Opevnění byl jsem tam

Obranná pásma, pohraniční opevnění, lehké a těžké objekty, tvrze.
Odpovědět
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od kopapaka »

Tak první pozitivní zpráva.
Starosta obce s destrukcí údajně nesouhlasí - takže ti parchanti nejspíš lhali.
O řezání se prý dozvěděl, až když bylo hotovo.

Kdo ví, co se ještě dozvíme...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od kenavf »

Martas2411 píše:No to je umění jak cyp.Proboha jak to tak odřezali?To muselo být odborně navrtáno a odstřeleno...
Rezali to "rezacím lanom" či ako sa to volá.Režú sa tak kamenné kvádre v lomoch.Na tom Facebooku je vidieť ako tam inštalovali vodiace kladky pre to lano.Obhodí sa roh bunkru tak aby sa "nekonečné" lano nezošmyklo ale zarezalo, a prejde postupne aj celým bunkrom.
Obrázek
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Martas2411 »

Jak jsem se dozvěděl,tak umělci-mamlasi mají v plánu rozřezat další objekt,tentokrát by se mělo jednat o vz.36.
Zde jsou stránky toho pomatence.
https://www.behance.net/bunkerkunst
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17838
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od skelet »

když si to čtu tento text, tak pro ně jsou bunkry naprosté fujky, které v moderní společnosti nemají co dělat a jen společnost a státy rozdělují..

pane Bože za co
ObrázekObrázekObrázek
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od kenavf »

skelet píše:když si to čtu tento text, tak pro ně jsou bunkry naprosté fujky, které v moderní společnosti nemají co dělat a jen společnost a státy rozdělují..

pane Bože za co
V ďaľšej etape začnú rezať hrady?Veď je to architektúra smrti.Aj koncetračné tábory sú architektúra smrti.Treba ich buldozérom zrovnať so zemou? :(
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
freeman
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 237
Registrován: 13/5/2006, 18:55
Bydliště: slovakia - absurdistan

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od freeman »

K**va toho "umelca" by som rád dostal do rúk. Dúfam že prídu aj na slovensko rezať náš bunker, živý by neodišli. Som zvedavý či ich niekto zastaví, je vôbec to čo robia zákonné ? To sa proti tomu nedá nijak zakročiť ?
Now it's all over and I'm standin' pretty
In this dust that was a city
If I could find a souvenir
Just to prove the world was here....
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Martas2411 »

Tak už je to i v tisku,tak si počtěte.A pokud vím,tak třeba organizátor a zakladatel akce Světla nad bunkry,ostravský patriot Marek Pietoň na FB uvedl,že se s tím nehodlá smířit a nějaká minireportáž by měla být na TV Polar.pro ostatní-to je regionální TV Moravskoslezského kraje.

http://brno.idnes.cz/umelec-odkrojil-ku ... pravy_krut
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13336
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Rase »

Obrázek
v plánu je rozřezat MJ-S3 + dva malé bunkry kolem

Žijeme ve svobodné společnosti. V samotném centru Evropy, kterou se lze svévolně a téměř bez omezení pohybovat. Nicméně této svobodě předcházelo období, kdy jsme byli od okolního světa izolováni neprodyšnou hranicí, posetou desetitisícem válečných betonových bunkrů, které byly vystavěny v průběhu druhé světové války. Během tohoto stavu ohrožení bylo tehdejší Československo nuceno připravit se k obraně proti agresi nacistického Německa. Důvodem zastavení výstavby byly důsledky zrádné Mnichovské dohody, na základě které připadla pohraniční oblast Němcům. Tento aspekt ovlivnil nejen naši národní mentalitu, ale také samotnou krajinu.Ta byla formálními hranicemi násilně roztržena na kusy.
Naštěstí tato bojová linie nebyla v historii nikdy aktivována. Nyní je tato ve své podstatě smrtící architektura v pohraničích oblastech stále přítomná. Tato monolitická mementa nadále přispívají k paraniocké náladě už tak problematických, vykořeněných sudet. Napětí mezi sousedními státy již dávno pominulo. Hranice jsou zcela průchozí a válečné ohrožení už nehrozí. Tendence současné Evropy směřují spíše ke srůstání, prolínaní a vzájemnému přátelství. Naše generace má historické privilegium zcela otevřeného světa. Z dnešního hlediska působí v krajině tyto betonové bunkry přinejmenším absurdně.
Tento projekt se stává gestem, reagujícím na tuto skutečnost, kterou vnímali již pováleční američtí umělci land-artu. Svobodu krajiny, jakožto nekonečný prostor, kde člověk a jeho činnost je v důsledku marnivá, oslavovali ve svých land-artových projektech už američtí pováleční umělci jako například Walter De Maria a Michael Heizer. Pointou práce s krajinou jako takovou byla pouze intervencemi jako je redukce nebo translokace přírodních úkazů.
Jedná se o deaktivaci a změnu kontextu válečného opevnění minulého století ve vztahu ke krajině současnosti - úplná negace.
Architektura smrti se tak stává architekturou míru, svobody a života.

Posláním je znovupropojení krajiny Moravy a Rakouska, která byla protnuta nepropustnou prostorovou linií střeleckýh úhlů určenýchke křížové palbě. Principem se stává terénní řez, který je odvozenod prostorových azimutů střílen jednotlivých objektů. To znamená,že přímo v místě neodkladné smrti, vzniká krajinný útvar téměř podobnýpromenádě.Svou výškovou gradací tak znemožňuje vizuální kontakt mezi bunkry. V nejvyšších bodech řezu také vznikají pomyslnápřemostění zajišťující klidný průchod krajinou skrze bojovou linií. Také samotnou “absolutní” architekturou bunkrů, vycházejícíz pravěkých megalitů, probíhá řez kulovou plochou, která je zvolena pro co nejefektivnější absorpci svěla. Řez zároveň válečnýobjekt zcela deaktivuje.Neprodyšnost a absolutní tma se proměňujív absolutní světlo.
Naposledy upravil(a) Rase dne 4/5/2017, 12:44, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od kopapaka »

Komentář z FB ATM online:
...telefonicky nám bylo sděleno, že pan starosta je nadšený památkář. Ke své práci přistupuje velmi důsledně a např. pro výměnu oken za plastová, je v obci nutné povolení. Akce v žádném případě schválená není a celou záležitost již vedení obce předalo na patřičný stavební úřad. Navíc jsou celou situací naprosto zděšení, jelikož před nedávnem došlo u bunkru k rekonstrukci pomníčku a nyní se za ním nachází rozřezaný bunkr...
A ještě pdf se zadáním diplomové práce. Obhajoba by měla být veřejná...
https://dspace.vutbr.cz/bitstream/handl ... sAllowed=y
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
t.hajek
7. Major
7. Major
Příspěvky: 446
Registrován: 26/2/2009, 12:03
Bydliště: Praha

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od t.hajek »

Teď půjdu trochu proti proudu.

Odhlédnu-li od prohlášení výtvarné skupiny, které krásně shrnul skelet "bunkry jsou fujky" i od legálnosti celé akce, je opravdu takový problém, aby se z dvou třech bunkrů stala umělecká díla?

Řopíky je pohraničí poseto a rozhodně ne pro všechny je využití jako muzea, turistické cíle případně v obcích jako chaty či kůlny.

Opravdu jich tedy nemůžeme několik obětovat pro "výtvarné umění v krajině"? Ne že by ho všichni chápali (včetně mě), ale chápou všichni pány Picassa a Miró?

Nadneseně, nestaví se tady odpůrci jejich poškození do role těch přísných a pravidla striktně dodržujících památkářů, kteří mají zásadní problém s tím, že se naruší ráz památkové zóny v Praze, když bude světlíkové okénko v přízemí plastové (reálná zkušenost..)?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od kopapaka »

ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13336
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Rase »

Pokud se podíváme na vizualizaci, tak vypadá hodně dobře, skoro až jako "pohanská svatyně". Rozhodně bych neměl problém s tím, pokud by něco takového vzniklo poblíž bunkrů, aby se tak podtrhl betonový vzhled krajiny (spolu s bunkry by to mohlo být zajímavé). Navíc betonu by to moc nestálo. Myšlenka rozřezat většinu poměrně velkého bunkru (MJ-S3) je ale zvláštní. Přeci jen většina betonu by se musela odvést a nějak zlikvidovat. Tady nejde o to, že na řopík něco postaví (viz německé plány s Flakturmy), nebo nějak podtrhnou tu masu betonu, tady se většiny bunkru hodlají zbavit a nechat jen torzo. Navíc, v ČR ty bunkry nikomu nevadí, na rozdíl od Albánie, kde je musejí pracně rvát z pláží atd. Přijde mi, že tahle "kauza" ukázala, že lidi mají řopíky rádi, ale tak nějak se nikdo nemá k tomu, je nějak smysluplně zrekonstruovat. Přeci jen kdyby byly alespoň v troch uslušném stavu, tak nikoho nenapadne je rozřezávat a zneužívat. Je fakt, že až doposud, bunkry kupovali lidé s cílem je opravit. Nyní jej někdo koupil s tím, že ho využije k něčemu jinému - za mě to legální je. On se jich těn stát neměl zbavovat, a měl do nich něco málo invetsovat (obce nebo něco podobného) - prohlášení pásma za kulturní památku atd. Přeci jen, kolik by asi tak stálo zrekonstruovat (minimálně) bunkry na Jižní Moravě ? Opravdu by to bylo pro stát likvidační ? Přístupné jsou slušně, nějaké lidi by asi přitáhly (pokud by byly poblíž cyklostezky). Dneska jsou populární i staré továrny, budovy, hrady...
v současném stavu se nemůžeme divit tomu, když si někdo koupí bunkr a rozemele ho na štěrk... viz nějaký podnikatelský záměr. Za mě je chyba hlavně ve státu - když se těchto staveb zbavil.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17838
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od skelet »

t.hajek: pro mne není problém přestavět jeden z bunkrů na umělecké dílo, či obytnou budov. Ostatně ve světe jsou vidět pěkné realizace, nicméně tato skupina k tomuto přistupuje devastačním přístupem a ani se tím netají..

příklad z Holandska
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13336
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Rase »

Taky hodně záleží na samotné realizaci. Pokud se udělá profesionálně, je to paráda viz fotka od skeleta. V tomto případě mi ale přijde, že "umělci" si sehnali řezačku na kámen / beton a zkušebně uřízli roh bunkru. Přeci jen u žádného z návrhů není řez od středu věn (!) u vizualizací jsou řezy dovnitř, navíc pěkné oblouky. Otázkou je, zda ta jejich řezačka vůbec něco takového dovede - zatím se zdá, že zvládá jen rovné řezy. působí to dojmem, že uřízli roh, zjistili že je to napytel a tak to nechali jak to nechali - ani ten kus betonu neodklidili (ale co, půjde "přilepit" zpátky) :)
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od kopapaka »

Mašina za třista tisíc a nezvládne oblouček :)
(tak možná jsou j nějaké levnější...)
Ale vážně - ono by s tím asi šlo řezat oblouk - buď hodně otvorů na uchycení kladek nebo udělat nějaký vodící přípravek, kde by se to posouvalo víceméně plynule nebo v malých krocích.

Celej problém tohodle svinstva je v samotném důvodu akce.
Ty pevnůstky a pevnosti jsou právě symbolem propojení s krajinou a s lidmi v ní.
Deaktivovány už byly(Mnichovem) a opětovná aktivace v podobě muzejí je propojením a minulostí - navíc s tím lepším, co nás v té historii potkalo.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Martas2411 »

Celej problém tohodle svinstva je v samotném důvodu akce.
Ty pevnůstky a pevnosti jsou právě symbolem propojení s krajinou a s lidmi v ní.
Deaktivovány už byly(Mnichovem) a opětovná aktivace v podobě muzejí je propojením a minulostí - navíc s tím lepším, co nás v té historii potkalo.

Krásně napsáno.A když už pominu ostatní věci,tak každý z těch 10 a půl tisíce řopíku co byly vystavěny měl svojí historii.At už stavební,obsazovací-kdy v něm vojáci čekali na nepřítele a v nejlepším i bojovou,kdy některé řopíky při obraně hranic poslali útočníky na onen svět.

Myslím si,že s tímto činem by bývalí vojáci kategoricky nesouhlasili a tímto činem ta skupina pošlapala jejich čest a odvahu.Pro připomenutí jeden dokument o osádkách opevnění a jejich stavbě.

Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od kopapaka »

Díky.
Uvažuju, že to ještě trochu rozepíšu a pošlu někam...
Teda jinam, než kam bych nejraději poslal ony "umělce" :)
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od kopapaka »

Tak sedmého května od 19.38 do 21.00 proběhne setkání rozhořčených nadšenců u rozřezaného ŘOPíku...
Dal bych sem link na událost na FB, ale nechce fungovat.

Pokud se to povede, tak doplním...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od kenavf »

Ak si ten bunker kúpia,tak si ho môžu rozrezať ale nie rezať niečo čo im nepatrí a o čom nevedia čo je s tým plánované.
Je samozrejme otázka či by mali pri kúpe záväzne podpisovať čo s tým bunkrom chcú robiť(kúpa s ťarchou) a aký s nim majú zámer.Neviem ale asi nie sú tie bunkre vyhlásené za kultúrnu pamiatku(niektoré asi ano)
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od kopapaka »

kenavf: pevnůstka je v soukromých rukou a majitel s tím souhlasí... :sad:
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Odpovědět

Zpět na „čs. opevnění“