CMS řešení

Řád fóra, FAQ, náměty a otázky ohledně fóra, spolupráce, oznámení.

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

CMS řešení

Příspěvek od Lord »

Pro Palbu by byl přechod na redakční systém CMS velký skok. V podstatě by pak mohl vydržet dalších 20 let. Je to styl a jiná koncepce. Je to úvaha o tom, zda furt budeme stavět na tomto fóru nebo to posuneme trošku někam jinam.
Zda tato platforma umožňuje nějaký posun dál, nebo zachovává znalosti sice na určité úrovni, ale svět okolo už je trošku dál.

Edit: Problém je, že se nepovedla úplně korektně konverze, což vidím v tuto chvíli jako velký problém.
Holt něco jiného je stavět na zelené louce, a něco převádět poměrně velkou databázi.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
K4M1L
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 442
Registrován: 2/7/2012, 21:42

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od K4M1L »

koverze proběhla celkem v pořádku. Něco málo se přesunulo dvakrát, ale to je detail. Jde o to, že všechna data mám a můžu s nimi pracovat.

Jinak k šablonám - většina šablon na WP z themeforestu není o designu. Ten je variabilní. Ale šablona s sebou nese spoustu nových funkcí
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Lord »

Proběhla v pořádku v rámci možností, ale ... jak píšu ve štábu má to své mouchy :)

Edit: Taková menší ochutnávka, jak to může vypadat ...

Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Lord »

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Polarfox »

Hlavně než se začne s něčím blbnout, tak by se mělo pořádně promyslet - 1) proč to děláme a 2) jestli se to vyplatí. Na jednu stranu jsem konzerva, ale nebráním se změně, pokud to má smysl. Ale abychom změnili celou formu Palby jen proto, aby si místo 10ti lidí stěžovalo na obtíže 100 jiných (stylem "na staré Palbě jsem byl zvyklý na tohle, proč to tady nejde?"), tak nevím no :) (protože přesně takhle to dopadne a vyhodí se za to akorát prachy).

Takže co nás opravdu tlačí a jaké jsou palčivé problémy, které nelze obstojně vyřešit v rámci stávající formy? Mě například osobně třeba více zajímá, jestli se dá něco udělat v oblasti viditelnosti Palby ve vyhledávačích a ne zda-li budeme mít design jako zpravodajský server i s předpovědí počasí.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Lord »

Takhle, stávající Palbu je možný na SEO jen zmodovat, vyhledávání méně než tři znaky, to už může být trošku problém.
Jinak je to samozřejmě taky řešení.
S tím zvykáním byl problém vždy i při upgrade na stávající verzi. Ty hlavní funkce by zřejmě šly i v navrhovaném řešení.
Já s ním taky zatím váhám, ten vzhled může být i jako blog, možností úvodní stránky je víc.
Jde i o to upoutat normální čtenáře.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Polarfox »

Lord píše:Jde i o to upoutat normální čtenáře.
Co si pod tím mám představit? :) Že se sem pohrnou, protože to bude vypadat jako IDnes, Novinky nebo nějaký oblíbený blog a ne kvůli informacím? Podle mě by mělo být prioritou, aby vyhledávače Palbu opravdu vyhledávaly (pokud to jde) a tím přinášely ty nové čtenáře...a ne se jim podbízet nějakým novým stylem, který může klidně nevyhovovat většímu množství starých Palbáků než kolik to sem přiláká těch nových. Protože jiné/nové hned automaticky neznamená dobré.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Lord »

Lidi na Palbě moc dlouho nezůstávají a nečtou další články. Málokdo se chce tolika proklikávat, vyhledávat, aby zde strávil delší čas. Dost lidí si našlo akorát Ukrajinu :)
Jinak samozřejmě vím, že staří Palbáci jsou konzervativní :)
Nové řešení, ale nabízí klasické uspořádání, jako to mají konkurenční weby ... fronta, valka, arm. noviny, mz, tedy redakční systém a forum samostatně.
Já myslím, že to zase tak blbý nápad není. Stejně si myslím, že někdy v budoucnu by se měl ten přechod udělat.
Nové fórum by umožnilo i otagovat témata a tím seskupovat podobná. Tagovat i články, dávat nadhledy, upozorňovat na další.

Další možnosti vzhledu …

Čistý design MAESTRO
Blog http://theme.crumina.net/maestro/blog-page/
Forum http://theme.crumina.net/maestro/forums ... est-forum/

Obrázek

Nebo Atlantis http://theme.crumina.net/atlantis/forums/
Blog http://theme.crumina.net/atlantis/blog-2/

Edit: Osobně preferuji Atlantis. Dávám to sem hlavně pro přehled. Nakonec se asi budeme muset pro nějakou šablonu rozhodnout. Je to jednoduchý a rychlý styl. Nemusíme mít zrovna styl magazínu, který sice vypadá na první pohled zajímavě, má svoje výhody, ale je také spíše pro častěji aktualizované informace.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od skelet »

Po dvou letech nové palby se zde řeší další nová palba. A tak nějak mi přijde, že se tak děje zase ve spěchu, v rámci budovatelského nadšení a navíc v období, kdy dost lidí nemá chuť a ani čas to řešit.
Nechceš si raději pohrát s fotošopem ukázat nám tebou preferované šablony, ať máme jasnou představu do čeho lezeme?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Lord »

Tak někteří lidi na změnu přispěli, jako nemusíme to řešit hned, dosavadní Palba slouží dobře. Případnou změnu lze promyslet. Vybírám takové šablony, které podporují fórum (bbpress), případně sociální systém BuddyPress. Templatů pro wordpress je jinak hafo, ale výše uvedenými podmínkami se výběr výrazně zúžuje. Dávám sem odkazy, takže se je možné podívat, jak to vypadá živě. Chtěl bych znát i trošku názory ostatních, co se líbí jim.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Scrat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 683
Registrován: 1/8/2009, 12:06

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Scrat »

Polarfox píše:Hlavně než se začne s něčím blbnout, tak by se mělo pořádně promyslet - 1) proč to děláme a 2) jestli se to vyplatí. Na jednu stranu jsem konzerva, ale nebráním se změně, pokud to má smysl. Ale abychom změnili celou formu Palby jen proto, aby si místo 10ti lidí stěžovalo na obtíže 100 jiných (stylem "na staré Palbě jsem byl zvyklý na tohle, proč to tady nejde?"), tak nevím no :) (protože přesně takhle to dopadne a vyhodí se za to akorát prachy).
Také jsem v tomto směru víceméně konzervativní a tohle mi přijde vhodné tak na puberťácký blog nebo na portály typu Blesk a Aha. A já myslel že si palba hraje na relativně seriozní projekt. Tedy snad mimo hospody kam díky bohu nemůžu.
A naposledy si pamatuju podobný přesun (??) na Aukru. Absolutně nepřehledné a neintuitivní pro každého, jedině Aukrotým hýkal nadšením. Ani po několika měsících se jim to nepodařilo odladit a když už byla kritika zřejmě nesnesitelná tak ji demokraticky zakázali.
Lord píše:Jde i o to upoutat normální čtenáře.
Čili nás co to tu běžně čteme jsi zařadil do škatulky "nenormální čtenář". No dík teda!!
Polarfox píše:Co si pod tím mám představit? :) Že se sem pohrnou, protože to bude vypadat jako IDnes, Novinky nebo nějaký oblíbený blog a ne kvůli informacím?
Ale přesně o tohle jde. Stačí když bude na portálu přes půl stránky flashová reklama na bůhvíco a milion barviček. Seriozní informace jsou druhotné, hlavně když návštěvnost poletí do závratných výšin.

Scrat
All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope.
Winston Leonard Spencer-Churchill
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Lord »

Ty styly prostě upozorňují na hafo článků, které by byly jinak zapadlé. Většina lidí se chová tak, že přijde na úvodní stránku, a když tam neuvidí nic zajímavého, tak zase odejdou.
Několik skalních fandů, pak skutečně prolézá fórum a hledá či reaguje na to, co je zajímá. Ovšem tato možnost bude zachováná i při přechodu.
Tyhle řešení mají čtenáře prostě upoutat, přinutit ho, aby na stránkách zůstal déle a přečetl si více článků, bez nutnosti proklikávání.
U těch stylů je možné ještě některé bloky vypnout a tím mít čistější vzhled. Jiné třeba zase dodat, které potřebujeme. A tím uzpůsobit našim potřebám.
Já tohle ještě proberu z Kamilem, co by bylo nejvhodnější, on je taky zastáncem "čistých designů", k čemuž se také kloním, ale oceňuji i funkčnost.
Mezitím musíme najít vhodnou rovnováhu. Možná kdyby jste viděli už systém naplněný palbáckými články, tak by Vám to bylo bližší ...
Postupem času se k tomu snad dopracujeme :)

Palbě zdar!
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Lord »

Ještě příklady z akademického či vědeckého prostředí. Aby bylo vidět, že to není jen o iděs :)

http://news.harvard.edu/gazette/

http://www.fauna-flora.org/

http://alumni.utoronto.ca/

Skupiny zabývající se danou oblastí … na nástěnce se pak objevují příspěvky dané zájmové skupiny. V případě Palby možnost zřídit grupy Námořnictvo, Letectvo, Hospoda, Středověk, apod.
http://commons.gc.cuny.edu/

BuddyPress nám dává možnost zřídit si vlastní sociální síť a není k tomu potřeba mnoho, kromě Wordpressu, šablona vzhledu kompatibilní s pluginem. Takto vzniklá síť je vhodná pro komunity, školu, univerzitu či pro individuální využití.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od jarl »

Pokud by se zase mělo přecházet na novou Palbu, doufám, že bude předem ošéfováno, aby se tím nezprasily stovky článků jako minule. Tenkrát mě to nepříjemně zaskočilo a náprava zabrala dlouhé měsíce.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Lord »

Ještě vysvětlím novou koncepci.

V roce 2014 jsou fóra stále velmi populární, i přes rostoucí popularitu novějších forem sociálních sítí. Krása fór je, že umožňují cílenou diskusi se stejně smýšlejícími lidmi. Co takhle udělat, kombinací či doplnění obojího. S možností dalšího vývoje do budoucnosti, s jednotným přihlášením, jak do fóra, tak redakčního systému, s přehledem o aktivitách.

Organizace fóra – příklad

Obrázek

Levý sloupec nahoře – Hlavní sekce fóra,
pod ním vyhledávací panel,
dole horké tagy, nejčastěji hledané či s největším výskytem.
Pod tím rss pro příspěvky, rss pro témata

Sloupec vedle – Výpis posledních příspěvků ze stránkováním.
Výpis příspěvků v tématu

Obrázek

Sloupec vlevo nahoře – informace o tématu.
Po tím tagy tématu – možnost slučovat podle popisků podobná témata,
rss
Možné přihlašovací karty BuddyPress

Moje aktivita – rss stream. Profil – jméno, avatar, …
Můj blog, zprávy, přátelé, skupiny.

ObrázekObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Ač tedy nejsem "starý" palbák, tak u současné Palby vidím dva závažné problémy...
Za prvé to je (už několikráte mnou omílané) vyhledávání.... Pokud na Palbu vleze čtenář (normální i nenormální) a chce najít (například) článek o tanku T-34, tak má jedinou možnost... Prolézat obsah a hledat, jestli někde něco takového nezahlédne.... Nový systém by měl umožnit, napsat do vyhledávání "T-34" a vypadne okamžitě článek o něm (pochopitelně pokud existuje)... Dám-li vyhledat (např) Mistral, tak mi vypadne článek o lodi a nikoliv odkaz na x postů o tom jestli bude Vladivostok předán RF, či nikoliv a co to bude znamenat pro zúčastněné...

Za druhé to je totéž, ale ve vztahu k vyhledávačům... Opět pokud napíšu do vyhledávače T-34, tak mi vyhledávač nenabídne jako jeden z množných výsledků Palbu... Nový systém by měl toto zlepšit... A k tomu bodu bych chtěl zdůraznit, že pořadí, v jakém vyhledávače vypíší výsledky není dáno pouze relevantností výsledku, ale i právě návštěvností...

Pokud BBpress vyřeší první problém (a dle zkušebních testů s K4M1Lem je BBpresss vyřeší), tak jsem všema deseti pro...

Chybou možná je, že Lord dává na výběr šablony tak, jak jsou použité na jiném webu a nikoliv tak jak by v nich vypadala Palba... Šablonu je třeba opravdu chápat v pravém slova smyslu... Tedy pouze jako ukázku rozložení jednotlivých prvků... Změnit barvu, písmo, či pozadí je triviální záležitost... A proto by možná bylo dobré aby byly šablony na výběr předkládány už upravené v konečné podobě tak, jak je zamýšleno aby Palba vypadala... (Na druhou stranu chápu, že to je složitější na provedení... Protože to by se ta šablona musela stáhnout, upravit a znovu někam nahrát... A hrát si několik hodin se šablonou, aby pak ostatní řekli, že tahle se jim nelíbí, také není zrovna motivační prvek)

Toliko tedy skromný názor nezasloužilého palbáka...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1417
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od danny1691 »

Vaše Lordstvo :D a co udělat zkušební web + forum? Je ta možnost? Pokoukáme, podumáme...
Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Lord »

Aaron Goldstein píše:Ač tedy nejsem "starý" palbák, tak u současné Palby vidím dva závažné problémy...
Za prvé to je (už několikráte mnou omílané) vyhledávání.... Pokud na Palbu vleze čtenář (normální i nenormální) a chce najít (například) článek o tanku T-34, tak má jedinou možnost... Prolézat obsah a hledat, jestli někde něco takového nezahlédne.... Nový systém by měl umožnit, napsat do vyhledávání "T-34" a vypadne okamžitě článek o něm (pochopitelně pokud existuje)... Dám-li vyhledat (např) Mistral, tak mi vypadne článek o lodi a nikoliv odkaz na x postů o tom jestli bude Vladivostok předán RF, či nikoliv a co to bude znamenat pro zúčastněné...

Za druhé to je totéž, ale ve vztahu k vyhledávačům... Opět pokud napíšu do vyhledávače T-34, tak mi vyhledávač nenabídne jako jeden z množných výsledků Palbu... Nový systém by měl toto zlepšit... A k tomu bodu bych chtěl zdůraznit, že pořadí, v jakém vyhledávače vypíší výsledky není dáno pouze relevantností výsledku, ale i právě návštěvností...

Pokud BBpress vyřeší první problém (a dle zkušebních testů s K4M1Lem je BBpresss vyřeší), tak jsem všema deseti pro...

Chybou možná je, že Lord dává na výběr šablony tak, jak jsou použité na jiném webu a nikoliv tak jak by v nich vypadala Palba... Šablonu je třeba opravdu chápat v pravém slova smyslu... Tedy pouze jako ukázku rozložení jednotlivých prvků... Změnit barvu, písmo, či pozadí je triviální záležitost... A proto by možná bylo dobré aby byly šablony na výběr předkládány už upravené v konečné podobě tak, jak je zamýšleno aby Palba vypadala... (Na druhou stranu chápu, že to je složitější na provedení... Protože to by se ta šablona musela stáhnout, upravit a znovu někam nahrát... A hrát si několik hodin se šablonou, aby pak ostatní řekli, že tahle se jim nelíbí, také není zrovna motivační prvek)

Toliko tedy skromný názor nezasloužilého palbáka...
Stručně k některým bodům ... pokud se má řešit SEO, tak pro phpBB taky něco existuje, ale jde o to zda udělat tuto jednotlivost, nebo to vzít z jedné vody na čisto, s řešením, které už to má v sobě, a je prostě už nějak uspořádané i s výhledem do budoucna. Vyhledávání by bralo i tři znaky, to jsi sám odzkoušel, plus je možnost doladit tagy.
Další věc ovšem je, že se nemusí podařit úplně konverze všeho, což je zase o dolaďování. Když se do toho pustí amatér, tak právě na různých zrádnostech pohoří, ale Kamil má s těmito systémy zkušenosti.

Co se týče šablon ... prostě souhlas, lidi si to asi těžko dokáží představit s obsahem Palby, kde co je, jak oni potřebují, atd. Ale jednak ta šablona něco stojí ... takže než jí koupím, tak chci vědět asi jakou, aby se kolem toho pak nestrhla kaše. Já vím, jak by šlo asi, co upravit, vyhodit, doplnit, podle rozmístění regionů, ale ostatní s tím můžou mít trošku problém. To dolaďování je právě trošku potíž, a je lepší když šablona toho co nejvíc umí už v základu, co chceme, čemu by se to mělo přibližovat.

S tím souvisí, že nové články by jste dávali už do redakčního systému CMS, možno dát i kvalitní staré ... pod nimi by byly komentáře. Ošéfované jedním přihlášením, jak do CMS, ta to fóra. Prostě integrované, odzkoušené řešení.

Mě se třeba líbí jak je to udělané na http://www.fauna-flora.org/ ale zase je to normální Wordpress, je naplněn trošku možná vám bližším obsahem. Já preferuji u článku fotku, tzv. nadhledový obrázek, související články, atd. Případně aby v nadhledu bylo přiřazení ke kategorii, případně tagu.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Lord píše:Stručně k některým bodům ... pokud se má řešit SEO, tak pro phpBB taky něco existuje, ale jde o to zda udělat tuto jednotlivost, nebo to vzít z jedné vody na čisto, s řešením, které už to má v sobě, a je prostě už nějak uspořádané i s výhledem do budoucna.
SEO ovšem řeší pouze ten druhý bod... Ale ten první to neřeší a ten první bod (tedy interní vyhledávání) považuji za neméně důležitý (ne-li přímo nejdůležitější)...

A k "nové" podobě Palby by se měli vyjádřit (a vznést své připomínky, či náměty) zejména "článkaři" jako Pátrač, kačermiroslav, t.hájek, Michan a spol... (omlouvám se všem, které jsem přímo nejmenoval) Protože ti dělají Palbu Palbou...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od skelet »

Aaron Goldstein má pravdu..
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Náměty & komentáře“