Zdarvím všetkých potreboval by som prosimvas nejake aspon zakladne informacie co to je, nejake technicke data a ako to funguje velice moc dakujem za každe info Míer.
KO - fyzikálne sú to 3 vzájomné na seba kolmé kovové alebo pokovované dosky elektrický prepojené. Majú veľkú odrazovú plochu, myslene fyzikálne. Lúč - svetlo, el. mag. vlnenie atď sa postupne odráža od všetkých 3 plôch a výsledný smer je opačný ako pri príchode, pričom sa zachovávajú je ho vlastnosti. Veľmi zjednodušene niečo ako periskop. Je ich viac druhov, rôzných tvarov a veľkosti. Patria do skupiny pasívneho protiradiolokáčného rušenia v protiradiolokačnom maskovaní. Čo si pamätám z veľmi dávna bol KOII pospájané, pokovené dosky. V zloženom stave ploché, po spojení vytvárali niečo akoby cez stred spojené 3 dosky. Obrázok bohužiaľ nemám, bolo by to zrozumiteľnejšie. Dali sa nastavovať, zväčšovať podľa výpočtov. Slúži k vytvoreniu klamného cieľa. Napr. ak sa dajú na plaváky, môžu vytvoriť radiolokačný obraz mostu. V spojení s maketami a inými prostriedkami, tak môžem vytvárať klamné postavenia PVO, voj. techniky, objektov, budov atď.
Při odrazech od tří navzájem kolmých zrcadel se postupně mění souřadnice příslušného vektoru (x, y, z) -> (-x, y, z) -> (-x, -y, z) -> (-x, -y, -z), čili se signál vrací ve stejném směru odkud přiletěl, a to bez ohledu na natočení odražeče. Představ si odrazku na kole a její funkci - přesně takto funguje koutový odražeč na radiové vlny. Mimo jiné se taky používá pro vyznačení lodních cest na mořích i řekách - bývá vždy na vrcholu bóje
Takhle to vypadá ve 2D, když přidáš 3 rovinu, doplníš třetí vektor odrazu :-
V klamných prostředcích se používá například takto: - udělej nafukovací (papírový, lepenkový) tank - dovnitř dej toto udělátko - na radaru bude odraz jako od skutečného tanku
v principe - kútový odrážač by mal zabezpečovať tzv. dokonalý odraz aspoň v jednom segmente (jednej osmine) sfery.V praktickom prevedení sú to obvykle sú to tri navzájom kolmé odrazné plochy vytvárajúce dohromady tvar "diamantu". Z hľadiska odhadu RCS sa počíta ľubovolný priemet kútového odrážaču s nejakým zvyšujúcim koeficientom (zhruba 5, ale presnú hodnotu si fakt nepamätám). Koeficient sa zavádza preto, že reálne rádiolokačné ciele majú len veľmi zriedkavo dokonalý odraz, takže kutový odražač s rozpätím ~2,5 metra (reálny priemet ~5m2) dáva cieľ s ekvivaletnou veľkosťou ~15m2.
zvlášť tretí obrázok od petrp dáva predstavu ako to vyzerá
Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Taky si můžeš prohlédnout nejběžnější koutový odražeč na světě - ale nikoli pro radar, ale pro viditelné světlo, a to je odrazka na bicyklu, nebo na autě. A budeš vědět jak to, jak je udělaný, tak i to, proč je viditelný jasněji než zbytek auta/kola. Jednu, nejlépe bílou, si rozflákni a prohlídni si s lupou ty trojúhelníčkovité plastové jehlánky na zadní, tedy odrazné, straně.
"Dificile est satiram non scribere" Decimus Iunius Iuvenalis "Lidé jako Hitler by nikdy nemohli napáchat tolik zla, nebýt lidí jako Eichmann" S. Wiesenthal "Ranní ptáče dál doskáče, ale pozdní kočka to unavené ptáče večer ráda dočká." Já.
LandserNovorossia píše:Zdarvím všetkých potreboval by som prosimvas nejake aspon zakladne informacie co to je, nejake technicke data a ako to funguje velice moc dakujem za každe info Míer.
použití KO-II bylo primárně na vodní toky při zřizování mostových přepravišť samozřejmě k vytvoření klamného mostu. Umísťovaly se na plováky ve tvaru kříže a byly spojeny lankem k sobě po cca. 3m a pak byly člunem vytaženy na vodní překážku. Jestli fungují v dnešní době proti radarům se neví bo armáda je nepoužívá a jsou pouze ve skladech. Nákup nových neuskutečněn.
Ještě byla verze na klamání přesunů vojenské techniky na souši - KO-I, ty se zavěšovaly na tyč a a byly ve výšce cca. 1.5m nad zemí. naposled jsem je viděl v akci v roce 1999. Od té doby šli ze skladu do skladu a teď jsou určitě jako strategická rezerva (na Ukrajině? ).
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967