VÁLKA TAK TROCHU JINAK

Konflikty a války po roce 1945 - Izrael, Korea, Vietnam...
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: VÁLKA TAK TROCHU JINAK

Příspěvek od Dzin »

Dám to sem, protože jsem nenašel téma, kam by se to hodilo.

Narazil jsme na to, že knihy Johna Keegana mají být v Rusku staženy protože je "příliš pronacistický". Nevíte někdo o tom něco bližšího, potažmo jakých knih by se to mělo týkat? Keegana nemám zase tak úplně načteného, ale to co jsme četl mi nepřišlo, že by podporoval "nacistické propagandistické stereotypy".

http://artdaily.com/news/80620/Russia-o ... iVJ3UcWBPb
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: VÁLKA TAK TROCHU JINAK

Příspěvek od Skeptik »

Dzin píše:Dám to sem, protože jsem nenašel téma, kam by se to hodilo.

Narazil jsme na to, že knihy Johna Keegana mají být v Rusku staženy protože je "příliš pronacistický". Nevíte někdo o tom něco bližšího, potažmo jakých knih by se to mělo týkat? Keegana nemám zase tak úplně načteného, ale to co jsme četl mi nepřišlo, že by podporoval "nacistické propagandistické stereotypy".

http://artdaily.com/news/80620/Russia-o ... iVJ3UcWBPb
Oprav mne, ale podle mne se tam nepíše, že by ty knihy "měly být staženy", ale to, že nemají být používány jako učebnice historie na školách, protože obsahují propagandistické pasáže vycházející z německé, nacistické, propagandy.
Moc nechápu, co je špatného na tom, že ministerstvo školství určuje, které knihy mohou být používány jako učebnice, a které ne.
Navíc v tomto případě se jedná o lokální pracoviště ve Sverdlovsku, které:
Regionální ministerstvo školství ve Sverdlovsku poblíž Uralu vydalo dekret, který říká školním a univerzitním knihovnám, aby historikové "prověřili použitelnost knih" a "přijali taková opatření, která zajistí, že se k těm nevyhovujícím nedostanou studenti a pedagogičtí pracovníci (myšleno v těch školních a univerzitních knihovnách - pozn. Skeptik)".
Osobně na tom nevidím nic špatného - u nás se studenti taky už neučí historii roku 1968 z "Poučení z krizového vývoje" soudruha Biľaka :wink:
Pozor, tím nesrovnávám Keegana s Biľakem (Bože chráň) - jen upozorňuji na právo Ministerstva školství stanovit, co má být použito při výuce. Navíc zde za pomoci historiků - jistě, chápu, že záleží na výběru historiků, ale i tak ...
Něco jiného by bylo, pokud by vydávání Keeganových knih bylo v Rusku zakázáno. To by byl zcela jiný level a oprávněná kritika!!! Tady to spíš vypadá na "hledání chyb na Rusku za každou cenu".
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: VÁLKA TAK TROCHU JINAK

Příspěvek od Polarfox »

Skeptik píše:přijali taková opatření, která zajistí, že se k těm nevyhovujícím nedostanou studenti a pedagogičtí pracovníci
Z takto podané věty to chápu tak, že ne že nebudou použity při výuce, ale že se k nim nikdo vůbec nedostane. Tudíž je nikdo ani nebude moci prostudovat (a studentíci a pedagogové se tak nebudou moci nakazit). To znamená, že soudruha Biľaka někam vyhodíš a nebo zamkneš a nikdo už k němu nebude mít přístup, ať už pro jakékoli účely (tj. různé výzkumné, srovnávací, atd.).
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: VÁLKA TAK TROCHU JINAK

Příspěvek od Skeptik »

Polarfox píše:
Skeptik píše:přijali taková opatření, která zajistí, že se k těm nevyhovujícím nedostanou studenti a pedagogičtí pracovníci
Z takto podané věty to chápu tak, že ne že nebudou použity při výuce, ale že se k nim nikdo vůbec nedostane. Tudíž je nikdo ani nebude moci prostudovat (a studentíci a pedagogové se tak nebudou moci nakazit). To znamená, že soudruha Biľaka někam vyhodíš a nebo zamkneš a nikdo už k němu nebude mít přístup, ať už pro jakékoli účely (tj. různé výzkumné, srovnávací, atd.).
Může být - ve školních a univerzitních knihovnách Sverdlovské oblasti :wink:
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: VÁLKA TAK TROCHU JINAK

Příspěvek od Dzin »

Skeptik
Nejde mi to, jestli je to špatné nebo ne, ale o to, jestli někdo ví, kterých Keeganových knih se to konkrétně týká. Jak jsme psal, zatím jsme nenarazil na žádnou jeho knihu, která by na mě dělala tento dojem a poroto mě to zajímá.

Ovšem pokud by si chtěl debatovat o správnosti tohoto kroku, potom jestli je to jen o tom, že cituje německé prameny té doby a provádí jejich analýzu, potom by mi to ale přišlo nešťastné. Ale můj dotaz na toto primárně nezněl.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: VÁLKA TAK TROCHU JINAK

Příspěvek od Pátrač »

Problém je v tom, že Keegan píše stylem, který nevyznívá pro vojenské dějiny Ruska - SSSR zrovna pozitivně. Navíc se bohužel naprosto oprávněně vyjadřuje o schopnostech německé armády jako celku s velkým respektem. To "bohužel" berte z pohledu Ruského vidění světa. Rozhodně nelže, ani si nevymýšlí.

U nás mu vyšlo, co se týká II. světové války asi toto:

Druhá světová válka

Historie válečnictví

Kdo byl kdo ve druhé světové válce

Zpravodajské služby ve válce

Pro Rusko je asi nejbolavější tato kniha - Barbarossa: Invasion of Russia, 1941 vydáno v New Yorku v roce 1971. Četl jsem jen několik částí a jelikož dost tvrdě posuzuje výsledky prvních 6 měsíců Velké vlastenecké války jako naprostou katastrofu a to je dnes v Rusku zase tabu.

Já osobně jsem podrobil kritice jednu knihu. To je toto vlákno, ale cokoliv se tohoto celkově autora týče sem klidně vkládejte.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „Události a konflikty po roce 1945“