Katyně....Státní zločin-státní tajemství

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Katyně....Státní zločin-státní tajemství

Příspěvek od wildesau »

V knihovně jsem narazil na tuto podle mě výbornou knihu.Výborně popisuje předválečné německo-ruské smlouvy o rozdělení Polska,jeho následnou okupaci a likvidaci elity polské armády.Hrozně působí i snaha NKVD zamaskovat tyto zvěrstva.

Obrázek
Místo masových hrobů
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6824
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ano, toto byla trgedie, neboť Sověti obvinili Němce a celý svět přes to, že Němci již vpůběhu ww2 provedli exhumaci mrtvol polských důstojníků ( bylo jich mezi 12 000 - 13 000), za účasti Červeného kříže ze Švýcarska, uvěřil Sovětům.Vítězové a spojenci se přece nesoudí.
Tato nepravda byla v podvědomí celého světa v 50, 60,70 a 80 letech. Když se vše provalilo, teď již nevím jestli Gorbačov nebo Jelcin se Polákům omluvil. Neznám názor Poláků, ale dovedu si u mnoha Poláků představit co si o tomto problému myslí, a že asi někteří Rusy moc rádi nemají.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Za Slovenský štát se exhumace a vyšetřování zúčastnil dr. Gustáv Husák, z protektorátu tam taky někdo byl, ale jméno si již nevybavuju....
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6824
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Díky, toho dr. Husáka jsem nepostřehl, to je docela zajímavá informace.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

michan píše:Díky, toho dr. Husáka jsem nepostřehl, to je docela zajímavá informace.

Problém je, že jsem nikde Husákovo jméno neviděl, za protektorát tam snad byl spisovatel František Kožík. Je docela možné, že přítomnost GH je jen fáma...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6824
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

No, ale stejně jsi mě některé věci o Katyni doplnil i jinak a ta stránka je hodně temná, takže stejně ď.
ObrázekObrázekObrázek
Thorbear
vojín
vojín
Příspěvky: 13
Registrován: 21/5/2006, 13:12
Bydliště: Praha

Příspěvek od Thorbear »

V knize Franze Kurowskiho s dlouhým názvem Baulehr - Bataillon z.b.V. Brandenburg,pojednávající o některých akcích německých speciálních jednotek,známých jako "Brandenburští" je zmínka o dalších podobných případech,kdy NKVD ještě před příchodem Němců zlikvidoval všechny politické vězně(hlavně Poláky a Ukrajince),zajatce,nepohodlné osoby apod.Tyto zločiny se po válce během Norimberského procesu snažili Rusové hodit právě na "Brandenburské".V roce 1954 došla speciální americká komise,ustavená k prošetření několika případů masakrů - např. ve Lvově,Kyjevě a jinde k závěru,že těmito zločiny je nepochybně vinen NKVD.
Jenže dějiny píší vítězové,a tak mohl vzniknout mj. mistrně upravený a zfalšovaný seriál,který pod názvem "The unknown war" emotivně uváděl Burt Lancaster.Kdo tenhle paskvil(a zvlášť díl o Katyni)viděl,má představu o fair play po bolševicku.
"Na nádraží jsem dostal obrázek Hitlera s nápisem To je Tvůj nepřítel;prohledal jsem celý vlak,ale nikde jsem ho nenašel."
Spike Milligan : Jak jsem přispěl k Hitlerovu pádu.
Uživatelský avatar
Ivan
svobodník
svobodník
Příspěvky: 39
Registrován: 23/8/2005, 03:14

Příspěvek od Ivan »

Pred časom som sa na jednom webe dočítal, že mnoho Rusov, ktorí sa tohto zverstva zúčastnili, neskôr spáchalo samovraždu. Nemáš bližšie info, čísla?
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

I v této knížce se o této možnosti při citaci jiných pramenů zmiňovali,ale naopak jiné prameny tuto variantu vyvracely.Myslím,že opravdovou pravdu dnes již nikdo nezjistí.Navíc ani v Rusku asi není snaha vyjít s plnou pravdou ven.
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

sa58 píše:
michan píše:Díky, toho dr. Husáka jsem nepostřehl, to je docela zajímavá informace.

Problém je, že jsem nikde Husákovo jméno neviděl, za protektorát tam snad byl spisovatel František Kožík. Je docela možné, že přítomnost GH je jen fáma...
Dr. Husák tam byl, je to napsané v nějaké knize. Četl jsem ji, ale název neznám.
Odpovědět

Zpět na „Knihy, recenze knih“