Dva šikulové a zázrak z Bohuňovic

Zajímavosti, papírové modely, stavby replik, oznámení a další témata mající alespoń příchuť modelařiny

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Dva šikulové a zázrak z Bohuňovic

Příspěvek od Pátrač »

Obrázek
MALÝ ZÁZRAK Z BOHUŇOVIC


Před nějakou dobou nám kolega Kopapaka vložil sem: malou informaci o něčem co stojí za pozornost. Budiž mu za to díky.

http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=307&t=4372&p=154999

Já měl minulý víkend možnost se účastnit jedné vojenské rekonstrukce z roku 1941 a ten malý zázrak se tam objevil. Takže pár slov a hlavně pěkných fotek.

O starou vojenskou techniku se dnes čerstvě jednašedesátiletý Luděk Fiala z Bohuňovic zajímá dlouhá léta. Plastové modely letadel a dalších strojů si doma stavěl už od mládí. A tak se rozhodl, že je potřeba postavit něco echtovního. Jelikož má stejně praštěnýho švagra Luboše Smolinského, slovo dalo slovo a v roce 2007 se dali do práce.

Pustili se do stavby tanku Praga AH IV R z roku 1938. Chtěli si dát dohromady unikátní stroj, který není nikde k vidění. Makali na tom dlouhých sedm let každou volnou chvíli a víkend výrobou součástek a jejich montáží.

Vybrali si tančík – tankettu Praga AH IV R z roku 1938.

Obrázek
Zde je replika tančíku s jeho konstruktéry, staviteli, zbrojíři, motoráři a lakýrníky.

Tančík Praga AH-IV-R- vyráběl se v ČKD v letech 1936-38:

- na export šlo 136 tančíků, zamířily do Švédska, Iránu a Rumunska, další rozjednané obchody zastavila německá okupace Československa. Rumunská královská armáda jimi vybavila jezdecké brigády a průzkumné jednotky pěších divizí. PO válce bylo dodáno 20 tančíků do Etiopie

- osádku tančíku tvořili dva lidé, vyzbrojen byl dvěma kulomety- v kasematu na pravé straně korby byl umístěn lehký kulomet vz. 26 v a v otáčivé věžičce byl uložen těžký kulomet vz. 37.

- tančík poháněl zážehový šestiválec o obsahu 3468 cm3 a výkonu 55 koní, maximální rychlost byla 45 km/h. Jejich replika má rumunský motor z vozidla ARO a díky tomu je vozítko tichoučké, jen přede.

Něco málo k jednotlivým verzím dle zemí importu.

Írán

Írán byl úplně prvním zákazníkem pro tančík AH-IVc a po dodání prototypu se rozhodl pro objednání celkově 50 kusů. Objednávka byla předána ČKD v roce 1935 a dodávky měly být realizovány v roce 1936. Dodávky začaly v srpnu 1936 a poslední vozidla byla dodána v květnu 1937. Výzbroj byla dodávána odděleně a byla do vozidel nainstalována až v listopadu 1937 za pomoci našich techniků, kteří provedli i nastřelení. Íránci byli velmi spokojeni a ve hře byla obrovská objednávka na 100 až 300 dalších AH- IV, ale vypuknutí Druhé světové války všemu zabránilo. Íránské tančíky byly nejmenší ze všech, co byly vyráběny. Výzbroj měly standardní - jeden lehký a jeden těžký kulomet.

Obrázek
Íránská tanketta AH-IVc

Rumunská verze AH-IV-R ( v rumunské armádě označen R1) měla zajímavé osudy.

V lednu 1936 rumunská komise vyzvala obě naše přední zbrojovky, aby podaly nabídky na různé typy tanků v množství pohybující se od 50 do 500 kusů. Nejdříve se zdálo, že celá objednávka připadne ČKD, ale nakonec se Rumunská strana rozhodla místo tanků P-II koupit tanky Š-II-a. Důvodem mohla mimo jiné být i unifikace s československou armádou. ČKD tak nakonec měla vyrobit pouze 35 tančíků AH-IV pod rumunským označení R-1.

Zkoušky vozidla byly naplánovány na jeden měsíc a výroba celé série na dalších sedm měsíců. Výroba i zkoušky trvaly déle, protože rumunská armáda požadovala řadu změn. Firma, která už začala s výrobou celé série, tak musela tyto změny provádět už během výroby. Prvních deset vozidel se zúčastnilo manévrů v roce 1937. Udělaly velice dobrý dojem. Byli svižné, jízdu nebrzdily a zvládali ten samý terén jako jezdecké formace. Všech 35 vozidel bylo připraveno ke zkouškám, ale ihned na počátku Rumuni odmítli připustit deset vozů, protože neodpovídaly specifikacím. Možná si někdo v továrně zjednodušil práci. Tyto komplikace zdržely celou sérii v továrně až do roku 1938. Rumunsko je převzalo až v srpnu téhož roku. V té době už Českosleovsnko neexistovalo a prodej musela schválit německá protektorátní správa.

Obrázek
Rumunský tančík R-1 od 8. jezdecké brigády

Tančíky se zúčastnily invaze do SSSR, kde většina skončila u Stalingradu. Rumuni je zde nechali pro nedostatek pohonných látek. Některé se ale poničené vrátily domů. Po přechodu na stranu spojenců se jedenáct těchto vozidel zúčastnilo osvobozování Slovenska a Moravy. Takže se tak nějak vrátily domů.
V září 1938 získala rumunská firma Malaxa licenční práva na výrobu vozidel R-1. Protože pan Malaxa udělal několik změn ve smlouvě, ČKD tuto smlouvu odmítla uznat. Po dlouhých jednáních podepsali novou smlouvu v únoru 1939. Firma ale zbankrotovala a licenční výroba proto nikdy nezačala. Vyrobili pouze jeden stroj sestavený z náhradních dílů z Československa.

Švédská verze AH-IV-Sv (ve švédské armádě označen Strv m/37)

V roce 1936 se jako mnoho jiných států v dané době i Švédsko rozhodlo posílit své tankové jednotky. Jenže jak už to bývá, parlament uvolnil částku, která by nestačila na potřebný počet lehkých tanků. A tak padlo rozhodnutí, že zakoupí tančíky někde v Evropě. Přestože se ve Švédsku vyráběly vlastní typy, roku 1937 přijela do Prahy komise, aby zjistila, jak se tančíky vyrovnávají se zimními podmínkami. Firma své typy předvedla v Krkonoších. Asi to dopadlo dle švédských představ a byla ruka v rukávu.

Obrázek
Švédska tanketta AH-IV-Sv (Strv m/37

Švédská armáda objednala 48 tančíků se silnějším pancéřováním, vysílačkou a dvěma těžkými kulomety v nové věžičce s pozorovací kupolkou. Do výzbroje je převzala pod označením Strv m/37. Smlouva byla pro Švédsko výhodná i z hlediska zapojení vlastního průmyslu. ČKD vyrobila kompletně pouze jeden prototyp. Ostatní vozy posílala po částech. Ke zkompletování došlo až namístě, přičemž pancéřové plechy dodala švédská firma. Poslední součástky byly dodány v listopadu 1938. Celkově tedy bylo do této země vyvezeno 49 kusů tanket.

Verze pro Habeš, aneb jak jsme prodávali tanky do Etiopie AH-IV-Hb

Po druhé světové válce, poté co přestála ničivou italskou okupaci, Etiopie v roce 1947 chtěla získat lehký tank vyzbrojený pouze kulomety, který by ale vydržel jízdu na těžkém skalnatém terénu. Zástupce firmy ČKD přesvědčil císaře Haile Selassie, že tanky od této firmy jsou nejlepším řešením. Ale je vysoce pravděpodobné, že císař nezapomněl na naši vojenskou pomoc v jeho válce s Itálií - dodávky zbraní a dokonce jeden Čech. V císařských službách působil český krajan Ing. Adolf PARLESÁK , který se jako vojenský poradce spolu se svými přáteli zúčastnil i několika bitev v severní Habeši. Tuto válku sledovali i naši váleční zpravodajové. Parlesák po porážce v květnu 1936 odešel s císařem do emigrace a po válce se vrátil do vlasti.

Obrázek
Etiopská verze tančíku AH-IV-Hb

Objednávka na 20 kusů byla podepsána v červnu 1948, přičemž celá dodávka se měla uskutečnit do dvaceti měsíců. Prototyp byl připravený v září 1949. Šlo prototyp R-1 s dieselovým motorem Tatra 114. Sériově vyráběná vozidla měla mít na rozdíl od prototypu svařovanou konstrukci. Nýtování už bylo překonáno. Všechny tančíky byly hotové v zimě 1950. Do Etiopie se dostaly lodí a vlakem. Etiopie je užívala až do osmdesátých let. Některé tančíky se dokonce zúčastnily bojů se Somálskem vybojované od 13. červan 1977 do 15. března 1978. Ledacos to říká o kvalitě výroby, a solidnosti konstrukce.

ALE VRÁTÍME SE ZPĚT K NAŠÍ REPLICE.

V časopise nazvaném Exportní tančíky Praga našli staré fotografie a nákresy. Ukázalo se, že bez pořádného soustruhu to nepůjde, tak si ho a také další potřebné vybavení nejdřív museli koupit. Pak sháněli součástky, například nýty byly dovezeny až z Německa. Většinu dílů si ale sami vyrobili. Jen materiál je přišel na 150 000 babek a je logické, že jim asi nikdo nic nedal. Musí mít oba doma hodně hodný ženský. Takže uznání patří i jejich manželkám.

V létě 2013 bylo hotovo a čerstvým lakem vonící replika tančíku vyjela z garáže. Dovedu si představit, jak na sebe byli pyšní. První akci měli ve vojenském muzeu v Lichkově nedaleko Ústí na Orlicí. Zde je o tom pás slov od konkurence:

http://forum.valka.cz/topic/view/162889 ... um-Lichkov

Všimněte si, že zde je mašina ještě bez výzbroje. Já ji ve Skalici viděl v plné kráse.

V uniformách mechaniků někdejšího podniku Praga a s klasickými černými barety, či po našem rádiovkami na hlavě tam stroj předváděli návštěvníkům. Lidé byli nadšení, moc se jim to líbilo. A tak si myslím, že na sebe byli pyšní – a to plným právem znovu. Výrobou tančíku strávili přes tři tisíce hodin.

Viděl jsem ji ve Skalici nad Svitavou na vlastní oči při předváděčce i ostré akci. Ti dva pánové si zaslouží velké uznání. Jejich nadšení, šikovné ruce a vytrvalost předvedly to, čemu se říká zlaté české ruce.

Obrázekxxxxx Obrázek
Zde pohledy na přední i zadní část vozidla a je pěkně vidět, uložení ženijního a vyprošťovacího vybavení. Je to standard ale vypadá to dobře.

Obrázekxxxxx Obrázek
Lafetace výzbroje. První obrázek ukazuje lafetaci těžkého kulometu a druhý ukazuje lafetaci lehkého kulometu. První - těžký byl výklopný v kulovém kloubu a všemi směry a současně se mohl směrovat v horizontální rovině díky otočné věžičce. Lehký kulomet byl pohyblivý pouze v kulovém pouzdru.

Obrázek
Celkový pohled na tančík s posádkou. Je to prostě krásný kousek techniky.

Ti dva chlapíci ukázali, že sny se mohou splnit, když to opravdu chcete. Doufám, že jim jejich praštěnost vydrží, že jim vydrží i zdraví. To proto, že se pustili do dalšího projektu. Jen nikdo mimo nich neví do jakého. Navíc jsou to sympaťáci, mají rádi lidi, ukáží vše, co jejich mašina umí, svezou děti i dospěláky. Pro mě neváhali, a tank obsadili, natočili motor, ukázali mi pohyblivost zbraní a vše s úsměvem velkých chlapů, co jsou pořád kluci. Fotografie jsou toho důkazem.

V těch pragováckých pracákách jim to navíc děsně seklo, kdyby mi to neřekli, myslel bych si, že to nějaký pracovní vojenský stejnokroj. Okouzlili nejenom mě. Prostě borci.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Dva šikulové a zázrak z Bohuňovic

Příspěvek od Zemakt »

Nádhera, šikovní chlapíci. Jen co je pravda :up: . A tak se nám ta bída nedávných let, co se týče domácí obrněné prvorepublikové techniky, zcela otáčí.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Dva šikulové a zázrak z Bohuňovic

Příspěvek od Pátrač »

Zemakte, já na to napřed zíral jak bagr na tvrdou hlínu a potom jsem jen žasl. Šel jsem na kus řeči a výsledek vidíš. malá repotáž. Bude ještě jedna- z celé té akce a tam bude ten vozejk v boji. Uvidíš.

Jinak ta sedmidenní válka mě nutí taky něco dělat. Tak zatím toto.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Dva šikulové a zázrak z Bohuňovic

Příspěvek od Zemakt »

Já vcelku tyhle domácí projekty sleduji relativně často. Viz třeba nezávisle na sebe u nás zhotovené repliky tančíků vz. 33, či "Rokycanský" OA vz. 30. Můj brácha je do veteránů dost zapálenej a tak jsem pochytil pár mouder a přístupů, nicméně tohle je úplně někde jinde. Zkrátka, je to hodno obdivu. On si člověk řekne, jo jo 3 000 hodin, sedm let práce. Ale, když si to člověk uvědomí pořádně...., uff! Klobouk dolů.

A kdyby náhodou někdo nevěděl co roupama, tak taková drezína Tatra by taky stála za hřích. Splašit někde vyřazenej MUV 69, tak je kde se odpíchnout :D
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva šikulové a zázrak z Bohuňovic

Příspěvek od kacermiroslav »

Tak to je fakt něco neskutečného. Smekám klobouk před těmi pány. Škoda, že tu nemáme víc takových šikulů. By se mi docela líbilo mít někde v ČR muzeum zaměřené na československou vojenskou výzbroj, kde by byly prakticky všechny prototypy obrněné techniky, letadel atd.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Guderian
četař
četař
Příspěvky: 68
Registrován: 5/7/2013, 23:34
Bydliště: Hradec Králové

Re: Dva šikulové a zázrak z Bohuňovic

Příspěvek od Guderian »

Úžasné! Klika, že takoví lidé existují. :up:
Válka je hrozná, nepřípustná, ale ještě hroznější a nepřípustnější je otroctví. - Karel Čapek

Kde je zákon v rozporu s morálkou, tam stojí občan před krutou volbou: jestli má ztratit smysl pro morálku, nebo úctu k zákonu. - F. Bastiat
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva šikulové a zázrak z Bohuňovic

Příspěvek od Martas2411 »

Zemakt píše:Já vcelku tyhle domácí projekty sleduji relativně často. Viz třeba nezávisle na sebe u nás zhotovené repliky tančíků vz. 33, či "Rokycanský" OA vz. 30. Můj brácha je do veteránů dost zapálenej a tak jsem pochytil pár mouder a přístupů, nicméně tohle je úplně někde jinde. Zkrátka, je to hodno obdivu. On si člověk řekne, jo jo 3 000 hodin, sedm let práce. Ale, když si to člověk uvědomí pořádně...., uff! Klobouk dolů.

A kdyby náhodou někdo nevěděl co roupama, tak taková drezína Tatra by taky stála za hřích. Splašit někde vyřazenej MUV 69, tak je kde se odpíchnout :D

Tak kdysi v srpnu nebo září roku 2014 jsem se zúčastnil vojenské akce v Milostovicích u Opavy.Akce se konala u pěchotního srubu OP-S 25 „U Trigonometru”

Nafotil jsem tam právě ten tančík vz.33 a OA.vz 30

Obrázek Obrázek
Obrázek

zde asi ta Praga AH IV,ale bez rumunského znaku
Obrázek Obrázek

a tady na toho krasavce jsem si sáhl.Originál LT 35,škoda že měl poruchu a nejezdil :oops:

Obrázek Obrázek

Všem,kteří tyto stroje,at už repliky či originály uvedli do provozu,patří můj veliký obdiv a uznání.Opravdu to jsou zlaté české ručičky :up:

Co se týče obrněných drezín Tatra,tak ty jsou taky boží.Vůbec jsem kdysi netušil,že něco takového existovalo.Tyto drezíny,které byly dodány Polsku si i zabojovali.V září 1939 byly zařazeny k bojovému pancéřovému vlaku číslo 15(„Smrt“) a k pancéřovému vlaku číslo 13 ("Generał Sosnkowski"),vždy v počtu dvou a dvou kusů na vlak. Kdysi jsem u konkurence něco o nich napsal.

http://www.vojna.net/portal/viewtopic.php?t=2126
Naposledy upravil(a) Martas2411 dne 10/2/2017, 20:41, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Dva šikulové a zázrak z Bohuňovic

Příspěvek od Zemakt »

Naprostý luxus, bohužel do našeho kraje taková paráda sotva dorazí, i když by se to dalo takříkajíc považovat jako návrat na místo činu. Pěkné fotky :up:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Modelařina, to ostatní...“