Pierre Clostermann zemřel

Britské, americké, ruské, japonské osobnosti a vojáci.

Moderátoři: Pátrač, Tkuh

Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Pierre Clostermann zemřel

Příspěvek od hornet »

V posledním vydání časopisu Letectví+kosmonautika jsem si přečetl smutnou zprávu, že 22.3.2006 zemřel Pierre Clostermann.
Přiznám se, nejprve jsem se trochu zastyděl, že jsem mohl tuto zprávu v době její aktuálnosti přehlédnout. Potom jsem si, ve shodě s autorem článku, uvědomil, že zřejmě nestála českým agenturám za zmínku.
Představovat Pierra Clostermanna zájemcům o letectví by bylo příslovečné nošení sův do Atén, tak alespoň pár řádků.
Tento pilot se proslavil nejen jako nejúspěšnější francouzký stíhač II. světové války, ale snad ještě více jako spisovatel, autor válečné novely Velký Cirkus. Dílo, které i literární kritika ohodnotila jako nejlepší ve své kategorii, dílo, které přeloženo do padesáti jazyků celého světa vyšlo v milionových nákladech, dílo, které ve spoustě mladých lidí, v autorovi tohoto příspěvku nevyjímaje, pomohlo vzbudit trvalý zájem o letectví.
Pro další informace o životě P.Clostermanna doporučuju všem zájemcům článek našeho renomovaného historika Dr. Jiří Rajlicha v uvedeném časopise číslo 9/2006, pod názvem Velký Cirkus skončil.

Na závěr si dovolím z tohoto článku citovat:
".......zůstaly po něm nesmazatelné stopy - ve francouzském a světovém letectví a literatuře, ale také v mnohých nevinných duších, jimž po přečtení Velkého Cirkusu nadobro učarovalo letectví a letecká historie."
Naposledy upravil(a) hornet dne 19/9/2006, 09:10, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Hornet díky. Čest jeho památce.
Mohu potvrdit, že i v naší dříve narozené generaci jsme začínali lásku k letectví přes Piere Clostermanna a jeho skvělý - Velký cirkus. I jeho neortodoxní - Ohně v oblacích - stojí zato si přečíst.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

Mne k letadlum dostaly v mladi 2 knihy- Biggles od velbloudich stihacek a prave Velky cirkus...

Obrázek

neco malo anglicky http://www.answers.com/topic/pierre-clostermann
válka je vůl
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od hornet »

Biggles svoji roli sehrál určitě i u mne, ale moje úplně první knížka popisující zážitky válečných pilotů byla, světe div se, Příběh opravdového člověka. Kdepak je jí asi konec? Bylo by asi zajímavé si ji teď, s odstupem tolika let a s množstvím informací za tu dobu načerpaných, přečíst znovu.
Jája
praporčík
praporčík
Příspěvky: 314
Registrován: 9/2/2006, 12:35
Bydliště: Brno

Příspěvek od Jája »

Clostermannův Velký Cirkus byla jedna z prvních knížek, kterou sem o WWII četl. Velký vliv měly ještě knihy dua Rajlich-Sehnal a memoáry od Františka Fajtla.

Ke Clostermannovi se váže jeden nevyřešený problém: Kolik měl vlastně sestřelů? - jestli těch 33 jak uvádí ve své knize a tohle číslo se uvádí i jinde nebo je to méně (až o polovinu) jak bývá jinde.
Obrázek
obal knihy
Doufám, že umřu dřív, než vymře lidstvo.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Pro mě je Clostermann především pilot a eso WWII. Kolik asi lidí s takovým počtem sestřelů ještě žije? Prostě je to dlouho a tihle hrdinové, možná poslední jasné a spravedlivé války odcházejí. Čest jejich památce!


Jája: Já ho mám spjeného s číslem 33..... se to dobře pamatuje...sem nikdy nepřemýšlel, že to není pravda (+ něco nepotvrzenégho)
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

kompletni soupis jeho vitezstvi je ZDE

Kolem Clostermanna je spousta mytu, hodne se vzil nazor, ze ve sve knize lze, ze data nejsou spravna, ze to casove nemohlo sedet, ze takovy manevr by letadlo nevydrzelo, ze si narokuje vice sestrelu, nez mel, ze, ze, ze....ale kazdy to pouze od nekoho slysel, nebo cetl, ale jako na potvoru uz zmineny clanek nema, atd., kdyz se maji zverejnit fakta, ktera by davala odpurcum Clostermanna za pravdu, kazdy mlci... takze asi nekecal, no ne? 8)
válka je vůl
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od hornet »

V již zmiňovaném článku v L+K píše Jiří Rajlich, že uvedená třiatřicítka je v rozporu s úředními záznamy. O skutečném počtu se vedou dodnes spory. Někteří historici mu přisuzují různá čísla - 11, 16 nebo 24 potvrzených sestřelů. Ostatní jsou údajně vitězství pravděpodobná, či dosažená proti cílům na zemi nebo hladině. Tak jako tak si myslím, že velikost Pierra Clostermanna to nesnižuje. I pro mne je jeho jméno spojeno právě s číslem 33.
Jája
praporčík
praporčík
Příspěvky: 314
Registrován: 9/2/2006, 12:35
Bydliště: Brno

Příspěvek od Jája »

to fatale: neber to tak, že chci Clostermanna zpochybňovat, to v žádném případě, na to nemám. Tu situaci okolo něj jsi popsal naprosto přesně:
Kolem Clostermanna je spousta mytu, hodne se vzil nazor, ze ve sve knize lze, ze data nejsou spravna, ze to casove nemohlo sedet, ze takovy manevr by letadlo nevydrzelo, ze si narokuje vice sestrelu, nez mel, ze, ze, ze....ale kazdy to pouze od nekoho slysel, nebo cetl, ale jako na potvoru uz zmineny clanek nema, atd., kdyz se maji zverejnit fakta, ktera by davala odpurcum Clostermanna za pravdu, kazdy mlci... takze asi nekecal, no ne?
Jája
praporčík
praporčík
Příspěvky: 314
Registrován: 9/2/2006, 12:35
Bydliště: Brno

Příspěvek od Jája »

Souhlas s výše uvedeným, když by se mě někdo zeptal kolik má Clostermann sestřelů, tak řeknu 33 a ostatní uvedené jsou pro mě jen dohady, které se ostatně vyskytují u hodně dalších es obou stran.
Doufám, že umřu dřív, než vymře lidstvo.
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

Tak tak, mne prijde, ze se vic spekuluje o sestrelech spojencu, nez o sestrelech nacistickych stihacu, uplne "miluju" hlasky, ze "nemci jsou poradkumilovny narod a proto jsou jejich zaznamy 100% pravdive", kdezto "francouzi maji prilis radi vino na to, aby delali neco poradne". To by cloveka zlomilo ;O)

Ad. Rajlich: Proc ty zaznamy neofotil a nekde neukazal? Nebo to snad nekdo z vas videl? Pokud je to v urednich zaznamech jinak, proc se o poctu sestrelu pochybuje? Zaznamy jsou prece smerodatne. Pokud tedy skutecne existuji a existuji-li v kompletnim zneni, coz je mozna ten problem...

Sestrely na zemi)
V RAF se udaval primarne pocet VZDUSNYCH vitezstvi, takze letadla znicena na zemi se do teto statistiky nepocitala, letadel znicenych na zemi mel kolem 20ti, ale tam problem uz bude urcite, protoze jak poznate, ze je letadlo urcite znicene? Jedine ze vybouchne ci hori, tam je to jasny, jinak je to o kvalite zaznamu z fotokulometu, co ukaze a jak se vysledky vyhodnoti...

btw: hledal jsem udaje o te znicene ponorce, skoro nic jsem nenasel, jen parkrat kratkou hlasku, ze ji znicil ve spolupraci, jinak nic. Nevite nekdo neco vic?
válka je vůl
Jája
praporčík
praporčík
Příspěvky: 314
Registrován: 9/2/2006, 12:35
Bydliště: Brno

Příspěvek od Jája »

Ad Rajlich: vzhledem k jeho záběru a zdrojům, které užívá tak si dovolím říct: Pokud nevěřit jemu, tak už nikomu (aspoň co se československých pilotů týče a u ostatních nevidím důvod proč mu nevěřit).
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

Mam od Rajlicha nekolik knizek a jsou moc fajn, taky ho mam rad, dela urcite moc zasluznou praci a delaji imho dobre. Jenom mi prave tohle k nemu moc nesedi... Prijde mi to jako "jedna pani povidala" 8) Ale to je konecne fuk. 22, nebo 33 sestrelu...proste Clo-Clo byl sakra borec jako letec i spisovatel. Nemate od nej nekdo nejakou dalsi knihu? Napsal toho vic, nez jen Velky cirkus.
válka je vůl
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od hornet »

Teď považuji za svou povinnost k údajům Jiřího Rajlicha přidat i svůj názor. Neumím si představit, že by cokoliv publikoval na základě "jedna paní povídala".
Inkriminovanou část jeho článku v L+K budu tedy přesně citovat:

"Pierre Clostermann byl a zůstal okouzlující, ale i složitou a kontroverzní osobností. Letečtí historikové vedou dodnes spory o tom, kolik vlastně za války sestřelil nepřátelských letounů. Jím uváděná cifra 33 potvrzených sestřelů je totiž v rozporu s jinými úředními záznamy."

Jinými slovy Jiří Rajlich nepíše nic jiného, než že je zde určitý rozpor a to rozpor zřejmě prokazatelný. Předpokládám, že on jako historik má možnost příslušné úřední záznamy prostudovat.
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

Mne to podle ty citace zase spis vychazi, ze to jenom nekde slysel 8) ale to je jedno...

Ty mas ten clanek z L+K??? Juuuuuuuu! Muzes naskenovat a poslat? Nebo nejak jinak dorucit? Ja ho marne shanim uz peknou dobu :(
válka je vůl
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od hornet »

Nevidím v tom žádný zásadní problém, snad jen s časem, ale jsem trochu udiven. To uvedené číslo L+K (9/2006) jsem si jako nové včera koupil v trafice.
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

:shock: aha, tak to se bavime kazdej o necem jinym :mrgreen:

Pred lety vysel v L+K clanek od kohosi (autora nevim), kdo pomoci dukazu ci "dukazu" (nevim, necetl jsem to) shazoval Clostermannovu knihu a na tento clanek se prave nepriznivci (nevim jak je lepe oznacit 8) ) odvolavaji. Ze by to vyslo znovu?
válka je vůl
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od hornet »

Rozhodně ne, článek J.Rajlicha v posledním čísle L+K se v podstatě kromě Clostermannovy válečné činnosti zabývá jeho životem od doby II. světové války a rovněž jeho literární tvorbou.
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Loni (předloni) vyšla knížka povídek, která popisovala piloty na různých letounech, kteří zahynuli při letu. Název nevím, přesto, že jsem ji četl.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Přece jen anglický systém připisování sestřelů je poměrně tvrdý, sám Clostermann to porovnává z US systémem.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Odpovědět

Zpět na „Osobnosti, vojáci, příběhy“