Transportný a bojový vrtuľník Mi - 8/17/171 a mod.

Moderátor: Julesak

Xawi3r
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 528
Registrován: 1/12/2013, 21:20

Re: Transportný a bojový vrtuľník Mi - 8/17/171 a mod.

Příspěvek od Xawi3r »

Ano, foto ze Sýrie. Zdejší Mi-8AMTSh jsou Vitebskem vybaveny již delší dobu.

http://bmpd.livejournal.com/1763795.html
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17688
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Transportný a bojový vrtuľník Mi - 8/17/171 a mod.

Příspěvek od skelet »

Obrázek
pěkná fotka východoněmeckých "gunshipů" Mi-8TBK
ObrázekObrázekObrázek
Xawi3r
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 528
Registrován: 1/12/2013, 21:20

Re: Transportný a bojový vrtuľník Mi - 8/17/171 a mod.

Příspěvek od Xawi3r »

Předán první Mi-8AMTSh-VA pro arktické oblasti.

Obrázek

http://tass.ru/armiya-i-opk/3802458
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17688
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Transportný a bojový vrtuľník Mi - 8/17/171 a mod.

Příspěvek od skelet »

rozhovor s kapitánem Markem Bohuňkem, který se nedávno s Mi-8S dostal, díky námraze, do režimu autorotace
http://zpravy.idnes.cz/pilot-vrtulniku- ... _domaci_jw
ObrázekObrázekObrázek
redy
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 246
Registrován: 12/7/2011, 14:30

Re: Transportný a bojový vrtuľník Mi - 8/17/171 a mod.

Příspěvek od redy »

niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4089
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Transportný a bojový vrtuľník Mi - 8/17/171 a mod.

Příspěvek od niko »

Zda sa, ze MI 17 v Afganskom letectve skutocne koncia. Prva varka styroch Black Hawkov A z celkovo 53, ktore ich maju nahradit je uz na ceste. Zda sa, ze Americania to rozhodnutie MOD z minulého roku myslia skutocne vazne.
http://www.janes.com/article/73120/us-p ... fghanistan
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Transportný a bojový vrtuľník Mi - 8/17/171 a mod.

Příspěvek od Skeptik »

Ale nekončí, maximálně budou doplněny.
Ale uvidíme jestli se UH-60 vůbec osvědčí.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4089
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Transportný a bojový vrtuľník Mi - 8/17/171 a mod.

Příspěvek od niko »

Skeptik, rozhodnutie americkeho MoD z roku 2016 hovorilo jasne o prezbrojeni z MI 17 na UH 60 A. Pricom tieto stroje maju ist v prvom rade pre afganske SOF. Dokopy maju Afganci dostat 159 Black Hawkov. Cize asi dva krat tolko, kolko maju teraz MI 17. Mas nejake relevantne info o tom, ze ide iba o doplnenie ?
nine_mike
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 20/7/2014, 18:52

Re: Transportný a bojový vrtuľník Mi - 8/17/171 a mod.

Příspěvek od nine_mike »

niko: Mi-8/17 asi úplne zrušený nebude, napr. LOTN práve robí GO na niekoľkých afgánskych vrtuľníkoch v dezolátnom stave.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4089
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Transportný a bojový vrtuľník Mi - 8/17/171 a mod.

Příspěvek od niko »

nike_mike: Ano viem o tom. Vizera to tak, ze sa pre LOM a LOTN dobry biznis skor, ci neskor skonci. Ako som pisal, nikde som nevidel, ze by mali MI 17 byt iba doplnene BH, prave naopak. Po roku 2018 sa ma zacat s postupnym vyradovanim MI 17 a ich nahradou za BH. Otazne je ale tiez, ako sa Black Hawky v Afganistane chytia.
https://www.militarytimes.com/news/pent ... stalemate/
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Transportný a bojový vrtuľník Mi - 8/17/171 a mod.

Příspěvek od Skeptik »

Niko, americké DoD velí afgánskému letectvu a rozhoduje, co bude a nebude provozovat?
Pokud vím, tak rozhoduje pouze o tom, co jim zaplatí ... A pravdou je, že v prvním případě akceptovali žádost AfAF a koupili jim v Rusku Mi-17.
V druhém případě už to z politických důvodů není možné, a tak se americký daňový poplatník placky přes kapsu a dodá jim několikanásobně dražší Black Hawky, u kterých ale není jasné, že je AfAF vůbec chce, a že je bude schopné provozovat.
To se teprve uvidí.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4089
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Transportný a bojový vrtuľník Mi - 8/17/171 a mod.

Příspěvek od niko »

Skeptik situacia je trochu zlozitejsia. Ano, afganske letectvo sice prevadzkuje MI 8 aj samostatne. Tusim ak si dobre spominam je to 4 az 7 kusov. Neviem, kolko bolo nehod, cize skor menej. Zbytok, teda ca. 70 kusov je majetkom americkeho ministerstva obrany a jedna sa o praobycajny charter bez posadok pre afganske letectvo. Alebo povedze urcita forma "dry lease". Dokonca na niektorych MI 17 aj lietaju americki piloti. Aj ked je to skor vynimocne. Cize ano. Vlada USA bude rozhodovat, ake vrtulniky budu afganski piloti lietat, kedze vrtulniky su americkym majetkom. No a vlada USA sa rozhodla, ze MI 17 nahradi svojimi zakonzervovanymi UH 60 A. Neviem, preco by sa malo este uvidiet ako to dopadne. Ministrerstvo obrany urobilo rozhodnutie minuly rok a prve 4 stroje dneska cakaju hotove na prevoz do Afganistanu. Dalsich 49 je v dielnach a odkonzervovavaju sa a upgraduju. Proste rozhodnutie uz padlo, masineria je v pohybe. 2018 sa zacne s vyradzovanim MI 17. Ocakavam, ze afganski piloti a technici budu mat pociatocne problemy s komplexnejsim Black Hawkom, no pri planovanom pocte 159 kusov BH sa par rozbitych masin strati.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Transportný a bojový vrtuľník Mi - 8/17/171 a mod.

Příspěvek od Skeptik »

niko, a jsi si tím opravdu jistý?
Žiju v domnění, že to co bylo dodáno (cca 70 MI-17 - většina z Ruska, něco různě posbírané po světě) bylo AfAF předáno. O tom, že by tyto vrtulníky zůstávaly i nadále v majetku USA jsem zatím slyšel jen od Tebe - čímž netvrdím, že to není pravda.
Přiznám ale, že mi sešrotování všech poměrně nových Mi-17 a jejich náhrada olétanými UH-60, a z toho plynoucí nutnost likvidace veškerého zařízení na provoz a údržbu Mi-17, a přeškolení veškerého personálu včetně letového na zcela nový typ ... a to vše za současného vedení bojových operací ... tak nějak nedává smysl.

Ano, je pravda, že v dubnu 2013 se objevila další žádost o finance na dalších 30 (a finálně 63) Mi-17, kterou ale Kongres v listopadu 2013 zrušil.
AfAF dle údajů z roku 2016 provozují 82 Mi-17, ze kterých ale jen cca 60 je skutečně provozuschopných.

Měl jsem tedy dojem, že těch 53 Black Hawků je náhrada za tu zrušenou dodávku 63 Mi-17 z roku 2013.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4089
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Transportný a bojový vrtuľník Mi - 8/17/171 a mod.

Příspěvek od niko »

Skeptik, som si tym isty. Inak je to aj sucastou tych clankov, ktore som tu zavesil kukni lepsie, ale mozem to pogooglovat este ak chces. O tejto teme vymeny MI 17 sa minuly rok velmi vela pisalo v americkej tlaci. Boli presne pouzivane argumenty, ake si pisal ty, no napriek tomu padlo rozhodnutie o vymene MI 17. Aj to sa ale niektorim nechcelo verit, no tym, ze uz expeduju 4 BH do Afganistanu a ostatne upgraduju sveci o tom, ze to Americania myslia vazne. Proste MI 17 polietaju este par rokov a potom skoncia niekde inde. S tym, nazvyme to dry lease pre afganske letectvo je to holy fakt. MI 17 su majetkom USA a spadaju pod Ministerstvo obrany USA, celkom konkretne pod spravu Non-Standard Rotary Wing Aircraft (NSRWA). Inak nie je to nic mimoriadne. Slovensko ma takto 6 MRAPov, ktore su vo vyzbroji OS SR, ale su majetkom US Army a mame ich len prepozicane na neurcito. Takych pripadov by sa urcite dalo najst urcite viac.
Faktom tiez je, ze US Army uz dlhodobo nadava, ze je velmi obtiazne a drahe udrziavat afganske MI 17 v chode. Rusi im v tom pravdepodobne v ustrety tiez nevychadzaju. No a generalky tiez asi nebudu az take lacne. Slovenske LOTN vyhlasili, ze by mohli zgeneralkovat az 36 afganskych MI 17 za celkovu sumu 100 mil. $. Cize 2,7 mil $ za jednu generalku, ktore plati USA kedze je majitelom a nie afganska vlada. BH su bezgeneralkove (verzia M, neviem ako je to s verziou A), maju len prehliadky pri 360 a 720 hodinach, ktore si priamo vykonava armada sama. Nahradne diely na nich maju americania plne sklady, instruktorov maju kolko chceju, tak ako aj technikov.

http://www.tvnoviny.sk/ekonomika/184668 ... u-uz-u-nas

Ale ano, mas inak pravdu. Vymena MI 17 za BH pocas vedenia bojovych operacii je najcastejsie kritizovana vec na tom vsetkom.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Transportný a bojový vrtuľník Mi - 8/17/171 a mod.

Příspěvek od arten »

Deal môže byť v tom, že pôjdu do Indie, výmenou za inú výzbroj, ktorú India plánuje kúpiť v Rusku a dodať do Afganistanu.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Transportný a bojový vrtuľník Mi - 8/17/171 a mod.

Příspěvek od klingy »

Arten, no problem je v tom, ze tie stroje napriek pomerne mlademu veku toho maju za sebou dost, neviem ci Indovia by zrovna tuzili po takychto strojoch
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4089
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Transportný a bojový vrtuľník Mi - 8/17/171 a mod.

Příspěvek od niko »

Pokial viem, tak nejaku flotilu MI 17 ma aj CIA - registrovanu po vseliakych civilnych sukromnych firmach. A nasadene su v Afrike, nieco ako zname "Magmy". Takze mozno skoncia aj tam.

Ale inak klingy ma pravdu. Tie stroje su poväcsinou v zlom stave.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Transportný a bojový vrtuľník Mi - 8/17/171 a mod.

Příspěvek od Julesak »

Mi-8MTV-5, vybalenie, zloženie, zálet:

Všetko na 999. leteckej základni, Kant, Tadžikistan.
Zaujímavá je tým že sa na nej svojho času vyskytli jedince ako Husní Mubarak alebo Hafez al Assad.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Transportný a bojový vrtuľník Mi - 8/17/171 a mod.

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Čína si objednala ďalších 121 ruských vrutľníkov

Jedná sa o 68 x Mi-171E, 18 x transportné Mi-171Š , 14 x Mi-171 s motormi VK-2500 plus 21 x Ansat.
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Transportný a bojový vrtuľník Mi - 8/17/171 a mod.

Příspěvek od Julesak »

Военная приемка tentokrát o Mi-8AMTŠ-VN, modifikácii osvedčeného Mi-8 na podporu špeciálnych jednotiek:

Najzaujímavejšie sú asi zábery z výrobného závodu v Ulan Ude (9:01, 17:52, 30:38) a z interiéru samotného stroja (24:39, 34:06).
Zaujali aj detaily na systém obrany proti PLRS (29:18), doplnkovú pasívnu ochranu (36:53) či umiestnenie výzbroje (34:29, 35:57, 36:14).
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Odpovědět

Zpět na „Vrtulníky“