•   Portál
      Obsah fóra
      Album
      Wiki




  •   OZNÁMENÍ A JINÉ
      Náměty
      Filmy, knihy
      Fikce, dohady
      Hospoda
      Vtipy, citáty


      LIDÉ, MILITÁRIE
      Osobnosti, příběhy
      Vyznamenání
      Uniformy
      Zločiny, Holocaust
      Ostatní
      BOJIŠTĚ WW2
      Západní fronta
      Východní fronta
      Středomoří
      Dálný Východ
      Komplexně


      EPOCHY
      Starověk
      Středověk
      Novověk
      WW1
      Po roce 1945
      ARMÁDY 1918-1945
      Německo   Británie
      USA   SSSR
      Itálie   Francie
      Japonsko
      Československo
      Ostatní

      ZÁBAVA, AKCE
      Bazar
      Spolky, akce
      Hry
      Modelařina
    TOPlist
      ARMÁDY 1945-200?
      SSSR-Rusko
      USA   NATO
      Varšavská smlouva
      ČSSR, ČSR
      Jaderné zbraně
      Ostatní




  •   LETECTVO
      Luftwaffe
      RAF
      USA   poválečné
      Rusko   poválečné
      Itálie
      Francie
      Japonsko
      Československo
      NATO
      Švédsko
      Válka ve vzduchu
      NÁMOŘNICTVO
      Kriegsmarine
      Royal Navy
      USA   poválečné
      Rusko   poválečné
      Itálie
      Francie
      Japonsko
      Ostatní, ponorky
      Válka v Atlantiku
      Válka ve Středomoří
      Válka v Pacifiku
      Válka v Ind. oceánu
      TANKY, VOJSKO
      Německo   Tanky
      Zbraně   Pušky
      Waffen SS
      Velká Británie
      USA   poválečné
      Rusko   poválečné
      Itálie
      Francie
      Japonsko
      ČSR   poválečné
      Ostatní   NATO
      Varšavská smlouva
      SPECIÁLNÍ ZBRANĚ
      Wunderwaffen
      Tajné zbraně
      Rusko - PVOS
      Rakety, jaderné
      a kosmické zbraně




  •   Wiki




  •   Album
      Galerie
      Forumfoto



  • Portál     Obsah fóra     Články     Album     Forumfoto     Galerie     Chat     Nová témata     Nepřečtené     Bez odpovědí     Aktivní témata     RSS    
  • Dolů
  • Obsah fóra ‹ STÁTY A JEJICH ARMÁDY 1918-1945 ‹ VELKÁ BRITÁNIE ‹ Royal Navy
  • Změnit velikost textu
  • Verze pro tisk
  • Novinky
  • FAQ
  • Chat
  • Registrovat
  • Přihlásit se

Brítské námořní hrozby 1919-1939

Moderátor: jarl

Napsat komentář
Příspěvků: 23 • Stránka 2 z 2 • 1, 2

Re: Brítské námořní hrozby 1919-1939

Příspěvekod Polarfox » 4/6/2017, 17:43


Dzin píše:Myslím si, že se to dá říci. Británie v nich byla postavena sice na roveň USA a disponovala tak jedním ze dvou největších loďstev světa, jenže problém byl, že v té době působila jako jediná globální velmoc. To na ní vytvářelo tlak v rámci kontroly námořních spojů. Tím, že přijala tyto odzbrojovací smlouvy vlastně definitivně pohřbila tuto svoji úlohu, protože za stávajícího poměru sil nemohla na nic podobného pomýšlet. Musela by se vždy spoléhat na spojenectví s jednou až dvěma dalšími námořními mocnostmi a současně zabezpečit, aby se proti ní žádné další nespojily.

Pro ochranu námořních spojů rozlehlého impéria byly důležité především křižníky a ty Washington kvantitativně (což by Brity nejvíce limitovalo) nijak neomezoval (zatím). Královské námořnictvo si i po uznání parity s US Navy udrželo po pěknou řádku let de facto nadřazenost, přinejmenším v lehkých jednotkách o enormní tonáži (a povolenou početní/výtlakovou v těžších, jako balanc kvality jednotek). USA nic takového neměly, tolik to nepotřebovaly (rozdílné požadavky obou stran ohledně především křižníků se staly později neuralgickým bodem) a obecně ani do limitů povolených Washingtonem velice dlouho nestavěly.

VB svoji velmocenskou úlohu ani tak nepohřbila, jako spíše ji naopak na dobu trvání dohod zafixovala a mohla být relativně v klidu. Ve směru k USA obětovala svojí vzhledem ke stavu ekonomik a výroby (a dluhů :) ) pochybnou teoretickou nadřazenost a při uznání principu parity si udržela po dlouhá léta de facto nadřazenost, protože USA byly absolutně happy z uznání parity, rozpuštění anglo-japonské aliance a smluvního mírového vyřešení asijských otázek, aniž by to někoho stálo další zbrojní závody a kejhák a bohatě jim to stačilo. Washingtonské poměry zajišťovaly převahu/rovnováhu nad kombinací Japonska+nějaké evropské země v závěsu (ala Francie, Itálie) a nebo dvou takovýchto zemí. Spojené státy byly konečně zcela mimo rovnici a nemusel se tím nikdo zabývat. Jiné námořní faktory moc nebyly, protože Rusko, Německo a R-U byly jako námořní mocnosti ze hry.

Námořní dohody byly pro VB v meziválečném období povětšinou velice výhodné, Britové se snažili zlimitovat kde co a nacpat do toho konceptu kde koho a byli nejvíce natvrdo si to vykládajícími zastánci. Teprve když pauza skončila, vše ruplo a celý svět začal opětovně natvrdo zbrojit bez dohod, poměrů a omezení, tak Britové museli chtě nechtě začít taktéž a obhájit silou svou pozici a své zájmy. A skončilo to jak skončilo, opětovně odbržděným úpadkem.

Jiří Fidler píše:Washingtonská dohoda byla výhodná pro anglosaské země, pokud by spolu dokázaly spolupracovat.

Jako blok spolu Američané a Britové povětšinou spolupracovali (myšleno ohledně dohod, ne zahraniční politiky, což není moc očekávatelné). Naopak námořní dohody otevřely řadu cestiček ke vzájemnému vojensko-politickému sblížení z pozdějších let.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
 
Příspěvky: 5342
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha
Nahoru

Re: Brítské námořní hrozby 1919-1939

Příspěvekod Dzin » 5/6/2017, 11:58


Polarfox
Ve Washingtonské ano, ale máme tu i Londýnskou konferenci o deset let později, kde došlo k omezení i tonáže lehkých lodí. Ale jak jsem psal, pro Británii bylo i dost určující, že už začala ztrácet ekonomicky a nebyla schopná se s nároky na status globální velmoci vyrovnat.

To co píšeš dál platí jen v případě, že by Británie válčili proti jednomu nepříteli a současně by si u ostatních zajistila podporu, což byla nutnost pro koncentraci loďstva. Případně aby získala spojence, který by dokázal nahradit přítomnost Royal Navy. Právě ze začátku, bez účasti USA, to pro Británii takto růžově nevypadalo a jediný spojenec Francie nemohl dostatečně vyvážit trojblok Německo, Japonsko a Itálie.

Britové se potom snažili nějak diplomaticky vyvažovat vzniklou situaci, protože si uvědomovali, že jejich loďstvo není dost silné, aby dokázalo za jakýchkoli podmínek zajistit obranu celého impéria. Samotná dohoda s Německem o námořním zbrojení do toho také spadá, protože zajišťovala Británii určitou stabilitu a omezení nebezpečí. Základem byla ochrana mateřských ostrovů, bez nich by impérium padlo, a právě smlouva s Německem je do určité míry měla zabezpečit.


Britsko-Americká spolupráce mezi válkami nebyla nijak moc dobrá, rozhodně byla horší, než se obecně soudí pod optikou výroku o "zvláštních vztazích". Ale k takové selance, jak je naznačováno, měla daleko i po čas WW2 a opravu specificky spojenecké se staly až s nástupem Studené války a s uvolněním místa pro USA jako globální supervelmoci.
Obrázek
Dzin
7. Major
7. Major
 
Příspěvky: 6563
Registrován: 16/10/2004, 20:31
Nahoru

Re: Brítské námořní hrozby 1919-1939

Příspěvekod Polarfox » 14/6/2017, 13:41


Dzin píše:Britsko-Americká spolupráce mezi válkami nebyla nijak moc dobrá, rozhodně byla horší, než se obecně soudí pod optikou výroku o "zvláštních vztazích". Ale k takové selance, jak je naznačováno, měla daleko i po čas WW2 a opravu specificky spojenecké se staly až s nástupem Studené války a s uvolněním místa pro USA jako globální supervelmoci.

V době míru nebylo možné čekat, že VB a USA, i přes svoje vzájemné sympatie a vazby, skončí v jedné alianci. Na to prostě tehdejší zahraniční politika USA, rotující kolem principu nevázat se, nebyla stavěná. Ale počítalo se víceméně s tím, že v případě konfliktu skončí oba státy na stejné straně. Cílená likvidace anglo-japonské aliance a postupné vzájemné uznání/vyříkání si mocenských pozic (čehož byla Washingtonská konference výraznou součástí) byly jedny z posledních odstraněných překážek na cestě k definitivnímu oteplení vztahů. VB nestála o konflikt a jakékoli vyostření vztahů s USA a nebylo to zdaleka jen z důvodů silových a ekonomických...byl by to bratrovražedný boj dvou kulturně a historicky svázaných anglofonních entit a přesně takto bylo na tu eventualitu pohlíženo. Takže zvláštní vztahy tam byly již dříve a můžeme se maximálně dohadovat o tom, jak moc zvláštní momentálně byly. VB a USA se mohly v různých záležitostech neshodnout a přít se, ale nahlíženo z globálu to byl poměrně sevřený blok, který v základních záležitostech jednal ve shodě a spoléhal se na vzájemnou podporu. Na vztahy VB a USA nelze dle mého pohlížet přes aliance atp., ale přes to, jak spolu byly tyto státy schopny jednat, na čem se domluvit, proti komu se domluvit, jak na sebe pohlížely, jaké byly schopny učinit ústupky atd. atd.

Dzin píše:PolarfoxVe Washingtonské ano, ale máme tu i Londýnskou konferenci o deset let později, kde došlo k omezení i tonáže lehkých lodí. Ale jak jsem psal, pro Británii bylo i dost určující, že už začala ztrácet ekonomicky a nebyla schopná se s nároky na status globální velmoci vyrovnat.To co píšeš dál platí jen v případě, že by Británie válčili proti jednomu nepříteli a současně by si u ostatních zajistila podporu, což byla nutnost pro koncentraci loďstva. Případně aby získala spojence, který by dokázal nahradit přítomnost Royal Navy. Právě ze začátku, bez účasti USA, to pro Británii takto růžově nevypadalo a jediný spojenec Francie nemohl dostatečně vyvážit trojblok Německo, Japonsko a Itálie. Britové se potom snažili nějak diplomaticky vyvažovat vzniklou situaci, protože si uvědomovali, že jejich loďstvo není dost silné, aby dokázalo za jakýchkoli podmínek zajistit obranu celého impéria. Samotná dohoda s Německem o námořním zbrojení do toho také spadá, protože zajišťovala Británii určitou stabilitu a omezení nebezpečí. Základem byla ochrana mateřských ostrovů, bez nich by impérium padlo, a právě smlouva s Německem je do určité míry měla zabezpečit.

Britský pohled a požadavky vždy formovalo impérium plus relativní nevýhoda v tom, že značná část tonáže byla staršího data jednoho dne měla čelit masové nárazové zastaralosti. VB preferovala počty nad individuální silou jednotek a eventuálně limitaci tonáží. USA se snažily tlačit limity lehkých jednotek dost nízko, protože 1) jejich rovnice (a obdobně tak u Japonska) znamenala bitevní flota+křižníky pro kooperaci s ní a 2) protože Japonsko a prachy (protože vysoký limit znamená proporčně stejně vysokou japonskou výstavbu a Japonsko se, na rozdíl od USA, nezdráhalo stavět na doraz k limitům). Pro VB rovnice znamenala bitevní flota+křižníky pro kooperaci s ní+křižníky pro ochranu obchodních tras. A zatímco USA preferovaly "washingtonské" křižníky s velkým výtlakem a silnou výzbrojí (kvůli geografickým podmínkám v Pacifiku a ofenzivní síle), tak VB inklinovala k menším typům a nižší ráži děl, ale vysokým počtům. Tyto rozpory v koncepci a potřebách sice ozvláštňovaly vzájemné meziválečné křižníkové tahanice, ale vzato kolem a kolem, VB nakonec netratila tak, jak by si jeden řekl. Zaprvé Brity vždy limitovaly finance (ostatně další důvod pro stavbu menších a slabších křižníků), takže hádat se o vysoké limity je věc jedna, ale naplnit je věc druhá. Když nedokážu pořádně pokrýt ani výrazně nižší limit, než který jsem si původně chtěl vyhádat, tak přeci jenom asi zase tolik netratím. A za druhé vypuknutí války zachránilo mnohé jednotky, které by jinak skončily záhy ve šrotu a o které se VB taktéž tahala plus úpadek odzbrojovacích dohod a všeobecná remilitarizace umožňovala výstavbu dle libosti. Takže je otázkou, zdali VB kdy v meziválečném období došla díky odzbrojovacím dohodám k takové úhoně, kterou by si stejně jinak nezpůsobila sama (a nepůsobila si ji sama v reálné historii).
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
 
Příspěvky: 5342
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha
Nahoru

Předchozí

Napsat komentář
Příspěvků: 23 • Stránka 2 z 2 • 1, 2

Zpět na Royal Navy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

  • Nahoru
  • Portál » Obsah fóra
  • Tým • Smazat všechny cookies z fóra • Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz
Portal by phpBB3 Portal © phpBB Türkiye