CMS řešení

Řád fóra, FAQ, náměty a otázky ohledně fóra, spolupráce, oznámení.

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
Ossis
svobodník
svobodník
Příspěvky: 25
Registrován: 27/10/2009, 18:05
Kontaktovat uživatele:

Re: CMS řešení

Příspěvek od Ossis »

Ač na palbu chodím docela dlouho, tak jsem hooodně pasivní člen-čtenář. Přesto mi to nedá, abych se k tomuhle tématu nevyjádřil - ostatně nějaký čas jsem se návrhem webů celkem aktivně zabýval :).
Polarfox píše:2) vyhledávání pomocí projíždění obsahu je ok (protože tu někde padla myšlenka, že když člověk dá něco přes "vyhledat" a to nefunguje jak má, tak je v loji...páč klasickým prohledáváním obsahu nic nenajde..protože..nevím...).
Bude v loji, pokud bude třeba hledat článek, u kterého si není jistý názvem a pamatuje si z něj jen nějakou útržkovitou informaci. Třeba když se chci vrátit k nějakému článku, ze kterého si pamatuji nějakou informaci, ale netuším, jaký má ten článek název a o čem byl. Třeba v situaci, když si vybavím nějaký citát, ale nevím, jestli mám hledat článek o osobě, která ho pronesla nebo situaci, kdy ho pronesla nebo o stroji, se kterym ta osoba mohla souviset.
Polarfox píše:Prioritní by mělo být vymyslet, proč to potřebujeme a zda-li je takový přechod ekonomický a efektivní. A jestli je nový systém user friendly nejen vůči článkům, ale i diskuzím. Protože třeba za sebe říkám, že forma diskuzí na zpravodajských systémech je hegeš a odpuzuje mě. To už si rovnou můžu založit facebook :)
Když to tak vezmu, tak jsem nikdy nepochopil, proč má palba formu diskusního fóra - když se ty diskuse většinou vztahují k nějakému článku. A z mého pohledu čtenáře mám neustále k dispozici ohromné množství všemožných nastavení a klikátek, ze kterých používám snad jen: přihlášení, hledání, nepřečtené a semtam věci spojené s příspěvky.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: CMS řešení

Příspěvek od Lord »

Ossis píše:Bude v loji, pokud bude třeba hledat článek, u kterého si není jistý názvem a pamatuje si z něj jen nějakou útržkovitou informaci. Třeba když se chci vrátit k nějakému článku, ze kterého si pamatuji nějakou informaci, ale netuším, jaký má ten článek název a o čem byl. Třeba v situaci, když si vybavím nějaký citát, ale nevím, jestli mám hledat článek o osobě, která ho pronesla nebo situaci, kdy ho pronesla nebo o stroji, se kterým ta osoba mohla souviset.
V loji nebude a citát najde. Už píšu pokolikáté, že to těžko hledá jen slova kratší než tři znaky, nebo názvy s pomlčkou, jako T-90, V-2, atd.
Ossis píše:Když to tak vezmu, tak jsem nikdy nepochopil, proč má palba formu diskusního fóra - když se ty diskuse většinou vztahují k nějakému článku. A z mého pohledu čtenáře mám neustále k dispozici ohromné množství všemožných nastavení a klikátek, ze kterých používám snad jen: přihlášení, hledání, nepřečtené a semtam věci spojené s příspěvky.
Proč má formu diskusního fóra je proto, že je to dáno historicky. Původně Palba vznikla spíše jako diskusní fórum. Kdy byly články spíše kratší, ke kterým se odvíjela diskuse. Postupem času se portál více profesionalizoval, to je vznikaly články delší, diskuse o známým tématech se vyčerpávaly, atd.
Sholva píše:Lord: Nemyslím psát vlastní systém, to ani náhodou - nejsem blázen. Jen abychom si prostě ujasnili, co potřebujeme a co od systému chceme a pak se poohlédli, co našim potřebám nejvíc bude sedět. Jestli je pro nás priorita přenesitelnost současné Palby nebo vyhledávání atd. Právě že je mi jasný, že systém na míru nemůžeme mít, proto říkám - v klidu sednout a vymyslet co potřebujeme. A podle toho pak hledat, v čem to zmastit ;)
Když chceme „přenositelnost“ (hlavně odkazů) současné Palby, tak to znamená spíše phpBB a moc na něj nešahat. Jenže tato platforma už nesplňuje plně naše rozvojové potřeby. Určitě phpBB je skvělé forum software, ale v některých oblastech zaostává, a není SEO-friendly.

K dispozici je široká škála fór platforem, které jsou pružnější a mají spoustu charakteristických rysů. Jedním z nich je bbPress, který má velmi intuitivní rozhraní, a velké množství přizpůsobení.

Vyhledávání i kratších znaků, spojení bbPress zvládá v základu, včetně SEO, tagů. Když k tomu chceme ještě redakční systém, tak už musíme přemýšlet ještě víc, zda uděláme jen výstavní skříň nebo rovnou integrované řešení.
Nebo se rozhodnout mít redakční systém a forum samostatně. Které řešení nám však do budoucností spíše poskytne náskok ? Možná to je hlavní otázka.
petrp píše:Výhody propojení WP (hlavní portál s CMS) a phpBB (diskuze k portálu) pak vše převažují, a fórum bych určitě nechal na phpBB, zvyk je prostě železná košile...
Rozdělení CMS + forum vyžaduje buď samostatné přihlášení do každé platformy zvlášť nebo jít do integrovaného řešení. Existují různé propojení Drupal a phpBB, nebo Wordpress a phpBB, ale při aktualizacích může nastat problém.

bbPress má oproti phpBB vyspělejší vyhledávání. Na druhou stranu se mi však zdá, že phpBB je o něco robustnější pro větší fóra, kterým Palba za deset let existence je, ale zase s bbpress nemám tolik zkušeností, ty má hlavně Kamil. phpBB má na rozdíl od bbPress soukromé zprávy, a vytváření skupin ve výchozím nastavení. Zatímco bbPress vyžaduje instalaci pluginů, což ovšem není nepřekonatelný problém. Buď se nainstalují samostatné PM, nebo BuddyPress.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: CMS řešení

Příspěvek od jarl »

Já tomu, co se tady probírá sice moc nerozumím, ale už několikrát jsem zaznamenal, že některá ze zvažovaných variant neumožňuje posílání SZ. To by byl velký zásah do dosavadního chodu Palby a obávám se, že by se tu vzápětí vyrojilo množství osobních vzkazů od jednotlivých uživatelů, což by nebylo dobré. Sice by se k tomu dala zřídit samostatná sekce, ale SZ slouží i ke komunikaci moderátorů s uživateli (a naopak) a k probírání soukromých záležitostí, jež nejsou určená pro cizí uši, takže bych se rozhodně přimlouval za zachování SZ.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: CMS řešení

Příspěvek od Lord »

Umožňuje ale s pluginem, určitě i já jsem pro zachování SZ. Jen upozornění, kdyby se převádělo phpBB na bbpress, tak soukromé zprávy se nepřevedou, proto pokud tam má náhodou někdo něco důležitého, tak doporučuji zazálohovat a přenést k sobě na PC. Poté SZ půjdou ale v jiném systému, takže budete mít čistý stůl.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: CMS řešení

Příspěvek od Polarfox »

A jak je to např.:
1) s možnostmi editace příspěvků v diskuzi (tj. barvy, odkazy, vkládání obrázků/videí, atd. atd.)?
2) s možnostmi moderátorské práce (práva, zásahy, lze zasahovat všude?)
3) se složitostí samotných profilů (pod ně spadající příspěvky, témata)?
4) s přehledem ohledně nových příspěvků a témat?

Já si totiž myslím, že tak trošku netušíte do čeho se ženete. Pár věcí bude lepších, budeme moderní a in, ale při bežném denním provozu vás to bude s..t. Případně se spousta funkcí bude muset složitě implementovat, doprogramovávat a budete to lámat k obrazu Palby.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: CMS řešení

Příspěvek od Lord »

1) Vkládání obrázků, tagy IMG fungují, tag OBR ne, možná půjde doladit, podobně videa ...
2) Globální moderátor je možná identický jako moderátor, ale nejsou práva jen pro určité fórum,
ještě budu muset zjistit.
3) Jde vyhledat co jsi napsal, jaká témata založil.
4) Přehled nových příspěvků a témat existuje.

Jinak phpBB je fórum samozřejmě složitější, s více funkcemi, včetně dle mého soudu lepších možností přesouvání, slučování příspěvků atd.
Fórum bbPress mám nahozeno na testu, a ještě ho budu zkoumat.
Polarfox píše:A jak je to např.:
1) s možnostmi editace příspěvků v diskuzi (tj. barvy, odkazy, vkládání obrázků/videí, atd. atd.)?
2) s možnostmi moderátorské práce (práva, zásahy, lze zasahovat všude?)
3) se složitostí samotných profilů (pod ně spadající příspěvky, témata)?
4) s přehledem ohledně nových příspěvků a témat?

Já si totiž myslím, že tak trošku netušíte do čeho se ženete. Pár věcí bude lepších, budeme moderní a in, ale při bežném denním provozu vás to bude s..t. Případně se spousta funkcí bude muset složitě implementovat, doprogramovávat a budete to lámat k obrazu Palby.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: CMS řešení

Příspěvek od Polarfox »

A ta představa je vlastně jaká? Že by byl nějaký reprezentativní bbPress ksicht s článkama a k tomu ještě bbPress fórum?
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: CMS řešení

Příspěvek od Lord »

Polarfox píše:A ta představa je vlastně jaká? Že by byl nějaký reprezentativní bbPress ksicht s článkama a k tomu ještě bbPress fórum?
Ne reprezentativní bbPress ale WordPress :) A k tomu forum na bbPress, nebo ponechat phpBB.
Worpress + bbPress = integrované řešení, včetně jednotného přihlášení, a tak.
K tomuto řešení mám sice osobně ještě nějaké výhrady, ale výhoda je v podobě záruky dalšího vývoje a integrace přímo do WordPressu.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: CMS řešení

Příspěvek od Polarfox »

Víš co, to budeme mít články někde (WordPress) a diskutovat o nich budeme jinde (bbPress/phpBB)? Mě tahle roztříštěnost a naopak reálné propojení těhle dvou věcí trochu děsí :) Respektive snažím si to představit při práci na obyčejné denní bázi a jak moc to může být příjemné na užívání. Bude třeba ke každému novému článku založena automaticky i příslušná diskuze na fóru? Když nebude, tak ji budu muset založit, případně pokud už ji někdo založil, tak hledat. Na druhou stranu když bude založena automaticky, je tu možnost, že tu bude řada prázdných diskuzí, kde nebude zrovna chtít nikdo diskutovat.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: CMS řešení

Příspěvek od Lord »

Nebo se může diskutovat normálně pod článkem formou komentářů.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CMS řešení

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Diskuze ke článkům může být formou komentářů pod článkem... I když by asi bylo funkční i se nějakým tlačítkem "Diskuze" přepnout do fóra... Diskuze jako taková (tedy všechna vlákna fóra, co nezačínají článkem) můžou běžet přímo na fóru...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: CMS řešení

Příspěvek od Lord »

Nové články by už měly diskusi normálně formou komentářů. Když bude chtít vložit někdo starší článek, tak je možné dát odkaz do fóra.
Pokud by byla jedna registrace, tak by nebyl zase takový problém přecházet ze článků do fóra a reagovat.
Ale zatím nevím zda budu plně spokojen s přechodem na bbPress, některé věci jako phpBB neumí, není ale fatální.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: CMS řešení

Příspěvek od Polarfox »

To je všechno moc hezký, ale třeba pro mne osobně je ta diskuze pomocí komentářů krajně nepřitažlivá...přijde mi to jako těžká nouzovka, která je dobrá někam na facebook nebo blog, ale oproti tradičnímu diskuznímu fóru, kde se převážně diskutuje (co jiného že? :) ), je to krok zpět (vzhledem/příjemností/funkčnostmi).
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: CMS řešení

Příspěvek od skelet »

vzhledem k tomu, že Palba.cz je takový hybrid článků a diskuzí, tak se těžko najde nějaký ideální systém
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: CMS řešení

Příspěvek od Lord »

No zvažuji, to také ze všech stran ... je pravda, že problematické se jeví, jak propojit nejlépe diskuse ...
Našel jsem ještě tento plugin .... bbPress Topics for Posts https://wordpress.org/plugins/bbpress-post-topics/
Pěkný popis, co je vše možné ...
http://www.wpbeginner.com/wp-tutorials/ ... -comments/

Kde by se ke komentářům využívalo forum bbPress ...
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Náměty & komentáře“