Vybavení vojáků

Uživatelský avatar
royal
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 118
Registrován: 19/4/2017, 15:21

Vybavení vojáků

Příspěvek od royal »

Ahoj, chtěl bych se zeptat co si myslíte o tom, že vojáci si kupují vlastní vybavení a jako armáda nejsou jednotní (ve smyslu vybavení jednotlivce)?
Jak by se měla tato situace řešit?
nine_mike
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 20/7/2014, 18:52

Re: Vybavení vojáků

Příspěvek od nine_mike »

Je nutné ju nejako riešiť? Pokiaľ vojakovi viac vyhovuje jeho kustomizovaná pažbička alebo kolimátor a dosahuje predpísanú streleckú výkonnosť, tak nevidím dôvod mu taxatívne prikazovať aké vybavenie má používať. Samozrejme, nejaký dohľad a schválenie daného kusu vlastného vybavenia by tam mal byť, ale pokiaľ to nie je horšie ako erárne a nie je to vyslovene exces, tak prečo by to bolo treba riešiť? V skutočnej vojne, pri vybavenosti našich armád, by po mesiaci aj tak všetci používali všetko čo by fungovalo.
Uživatelský avatar
royal
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 118
Registrován: 19/4/2017, 15:21

Re: Vybavení vojáků

Příspěvek od royal »

Já jsem myslel spíš třeba balistické vesty, chápu že jich je málo a MO nekupuje zrovna nejlepší, ale tohle je věc která mi prostě nejde do hlavy.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Vybavení vojáků

Příspěvek od Rase »

Co se týče balistických vest, tak ony navazují na uniformy (nové). V případě uniforem se mluví o tom, že během několika let (do 2020) získá vojsko nové polní stejnokroje.
Střih by měl být pořádný, stejně tak i samotný potisk. Doufám, že až někdo půjde na IDET, tak se bude koukat i na vystavené uniformy :idea:

http://palba.cz/viewtopic.php?f=175&t=7403

http://palba.cz/viewtopic.php?f=175&t=7315
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Re: Vybavení vojáků

Příspěvek od Mantra »

máš pravdu AČR na větších akcích vypadá jako spolek domoobrany, každý jiná helma, taktiky jsou drahé a tak jich moc vojáků nemá, ale ti pravověrní všichni aby se jim dobře cvičilo, jsou útvary kde nejsou ani taktické nosné řemení, je to opravdu smutný pohled, každý jinak barevné maskáče, boty jiné atd.atd.bohužel náš systém neumí rychle tento stav změnit.

Je to neskutečný problém postavit jednotku o 30lidech tak aby byli všichni jednotně ustrojeni a tak si mezi sebou půjčují maskáče aby měli aspoň stejnou barvu (někdy si mezi sebou mění i jmenovky............)

Jenom originál ocelové přilby se musí nosit na házení granátů a veškerá zaměstnání kde lze přijít k úhoně na zdraví a životě, tak aby vše bylo podle předpisů a voják mohl být odškodněn.

http://www.euro.cz/politika/armada-trha ... mi-1290552
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Vybavení vojáků

Příspěvek od Rase »

Mantra:
Tak současný stav by už měl být trochu lepší než před rokem, ale nedělám si iluze. Ono jediné řešení co mě napadá, je se přidat k nějaké velké zakázce (na výrobu a nákup uniforem) některého z našich spojenců v NATO. Tedy zadat jen maskovací vzor jaký chceme, množství a velikosti + finance. Navíc by zde byla možná i nějaká ta množstevní sleva, což u současného způsobu doplňování zásob, nehrozí. Pokud je ale reálnou ona varianta, že Armáda vyvíjí nový maskovací vzor, tak je možné, že se čeká až bude k dispozici a do té doby se jen dokupuje to nejnutnější ve vz.95. Se střihem a samotnými uniformami to může být stejné. Přeci jen, je možné, že se teprve připravuje ideální střih a materiál, výroba už může proběhnout prakticky kdekoliv - ať již v ČR nebo někde v Asii. Zkrátka nevíme, co za tajné projekty má MO v rukávu. Můžou překvapit - doufám :D
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Re: Vybavení vojáků

Příspěvek od Mantra »

pro mě je stále nepochopitelné roč pořád něco vyvíjíme..stačí se, jak říkáš přidat k velké zakázce multicamů a máme klid, proč pořád něco vlastního dle našich obranných standardů. jsou s tím jenom problémy jako s goretexem. už víc jak 3 není

v rukávu mají tak možná králíky pro zálohy ale jinak tomu nevěřím
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Vybavení vojáků

Příspěvek od Rase »

Mě osobně přijde, že máme poněkud přehnanou tendenci chtít si všechno vyrábět doma a to i navrhovat nový maskovací vzor. Přitom, když se podíváme do světa, na výrobky společností, které se profesionálně zabývají návrhy nových maskovacích vzorů - jako HyperStealth, Crye Precision, Kryptek atd. tak se dá snadno něco vybrat. Případně si i nechat udělat vzor na zakázku. Osobně zkrátka nevěřím tomu, že když se sejdou "armádní vědátoři" tak dokážou v pohodě udělat něco stejně kvalitního jako tyto společnosti. Dle mého to bude mizerné, byť možná lepší než MIMIK od CZUB http://palba.cz/viewtopic.php?f=175&t=7392 Ono kupování licencí na nový maskovací vzor od těchto firem je údajně hodně drahé (pokud to chápu, tak se platí poplatek za každý výrobek), ale při objemech jako chce AČR, to myslím není takový problém, jako když se řešil MultiCam pro US Army. Navíc i Mexická námořní pěchota v pohodě koupila licenci na pár vzorů od HyperStealth. Za mě by tedy bylo nejlepší vykašlat se na vlastní vývoj - vždycky to totiž bude o tom, že se něco ušetří na vývoji, ale na úkor kvality
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
jikok
svobodník
svobodník
Příspěvky: 34
Registrován: 12/6/2014, 10:18
Bydliště: Česká Skalice

Re: Vybavení vojáků

Příspěvek od jikok »

jenže to by se pak nedaly odklánět penízky do kapes jednotlivců a stranických pokladniček, ten vývoj přece něco stojí..
Přál bych si mít kliku..
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Re: Vybavení vojáků

Příspěvek od Mantra »

Přesně tak. Licenci bych nekupoval.

Ted jsem viděl helmy od cz a oni do helmy od míče dají sítku aby ji udělali trošku jinak a přitom míč s těma polštářkama se nosí úplně sama.

Jojo prachy se musí rozmnelnit aby neslo dohledat kam jdou.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení vojáků

Příspěvek od Martin Hessler »

On je dost velký rozdíl mezi tím, co armády nakupují a vydávají vojákům ze svých skladů (pokud to vůbec mají!) a mezi tím, co je praktické, efektivní a pohodlné. Každý člověk je originál jak fyzicky, tak psychicky, ačkoli většina armád se snaží tento fakt potírat či ignorovat. Ale u jednotek složených z dobrovolníků, a profesionálové jsou dobrovolníci, se to víceméně vždy projevuje... Každý má trochu jinou ruku, jinou postavu, jiné držení těla a tedy i jiný přirozený úchop zbraně. Někdo upřednostní těžké bojové boty s tvrzenou podrážkou, umožňující dlouhé pěší přesuny v jakémkoli terénu, jiný lehčí obuv pro zásahové týmy, v které se lépe běhá, šplhá, skáče nebo řídí vozidlo. Každému vyhovuje trochu jiná taktická výstroj (rozložení pomůcek, váhy atd.). A co je asi nejdůležitější - že jeden úplatný úředník za peníze daňových poplatníků něco nakoupil a druhý to vydal mužstvu ještě neznamená, že je to kvalitní a dobře použitelné. Jak říká můj kamarád na adresu své vlastní pracovní výstroje:
"Dva dementy, jednoho, co vymyslel polyesterový kalhoty k uniformě a druhýho, co je nakoupil a vydal lidem, bych voběsil vedle sebe - každýho na jedný nohavici!"
Jestliže si něco beru do akce, svěřuji tomu své zdraví a život a musím na to stoprocentně spoléhat. Je-li to pro mne klíčové, chci si to pokud možno vybrat sám, a ne sázet v loterii a nějaký unifikovaný kus, který mi hodí skladník přes okénko, přede mnou ho měl v prackách kdovíkdo a kdovíjak s ním zacházel.
To jsou důvody, proč řada elitních jednotek včetně Delta Force, SAS a jiných podobných umožňuje svým členům jistou ústrojovou nejednotnost, někdy i výzbrojní (mám tím na mysli možnost výběru z několika typů služebních zbraní). Jejich velitelé většinou dávají přednost morálce a výkonnsti jednotky před krásným vzhledem při nástupu. Doba naleštěných holínek, mosazných přezek a jednotně nasazených čepic už zkrátka minula.
Markantní je to například u britské pěchoty. Její vojáci jsou při pokračovacím výcviku přímo vedeni k tomu, aby při přípravě k akci pro nás až neuvěřitelným způsobem improvizovali, používali to, co jim dobře poslouží (např. i šperháky, jejichž držení je jinak v Británii ilegální) a upravili si své vybavení včetně polní výstroje a vozidel k obrazu svému.

Takže odpověď zní: Já bych to příliš neřešil. Vojáci by měli mít možnost používat typizované vybavení nebo si pořídit vlastní, stejně kvalitní či kvalitnější ekvivalent (dnes už neplatí, že komerční zboží je podřadné, naopak, mnohdy je lepší než výstroj z hromadné výroby na státní zakázku). A jednotnost vem čert. Ta je důležitá u Hradní stráže, ne u bojové jednotky.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Vybavení vojáků

Příspěvek od Rase »

Martin Hessler:
na jednu stranu souhlasím, ale mám pár výhrad. Přeci jen vojáci by měli mít kvalitní jednotné uniformy a i potah na přilbu, jinak budou vypadat jako trhani. Problém pak ale je, když si přes uniformu oblečou balistiku s úplně jiným potiskem (třeba multicam). Řešením by bylo zavedení méně zeleného maskovacího vzoru s tím, že by některé maskovací vzory byly tolerovány, právě na tyto doplňky a výstrojní součástky. Boty, přilbu, balistiku atd. ať si každý sežene dle libosti ale bylo by vhodné, pokud by jim na to stát přispíval (pokud ne přímo proplácel). Pokud by se jednotka domluvila a nakoupila by víc věcí přímo od výrobce (to myslím stejně dělají). Ve výsledku by to nevyšlo o moc dráž než nyní, kvalita a rychlost dodání by ale byly úplně jinde. Nemusely by se řešit tendry na každou drobnost a body by si vojáci mohli schovat na tepláky a ponožky :D
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Vybavení vojáků

Příspěvek od klingy »

Rase maskovaci vzor odevov moze byt akykolvek, vratane Vz 95 (osobne som zastanca multicamu, ATACs a podobne, z dovodu moznosti vojaka si vybrat z velkeho mnozstva nestandardnych odevov) v pripade pouzitia nekomercneho vzoru by stacilo, aby vystrojove suciastky boli v schvalene v nejakej univerzalnej farbe napr. coyote brown/coyote tan tak ako to pouziva USMC, takato farba ma relativne dobre maskovacie vlastnostosti plus je tu znova vyhoda v podobe moznosti kupit komercne produkty
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 642
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Vybavení vojáků

Příspěvek od tomas.kotnour »

Pokud jsem problematice zakoupení licence na maskovací vzor dobře porozuměl, tak zakoupením licence získáme informace o chemickém složení barev, technologický postup nanesení, samotný maskovací vzor a seznam tkanin, pro které tento postup dosáhne požadovaného výsledku. Takže pokud bychom chtěli použít jinou tkaninu, museli bychom vyvinout nové barvy a upravit technologický postup, abychom dosáhly stejného výsledku. Nebo novou tkaninu vyhodit do koše a použít tu starou, pro kterou je maskovací vzor vyvinut. Je tomu tak?
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení vojáků

Příspěvek od Martin Hessler »

Rase píše:Martin Hessler:
na jednu stranu souhlasím, ale mám pár výhrad. Přeci jen vojáci by měli mít kvalitní jednotné uniformy a i potah na přilbu, jinak budou vypadat jako trhani. Problém pak ale je, když si přes uniformu oblečou balistiku s úplně jiným potiskem (třeba multicam). Řešením by bylo zavedení méně zeleného maskovacího vzoru s tím, že by některé maskovací vzory byly tolerovány, právě na tyto doplňky a výstrojní součástky. Boty, přilbu, balistiku atd. ať si každý sežene dle libosti ale bylo by vhodné, pokud by jim na to stát přispíval (pokud ne přímo proplácel). Pokud by se jednotka domluvila a nakoupila by víc věcí přímo od výrobce (to myslím stejně dělají). Ve výsledku by to nevyšlo o moc dráž než nyní, kvalita a rychlost dodání by ale byly úplně jinde. Nemusely by se řešit tendry na každou drobnost a body by si vojáci mohli schovat na tepláky a ponožky :D
Na tom samozřejmě něco je, já jsem spíše měl na mysli, že každý říká "kvalitní" něčemu jinému: jeden považuje za kvalitní rip-stop, protože nejde roztrhat, jiný čistou bavlnu, bo mu v horku dělá dobře na kůži, atd... Samozřejmě by měly existovat jisté hranice. Např. závazně jednotný camo vzor a co není camo, musí být zelené apod. To už se dá ošetřit. Narážel jsem spíše na to, že mnohé jednotky, které dnes považujeme za elitní a výkonné, se vystrojovaly způsobem "co kdo sehnal, to si oblík", přesto jim to neubralo na výkonnsti ani na morálce. Mnohdy spíše naopak.

Osobně jsem příznivcem jednobarevných polních stejnokrojů, z jednoduchého důvodu: jsou univerzálnější. Např. většina vícebarevných maskovacích vzorů v urbanizovaném prostředí spíše přitahuje pozornost, některé téměř křičí "koukejte, tady jsem!", místo aby rozbíjely siluetu. Při přechdu z lesa do města v průběhu akce mohou vojáci strhat a zahodit rostlinné maskování, ale těžko se poběží převléknout.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Vybavení vojáků

Příspěvek od Rase »

Mno ono to převlečení není zase až tak utopické. On totiž existuje parádní lehký převlečník (Compact Assault Ghillie™) od Crye Precision. Byť tento lehký a velice skladný doplněk vypadá jako odstřelovačský převlečník, je určený pro řadovou pěchotu. 3D tvary jsou řezané laserem, tak jako u ostatních multispektrálních maskovacích převlečníků a sítí. Cena je 154 dolarů, tedy pod 4000 Kč. https://www.cryeprecision.com/ProductDe ... lt-ghillie Tady jde o takový lehoučký převlečník, který sice nemá moc dlouhou životnost (to ale multispektrální sítě na vozidlech) ale jako doplněk jednobarevné uniformy je hodně v pohodě (navíc po složení je opravdu maličký balíček. Nezakrývá břicho, jelikož se počítá s nošením přes balistiku. Záda kryje již mnohem víc. Za 255 dolarů pak existuje i těžší varianta - LWAG (Light Weight Assault Ghille), která je již pevnější konstrukce a umožňuje snadné osazení vegetací nebo přivázáním různých maskovacích komponentů (viz poslední obrázek) http://www.first-spear.com/product.php? ... 254&page=1 LWAG ale dobře funguje i v základu. Za mě je tohle jedna z možných cest, jak mít pro vojáky základní uniformu (třeba jak píšeš zelenou) ale s možností ji osadit tímto převlečníkem, kteý by poskytl vojákům potřebné maskování v lese nebo poušti. Znovu zmíním, tyto převlečníky sice vypadají jako určené pro odstřelovače, ale jsou určené pro pěchotu - dnes se ty rozdíly stejně dost stírají.

Obrázek
Compact Assault Ghillie

Obrázek
LWAG (Light Weight Assault Ghille) v základní verzi

Obrázek
LWAG již vymazlený do velice slušné podoby
Naposledy upravil(a) Rase dne 19/5/2017, 09:26, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Vybavení vojáků

Příspěvek od Zemakt »

Mno, tak toto se mi jeví jako docela dost dobrá alternativa :up:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Vybavení vojáků

Příspěvek od Rase »

Mám chuť napsat do tuzemské firmy B.O.I.S. – FILTRY z Blanska, jestli nechtějí obšlahnout tyhle převlečníky a nabídnout je armádě. Přeci jen tahle společnost vyrábí jak protichemické obleky a další vychytávky, tak i multispektrální maskovací sítě pro AČR: http://palba.cz/viewtopic.php?f=175&t=7 ... b0#p247528 Upravit si konstrukci dle vlastních výrobních možností, obejít licenční omezení, tak by se daly vyrábět za lepší cenu než je dovážet z USA a MO by mělo body za nákup tuzemského výrobku. :D
edit: tak jsem jim rovnou napsal :D
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení vojáků

Příspěvek od Martin Hessler »

Rase píše:Mno ono to převlečení není zase až tak utopické. On totiž existuje parádní lehký převlečník (Compact Assault Ghillie™) od Crye Precision. Byť tento lehký a velice skladný doplněk vypadá jako odstřelovačský převlečník, je určený pro řadovou pěchotu. 3D tvary jsou řezané laserem, tak jako u ostatních multispektrálních maskovacích převlečníků a sítí. Cena je 154 dolarů, tedy pod 4000 Kč.
Aaaano, tohle by mohlo být řešení. Možná se trošku rozcházíme proto, že můj výcvik před kala-kala dobou (počátek 90. let) ještě nebyl tak úzce zaměřený na moderní typ operací nízké intenzity a lokálního rozsahu... Válka tak, jak nám ji předestřeli naši velitelé a instruktoři, měla vypadat jako, cituji pana Sapkowského, "hořící bordel". Neřešilo se, co můžeme v případě potřeby dostat ze skladů v týlu, ale co jsme jako lehká pěchota schopni nést s sebou, případně si obstarat na místě.
Samozřejmě chápu, že přístup a tím i vybavení soudobých armád se poněkud liší.

Jen tak mimoděk mne napadá, že jsme párkrát podobný problém zkoušeli vyřešit rozříznutým hessenským pytlem - samozřejmě ve srovnání s tímhle to byl pravěk. V duchu "voják se stará, voják má".
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Vybavení vojáků

Příspěvek od Rase »

tak mi odepsali: "...vzhledem k tomu, že jsou naše výrobky vojenského licenčního charakteru je nutnou podmínkou realizace obchodního případu potvrzení konečného uživatele." Tedy jestli to dobře chápu, tak vyrábějí jen na zadání od MO a nedělají věci jen tak na zakázku. Na některém z budoucích IDETů tak maskovací převlečník od této společnosti nečekejme - škoda. Vojáci si tak budou muset nejspíš vystačit s tím "pytlem" jak píšeš :D
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „ČSSR, ČR, SR“