Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Praze.

Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Lord »



Historik: Vyhoďte z Malostranského náměstí auta, vraťte pomník

„Jen pár desítek metrů od místa, kam by se měl pomník maršála Radeckého vrátit, sídlí italské velvyslanectví. Šlo by o krajní cynismus," je přesvědčen organizátor nedávného protestu proti navrácení pomníku Zdeněk Zacpal.

... Jsem pro navrácení pomníku Radeckého na Malostranské náměstí i Mariánského sloupu na náměstí Staroměstské. Důvodem je umělecká kvalita obou plastik. Především pomníku Radeckého, pocházejícího z poloviny 19. století.
V první řadě by měla zmizet ta otřesná parkoviště, která na horní, ani dolní části Malostranského náměstí nemají v žádném případě co dělat. Nesou sebou degradaci celého prostoru. Je to nedůstojné.
http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/h ... 20621.html
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
QVAK
praporčík
praporčík
Příspěvky: 384
Registrován: 31/10/2009, 10:02
Bydliště: Praha

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od QVAK »

Maršál se tak významně jako osobnost zapsal do našich i Říšských dějin, že si zajisté sochu v Praze zaslouží.
Ale.... lidská blbost je tak nezměrná, že mi nezbývá než Vám držet palce.
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Martin Hessler »

Možná by nebylo od věci, zvážit před osazením sochy na původní místo její úpravu v tom smyslu, aby byla možná snadná přeměna na jinou historickou osobnost bez velkých zásahů... Něco v duchu pánů Rady a Žáka, autorů půvabné knížky "Dobrodružství šesti trampů": V jedné z jejích kapitol se busta J. A. Komenského nasazením stetsonu transformuje v Buffalo Billa a naopak. Možná by se, při vhodne zvoleném designu, mohl maršál Radecký dodatečnou montáží bradavice a sejmutím kníru změnit např. v Jiřího Paroubka.

Leč dosti trapných žertů. Maršál Radecký z Radče si dle mého skromného mínění nepochybně zaslouží své významné místo ne-li v historii rakouského císařství (a tím i v historii zemí Koruny české), tedy jistě v historii vojenské. Najdeme-li odvahu oprostit se od uměle zpolitizovaného náhledu na tuto osobnost, z hlediska vojenského a vojensko-historického se jednalo o postavu nesmírně pokrokovou a nebál bych se říci nadčasovou. Fakt, že jmenovaný byl původem Čech, přičemž na rozdíl od mnoha svých krajanů, soukmenovců a vrstevníků ze šlechtických kruhů nejenže uměl česky, ale nikdy se za svůj původ nestyděl, by mu měl v našich očích sloužit ke cti, a to i v případě, že budeme na jeho osobu nahlížet vlasteneckýma očima. Jako voják a velitel pak opakovaně prokázal vlastnosti, které jsou u velitelů a vojevůdců tím potřebnější, čím vzácněji se vyskytují. A zatracovat jej z lidského i historického hlediska jen proto, že sloužil v armádě rakouského císařství? Vždyť v ní sloužily statisíce, možná miliony jiných Čechů, ať již dobrovolně, z přesvěcčení, nebo proto, že za povolávacím rozkazem stojí veškerá zákonná autorita státu... Podle stejné rovnice bych patrně měl zatratit sv. Václava a požadovat stržení jeho sochy, protože nejsem příznivce monarchistického systému, jehož byl ve své době představitelem nejvyšším...
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 302
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Martan »

Osobně jsem pro vrácení obou soch, jak Radeckého, tak i Mariánského sloupu.
Ale bohužel, jsme v Čechách a víte jak to u nás chodí...
Obrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Lord »

Mě by jen zajímalo, jak je s tím ta iniciativa daleko, nebo až začnou s tím trošku tlačit na pilu, tak zase bude kolem toho šou.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Pátrač »

Lord píše:
Historik: Vyhoďte z Malostranského náměstí auta, vraťte pomník

„Jen pár desítek metrů od místa, kam by se měl pomník maršála Radeckého vrátit, sídlí italské velvyslanectví. Šlo by o krajní cynismus," je přesvědčen organizátor nedávného protestu proti navrácení pomníku Zdeněk Zacpal.
Při virtuálním pohledu si myslím, že by šlo skloubit účelnost parkovacích ploch i umístění pomníku starého pána.

Na slova pana Zdeňka zacpala mohu jen zoufale zasténat. V době Radeckého Itálie neexistovala. Radecký válčil s armádami jednotlivých italských států:
- Piemontem,
- Lombardí
- Toskánskem
- Parmou,
- Modenou
- Papežským státem
- Neapolskem
- Benátskem

Které se proti císařství účlově spojily a jinak se beze studu navzájem napadaly jen to fičelo. Italské království vzniklo až v roce 1961 a od od Říma šlo o první státní útvar, který zabral celý Apeninský poloostrov. Takže je to jen účelová konstrukce, kdy se Itálie vymezuje proti tomu kdo je - tedy tu podivnou koalici - dokázal dvakrát za sebou porazit.

Mě se naopak myšlenka, že se budou muset Italové na svého dávného přemožitele, na celém tom možném reinstalování pomníku líbí nejvíce. A ano, jde mi o to, si při pohledu na něj vždy uvědomili, že to byl tento Čech, kdo jim ukázal co je to rakouský maršál českého původu, a že se k jeho odkazu hlásíme.

Samo sebou budeme poslouchat do omrzení, že nám Itálie umožnila vybudovat italské legie. Dobře - je to pravda? Je. S tím nemám problém. Mě dojímá péče o duševní svět italských občanů a jejich velvyslance. Já jsem přesvědčen, že italské legie byli nejméně rovnoprávné mezi všemi našimi legiemi, co kde byly. A mnoho našich legionářů nechali Italové popravit. A proč? Po zběhnutí ze svých původních jednotek nebo zajetí v boji je někdo stáhl do legií a když odmítli zabíjet své kamarády na druhé straně fronty, skončili jako zrádci před popravčí četou. Zamyslel se někdy někdo nad tím, zrádci čeho že tito popravení legionáři měli být?

A víte kdo podepisoval ty rozsudky smrti? Byl to generál Luighi Cadorna, potomek toho Cadorny od kterého Radecký přijal před druhou válkou vypovězení příměří.

Ale buďme důslední a položme si otázku. Nebyla to spolu s Francií a Německem právě Itálie, která nás podpisem Mnichovské dohody pomohla zlikvidovat jako stát? Tedy pomohla zničit tu První republiku, o jejíž vznik si připisovala zásluhy?

Co na to řeknou Italové by mělo být to poslední co by nás mělo zajímat. My bychom si měli udělat pořádek v tom, jestli budeme dál krouti výklad dějin podle legionářské obce nebo přiznáme nám Čechům to co naše české jest. A to je osobnost Radeckého, která mezi vojáky 18. a 19. století nadmíru vyčnívá. A nebyl to jediný český voják, který se v té době vypravcoval k výšinám, které jim mnoho dalších může jen závidět.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Lord »

Pokud vím, tak odstranění pomníku bylo na nátlak Itálie.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Pátrač »

Ano, byl to přímý požadavek Italské vojenské mise a jejich velvyslanectví. Zatímco zmizení Mariánského sloupu byla iniciativa našich vlastních vandalů, toto byla státní italská objednávka. A my ponížení služebníčci, s kloboukem v ruce - provedeme.

Děsivé je, že pro komplex národního obrození byl Radecký osobností velebenou a vysoce ceněnou. Kdy jsme vlastně opustili tuto úžasnou tolerantnost našich obroditelů a buditelů, kteří kosmopolitně vnímali skutečnou úlohu Radeckého a nejen jeho v našich dějinách?
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Zemakt »

Já bych volil třetí variantu, samozřejmě auta pryč. Umístění na původním místě mi nepřijde jako moc podstatné. Náměstíčko by tvořilo takovou klidovou/relax zonu.
Ano, byl to přímý požadavek Italské vojenské mise a jejich velvyslanectví. Zatímco zmizení Mariánského sloupu byla iniciativa našich vlastních vandalů, toto byla státní italská objednávka. A my ponížení služebníčci, s kloboukem v ruce - provedeme.
Inu každá doba má svoje. Byl to takový klasický bordel-guláš. Můžeme být nakonec rádi, že to nikdo nerozmlátil palicí.

Italy bych neřešil. Doufám, že na to budou mít vliv jak čs. vládní vojsko v Itálii :rotuj: .
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Pátrač »

Já bych Italy neřešil také. Skutečně je jim po tom drek. Jenže je to silná karta kterou odpůrci mávají od rána do večera. Je to jako vždy na nás jestli zjistíme, že máme něco jako páteř nebo ne.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od josefg »

Pátrač píše: Mě se naopak myšlenka, že se budou muset Italové na svého dávného přemožitele, na celém tom možném reinstalování pomníku líbí nejvíce. A ano, jde mi o to, si při pohledu na něj vždy uvědomili, že to byl tento Čech, kdo jim ukázal co je to rakouský maršál českého původu, a že se k jeho odkazu hlásíme.
Takhle bych to nepodával, je to zbytečně konfrontační, nikomu není třeba nahlas říkat co si budu potichu myslet :D
Já bych Italy neřešil také. Je to jako vždy na nás jestli zjistíme, že máme něco jako páteř nebo ne.
Přesně tak vidím to stejně
Samo sebou budeme poslouchat do omrzení, že nám Itálie umožnila vybudovat italské legie. .. Mě dojímá péče o duševní svět italských občanů a jejich velvyslance. Co na to řeknou Italové by mělo být to poslední co by nás mělo zajímat. My bychom si měli udělat pořádek v tom, jestli budeme dál krouti výklad dějin podle legionářské obce nebo přiznáme nám Čechům to co naše české jest. A to je osobnost Radeckého, která mezi vojáky 18. a 19. století nadmíru vyčnívá. A nebyl to jediný český voják, který se v té době vypravcoval k výšinám, které jim mnoho dalších může jen závidět.
A především takto, pomník Radeckého by se měl vrátit pokud možno tam kde byl a bez velkých řečí, právě teď, kdy má republika i Evropa dost jiných starostí, jinak se z toho udělá politikum s mnoha bojovníky na obou stranách co mají v hlavě Temno a Proti všem" Italové pokud se jim to nebude zbytečně a konfrontačně připomínat na to s největší pravděpodobností ani reagovat nebudou, taky mají jiné starosti. Je to jen naše věc.
Lord píše: „Jen pár desítek metrů od místa, kam by se měl pomník maršála Radeckého vrátit, sídlí italské velvyslanectví. Šlo by o krajní cynismus," je přesvědčen organizátor nedávného protestu proti navrácení pomníku Zdeněk Zacpal.
První vlaštovka, nebo spíš vrána.
Obrázek

read between lines, read between lies
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Alchymista »

Na koho žolde žije Zdeněk Zacpal?

IMHO maršal Radecky je natoľko známa a významná postava českých dejín, že by si obnovenie pamätníku skutočne zaslúžil.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Pátrač »

Josefg - jsme na Palbe a tedy jsme tak trochu doma.Bavme se otevřeně.

Můj pohled na legionáře je zde známý, i když i já už mnoho dřívě hodně radikálních názorů pod vlivem studia i lidí zde na Palbě změnil. A je potřeba to říkat nahlas a to jak názory, které se blíží těm mým tak i ty opačné, jen tak z toho něco smyluplného může vzejít. Já nemá za cíl pro nic a za nic dehonestovat Legonářskou obec nebo legionáře samotné.

Jen chci aby měli to místo v dějinách co jim po zásluze patří, aby ho tam měl i Radecký a všichni vojáci ze Zemí Koruny české co ve Velké válce bojovali statečně a loajálně až do konce monarchie.

Možná to není možné, ale já o to budu usilovat pořád a pořád a pořád....
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Lord »

Trošku na odlehčení :)

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Pátrač »

Odlehčení? Lorde to je velmi zajímavý soubor informací.Jsou tam sice určité nepřesnosti, ale jinak si myslím, že je to korektní a uchopitelné.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Lord »

Jo až na ten začátek :) Jinak doporučuji celé shlédnout až do konce.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Pátrač »

Ten začátek má svůj půvab a nijak celou diskusi s reportážním formátem nepoškozuje. Naopak, je to milé. A to jsi sem nedal povídání o Radeckém a genarálu Laudonovi. Taky svěrákovina ale krásná a příjemně lidská.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Zemakt »

A především takto, pomník Radeckého by se měl vrátit pokud možno tam kde byl
Dle popisu jsem pochopil, když tak mne opravte, že původní varianta umístění pomníku by byla možná pouze na nově vybudovaném ostrůvku mezi dvěma jízdními pruhy. Sic je to nejblíže k původnímu umístění, ale přijde mi to takové nedůstojné. Člověk by se měl před pomníkem zastavit, zadumat, prohlédnout, popřípadě sednout na lavičku. Takhle se bude snažit co nejdříve zmizet.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od josefg »

Pátrač píše:Josefg - jsme na Palbe a tedy jsme tak trochu doma.Bavme se otevřeně.

Můj pohled na legionáře je zde známý, i když i já už mnoho dřívě hodně radikálních názorů pod vlivem studia i lidí zde na Palbě změnil. A je potřeba to říkat nahlas a to jak názory, které se blíží těm mým tak i ty opačné, jen tak z toho něco smyluplného může vzejít. Já nemá za cíl pro nic a za nic dehonestovat Legonářskou obec nebo legionáře samotné.

Jen chci aby měli to místo v dějinách co jim po zásluze patří, aby ho tam měl i Radecký a všichni vojáci ze Zemí Koruny české co ve Velké válce bojovali statečně a loajálně až do konce monarchie.

Možná to není možné, ale já o to budu usilovat pořád a pořád a pořád....
Já s tebou přece souhlasím a rád tě podpořím, Radecký patří mezi velikány našeho vojenství a to tím spíš, že se k Čechům hlásil. Za konfrontační považuju jenom styl "dáme to tam ať mají Taliáni zlost".
Podával bych to raději stylem maršál Radecký je velká postava našich dějin na tomto místě byl jeho pomník vztyčen a Maršál si zaslouží aby se tam vrátil. Tečka
Navíc pokud se v tom nezačnou nimrat naši vlastní "Zdenkové" tak Italové ani protestovat nemůžou, Radecký nemá na svém kontě žádný škraloup, je to jeden z uznávaných vojevůdců 19 století. Jenom to nesmí vypadat jako naschvál vůči Italům. Tak to myslím. PS: :D Obcí legionářskou, ale nemyslíš ty bývalé politruky, kteří se tam bůhví jakým způsobem dostali? :D Bavíme se otevřeně?
Obrázek

read between lines, read between lies
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Lord »

Zemakt píše:Dle popisu jsem pochopil, když tak mne opravte, že původní varianta umístění pomníku by byla možná pouze na nově vybudovaném ostrůvku mezi dvěma jízdními pruhy. Sic je to nejblíže k původnímu umístění, ale přijde mi to takové nedůstojné. Člověk by se měl před pomníkem zastavit, zadumat, prohlédnout, popřípadě sednout na lavičku. Takhle se bude snažit co nejdříve zmizet.
Mám podobný názor, vyfotit se, a tak a ne aby kolem jezdily tramvaje a auta. Proto říkám, varianta 3 na náměstíčku, auta zmizet, prostě tam to úplně jinak vynikne a sedí!
Nevím proč mají někteří zafixovanou tu první variantu, že bude nejblíže původnímu místo, ale to je tak asi všechno. Socha před lety stávala v místech, kudy dnes vedou koleje tramvají. A ty by se musely předělávat.

Obrázek

Mnoho lidí navrhuje, aby byla socha umístěna jinde, jenže to by muselo parkoviště pryč :-x

Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“