pražské povstaní

Moderátor: Zemakt

Odpovědět
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: pražské povstaní

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Dzin píše:Ne nejsou, jsou to dva rozdílné díly s podobným názvem. V jednom jsou jako debatéři Jindřich Marek, Eduard Stehlík a Pavel Žáček (novějším z roku 2015) v druhém Vladimír Nálevka, Jaroslav Hrbek a Stanislav Kokoška (starší z 2008, podle Hrbka to poznám bylo to rok před jeho smrtí). Myslím, že ten starší zařazoval více Pražské povstání do souvislostí s děním kolem. Ale nemohu si to teď přehrát a už je to 8 let, tak si přesně nevybavuji, o čem to bylo.
Novejší se jmenuje Volá Praha a starší Volá Praha, 5. květen 1945.
Aha, tak pardon... Ten název mě zmátl... No tak kenavf má na mysli ten se Stehlíkem, se kterým už dva roky spojuje své blicí smailíky a své výkřiky o překrucování historie...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: pražské povstaní

Příspěvek od Mirek58 »

No tak jedno nemohu "překousnout"
Historik se vyjádří:
-Praha se povstáním osvobodila sama-
Ok, co tedy s účastí sil ROA?
Ty měli status Pražanů?
Jasně že nikoliv.
Tedy podle mého amatérského názoru, když už se děj zúžen výhradně na dění v Praze( což je podle mého hloupost, nebo manipulace, protože vždy jsou souvislosti, tedy proč je zamlčovat), je dané vyjádření historika minimálně silně nepřesné a zavádějící.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: pražské povstaní

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Jasně... Když budeš chtít, tak něco najdeš vždy (a že ty chceš vždy)... Praha se osvobodila sama (nikoliv Pražané se osvobodili sami...) Kdo chce tak to vezme tak jak to ten historik řekl, tady že Praha (pod čímž já si představím všechny zúčastněné složky na povstání - mimo jiné civilisté, četnictvo, ROA, etc)se osvobodila sama, a kdo nechce, tak tady bude slovíčkařit a plácat, jak tam nebylo zmíněné to, či ono (kdyby sis dal alespoň tu práci a ten díl shlédl, tak bys zjistil, že ten samý historik tam zdůrazňuje, že bez ROA by byla Praha poražena), ale ono je jednodušší (a pro tebe zřejmě zábavnější) vyřvávat, že tam chybělo to či ono, volat po opakovaní ceremoniálu a dál si bude mlít své nesmysly o manipulaci a podobně... Ještě chybí paměti "rodinných příslušníků" a bude to komplet...

Ano, historik jistě mohl říci že Praha byla osvobozena obyvateli Prahy, četnictvem, hasiči, železničáři, příslušníky Vládního vojska, partyzány z Brdských lesů, obyvateli sousední měst, vesnic a osad, dělníků z pražských továren, ale i továren brandýských, kladenských a jiných z okolí Prahy, příslušníky ROA a to vše za přispění Pražské operace, kterou bylo možno uskutečnit díky dobytí Berlína, ke kterému došlo díky válečným operacím Sovětského svazu a jeho západních spojenců vůči nacistickému Německu... Mohl... a neřekl... Děsná manipulace...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: pražské povstaní

Příspěvek od Mirek58 »

AG:
Hezké, ale co to mění na skutečnosti, že zmíněné tvrzení je -silně nepřesné-?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: pražské povstaní

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Bez kontextu jistě... Ale to bude každé, které nevyjmenuje všechny (včetně těch hasičů, četníků a podobně)... I když chápu, že pro tvůj trolling dobrý...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: pražské povstaní

Příspěvek od Mirek58 »

AG:
Jsem rád, že jsme se v "kostce" shodli.
I bez "blijících smajlíků".
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: pražské povstaní

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Máš-li na mysli, že jsme shodli na tom, že věta vytržená z kontextu je úžasný materiál k trolení a že trolling je tvá oblíbená kratochvíle, tak jsme se shodli nejen v kostce, ale úplně... Máš-li na mysli cokoliv jiného, tak se obávám, že jsi celou debatu mylně vyhodnotil...

Ale protože je čas vánoční a lidé mají být na sebe hodní, tak tě nenechám tápat a vysvětlím ti to polopaticky...

Věta "Praha se osvobodila sama" vytržená z kontextu je sama o sobě silně nepřesná... Ale v tom pořadu ta věta byla řečena v určitém kontextu a významově i obsahově byla dostačující k vyjádření dané skutečnosti v probíraném tématu a naopak je v tomto případě "silně nepřesné" a zavádějící tvé tvrzení, že historik podal zavádějící informaci...

Na tom bychom se mohli shodnout nejen v kostce, co říkáš???
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: pražské povstaní

Příspěvek od skelet »

upozorňuji, že je čas vánoční, a tudíž mě někdo nasere jen raz
ObrázekObrázekObrázek
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: pražské povstaní

Příspěvek od Mirek58 »

Možná, že se pletu, ale mám za to, že uvedený výrok jsem i četl v nějakém článku Stehlíka.
A zaboha si nevzpomenu kde, jen tápu, že byl zveřejněn na AN.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: pražské povstaní

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Tak až ten článek najdeš, aby bylo jasné v jakém kontextu ten výrok byl zasazen, tak budeme pokračovat... Zatím hezké svátky...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: pražské povstaní

Příspěvek od kenavf »

Hovorí sa tomu "salámová metóda"(respektíve proces postupného oblbovania)
Americké vlajky, uniformy a Schapiro: Praha si připomněla osvobození
Konvoj s desítkami historických vozidel americké armády dnes v Praze připomněl osvobození Československa na konci druhé světové války. Fanoušci vojenské historie v dobových uniformách a s autentickými vozy projeli centrem Prahy. Před americkou ambasádou na Malé Straně se s nimi sešel americký velvyslanec Andrew Schapiro.
https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udal ... ozeni.html
Každý si najde svoj kontext.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11464
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: pražské povstaní

Příspěvek od Zemakt »

Bože za co :D ! To myslíš jako vážně jo? Směruješ téma do hospody Kenaf, je ti to jasný jo....

anebo jinak: co jsi chtěl výše uvedeným postem a linky jako říct, na férovku?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: pražské povstaní

Příspěvek od Pátrač »

Polarfox píše: Ostatně Pátrači proč přednášíš? Proč se nějak a někde angažuješ? Proč nejsi mrtvý, jako hlásá apokalyptická pravda svatá? A myslíš si, že jsi v tom zcela sám?
Brácho, to máš tak. TO že jsem pesimista neznamená, že se na vše vykašlu. To nemám v povaze. Navíc díky tomu co jsem nastudoval - snad mé práce ukazují že nějaké povědomí o dějinách mám - jsem v pozici kdy mohu jít a přednášet a nést tu pověstnou kůži na trh. Protože je hluboká pravda ve rčení že ten kdo může vlastně musí.

Přece nebudu jen nadávat. Na to jsem ještě mladej a ledacos ještě mohu dokázat. Převalí se rok a začně to nanovo. A já už ladím formu.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: pražské povstaní

Příspěvek od Aaron Goldstein »

kenavf píše:Hovorí sa tomu "salámová metóda"(respektíve proces postupného oblbovania)
Americké vlajky, uniformy a Schapiro: Praha si připomněla osvobození
Konvoj s desítkami historických vozidel americké armády dnes v Praze připomněl osvobození Československa na konci druhé světové války. Fanoušci vojenské historie v dobových uniformách a s autentickými vozy projeli centrem Prahy. Před americkou ambasádou na Malé Straně se s nimi sešel americký velvyslanec Andrew Schapiro.
https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udal ... ozeni.html
Každý si najde svoj kontext.
A opět záměrné vytržení z kontextu, aby se vidělo, "jak všichni tu historii překrucují"... Předpokládám, že hned jednu z prvních vět článku Jde o vzpomínkovou akci příjezdu americké armády do západních Čech, které byly až po demarkační linii osvobozeny spojeneckou armádou jsi samozřejmě vynechal pouhým nedopatřením... Ty salámová metodo..
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11464
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: pražské povstaní

Příspěvek od Zemakt »

To že jsem pesimista neznamená, že se na vše vykašlu.
tady si drobátko protiřečíš.
To nemám v povaze.
samozřejmě.
To nemám v povaze. Navíc díky tomu co jsem nastudoval - snad mé práce ukazují že nějaké povědomí o dějinách mám - jsem v pozici kdy mohu jít a přednášet a nést tu pověstnou kůži na trh. Protože je hluboká pravda ve rčení že ten kdo může vlastně musí.

Přece nebudu jen nadávat. Na to jsem ještě mladej a ledacos ještě mohu dokázat. Převalí se rok a začně to nanovo. A já už ladím formu.
ouplnej pesimista,.. :lej:

P.S. na tom, že jsi v podstatě optimista, si trvám
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: pražské povstaní

Příspěvek od Pátrač »

Dyk to povídám- :razz:
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4159
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: pražské povstaní

Příspěvek od Alfik »

Jak rozpoznat pesimistu od optimisty?
Optimista říká, že - "Nikdy není tak zle, aby nemohlo být hůře."
Pesimista s ním v zásadě souhlasí...
:razz:
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: pražské povstaní

Příspěvek od Polarfox »

Aaron Goldstein píše:A opět záměrné vytržení z kontextu, aby se vidělo, "jak všichni tu historii překrucují"... Předpokládám, že hned jednu z prvních vět článku Jde o vzpomínkovou akci příjezdu americké armády do západních Čech, které byly až po demarkační linii osvobozeny spojeneckou armádou jsi samozřejmě vynechal pouhým nedopatřením... Ty salámová metodo..
:up: Salámek lidi rádi. Ostatně už jsme tu měli ty úžasné grafiky :) (z francouzské verze Aeronetu)...mimochodem kdo by se chtěl pokochat zářným příkladem přidrzlé manipulace, tak tady je toho více (takhle se dělá a manipuluje historie...):
https://www.les-crises.fr/la-fabrique-d ... ite-nazis/
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: pražské povstaní

Příspěvek od Mirek58 »

A jak konkretně se dělá a manipuluje historie v daném příkladě?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: pražské povstaní

Příspěvek od Polarfox »

Mirek58 píše:A jak konkretně se dělá a manipuluje historie v daném příkladě?
1) neposkytnutí kompletních dat (přinejmenším bez dat mezi lety 1945 až 1994 nemůžeme zodpovědně vyvozovat, co, kdy a proč se měnilo), neznámý původ dat
2) nezohlednění jiných okolností jako silně prokomunistické smýšlení v předválečné, válečné a poválečné Francii, averzi Francouzů i ke svým spojencům atp. ...a to je jen jeden ze 100 aspektů, které je třeba nejdříve promlít a poté usuzovat - ať tak či onak
3) nikdo ani nezohledňuje, proč dochází k výkyvům v letech 1994 a výše
4) selektivní vybírání hodících se dat - jako jsou upozornění na výsledky u vedoucích pracovníků, lidí s vyšším vzděláním/pozicí...soustředění se na určité body, ale ostatní se pomíjí (proč například vedoucí pracovníci zároveň přiznávají SSSR větší roli, než je průměrná hodnota, včetně průměrů u levice a pravice?)
5) tohle je jen francouzská inkarnace ruských a proruských webů s obdobným poselstvím - ztráty, ztráty ztráty, jabka s hruškama
6) tabulka ohledně ztrát na asijsko-pacifickém bojišti je prostě kouzelná a vůbec nenavádí člověka k tomu, co si má myslet - že vlastně i na tomto bojišti je role SSSR zásadní - což je za A) takový ten sugestivní oslí můstek nejhrubšího zrna a B) si ta data někdo vycucal z prstu...prostě nesedí.......(neboli tam prostě opět směřujeme k osvědčené pohádce o porážce Japonska pomocí převálcování Mandžuska, ale to už snad ani nemá cenu komentovat, to už je takový evergreen), nemluvě samozřejmě o celkovém kontextu a specificích tohoto bojiště
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Odpovědět

Zpět na „ČESKOSLOVENSKO“