Pearl Harbor - 5.část, co mohli Američané vědět

Od Pearl Harbouru po Tokijskou zátoku

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Pearl Harbor - 5.část, co mohli Američané vědět

Příspěvek od Polarfox »

Nic proti Hubáčkovi, to ani v nejmenším, ale my neznáme nic jiného než Hubáčka, protože tu nic jiného po několik desetiletí není. Tempik má recht...
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pearl Harbor - 5.část, co mohli Američané vědět

Příspěvek od Aaron Goldstein »

ale my neznáme nic jiného než Hubáčka, protože tu nic jiného po několik desetiletí není
Ještě otec a syn Hrbkovi (Ivan a Jaroslav)...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Pearl Harbor - 5.část, co mohli Američané vědět

Příspěvek od Mirek58 »

No, a i kdyby věděli, změnil by se sled událostí?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Pearl Harbor - 5.část, co mohli Američané vědět

Příspěvek od Pátrač »

Tempik píše:
Pátrač píše:Hoši už jako chlapík středního věk jsem četl v nově vydaném a doplněném Hubáčkovi, že o útoku USA věděly, ale neřešily ho. Mělo to prý dva možné důvody:
- považovaly to za blábol
- věřily tomu ale chtěly aby USA vstoupily do války a toto byla ideální možnost
Ale sami Američané k tomu hodně mlží a osobně si myslím že mlžit budou.
Jo tak když to psal Hubáček, tak to je zaručeně pravda. Předpokládám, že ze své pozice nezajímavého středoevropana za železnou oponou měl přístup k americkým dokumentům, které nikdo jiný nikdy neviděl :razz:
Proč ta nesmyslná ironie? Poslední vydání Pacifiku v plamenech vyšlo poté co autor kapitolu o napadení Perlu podstaně rozšířil už po převratu. Američané velkou část dokumentů k Perlové zátoce uvolnili v letech 1982 a potom další v roce 1986. A autor měl přístup jak k části z nich, tak k pracem autorů, kteří je měli v rukou všechny nebo většinu. Mám ji právě v ruce a nemám pocit, že by to byla snůška pitomostí.

A nepište zde nesmysly. Knih o válce v Pacifiku vyšlo unás za poslední roky více než dost:

Válka v Pacifiku, Americko-japonská námořní válka 1941-1945, Autor: Van Der Vat Dan

Válka v Pacifiku - Od Pearl Harboru po Tokijský záliv, Autor: C. Bernard Nalty

Japonsko triumfuje - Válka v Pacifiku, Autor Edwin P. Hoyt - tato mě zrovna moc nenadchla

Speciální jednotky USA v Pacifiku za druhé světové války, Autor Gordon Rottman

Průvodce válkou v Pacifiku, Autor Daniel Marston+ dalších 12 autorů

Jako ukázka to snad stačí.

Že jsem blbec nenechal klávesnici vklidu. Já vím, že jsem něco jako fosílie, ale ještě to chvilu sneste.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Pearl Harbor - 5.část, co mohli Američané vědět

Příspěvek od jarl »

Pátrač píše: Proč ta nesmyslná ironie? Poslední vydání Pacifiku v plamenech vyšlo poté co autor kapitolu o napadení Perlu podstaně rozšířil už po převratu. Američané velkou část dokumentů k Perlové zátoce uvolnili v letech 1982 a potom další v roce 1986. A autor měl přístup jak k části z nich, tak k pracem autorů, kteří je měli v rukou všechny nebo většinu. Mám ji právě v ruce a nemám pocit, že by to byla snůška pitomostí.
Jenomže z těch archivů nevylezlo na světlo boží nic, co by dokazovalo, že někdo z amerických (či britských) politiků nebo vojáků o japonských záměrech napadnout Pearl Harbor věděl, takže se od všech autorů snažících se dokázat opak (tuším, že se jim říká revizionisté) jedná o pouhou spekulaci. A jestli si dobře vzpomínám Hubáčka za tuto spekulaci kritizovali i Hrbkové.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Pearl Harbor - 5.část, co mohli Američané vědět

Příspěvek od Polarfox »

Pátrač píše:A nepište zde nesmysly. Knih o válce v Pacifiku vyšlo unás za poslední roky více než dost:
No a pořád je to oproti zahraničí jen kapička v moři, pár přeložených děl. Ale o to tu ani nejde, protože v 90% případů, kdy přijde řeč na Pacifik, se lidi stejně odkážou na Hubáčka. A obdobně to funguje u dalších oblastí...prakticky každý vojenský chlíveček má svou obdobu Hubáčka se značnou exkluzivitou. Generace za generací si tyhle knížky předává, často už od dob komunistů, odkazuje se na ně, používá je jako hlavní zdroje atp. Ať už je ta knížka jakkoli dobrá, tak záběr musí být širší, nemluvě o tom, že jsou to nezřídka několik desítek let (!) neaktualizovaná díla. Samozřejmě horší je, když jsou tam koniny, protože národ si je pak přepisuje dokolečka rok za rokem. A těžko někoho přesvědčíš, že je to jinak, když tu není nic jiného k dispozici a ta kniha je etablovaná jako dobrý a základní zdroj (protože tu nic jiného není :) ) a když sáhneš na modlu, tak ti urazí ruce :).

Vím, spousta lidí je odkázána pouze na češtinu, ale i tak je to fakt trága. Tímhle tempem bude Hubáček alfou a omegou ještě u našich pravnuků.

Tím neříkám neodkazovat se na Hubáčka, ale chápej, že mnozí z nás jsou už díky výše uvedenému na tahle jména trochu nabroušení :???: To ale není cíleno proti nikomu osobně, ale spíše proti celkové neutěšené situaci, co tu panuje.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Re: Pearl Harbor - 5.část, co mohli Američané vědět

Příspěvek od Farky »

Pátrač píše: Poslední vydání Pacifiku v plamenech vyšlo poté co autor kapitolu o napadení Perlu podstaně rozšířil už po převratu. Američané velkou část dokumentů k Perlové zátoce uvolnili v letech 1982 a potom další v roce 1986. A autor měl přístup jak k části z nich, tak k pracem autorů, kteří je měli v rukou všechny nebo většinu. Mám ji právě v ruce a nemám pocit, že by to byla snůška pitomostí.
Hubáček přivedl k zájmu o válku v Pacifiku 99,9% lidí tady, včetně mě a za to mu patří dík. Jenže tam nějaké pitomosti prostě jsou a je jich dost. Protože napsat bez důkazu že Američané věděli že bude napaden Pearl Harbor pitomost zkrátka je. A vůbec bych si nedělal iluze o tom, že Hubáček studoval americké archívy. Čerpal v drtivé většině od jiných autorů, naprosto evidentně. Což nesnižuje jeho přínos v minulosti, kdy tu nic jiného nebylo. Dnes je překonaný. Bohužel jak už tady zaznělo, kvalitní literatury o válce v Pacifiku u nás nevyšlo moc a když tak v celkem tragickém překladu (čest vyjímkám).

Ono by to bylo jedno, kdyby nevedl k takovým větám jako je tato -
Pátrač píše:Ale sami Američané k tomu hodně mlží a osobně si myslím že mlžit budou.
Můžeš být prosím konkrétnější? Americké archívy jsou zřejmě "nejotevřenější" na světě, o takovém přístupu se nám třeba tady může jenom zdát. Každé mlžení je pak jen velmi těžko udržitelné.
ObrázekObrázek
T-35
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 234
Registrován: 29/12/2013, 23:22

Re: Pearl Harbor - 5.část, co mohli Američané vědět

Příspěvek od T-35 »

Farky píše:Můžeš být prosím konkrétnější? Americké archívy jsou zřejmě "nejotevřenější" na světě, o takovém přístupu se nám třeba tady může jenom zdát. Každé mlžení je pak jen velmi těžko udržitelné.
Nevim jak to bylo v tomto prípade(moc jsem se tim jeste nezabyval), ale proc by neslo mlzit kdyz se to tak dari s koncem valky a atomovkama? Videli jste Hydepark, tam taky nerekli ze by byla jina moznost, o japonskych mirovych snahach taktez ani slovo. Dival jsem se na nazory lidi uz v tolika diskuzich a tam je o te nepravdive verzi snad 95% obhajcu(nepocitam ty kteri fnukaji jen kvuli moralnim aspektum a nepredkladaji zadne dukazy. Je toho fakt moc co udrzuje tenhle mytus.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Pearl Harbor - 5.část, co mohli Američané vědět

Příspěvek od Pátrač »

Já neříkám, že v Hubáčkovi nejsou pitomosti. Neznám historickou knihu, kde by se nějaká nenašla. Já jen říkám že my nemusíme nyní čerpat jen z Hubáčka, nemusíme tedy brát v potaz jeden jediný pramen.

Američané mlží v tom směru, že zatím nelze s jistotou říci, jestli o útoku věděli či ne. Osobně si myslím, že věděli, ale nevěřili tomu co je jim předkládáno. TO, jak Japonci svou válu proti Západu rozjeli je takový obrovský soubor činností, že to prostě utajit nešlo.

Americké archivy sice jsou považovány za nejotevřenější, ale to jen proto, že nám to Američané říkají. Nikdo neví o v nich skutečně je a co zatím neuvolní. Možná některé věci ani uvolnit nejde. Jen hlupáci na sebe řeknou všechno, třeba jako my Československo a dnes Česko.

T-35: byl jsem v té diskusi o jaderných pumách také a odešel jsem. Já v Japoncích chudáky kterým bylo moc a moc ublíženo nevidím.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Pearl Harbor - 5.část, co mohli Američané vědět

Příspěvek od Polarfox »

Farky píše:Hubáček přivedl k zájmu o válku v Pacifiku 99,9% lidí tady, včetně mě a za to mu patří dík.
Tak já k nim patřím také. Problém není v tom, když Hubáček navede k zájmu o Pacifik 99,9% lidí, problém je v tom, že 90% z nich už u Hubáčka zůstane zaseklých.
Farky píše:Americké archívy jsou zřejmě "nejotevřenější" na světě, o takovém přístupu se nám třeba tady může jenom zdát.
Tohle je právě ta ironie a co mě tady u nás irituje. I přes obyčejný internet se člověk dostane k řadě zahraničních dokumentů, které mají cenu zlata a nemusí se hrabat osobně v archívu - stačí se zaregistrovat, zaklikat si co člověk požaduje a prostě to přijde mailem...a nestojí to ani floka. Svým způsobem až absurdní.

Kdyby jsme pořád byli odříznutí od zdrojů informací, tak nic neříkám. Ale dnes je vše otevřeno amatérským i profesionálním zájemcům o historii, přístup se stále zlepšuje a zkulturňuje. Dále technika se zlepšuje, což umožňuje jazykově nevybaveným lidem používat věci jako překladače. I přesto budeme do zblbnutí dojit tu vydojenou stračenu.
Pátrač píše:Já neříkám, že v Hubáčkovi nejsou pitomosti. Neznám historickou knihu, kde by se nějaká nenašla. Já jen říkám že my nemusíme nyní čerpat jen z Hubáčka, nemusíme tedy brát v potaz jeden jediný pramen.
Nemusíme, ale stejně to i tak v 90% případů skončí u něj. Je jedno, jestli je to nostalgie, národní hrdost, lenost, setrvačnost nebo cokoli, prostě to tak je.
Pátrač píše:Americké archivy sice jsou považovány za nejotevřenější, ale to jen proto, že nám to Američané říkají. Nikdo neví o v nich skutečně je a co zatím neuvolní. Možná některé věci ani uvolnit nejde. Jen hlupáci na sebe řeknou všechno, třeba jako my Československo a dnes Česko.
Pokud je uvolněný dokument autentický a odporuje nějaké alternativní tezi, tak je zhola jedno, co se ještě v archívech schovává. Protože už to, co je venku, tu teorii posílá do kytek. Teď to nemířím na tebe, ale argument o tom, že něco se pořád utajuje je většinou argument těch, co odmítají přijmout "obyčejnou" a "nudnou" pravdu...nemohou se smířit s tím, že to tak prostě bylo. A i když jim budeš před očima mávat originálem letového hlášení nebo hlášení o škodách, tak se budou dívat jinam a dělat že to neexistuje.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Pearl Harbor - 5.část, co mohli Američané vědět

Příspěvek od kenavf »

Polarfox píše:...
Pokud je uvolněný dokument autentický a odporuje nějaké alternativní tezi, tak je zhola jedno, co se ještě v archívech schovává. Protože už to, co je venku, tu teorii posílá do kytek. Teď to nemířím na tebe, ale argument o tom, že něco se pořád utajuje je většinou argument těch, co odmítají přijmout "obyčejnou" a "nudnou" pravdu...nemohou se smířit s tím, že to tak prostě bylo. A i když jim budeš před očima mávat originálem letového hlášení nebo hlášení o škodách, tak se budou dívat jinam a dělat že to neexistuje.
Niektorí ľudia tomu dokumentu neuveria pretože majú radi konšpiračné teórie a niektorí ľudia tomu dokumentu neuveria pretože sa niektoré konšpiračné teórie potvrdili.
Niekedy je predčasné spoliehať sa na dôkaz pomocou jednoho dokumentu,malo by to byť potvrdené viacerými zdrojmi a to už býva problém pretože niektoré zdroje bývajú falza a podvrhy a pod.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
T-35
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 234
Registrován: 29/12/2013, 23:22

Re: Pearl Harbor - 5.část, co mohli Američané vědět

Příspěvek od T-35 »

Pátrač píše: T-35: byl jsem v té diskusi o jaderných pumách také a odešel jsem. Já v Japoncích chudáky kterým bylo moc a moc ublíženo nevidím.
V te diskuzi jsem take psal ze Japonci nebyli žádní slušňáčci, me je lito i padlych a ranenych americkych, britskych a dalsich spojeneckych vojaku, kteri take mozna nemuseli byt obetmi valky, kdyz byla sance ji ukoncit drive. Kdyby se alespon ve spojitosti s atomovkama mluvilo o tom ze jiz chteji jednat o miru. Tvoje argumentace je asi takovato: Oni si to zaslouzili takze vlastne si ten pribeh muzeme poupravit a nemusime rikat celou pravdu jak to cele bylo. To same muze byt PH (tim nerikam ze to tak urcite je): Bylo dobre ze pomuzeme k vitezstvi ve valce takze nemusime rikat ze jsme je schvalne nechali zautocit.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Pearl Harbor - 5.část, co mohli Američané vědět

Příspěvek od Pátrač »

T-35: nejsem přesvědčen, že by Japonci chtěli ukončit válku sami od sebe. Moje argumentace není jak píšeš. Jsem dalek toho abych uvažoval směrem jak píšeš. Ale ten výprask co nakonec dostali byl oprávněný.

Kdyby japonský premiér sedl k rádiu a pronesl pár vět v duchu:

žádáme okamžité zastavení válečných operací, naše země není schopna dál čelit vaší ofenzivě, navrhujeme zahájit přímá jednání dne toho a toho tam a tam, prosíme spojte se námi na domluvení podrobností.

válka by skončila bez jaderných úderů. Jelikož Japonci hráli složité zákulisní hry místo přímé akce, tak se přímé akce v podobě dvou jaderných apoklyps dočkali. A můžeš tvrdit co chceš, logika věci je daná.

Navíc tato žádost v otevřené řeči slyšená celým světem by nemohla být utajena.

NO a zde se vrátíme k tomu co Amíci věděli nebo nevěděli v době náletu na Pearl.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pearl Harbor - 5.část, co mohli Američané vědět

Příspěvek od Aaron Goldstein »

to T-35:
Stále tu dezinterpretuješ, jak Japonci chtěli ukončit válku... Je to prosté... Chtěli-li ukončit válku, měli bezpodmínečně kapitulovat... Na bezpodmínečné kapitulaci jako jediném možném ukončení války se shodli spojenci již v průběhu války (a dávno před nějakými atomovkami)... A nebyl to nějaký rozmar vítězů... Byla to jasná deklarace do budoucna, že pokud někdo válku rozpoutá (a bude poražen) tak si na konci nebude klást ŽÁDNÉ podmínky.... A dokud tuto základní premisu nepochopíš, tak se nikdy neshodneme...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Pearl Harbor - 5.část, co mohli Američané vědět

Příspěvek od kenavf »

Problém je ten že my ktorí sme 70 rokov nezažli vojnu so svojími ekologickými pocitmi a pravdoláskárskými filozofiami ideme posudzovať psychotické obdobie vojny.
Sedliacky a aj vojenský rozum hovorí:"Ak budem bojovať klasickým spôsobom tak zahynie 300000 japoncov a 300000 amerických vojakov,ak použijem jadrové bomby tak zahynie 200000 japoncov. "
Alebo koľko by ste obetovali naviac svojích vojakov aby ste ušetrili 100000 vojakov nepriateľa a agresora.Aký je morálne prijateľný pomer,použitím humánnejšej metódy útoku ušetrím 10 vojakov nepriateľa ale padne o troch viac mojích vojakov.(10:3) alebo je morálnejšie 10:5 alebo 10:1,..??
Ja by som použil bombu,keď má mať smolu,tak nech ju má agresor, aj keď 10x väčšiu.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17709
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Pearl Harbor - 5.část, co mohli Američané vědět

Příspěvek od skelet »

Pánové vraťte se od Hirošimy a Nagasaki zpět k Pearl Harboru. Další poznámky na téma kapitulace Japonska, respektive svržení jaderných bomb, budu mazat.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Re: Pearl Harbor - 5.část, co mohli Američané vědět

Příspěvek od Farky »

Pátrač píše:Já neříkám, že v Hubáčkovi nejsou pitomosti. Neznám historickou knihu, kde by se nějaká nenašla. Já jen říkám že my nemusíme nyní čerpat jen z Hubáčka, nemusíme tedy brát v potaz jeden jediný pramen.
Samozřejmě souhlasím. Ale tu Hubáčkovu ničím nepodloženou tezi jsi jsem přinesl, aniž by jsi čerpal z jiných pramenů. Proto ta odezva.
Pátrač píše:Američané mlží v tom směru, že zatím nelze s jistotou říci, jestli o útoku věděli či ne. Osobně si myslím, že věděli, ale nevěřili tomu co je jim předkládáno. TO, jak Japonci svou válu proti Západu rozjeli je takový obrovský soubor činností, že to prostě utajit nešlo.
Já naprosto chápu tvůj názor že není možné aby Američané nezjistili přípravy Japonců na nějakou velkou operaci. Také to tak nebylo. Oni to zjistili, hodně přesně věděli kde je soustředěná většina japonského námořnictva. Jsou k dispozici hlášení jejich námořní rozvědky, víme i přesně jaké informace dostali na stůl velitelé v Pearl Harboru. Dokonce bylo známo (i veliteli námořnictva v Pearl Harboru), že na ambasádách po celém světě Japonci pálí dokumenty a ničí šifrovací přístroje. To co teď napíšu je hrozně důležité a je to přehlíženo a nebo chybně interpretováno -

Americké jednotky v Pacifiku byly v době vypuknutí války v režimu plné pohotovosti, válka mohla podle Američanů vzhledem k vývoji rozhovorů Hull - Nomura vypuknout každým okamžikem. 24. listopadu a poté ještě 27. a 28. listopadu bylo velitelům těchto posádek rozesláno jasné varování (přesněji to byly rozkazy), že válka s Japonskem může vypuknout každým okamžikem, předpokládal se překvapivý úder. Bylo nařízeno přijmout veškerá opatření proti tomuto úderu, jen byl v podstatě zakázán preventivní útok proti Japoncům. USA totiž nechtěli být tím státem, který rozpoutá válku. V těch varováních je předpokládána možná japonská operace proti Filipínám, Thajsku, v úžině Kra, proti Guamu a Borneu. Přijatá opatření byla nahlášena Washingtonu (včetně těch na Oahu) a ten neměl námitek. Když USS Enterprise vezla stíhačky na Wake, 28. listopadu vydal její velitel (Halsey) jasný rozkaz, který hned v úvodu říkal "The ENTERPRISE is now operating under war conditions", tedy "ENTERPRISE nyní operuje za válečných podmínek". Tím chci říct, že američtí velitelé moc dobře věděli že to Japonci můžou rozjet každou chvíli.

Bohužel v těch varováních není ani slovo o možném útoku na Pearl Harbor. Proč to tam není? No protože nikdo (tedy nikdo z těch co o něčem rozhodovali) neměl dost fantazie aby si představil tak drzý, odvážný a obtížně proveditelný útok. My dnes víme že ten útok proveditelný byl a že byl velmi úspěšný. Úplně se přehlíží, že v té době to byla naprosto fantastická operace nemající obdoby. Poznámka - než někdo zmíní Taranto, zamyslete se prosím jak moc podobné si ty dvě operace ve skutečnosti jsou. Opravdu chcete srovnávat noční útok několika dvouplošníků s útokem na Pearl Harbor? Taranto byla japonská inspirace a v základním principu je to to samé, to bez debat. Ale tvrdit že Američané přece věděli o Tarantu, tak bylo jasné že něco takového můžou provést Japonci v Pearl Harboru je na můj vkus hodně přitažené za vlasy. Co je pravděpodobnější ? Že Japonci pošlou 6 letadlových lodí na obrovskou vzdálenost aby zaútočily za bílého dne na nejsilněji bráněnou zámořskou základnu (alespoň teoreticky) a nebo že se někdo z těch 200 000 Japonců na Oahu pokusí o sabotáž ?

Zpátky k Pearl Harboru a k varováním před válkou - ona varování byla také důvodem, proč v přístavu nebyly letadlové lodě. I na jejich základu bylo totiž rozhodnuto posílit posádky na předsunutých základnách Wake a Midway. Takže ty letadlové lodě vezli na tyto základny letadla námořní pěchoty. Což znamená že nebyly ani na žádném cvičení, ani je nikdo jakoby náhodou ("záměrně") neposlal pryč aby unikly japonskému náletu, což stále tvrdí překvapivé množství lidí. Málokdo zmíní, že už zmíněná Enterprise unikla útoku jen díky špatnému počasí den předtím, protože musela snížit rychlost kvůli svému doprovodu. Jinak měla plánovaně dorazit do Pearl Harboru o den dříve, tedy 6. prosince 1941.
Pátrač píše:Americké archivy sice jsou považovány za nejotevřenější, ale to jen proto, že nám to Američané říkají. Nikdo neví o v nich skutečně je a co zatím neuvolní. Možná některé věci ani uvolnit nejde. Jen hlupáci na sebe řeknou všechno, třeba jako my Československo a dnes Česko.
Ty archívy jsou nejotevřenější (nebo jedny z nejotevřenějších), mám s tím osobní zkušenosti. Že nikdo neví co zatím nebylo uvolněno? Jistě že ne a právě proto jsem překvapený že ty možná existující tajné dokumenty nikdo neviděl, ale všichni vědí že v nich je něco co dokazuje to či ono. Ono utajit existenci dokumentu je výrazně těžší než se zdá. Byrokracie je mrška, dokumenty na sebe přece úplně normálně odkazují, byly evidované na x seznamech, očíslované. Pokud v sérii dokumentů jsou nějaká chybějící čísla, ty mezery jsou evidentní. To je ale spíš na dlouhé povídání nad lahví něčeho dobrého. Buď jak buď, nevím o žádném vodítku které by ukazovalo že USA skrývá nějaký zásadní dokument k Pearl Harboru. Prošel jsem si všechny zprávy všech vyšetřovacích komisí a ani tam také nic co by naznačovalo že někdo o Pearl Harboru dopředu věděl není. Opět poznámka - než sem někdo dá argument že to je jasné, když ty komise byly americké - přečtěte si ty zprávy, ať víte o čem mluvíte. Pokud i potom nabudete dojmu že jsou snad nějak zmanipulované, stejně sem raději asi nic nepiště.

Takže bych rozuměl tomu, kdyby nějaké indicie naznačovali že USA před celým svět tají skutečné okolnosti okolo Pearl Harboru. Je něco takového? Pokud ano, napište jaké, opravdu mě to zajímá (bez postranní úmyslů). Nebo to je jen nějaký osobní pocit ovlivněný nepochybně spoustou věcí, například podezřívavostí vůči USA už z principu? Teď to myslím všeobecně, ne konkrétně na tebe Pátrači.

----------

Události okolo Pearl Harboru jsou jak se říká "matkou všech konspirací". Já mám na Palbě nálepku nepřítele jakékoliv konspirace, celkem zaslouženou, uznávám. Konspirace má všeobecně spíš až pejorativní význam, většinou nicméně také zaslouženě. Ono to není tak, že odmítám jakékoliv konspirační teorie, jen ty hloupé a totálně děravé. A těch je bohužel drtivá většina, jejich příznivci prokazují většinou základní neznalosti, evidentní selektivní výběr faktů které prohlašují za jediné správné a odmítání důkazů proti jejich teorii. Mám rád dobré konspirační teorie, podložené jasnými důkazy. Protože mě nutí zamyslet se nad tou zavedenou "jedinou a neměnnou pravdou" co mám v hlavě. A už se několikrát v minulosti ukázalo, že "konspirátoři" (nebo tzv. "revizionisté" chcete-li) měli pravdu, takže ignorovat nové teorie by byla hloupost. Neznám ale jedinou opravdu smysl dávající, důkazy podloženou teorii o tom, že o Pearl Harboru se vědělo s nějakou jistotou předem a že to bylo prostě ignorováno (záměrně či ne). Pokud někdo snad na takovou narazil, prosím sem s ní (stačí odkaz), rád si jí přečtu a možná i přehodnotím názor.

edit: Kimura na Nomura.
Naposledy upravil(a) Farky dne 27/8/2015, 18:13, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Re: Pearl Harbor - 5.část, co mohli Američané vědět

Příspěvek od Farky »

Je pravda, že se v těch japonských diplomatických depeších objevovaly informace o Pearl Harboru. Co se zapomíná říct, že tam byly stejné či podobné informace i o ostatních amerických základnách, včetně Panamy a dalších. To je normální špionáž, nikdo nemohl vědět že zrovna to špiclování Pearl Harboru znamená že na něj bude podniknut útok.

Pokud jde o tzv. "peruánské varování" - ve zkratce šlo o to, že peruánský ministr informoval Američany o tom, že slyšel že v případě zhoršení vztahů mezi Japonskem a USA mají Japonci v plánu překvapivě uděřit na Pearl Harbor veškerou svojí silou. Sám peruánský ministr tyto zvěsti považoval za fantastické, ale raději Američany informoval. Dostalo se to k analýze do námořní rozvědky, kde tyto zprávy odmítli. Nic nenasvědčovalo tomu že jsou pravdivé. On byl totiž v té době únor 1941, do útoku na Pearl Harbor zbývalo 10 měsíců. Od té doby se podobná šuškanda neobjevila. Je to jeden ze základních kamenů většiny teorií o tom jak to někdo věděl dopředu a snad jediné "varování" zmiňující že Japonci něco takového chystají. Sama americká rozvědka ty zprávy zavrhla jako nesmysl 10 měsíců před útokem a stále někdo tvrdí že to je důkaz že Američané věděli vše. Opět je to o tom, že takových zpráv řešili na námořní rozvědce každý měsíc tuny a konspirátoři po nich chtějí aby uvěřili nějaké šuškandě od Peruánce.

A noviny? Jednalo se o nedělní vydání Hilo Tribune Herald z 30. listopadu 1941. Tam je veký titulek " JAPAN MAY STRIKE OVER WEEKEND", tedy "Japonci můžou přes víkend udeřit". Jenže v těch novinách není nic o tom že ten úder bude na Pearl Harbor. Věnují se tam tomu, že rozhovory mezi Japonskem a USA nikam nevedou a že Japonci můžou rozpoutat válku každý okamžikem. To je celé.

P.S. - sakra Stuko, než odpovím tak ten tvůj příspěvek zmizel. No nic, nechám to tak jak to je.

Jarl: aby nedošlo k nějaké mýlce, podotýkám, že Stuka svůj příspěvek odstranila sama, takže se nejednalo o moderátorský zásah.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Pearl Harbor - 5.část, co mohli Američané vědět

Příspěvek od Stuka »

Príspevok som radšej vymazala, pretože po jeho napísaní som si všimla, že autor článku čerpal z Hrbeka a Hubáčka , ktorý tu dostal na hubu :D
Farky, ale vďaka za odpoveď. Prešla som si po svojom fiasku niektoré anglické zdroje a zväčša ti dávajú za pravdu.
ObrázekObrázek
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Pearl Harbor - 5.část, co mohli Američané vědět

Příspěvek od Mirek58 »

Archivy, archivy, archivy, táhnou se jako zlatá nit labyrintem.
Co mohli autoři ( např Hubáček s Hrbkem a nejen oni) vědět jistě i bez "Archivních tajností"?
Rozložení sil na americké politické scéně. Naprosto veřejná záležitost.
Ta byla rozhodující. Zde zastánci izolacionismu byli velice silní a mohli kdykoliv zvrátit případné kroky výkonné moci směřující k zapojení USA do války.
( jednoduše postačila kampaň proti financování válečných, nebo jinak řečeno zbrojních výdajů, s poukázáním, že výkonná složka přímo a vědomě vtahuje stát do války ).
Tedy exekutiva USA by musel bezpodmínečně mít v ruce dokument pomalu s podpisem Hirohita, aby se politici rozhoupali k reálné akci.

Druhým velice problémovým krokem ( pokud by se exekutivě podařilo vyřešit výše uvedený) byl způsob vlastního vstupu ozbrojených sil USA do války.
Každý jedinec pochopí, že když síly USA zaútočí při provedení efektivní obrané operace na síly Japonska, mimo vlastní, či spojenecké území, budou USA podle všech norem a právem označeny za agresora.
( Přičemž hrozily následky jako u výše uvedeného bodu.
Tedy chca, nechca, USA musely strpět Japonský útok.
ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Námořní válka v Pacifiku“