Nové vrtulníky pro AČR

Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17772
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Dzin píše:Chlapi, tak dlouho už se zajímáte o vojenství, ale pořád nečtete to, co v různých dokumentech píší nebo kde kdo co říká. Nikde tam přeci není, že musí mít řízené protitankové střely, ale jen řízené střely. Co je APKWS nebo DAGR? Takže tuhle podmínku splňuje každý vrtulník schopný nést raketnici pro 70mm rakety.
dne 22.3.2017
Armáda ČR požaduje také integraci protitankových řízených střel (PTŘS). To však žádný ze zmíněných kandidátů v základu nenabízí. Integrace PTŘS a nákup samotných střel (a opět vybudování potřebného zázemí) výjde na jednotky miliard korun.
http://www.armadninoviny.cz/armada-cr-m ... venom.html
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Bral jsem to podle Karly, která mluví jen o řízených a neřízených střelách, o protitankových ani slovo. To co píšeš je už před rokem, teď Bečvář předal novou specifikaci. Ale uvidíme, co je v ní přesně napsáno.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od niko »

Velvyslankyna CR a vojensky pridelenec CR na Slovensku prisli zbierat do Presova info ohladom fungovania a vycviku na vrtulnikoch Black Hawk.

http://www.vvzs.mil.sk/75030/?pg=1
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Zajímavý článek o tom jak naše "nakupování" vrtulníků zřejmě bude mít a nijak příznivé důsledky na poli mezinárodních vztahů
https://www.euro.cz/byznys/co-bude-s-vrtaky-1392802
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3946
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od HONZIK11 »

niko píše:Velvyslankyna CR a vojensky pridelenec CR na Slovensku prisli zbierat do Presova info ohladom fungovania a vycviku na vrtulnikoch Black Hawk.

http://www.vvzs.mil.sk/75030/?pg=1
Možná že to byla návštěva pro přípravu větší návštěvy S generalitou vzdušných sil . Náš zmíněný vojenský přidělenec byl velitelem sil pozemních. A pakliže by to byla pravda tak jsou ve hře i UH-60M pro transport a SOF AH-60 Arpia kterážto může nosit požadované protitankové střely. JEDNOROŽEC BY SE POSTAVIL ZE DVOU STROJŮ.
Polsko , Rakousko Slovensko - Česko TO BY UŽ BYLA SLUŠNÁ LETKA.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Flader »

Ono síce veľa ludí tu má averziu proti UH-60, ale realita je taká, že v Európe, prípadne aj celosvetovo, sa jedná už o dosť rozšírený stroj.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13139
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Návrat Airbusu ?

Zdá se že Airbus H145 by se opět mohl vrátit na scénu, byť byl vyřazen z výběrového řízení v dubnu 2017 - týden po návratu náměstka Daniela Koštovala z USA. V lednu 2018 se začal hroutit celý tendr v němž zbyla jen Augusta a Bell. Dne 24.ledna 2018 dorazil do Prahy generálporučík Bundeswehru Jörg Vollmer se svou suitou. Na oficiálním dvoudenním programu měl například setkání s generálmajorem Štefanem Kaletou a údajně se setkal rovněž s premiérem Andrejem Babišem. Ještě ten den ve Sněmovně karla Šlechtová poprvé veřejně přiznala, že výběrová komise nikoho nedoporučila a tendr se vrací na začátek. Navíc potvrdila, že armáda bude muset ze svých nereálných požadavků slevit. Nedávno Bundeswehr podepsal s Airbusem smlouvu na nákup 88 vrtulníků typu H145 za 130 mil eur. Zde se má jednat jak o výceúčelové stroje, tak i bojové. Pokud by tedy ČR přidalo svýc h12 poptávaných strojů k německé objednávce, patrně by došlo k dalšímu snížení ceny (už tak nejlevnější nabídky). Cenová výhoda by byla pochopitelně oboustranná – tedy jak pro Němce, tak pro Čechy. Navíc MO má teď jako prioritu modernizaci pozemních sil a utrácení desítek miliard jen za vrtulníky není zrovna vhodné. MO ukáže že konečně nakupuje techniku, MF to nebude moc stát, AČR si může odškrtnout náhradu zastaralých strojů a vlastně je to dobré i pro vojáky, jelikož cokoliv je lepší než nic. Já v tom vlastně taky nevidím problém
ps. UH60 můžeme koupit třeba jako náhradu zase něčeho jiného .))

zdroj textu: https://www.securitymagazin.cz/defence/ ... 59017.html

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17772
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

HONZIK11 píše:
niko píše:Velvyslankyna CR a vojensky pridelenec CR na Slovensku prisli zbierat do Presova info ohladom fungovania a vycviku na vrtulnikoch Black Hawk.

http://www.vvzs.mil.sk/75030/?pg=1
Možná že to byla návštěva pro přípravu větší návštěvy S generalitou vzdušných sil . Náš zmíněný vojenský přidělenec byl velitelem sil pozemních. A pakliže by to byla pravda tak jsou ve hře i UH-60M pro transport a SOF AH-60 Arpia kterážto může nosit požadované protitankové střely. JEDNOROŽEC BY SE POSTAVIL ZE DVOU STROJŮ.
Polsko , Rakousko Slovensko - Česko TO BY UŽ BYLA SLUŠNÁ LETKA.
ty PTŘS uměl i základní UH-60 a umí jej i MH-60L, takže Blackhawk je umí, otázkou je na kterou verzi dává Sikorski glejt, že je umí.
Rase píše:Návrat Airbusu ?

Zdá se že Airbus H145 by se opět mohl vrátit na scénu, byť byl vyřazen z výběrového řízení v dubnu 2017 - týden po návratu náměstka Daniela Koštovala z USA. V lednu 2018 se začal hroutit celý tendr v němž zbyla jen Augusta a Bell. Dne 24.ledna 2018 dorazil do Prahy generálporučík Bundeswehru Jörg Vollmer se svou suitou. Na oficiálním dvoudenním programu měl například setkání s generálmajorem Štefanem Kaletou a údajně se setkal rovněž s premiérem Andrejem Babišem. Ještě ten den ve Sněmovně karla Šlechtová poprvé veřejně přiznala, že výběrová komise nikoho nedoporučila a tendr se vrací na začátek. Navíc potvrdila, že armáda bude muset ze svých nereálných požadavků slevit. Nedávno Bundeswehr podepsal s Airbusem smlouvu na nákup 88 vrtulníků typu H145 za 130 mil eur. Zde se má jednat jak o výceúčelové stroje, tak i bojové. Pokud by tedy ČR přidalo svýc h12 poptávaných strojů k německé objednávce, patrně by došlo k dalšímu snížení ceny (už tak nejlevnější nabídky). Cenová výhoda by byla pochopitelně oboustranná – tedy jak pro Němce, tak pro Čechy. Navíc MO má teď jako prioritu modernizaci pozemních sil a utrácení desítek miliard jen za vrtulníky není zrovna vhodné. MO ukáže že konečně nakupuje techniku, MF to nebude moc stát, AČR si může odškrtnout náhradu zastaralých strojů a vlastně je to dobré i pro vojáky, jelikož cokoliv je lepší než nic. Já v tom vlastně taky nevidím problém
ps. UH60 můžeme koupit třeba jako náhradu zase něčeho jiného .))
no tímto krokem ministerstvo obrany prokáže leda to, že neví co chce. Navíc Šlechtová neřekla, že armáda bude muset ze svých nároků slevit, ale že musí potvrdit, že stroje z jejich požadavků jsou. Teprve po té bude s armádou jednat v kterých parametrech sleví. Což může být buď snížení počtu přepravovaných vojáků (vrací se do hry H145) nebo vypuštění PTŘS (ve hře zůstává dvojice AW139m a UH-1Y). Pokud nevypustí nic, tak to bude S-70i/UH-60. Jiný dopravní typ mě nenapadá (Ka-29 a Mi-171 vypouštím)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13139
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

MO potřebuje rychle ukázat že umí řešit problémy a nukupuje moderní techniku. To že MO neví co chce souhlasím, ale třeba se někdy v budoucnu pořídí třeba UH-60 (nebo NH90) jako náhrada za Sokoly, tak to bude zas fifty-fifty (menší za větší a větší za menší). Zkrátka MO se už víc ztrapnit nemůže a to že neumí nakupovat techniku stejně každý ví. Takhle z toho vytřískají kladné body na jiné frontě
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17772
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Ministerstvo obrany potřebuje hlavně nehysterčit a pořádně si promyslet co chce.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od KOLT »

Otázkou je, kde je největší chyba – letci, GŠ, MO? S tím, že je třeba (i za cenu nějakého rozumného zdržení) si promyslet, co přesně chceme, naprosto souhlasím. Původní poptávka na LUH se zadávala v době, kdy nikoho ani nenapadlo, že by na ně bylo víc jak nějakých 6 mld Kč, za což nelze čekat víc než malé militarizované civilky. Pak přišla krize na Ukrajině a najednou jsme uvažovali o mnohem větších, mnohem dražších a "plnotučných" UH-1. Do toho se ne/vyřazovaly Mi-35, měnily požadované vlastnosti... chaos. Takže zastavit se, promyslet koncepci mixérů, a pak teprve nakupovat. Pokud se rozhodneme, že chceme jen malé stroje, ať je klidně nakoupíme s Němci (potom bych ale Mi-171 nahrazoval bez debaty americkými stroji). Hlavně ať s těmi prcky pak někdo nechce dělat CSAR...
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11567
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Howgh :up:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Starlight
praporčík
praporčík
Příspěvky: 303
Registrován: 24/1/2017, 23:05

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Starlight »

Omlouvám se, ale raději některé myšlenky zase rychle utnu.

1) H145M Bundeswehru

Secutrity magazín 9.2.2018 publikoval „…Zatímco Češi z utajených (lobbystických) příčin Airbus odmítli, německá armáda se společností podepsala v rámci masivního přezbrojení za 130 miliard eur, smlouvu na dodávku 88 vrtulníků víceúčelových i bojových z řady H145“ Je to současně správná i zavádějící informace, jak vysvětlím dále. Autor v Security magazínu to ale sám nepochopil a v článku pokračoval: „…Množstevní slevy fungují všude a ve vojenských nákupech tím více. Pokud by německá armáda spolu s českou pořídila o dvanáct vrtulníků více v rámci rozšířené objednávky, určitě by dostala slevu z už tak nejlevnějšího artiklu, který se do soutěže dostal. Cenová výhoda by byla pochopitelně oboustranná – tedy jak pro Němce, tak pro Čechy…“

Rase tady následně napsal: „….Nedávno Bundeswehr podepsal s Airbusem smlouvu na nákup 88 vrtulníků typu H145 za 130 mil eur. Zde se má jednat jak o víceúčelové stroje, tak i bojové. Pokud by tedy ČR přidalo svých 12 poptávaných strojů k německé objednávce, patrně by došlo k dalšímu snížení ceny (už tak nejlevnější nabídky). Cenová výhoda by byla pochopitelně oboustranná – tedy jak pro Němce, tak pro Čechy…“. Rase i čtenáři by se měli chytit za nos – kontrakt Bundeswehru s Airbusem na 88 vrtulníků H145/H145M a dosud nikde ani jedna zpráva. A jeden vrtulník H145 za jen 1,47 mil EUR! Security magazín píše 130 miliard EUR, Rase 130 miliónů EUR. Tady je něco špatně.

A jaká je skutečnost? Bundeswehr oznámil v roce 2016, že má v plánu v následujících 15 letech investovat do techniky okolo 130 miliard EUR. https://www.shephardmedia.com/news/defe ... n-defence/


Kde se v hlavě českého novináře vzalo číslo 88 vrtulníků Airbus (a Rase z toho udělal 88 vrtulníků typu H145) nevím, ale asi v tom může být všechno možné: 15 kusů H145M SOF (to jsou jediné známé H145 Bundeswehru, poslední byl dodán v roce 2017), 18 kusů námořních NH-90 Sea Lion jako náhrada za Sea Kingy Mk.41 pro SAR, dodávky NH-90 TTH včetně asi dosud nevyužité opce na 22 kusů, dodávky bitevních Tigre/modernizace ASGARD, modernizace 26 kusů CH-53Gx a různé podpůrné kontrakty jako je zajištění provozu 14 cvičných EC135. Či dokonce plánovaná náhrada CH-53Gx 40 novými těžkými vrtulníky (CH-53K vs. CH-47F), kde se Airbus bude vysoce pravděpodobně podílet na výrobě. Také ještě není rozhodnuto o náhradě 22 kusů námořního protiponorkového typu Lynx Mk.88A (NH90 NFH vs. AW159 Wildcat). Další neznámou je náhrada cca 10 vrtulníků UH-1D vojskového letectva pro vnitrozemskou službu SAR (nad mořem budou sloužit NH90 Sea Lion námořnictva). Náhrada se opakovaně odkládá, ale do roku 2019 je platná servisní smlouva se švýcarskou firmou RUAG.

Ohledně vojenských H145M Bundeswehru se už není k čemu připojovat. Vrtulníky jsou už vyrobené. Naopak co Bundeswehr před ještě pár lety řešil, je mezinárodní letka/jednotka MEDEVAC s až 22 vrtulníky NH90 (to je ta opce).

2) UH-60 a PTŘS Hellfire

Je pravda, že US ARMY už v 80. letech zkoušela na UH-60A s ESSS nosit až 16 kusů PTŘS AGM-114 Hellfire, ale zkoušky pravděpodobně nepřesáhly stadium zkoušek vlivu na letové vlastnosti a výkony. Standartní přepravní vrtulníky UH-60A/L/M US ARMY nikdy tyto a jiné podvěšené zbraně neměly integrovány.

První sériový vrtulník UH-60M, který bude vyzbrojen už při dodání, bude až v roce 2019 čtveřice kusů UH-60M pro Tunisko. Ty stroje byly objednány už v roce 2014. Skoro standartní UH-60M (celkem až 8 kusů) dostali Tunisané už v roce 2017. Zde je vidět, kolik času je ještě potřeba na integraci zbraní a dalších bojových systémů, které byly nabízeny jen na papíře a na výstavních maketách (to se týká i mezinárodní verze S-70i). Bylo potřeba nedříve najít zákazníka, který to jako první zaplatí.

Izraelské (Elbit) modifikace kolumbijských UH-60L na verze AH-60L Arpía I až IV jsou dodatečné modifikace.

Američané používají ozbrojené UH-60 pouze u letek pro speciální operace (160th Special Operations Aviation Regiment (SOAR)), které spadají pod SOCOM. Současný „produkční“ model MH-60M sice vyhází z UH-60M, ale má hodně rozšířenou avioniku o další komponenty (včetně systému ovládání zbraní) a má řadu dalších nebo jiných systémů. Cena za vrtulník je záměrně nedohledatelná, ale je to mnohem a mnohem více než standartní UH-60M a je nepravděpodobné, že je tento typ uvolněn na export.

Takto může vypadat vrtulník MH-60M SOCOM v konfiguraci Defensive Air Penetrator (DAP) s novou generací lehkých kompozitových křídel Multi-Station Lightweight Armament Support Structure (MLASS). Na obrázku jsou podvěšeny různé raketomety LWL-12 a M260 pro rakety Hydra ráže 2,75“, vypouštěcí zařízení M299 s PTŘS AGM-114 Hellfire, podvěsný kanón M230 ráže 30 mm a dvojici pevných šestihlavnových kulometů M134 ráže 7,62 mm.

Obrázek

A MH-60M v konfiguraci Medium Assault Helicopter, kdy je vyzbrojen jen dvojící pohyblivých šestihlavnových kulometů M134 ráže 7,62 mm a senzorová hlava pod přídí AN/ZSQ-2 EOSS je ve verzi v1, které nemá schopnost ozařovat cíl laserem jako verze v2 v konfiguraci pro DAP:


https://www.youtube.com/watch?v=N-9Lv0dbf_k
Naposledy upravil(a) Starlight dne 10/2/2018, 17:37, celkem upraveno 4 x.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13139
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Díky za opravu. Za odměnu jsem ti správně vložil ten obrázek...
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Flader »

Starlight, vďaka za, ako vždy, zaujímavé a vyčerpávajúce informácie.
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od KOLT »

Starlight, nenabízel nám nějakou starší variantu MH-60 na počátku tendru i Michael Durant? Tuším to byly repasované stroje vyřazené od SOCOM. Nicméně jejich schopnosti asi budou daleko za nejnovějšími variantami.

Mám takový dojem, že s těmi PTŘS jsme si ukousli zbytečně velké sousto. Kdybychom rovnou řekli, že chceme dál provozovat bitevní vrtulníky, ale že je koupíme třeba až za pět let, můžeme IMHO vybírat z podstatně většího vzorku. A mohli bychom rovnou vyjednávat o kombinaci UH-1/AH-1 ;-)
Uživatelský avatar
Starlight
praporčík
praporčík
Příspěvky: 303
Registrován: 24/1/2017, 23:05

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Starlight »

KOLT píše:Starlight, nenabízel nám nějakou starší variantu MH-60 na počátku tendru i Michael Durant? Tuším to byly repasované stroje vyřazené od SOCOM. Nicméně jejich schopnosti asi budou daleko za nejnovějšími variantami. ...
Michael Durant pilotoval MH-60, ale nám jako zástupce firmy Pinnacle Solutions nabízel US ARMY vyřazené UH-60A. Zdroj: https://www.euro.cz/politika/starsi-bla ... nu-1325535. a http://pinnaclesolutionsinc.com/what-we-offer/#aircraft
Nesher píše:
skelet píše:Nesher: nebyly původní Mi-24 vyřazeny již dávno?
Nějaké snad ještě dolétávaly, tedy ve variantě V (alias MI 35 pro export), nicméně má zůstat jen těch 10 nejnovějších.
Protože je v tom zmatek, tak to raději upřesním.

Nejstarší verze u nás Mi-24D byly ČSLA dodávány v letech 1978-1982. Poslední kusy dolétaly u AČR v roce 2003. Původní Mi-24V dodané v letech 1985-1989 ČSLA pak dolétaly v AČR po dodání nových vrtulníků Mi-24V/Mi-35 z ruského dluhu. 6 kusů Mi-24V pak bylo v roce 2007 darováno do Afghánistánu (po generálkách v LOM Praha byly odvezeny v letech 2008-2009) a posledních sedm pak odkoupil LOM Praha v roce 2012. V roce 2015 je prodal bez GO do SAE, odkud je nový majitel propašoval do Libye pod mezinárodním zbrojním embargem.

Dodávky z ruského dluhu. Základní smlouva podepsána v roce 2002. Na jejím základě přišlo v roce 2003 nejdříve celkem 7 kusů nových Mi-24V. V roce 2004 byla podepsána změna smlouvy, kdy místo původních transportních letounů An-70 (a později Il-76MF) byly dodány další vrtulníky. 10 kusů Mi-35 (to mají tyto exportní verze Mi-24V oficiálně v papírech a mírně se liší od již dodaných Mi-24V) přišlo v letech 2005-2006. 16 kusů Mi-171Š ve dvou provedeních přišlo v roce 2005.

Z těchto nových 17 vrtulníků Mi-14V/Mi-35 (7 kusů Mi-24V a 10 kusů Mi-35) není oficiálně vyřazen ani jeden. Tyto vrtulníky Mi-24V a Mi-35 procházejí po vyčerpání meziopravního technického resursu (TBO) plánovanou GO v LOM Praha, což je hlavní vítěz neustálého odkládání nákupu nových vrtulníků.
Zemakt píše:... Naše Mi 171 v Afgánu jsou již nějaký ten pátek, takže bych to tak dramaticky neviděl. ...
Tomass píše:... V Afgánu naše Mi-171Š samozřejmě jsou, snad nám je doveze někdo i zpátky. ...
Jen pro budoucí čtenáře. Naše tři Mi-17ŠM se z Afghánistánu, kde působily od ledna 2010, vrátily do ČR už v listopadu 2011. :wink:

Jen posádky a technici tam stále slouží v rotacích od roku 2008 rámci Leteckých poradních týmů označovaných během té dlouhé doby nejdříve jako Air OMLT (Operation Mentoring and Liason Team) a později jako AAT (Air Advisory Team).
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11567
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Tak v kontextu diskuze to posloužilo dobře, byť blbě no :rotuj:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Další zajímavý článek, dle vyjádření bývalého MO Stropnického byl od začátku reálně zvažován Venom, otázka je proč se potom dělalo to tzv. "výběrové řízení" do kterého byly pozvány i další země a nešlo se cestou Slovenka, které chtělo UH 60M a tak se naprosto otevřeně dohodlo s USA na jejich koupi.
https://www.euro.cz/blogy/kryci-jmeno-m ... hy-1393617
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Flader »

Len takáto "priama zákazka" za 12 000 000 000 by mohla byť škvrna v čistučkom politickom životopise.
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“