe a vy víte velký h***o. Pak se nejde nedivit místním, že poněkud startují.... Chtěl by poukázat, že diskuze mezi " Fronťákem " a " Palbákem " muže probíhat naprosto v klidu viz. Dzin vs. Pegeúčko

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=119 ... sc&start=0

Ano mnohdy vyhrocená debata, ale podložená argumenty jedné i druhé strany, bez větších emocí. Nerozjíždějme novou vlnu negativních vztahů mezi oběma portály. THX.
ObrázekObrázekObrázek

Neruš nepřítele, když dělá chybu …
( Napolen )
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

víš, připadá mi že takových 99% lidí co si to přečetlo bylo jasné že když je článek zaměřený na BoB a v prvním článku jsem psal o 3 leteckých armádách tak asi nemám na mysli nějakou leteckou armádu v Německu...to je jedno...

Mám ti to poslat mailem?...dobře, uznávám napsal jsem to tak že to vypadalo že druhá vlna pokračovala, už jsem ti to jednou psal tak si to pls zpracuj! Ale je tu jedna věc, BoB samotná byla brána jako celková působení na letecké základny a vlastně celou Anglii, tzn. že pokud první vlna útočila na severu tak druhá měla úkol vyřadit jižní část, takže proto druhá vlna útočila jinde...

Je tam napsáno NA JIHU!!
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
karaya1
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 488
Registrován: 1/1/2005, 12:57
Bydliště: Brno

Příspěvek od karaya1 »

Haness: OK, ty Luftflotten nechme být, je to detail.
Mám ti to poslat mailem?
Co? Každopádně bych byl rád za jakoukoliv reakci na můj příspěvek ze čtvrtka, 22.52. A hlavně bych si rád přečetl odpovědi na mé dotazy v něm položené — hlavně ten týkající se ztrát Němců 15. srpna a do očí bijícího rozporu v samotném článku...
Ale je tu jedna věc, BoB samotná byla brána jako celková působení na letecké základny a vlastně celou Anglii, tzn. že pokud první vlna útočila na severu tak druhá měla úkol vyřadit jižní část, takže proto druhá vlna útočila jinde...
Tohle ovšem z článku přímo nevyplývá — Ty jako autor bys jej měl napsat tak, aby to bylo jasné. Mimochodem, aplikuji-li logiku výše citovaného na situaci kupříkladu Německa ke konci války, tak útok 15th AAF, jenž přišel na opačném konci Německa jindy než útok 8th AAF, byl také „druhou vlnou“..?
Možná je to opět jenom detailismus, ale kdybys tam měl napsáno „V druhé vlně útoků“ či „V dalším útoku, podniknutém na jihu“ či tak něco...
Mimochodem, opět jsem se podíval na článek samotný — a co vidím?
Do útoku se zapojila i Luftflotte 5, ta se rozhodla že zaútočí na cíle mezi Tynemounthem a Yorkshirem. Samozřejmě i na této straně byly radary které je ihned zjistily. Stíhačky RAF proto měly dostatek času zaujmout pozice, poté co se 65 He-110 zhruba 35 Me-110 přiblížilo stíhačky RAF na ně okamžitě zaútočily arozehlnaly je do mnoha stran, bombardéry tak ani neměly šanci pořádně se dostat ke svým cílům. V druhé vlně letělo nekoli bombardérů Ju-88 s eskortou Me-109, těm se podařilo zasáhnout letiště v Bridlingtonu a zničit několik bombardérů. Bylo sestřeleno 16 He-111, 6 Ju-88 a 10 Me-110, tento útok byl pro němce utrpením pže se jim nepodařilo sestřelit ani jedno letadlo RAF. Horší to bohužel bylo na jihu kde se němcům dařilo neustále bombardovat letiště RAF, poničena byla těžce letiště kolem Londýna, bojovalo se na velké ploše.
Nevím, ale mně (možná jsem jenom omezený, nic mi nedochází a jsem hnidopich) to pořád evokuje, že pasáž zabývající se útoky na jihu začíná až tím vytučněným — nikoliv nějakým útokem Ju 88 doprovázených Bf 109.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Já už fakt nevím....rozhodně bych nebral strategické bombardování kdy amíci bombardovali ve dne a briti v noci jako něco podobného BoB pže to je zjevně něco jiného...

Dobře, tak já to opravím aby to teda bylo obrovsky vidět že to je situace co se týče jihu!

Ale už toho začínám mít celkem dost, když teda myslíš že jen ty tvé podklady jsou ty správné a pravdivé tak napiš nový článek/ky o BoB, budu se těšit.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
karaya1
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 488
Registrován: 1/1/2005, 12:57
Bydliště: Brno

Příspěvek od karaya1 »

Haness píše:Já už fakt nevím....rozhodně bych nebral strategické bombardování kdy amíci bombardovali ve dne a briti v noci jako něco podobného BoB pže to je zjevně něco jiného...
No, ono to „v noci“ u Britů není úplně přesné. Víš, kolik (či alespoň jaké procento) vzletů Bomber Command bylo v jednotlivých letech v noci a kolik ve dne..?
Haness píše:Já už fakt nevím....rozhodně bych nebral strategické bombardování kdy amíci bombardovali ve dne a briti v noci jako něco podobného BoB pže to je zjevně něco jiného...
V čem to je jiné? Ano, v rozsahu etc, ale tento příměr jsem zvolil z toho důvodu, že v podstatě se taky jednalo o útoky na jednu zemi (Reich) ze dvou směrů (Itálie, Británie). Nevím, proč sem vlastně vůbec cpeš RAF, když jsem jasně napsal, že mi jde o dva následující útoky Američanů (viz. 15th AAF a 8th AAF) a jestli by se (podle Tebe) daly tyto útoky nazvat „druhou vlnou“. Toť vše.
Dobře, tak já to opravím aby to teda bylo obrovsky vidět že to je situace co se týče jihu!
:shock: :shock: :shock: Ježíšikriste...
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Nevím co si o tom myslíš ale tzkrtáka to vypadalo takže přes den útočili na Německo amíci kteří měli bombardéry s dobrou obrannou výzbrojí (ikdyž počty jejich ztrát ukazují jiným směřem) Britové přebírali prostor nad Německem za tmy, tak je to dost dlouho známo, nebylo to pravidlem že RAf útočila jen v noci, ale prostě především v noci!

Ano, je to něco jiného (!), a to už z toho pohledu že na Německo útočili amíci z rozdílných poloh, rozdílnými kategoriemi letadel, a trošku rozdílným stylem a hlavně měli za úkol trošku něco jiného než Luftwaffe za bitvy o Británii....když teda valíš do mě že sem cpu RAF tak nevím proč ty sem vůbec cpeš celkově útoky na Německo pže tohle je teda něco jiného než BoB stačí když se podíváš na časovou přímku!!) kdy byly letecké síly v této době velice rozdílné než tomu bylo za BoB.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1872
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitva o Británii - 3. část

Příspěvek od El Diablo »

Polská bitva o Británii
Odpovědět

Zpět na „Válka ve vzduchu“