Pancéřová ochrana pěchoty No.III

Koniaash
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 13/5/2012, 12:04

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.III

Příspěvek od Koniaash »

myslel jsem onu "moderně moderní" ( to je mi slovo :D ) ne různé stahlbrustpanzery atp. to v podstatě nebyl pokrok od nějakého 15. století- kdyby se v něm někdo objevil dejme tomu na rekonstrukci bitvy u Lipan, nejspíš by moc pozornosti nevzbudil ( samozřejmě nemluvím o metalurgických vlastnostech použité oceli ale o konstrukci). namístě přiznám, že tato problematika mě dost poslední dobou zaujala, ale mám o ní dost kusé znalosti. O trochu lépe se přeci jen vyznám v těch různých kyrysech, lorikách atp.
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.III

Příspěvek od Tuchačevskij »

A k neprůstřelné vestě samozřejmě patří i helma :D
Britská helma Mark-I Brodie z 1. světové války s ochrannou očí...
Hlavním rozpoznávacím znakem britské helmy Mark-I Brodie jsou:
-závěsy podbradníku fixované závlačkovým nýtem. Americká helma US M17 je má uchycené permanentním nýtem.
-Britská helma má ouško úchytu podbradníku také méně robustní než na US M17.
-Značení výrobce: BS, FS, HS, MS.
-Na rubové strane pogumovaného plátna vystýlky obdélníkové razítko rudé
barvy " Brodie's Steel Helmet" s registr. číslem patentu
-Přidané lemování okraje britské přilby má oproti US M17 podstatně
delší přesah...
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek



ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.III

Příspěvek od Tuchačevskij »

Narazil jsem na tyhle zajímavé stránky :D
Obrázek

Tady jsou...
http://usarmy-collectors.pagesperso-ora ... r%20gb.htm
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Uživatelský avatar
Tkuh
praporčík
praporčík
Příspěvky: 378
Registrován: 26/7/2009, 15:57

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.III

Příspěvek od Tkuh »

Když jsem byl na výstavě o WWI ve Zbirožském muzeu Josefa Váslava Sládka zaujal mě tam jeden inzerát. Jak vidno něco málo, byť tedy asi pořizované soukromě, mohlo existovat i v rakouské armádě. Zjevně je to inzerát z novin, otázka je ale z jakých.
Každopádně jsem ho ofotil, ale jen mobilem a ve spěchu, tak odpusťte tu mizernou kvalitu :oops:

Obrázek

No a závěr můžu napsat jen to, že výstava už skončila :(
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.III

Příspěvek od Rase »

Nejprve mě napadlo že se bude jednat o obdobu novinových inzerátů z Anglie a Francie, jen nějak opracovaný plát železa zašitý v látkovém potahu s popruhy, ale termín "drátěný pancéř" mě dost znejistěl. Přeci jen i ty pohyblivé pancíře byly podobné spíš středověkkým brigantinám a tohle působí spíš jako kroužková zbroj. A s největší pravděpodobností se nejedná o nic jiného. Ona drátěná nebo spíš kroužková zbroj bude možná chránit před sečnými a bodnými zbraněmi (podle průměru kroužků) a snad i střepinám, ale rozhodně ne proti kulkám. Mno a jestli to má chránit hruď, břicho a záda (ledviny) tak to muselo být i docela rozložité a těžké.
Tak, můj verdikt je ten, že se jedná pouze o klamavou reklamu - jinak pravděpodobně šmejd :D

Byla ale taková doba a všechny státy na tom byly obdobně.
Takovýto inzerát z R-U a navíc v češtině je pro mě dost dobrou kuriozitou, tak palec nahoru
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.III

Příspěvek od IgorT »

Tuchačevskij píše:Tak si myslím, že je to celkem podle téhle fotografie, kterou jsem našel jasné :lol: Zcela určitě se jedná o přenosný zákopový štít
Obrázek
Rase, opäť zaujímavý článok!
Mr. Tuchačevskij, tento štít, teda minimálne, ako nápad, je výborný!
Dávam ukážku z filmu Stratený batalión, v čase od 35,15 je záber na akýsi zákopový štít, spoza ktorého nemecký oficier riadi útok. Neviem, či zodpovedá skutočnému prevedeniu, filmu výčítali, že dosť vecí nesedelo s historickou skutočnosťou!



Video přímo vložil Jarl
Obrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.III

Příspěvek od IgorT »

Našiel som ešte zopár fotiek zaujímavých ochranných prostriedkov z I. svetovej vojny:

Obrázek Obrázek

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.III

Příspěvek od Rase »

To mi připomíná, že bych se měl dokopat k sepsání článku o amerických pancířích a přilbách. Pěkným příkladem je druhý obrázek.
Američané vymýšleli velice zvláštní konstrukce i v době poválečné - viz ty policejní štíty na obrázku výše.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.III

Příspěvek od IgorT »

Tak k tomu sa dokop. rád si to prečítam! :up:
Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.III

Příspěvek od Rase »

Pěkný článek a inzerát z tehdejších britských novin

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.III

Příspěvek od Rase »

Tuchačevskij píše:Obrázek
Tak jsem zjistil, že se opravdu jedná o dobovou "neprůstřelnou vestu", někdy označovanou jako "Intermediate body armour" nebo "Franco-British Cuirass". Výroba probíhala ve Francii, ale prodávaly se britským vojákům. Jednalo se o takové ocelové pončo, přičemž přední i zadní část byly pokryty malými ocelovými destičkami čtvercového, nebo obdélníkového tvaru. Tyto destičky měly zaoblené hrany a byly vzájemně spojeny železnými kroužky. Následně byly připevněny k plátěnému základu. Ten byl tvořen dvěma díly, které byly spojeny v oblasti ramen. Pro lepší pohyb byla vesta stahována v bocích pomocí opasku, provázku nebo kusu látky.
Na fotografii níže, dělostřelec Royal Field Artillery oděný v "Intermediate body armour" v roce 1916.
Fotografii koloroval francouz Anthony Malesys

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výstroj“