Střílel z Aurory na Zimní palác Čech?

Moderátoři: Pátrač, Tkuh

Odpovědět
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Střílel z Aurory na Zimní palác Čech?

Příspěvek od Destroyman »

Střílel z Aurory na Zimní palác Čech?
Obrázek
Zvláštní dotaz, že? V první řadě bychom si asi měli odpovědět na otázku, jestli a jak se Čech na Auroru mohl vůbec dostat. Nu, zrovna na tomhle není nic zvláštního. Jistý Filip Prytoluk se narodil 14. září 1890 v osadě Kopče (dnes Novokotov) na ukrajinské Volyni, asi sedmnáct kilometrů od Lucku. Jeho otec, „originální“ Čech Daniel Prytoluk se tam stejně jako jiní volyňští Češi usadil, aby v carském státě provozoval zemědělské podnikání. Syn Filip se vyučil tesařem, v listopadu 1911 dostal povolávací rozkaz a po přijímači zakotvil na křižníku Aurora jako obyčejný palubní matros. Za zařazení na Auroru prý mohla tak trochu náhoda. Lodní kapela totiž zrovna sháněla trumpetistu a Prytoluk na trubku válel celkem obstojně. Své trubce Prytoluk koneckonců vděčil i za lehčí službu. Na hlídky či do služby v kuchyni nemusel tak často, aby měl čas na cvičení a zdokonalování hry.

Když vypukla první světová válka, Aurora se pro prvoliniovou službu vůbec nehodila. V řadách Druhé křižníkové brigády zpravidla „jen“ střežila průjezdy minovými poli. Ve skutečnosti mohla tak pomalá, špatně vyzbrojená a nevalně pancéřovaná stará plechovka těžko dostat horší službu. Nebezpečí hrozilo od utržených min, ve špatném počasí se mezi ukotvené miny dalo snadno zabloudit a pokud by velení Kaiserliche Marine vyslalo k Auroře pár minolovek s jediným pořádným křižníkem, jeho carský protějšek mohl leda odvysílat pohřební zprávu. Přesto se v palubním deníku Aurory dá najít i jeden hrdý zápis o ostřelování německých pozic v okolí Rigy. Prakticky nepřetržité bojové nasazení se časem pochopitelně podepsalo na technickém stavu a v roce 1916 Aurora zakotvila v Petrohradu, aby se podrobila opravám. Následovaly známé události, které asi není třeba detailněji popisovat. Únorová revoluce, vražda kapitána Nikolského, faktické převzetí velení lodi bolševiky a slavný výstřel na Zimní palác. Tím se dostáváme k zodpovězení otázky, zda z děla střílel Čech, resp. Prytoluk osobně. Nu, nebudu napínat - nestřílel. Vždyť byl přece palubní matros, trumpetista a od střílení z kanónů na Auroře byli samozřejmě dělostřelci. Nicméně u „toho“ asi byl. O padesát let později totiž tvrdil, že onoho dne měl zrovna palubní hlídku a konání dělostřelců pozoroval ze vzdálenosti několika metrů. Těžko potvrdit, těžko vyvrátit - vždyť tehdejší rozpis hlídek se dodnes určitě nedochoval. Každopádně Prytoluk později vyprávěl, že po slavném výstřelu spolu s ostatními skákal, plácal se do stehen a strašně se smál.

Další Prytolukovy osudy jsou poněkud nejasné. Aurora totiž záhy odplula do Helsingforsu (dnes Helsinek), ale brzy se vrátila a není moc zřejmé, zda Prytoluk na ní ještě zůstal. Dle jeho vyprávění měl být zařazen do strážní jednotky, která hlídala bolševickou vládu, resp. její sídlo ve Smolném klášteře a prý si během služby dokonce přátelsky popovídal se soudruhem Leninem. Může být, jenže podobných příběhů jsou známy stovky a většinou bohužel spadají do říše pohádek. Kdyby totiž měly být všechny příběhy pravdivé, pak by soudruh Lenin pro rozhovory se strážnými rozhodně neměl čas na revoluci a krom toho je známo, že přátelské rozhovory se soudruhem Leninem obvykle dopadaly nějak takhle:
Obrázek
Ať už Prytoluk během revoluce sloužil na Auroře nebo ve Smolném, ono je to vlastně jedno. Vláda v březnu 1918 přesídlila do Moskvy, strážní jednotku sebou asi netahala a námořníci z Aurory se prostě rozutekli, protože k 9. květnu se na její palubě evidovalo pouhých 127 mužů. Prytoluka kupodivu nijak nelákalo válčení za nesmrtelného soudruha Lenina v některé z dobrovolnických jednotek a vrátil se domů. Jenže válka si ho zase našla. Sovětské Rusko si rozdalo férovku s Polskem, na Ukrajinu se nahrnuli polští huláni a bylo zle. Prytoluk asi správně tušil, že když Poláci chytí rudého námořníka, pověsí ho na nejbližším stromě a tak práskl do bot. A to doslova. Šel pěšky, pořádně nevěděl kam, živil se všelijak a když došel do Žitomiru ( tj. skoro čtyři sta kilometrů!), potkal oddíl vojáků První jízdní armády generála Buďonného. Asi už opravdu neměl kam jít a tak se k nim přidal. O jeho osudech ve slavné armádě ovšem (mě) není známo nic určitého, snad jen tolik, že sloužil u 32. pluku 6. divize. Dál zase nevím nic a tak jen obecně: První jízdní armáda na Ukrajinu přišla z Kavkazu v květnu 1920, čímž mohu aspoň přibližně datovat Prytolukův vstup do jejích řad. Dále se účastnila slavného pochodu do Polska, ještě slavnější porážky u Varšavy a finálního kostění wrangelovců na Krymu. V květnu 1921 byla První jízdní rozpuštěna, ale Prytoluk se asi ještě někde zdržel, neb se vrátil až v září.

S pomocí bratra se usadil v Lucku, který ovšem v té době připadl Polsku. Poláci jej prý skutečně chtěli zabít, dokonce jej měli honit někde po poli, ale nakonec se vztahy mezi Čechem a Poláky přece jenom nějak srovnaly. O dalších osudech emeritního námořníka opět bohužel nemám žádně informace, takže zase jen stručně: V roce 1939 si Luck přivlastnil Sovětský svaz, pak vypukla válka a když skončila, na budování ráje dělníků a rolníků starý námořník moc zvědavý nebyl. Ve zralém věku padesáti sedmi let se rozhodl navždy opustit rodnou hroudu a požádal o repatriaci do Československa. Úřady mu vyhověly a Prytoluk se usadil v dnešní obci Heřmanova Huť u Plzně. Ta ovšem vznikla až v roce 1954, a to sloučením obcí Vlkýš a Horní a Dolní Sekyřany a bohužel mi není známo, v které z nich Prytoluk žil. Pracoval v zemědělství jak byl zvyklý, a protože mu zdraví stále dobře sloužilo, po odchodu do penze si našel místo školníka. V roce 1960 se přestěhoval do Svatavy u Sokolova a zdálo se, že zemře jako vcelku obyčejný člověk. Jenže v roce 1968 se z východu přiřítila úžasná bratrská pomoc, následovala normalizace a v ideologické válce se hodil i starý námořník. V roce 1970, při příležitosti osmdesátých narozenin, si na Prytoluka vzpomněl sám nechvalně proslulý sovětský velvyslanec Stěpan Vasiljevič Červoněnko a pozval Prytoluka do Prahy, aby ho osobně dekoroval Řádem rudé hvězdy. Normalizační tisk zavětřil senzaci a především deníky Pravda a Práce si daly záležet. Redaktoři s Prytolukem spáchali obsáhlé rozhovory, v nichž neopomněli vést ódy na nerozbornou soudržnost národů Československa a Sovětského svazu, nicméně ani oni nedokázali (a coby profesionálové možná ani nechtěli) zabránit faktu, že ze zapomnění vyplaval úžasný lidský příběh. Co na rozhovory říkal sám Prytoluk, to pochopitelně nevím. Z jeho odpovědí je však zřejmý velký nadhled, který se dá snadno pochopit. Když je totiž člověku osmdesát a přežil dvě světové války s jednu válku občanskou, tak už ho asi jen tak něco nerozhází. Například na nepříliš originální otázku novinářky Jany Suchánkové jaké má novopečený osmdesátník koníčky jí Prylotuk neřekl nic o brigádnických hodinách nebo o práci v pobočce Svazu československo-sovětského přátelství. Prostě se usmál a prohlásil, že nejradši ze všeho chodí do hospůdky na kafíčko, pivečko a besedu s přáteli a - soudružka redaktorka měla dost co dělat, aby z rozhovoru nevyšel jako alkoholik. Normalizační rozhovory tudíž asi až tak úplně účel nesplnily, ale na druhou stranu díky nim po Prytolukovi aspoň něco zbylo. V minulém roce nějaké publikace objevil můj kolega, externí pracovník časopisu 1. světová Jiří Klůc, něco na mou prosbu našel plzeňský archivář Michael „Střelec“ Pešťák (tímto oběma převelice děkuji) a příběh dostal sice hrubé, leč aspoň nějaké obrysy, které tímto zveřejňuji. Současně doufám, že by se mi mohl ozvat někdo, kdo Prytoluka osobně znal a může mi o něm říci víc. Vždyť po světě musí běhat stovky bývalých žáku heřmanohuťské školy, kteří si jej pamatují jako školníka, možná se ozvou příbuzní, sousedé anebo úplně někdo jiný. V tom případě se mi prosím ozvěte na e-mail Lojza.Belota@seznam.cz . Předem děkuji za každou informaci.

Jo a ještě něco. Námořník, zemědělec a školník Filip Prytoluk zemřel v roce 1972.
Obrázek
さようなら。
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Střílel z Aurory na Zimní palác Čech?

Příspěvek od Franz Trubka »

Navrat ztraceneho syna aneb renegat se vraci.
Uz bylo na case :lej:
Ale vazne, s Tebou bude zas Palba o neco lepsi...
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Střílel z Aurory na Zimní palác Čech?

Příspěvek od kacermiroslav »

Úžasný kus historie Destroyi. Jen by mě zajímalo, proč sebou po tom výstřelu na Zimní palác sekl na palubu a začal se smát. To ho tak dostal ten "nepovedený výstřel" slepým projektilem (tedy pokud mě paměť neklame). Nebo měl tak velkou radost že útočí na prozatimní vládu?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Střílel z Aurory na Zimní palác Čech?

Příspěvek od Zemakt »

Každopádně Prytoluk později vyprávěl, že po slavném výstřelu spolu s ostatními skákal, plácal se do stehen a strašně se smál.
Tehdá se smál, dnes by brečel. Co by ne. Jinak, nazdar Destroy :up:

P.S. osobně ti to zde dávám... tak do tří králů :D
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Střílel z Aurory na Zimní palác Čech?

Příspěvek od Martas2411 »

Zemakt píše: Tehdá se smál, dnes by brečel. Co by ne. Jinak, nazdar Destroy :up:
Tos mě pobavil u oběda :D Plný souhlas
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Střílel z Aurory na Zimní palác Čech?

Příspěvek od kenavf »

Destroy,počul som že keď si odchádzal tak si zmazal veľa svojích príspevkov,už si ich nahral späť,keď si sa vrátil?
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Střílel z Aurory na Zimní palác Čech?

Příspěvek od Pátrač »

Pozorovatel signalista občas říká, že jak se zdá, tak Češi nemohou tak akorát za kobylky na Sahaře. Jinak mohou úplně za všechno. Tak proč by nemohl nějaký být na Auroře.

NO tento článek je pro mě překvapení díky autorovi, kterého s potěšením vidím na Palbě. Destroymane, jen pro ukojení mé zvědavosti - jde Ti o návrat nebo jen potřebuješ informace o tomto člověkovi? Tak nějak vyzněl závěr článku.

Jinak osobnost tohoto člověka mi je nepatrně známa, na střední škole nám o ní jeden z kantorů v dějinách dělnického a revolučního hnutí cosi povyprávěl, ale tehdy to pro mě bylo důležité asi jako pro houpacího koně pásová spojka. Když jsem to uviděl tak jsem si na to vzpomněl, ale ani za boha co nám říkal a zeptat se nelze, je už roky nahoře. Škoda. Ale po svátích budu mluvit s jeho synem, zeptám se.

kenafv - asi toho moc neobnoví pokud vůbec něco, je to složitější než to na dálku vypadá, v mnoha případech nemůže. Navíc zde

http://www.vojna.net/portal/portal.php?topic_id=2542

v diskusi najdeš co si o nás myslí. Tak si nic moc neslibuji a neslibuj si ani Ty. Asi je to u konkurence samý génius, jen na Palbě je smečka hňupů.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Střílel z Aurory na Zimní palác Čech?

Příspěvek od Martas2411 »

No to bych netvrdil,já jsem taky od konkurence a poznal jsem zde velice dobré,chytré a pomocichtějící diskutéry :razz: Myslím.že kdysi to tu bylo ostřejší na hádky a na napadání.Ale jak říkal můj třídní na leteckém učilišti-Zrno se oddělilo od plev.Takže ted se cu cítím v poho. :D Nevím co se tu kdysi stalo a popravdě mě to ani nezajímá,ale právo má odejít každý.Ale to je spíš na debatu do hospody a né do diskuze pod článek.Když tak to smažte.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Střílel z Aurory na Zimní palác Čech?

Příspěvek od Pátrač »

Já jen že mě překvapilo nadšení z toho článku. Já jsem mu velmi rád, ale zůstanu na zemi. A jelikož mě jeho návštěva potěšila, tak s tím člověkem co znám po svátcích skutečně promluvím a pokud něco seženu, s potěšením to sem vložím a pošlu vše i Destroymanovi - pomáhá mi také a že s námi nepeče, je skutečně jeho věc.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Střílel z Aurory na Zimní palác Čech?

Příspěvek od Destroyman »

Pátrač píše:jde Ti o návrat nebo jen potřebuješ informace o tomto člověkovi? Tak nějak vyzněl závěr článku.
Jde v podstatě o inzerci. Snad se mi nějaký Prytolukův potomek ozve. O nic víc nejde, zdejší pravidelné osazenstvo může být v klidu. Kretény z nich dělat nechci.
さようなら。
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Střílel z Aurory na Zimní palác Čech?

Příspěvek od skelet »

mírni svůj slovník
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Československo“