HMS Habakkuk (1942)

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

HMS Habakkuk (1942)

Příspěvek od Rase »

Obrázek

Projekt letadlové lodi vyrobené z ledu

V období druhé světové války, se v Británii zrodila myšlenka na stavbu letadlové lodi HMS Habakkuk (dle starozákonního proroka Abakuka). Novinář a vynálezce Geoffreye Pyke (1893-1948) přišel s plánem, postavit 600 m dlouhou letadlovou loď, která by byla vytvořena ze směsi vody a dřevěných pilin - tzv. pykret. Stěny měly být tlusté až 12 metrů, čímž by se loď stala prakticky nepotopitelnou. Pojmout měla 200 stíhaček Spitfire nebo 100 bombardérů Mosquito a 3500 námořníků. Horní nástavba a vnitřní prostory by byly vyrobeny z konvenční oceli. Samotný led na vodě sice plave, ale zásadním problémem bylo, udržet jej v pevném stavu tak, aby při vyšších teplotách neroztál. Tento problém vyřešila masivnost celé konstrukce, ale mnohem větší komplikací byla enormní cena. Na kanadském jezeře Patricia Lake byl postaven model lodi dlouhý 18 metrů a vážící 1 000 tun, který ukázal, jak by měla loď vypadat a fungovat, samotnou stavbu ale neměl kdo sponzorovat. To se změnilo v roce 1942, kdy se plány dostaly k Winstonu Churchillovi. Ten sice nařídil okamžitou realizaci projektu, ale vzhledem k příznivému vývoji na frontě, bylo od stavby upuštěno.

Zdroj:
Cross, L.D. - Habbakuk: A Secret Ship Made of Ice (2012)
Gold, L.W. - The Canadian Habbakuk Project (1993)
Terrell, Edward - The story of inventions that contributed to victory in the Battle of the Atlantic (1958)

https://io9.gizmodo.com/5985335/winston ... e-from-ice
http://extrastory.cz/prevratna-zbran-vy ... oveka.html
http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/te ... -monstrum/
http://www.amusingplanet.com/2017/02/pr ... -ship.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Projekt_Habakkuk
https://en.wikipedia.org/wiki/Project_Habakkuk

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: HMS Habakkuk (1942)

Příspěvek od skelet »

V pořadu Mythbusters vlastnosti piecrete studovali, aby došli k závěru, že nejlepší piecrete není z pilin, ale z papíru. Materiál jako takový v jejich pořadu obstál a dokonce z něj postavili motorový člun. Jen zapomněli na jeden fakt, a to že Habakuk měl být opláštěn, a tak se jim člun během zkušebních jízd rozpustil.

ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 553
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: HMS Habakkuk (1942)

Příspěvek od parmezano »

Já jsem někde zahlídl , že se původně uvažovalo dovléct z Arktidy velký ledovec co by letiště , údajně měl taky prsty Lord Mountbatten.
Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: HMS Habakkuk (1942)

Příspěvek od Rase »

parmezano:
to zní mnohem méně náročně, byť trvanlivost by asi nebyla oslnivá. Hlavní působiště HMS Habakkuk mělo být v Atlantiku, kde by fungoval jako základna protiponorkových letounů. Tak nějak tedy ani nehrozily přepady ze strany nepřátelského letectva. Koncept samotný se mi líbí, ale možná by bylo bylo lepší jít méně komplikovanou cestou a nesnažit se uložit letouny uvnitř pykretového bloku. Vykašlal bych se na pohon a jen jej ukotvil na důležité trase (případně jej jen odvléct jinam). Mě ten koncept z obrázků přijde tak nějak moc složitý. Churchillovo nadšení mě trochu překvapilo, ale zase si říkám, že když mohl dát zelenou vyzbrojení domobrany věcmi z muzeí, tak tehdy bylo možné snad všechno
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: HMS Habakkuk (1942)

Příspěvek od skelet »

Ten koncept moc složitý není, není to nic co by mohlo loďaře překvapit. Tedy krom rozměrů :D
A on i ten pohon na něm potřebuješ, protože onu ledovou směs potřebuješ dochlazovat :-?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lucius
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 182
Registrován: 7/10/2011, 11:52
Bydliště: Slovensko

Re: HMS Habakkuk (1942)

Příspěvek od Lucius »

Uuuf, toto by mi viacej zapadalo do nejake pribehu od Verneho nez do realneho sveta :)
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 553
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: HMS Habakkuk (1942)

Příspěvek od parmezano »

Rase: ono to prý padlo , na tý "trvanlivosti" , pravděpodobně jsem to zanlídl v nějakým dílu pamětí W. Churchilla
Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: HMS Habakkuk (1942)

Příspěvek od Rase »

parmezano:
to jo, on ten pykret sice byl mnohem trvanlivější než obyčejný led, ale očividně se nedal srovnávat s konvenčním trupem. Přeci jen ten stačilo občas oškrábat a natřít. Rovněž výroba z ocelových plátů byla zajetá a neskutečně rychlá (viz obchodní lodě), s výrobou ledových lodí nebyly zkušenosti a ani potřebné zařízení. Pokud jde o trvanlivost, tak konvenční konstrukce už z principu musela být výhodnější něž cokoliv s ledem. Mě zkrátka přijde logičtější vyloupnout kus ledovce, připlácnout na něj rovný povrch, přidělat hangáry a pořádnou kotvu. Vydrželo by to řekněme max rok, ale myslím že by to mělo větší smysl :)
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: HMS Habakkuk (1942)

Příspěvek od skelet »

Ale on ten Habakuk měl mít vnější trup, nebo-li "outer insulation"
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: HMS Habakkuk (1942)

Příspěvek od kacermiroslav »

Taky si myslím, že určitou logiku by mělo použití nějakého kusu ledovce, který by v případě použití v chladných severních vodách, mohl vydržet i velice dlouho. A skutečně by se jednalo o "nepotopitelnou" letadlovou loď, která by měla vše organické na povrchu. K pohyby by se pak museli využívat pouze mořské proudy. nebo v případě, že by to byl ledovec nějaké rozumné velikosti, tak by asi opravdu mohl být na nějaké místo dovlečen a ukotven. Teoreticky by se takto mohlo na lodních obchodních trasách zakotvit několik těchto ostrovů na vzdálenost doletu konvenčních vojenských letounů.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: HMS Habakkuk (1942)

Příspěvek od Zemakt »

Koukám, že jsem tady asi jedinej co toto pokládá za kravinu jak barák? :roll:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: HMS Habakkuk (1942)

Příspěvek od kacermiroslav »

Tak pokud se nepletu, tak ten projekt byl ve své době "odpískanej" z finančních důvodů. Nikoliv proto, že by byl nereálný. A co si budeme povídat. Většina ve své době šílených nápadů se dočkala realizace o pár desítek let později. Takže já to jako úplně nereálné nevidím. Navíc válečná doba byla plná emocí a zoufalých nápadů, a tak i tento má své opodstatnění.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: HMS Habakkuk (1942)

Příspěvek od Zemakt »

Dobrá tedy, tak mi ta opodstatnění zkus definovat, třeba změním názor. A finanční hledisko si asi můžeme škrtnout hned na počátku.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
vojta.j
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 104
Registrován: 18/2/2018, 21:07

Re: HMS Habakkuk (1942)

Příspěvek od vojta.j »

Toto je zajímavé, jak je ten projekt prezentován. Obvykle se uvádí mezi bláznivými projekty a kritizuje se Churchil, že takovou šílenost podpořil.

V praxi, došlo k tomu, že někdo navrhl novátorské řešení, které mělo přinášet určité výhody. Udělaly se testy na relativně malém modelu (tedy v zásadě poměrně levně) a zjistili se, že by to asi šlo, ale projekt moc nevychází v poměru cena/výkon tak šli od toho pryč. V zásadě ukázkové řešení jak takové návrhy testovat.

A jen jako perlička, představme si, že sedíme v nějaké grantové agentuře roku 1942 a jsou nám předloženy následující projekty k financováni:
a) Projekt letadlové lodi z vylepšeného ledu.
b) Projekt na vývoj superbomby založený na teoriích fyziků.
c) Projekt balistické rakety s dosahem ve stovkách kilometrů.

Který projekt by asi měl největší šanci být vybrán k financování :)
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: HMS Habakkuk (1942)

Příspěvek od Alfik »

vojta.j píše:Toto je zajímavé, jak je ten projekt prezentován. Obvykle se uvádí mezi bláznivými projekty a kritizuje se Churchil, že takovou šílenost podpořil.

V praxi, došlo k tomu, že někdo navrhl novátorské řešení, které mělo přinášet určité výhody. Udělaly se testy na relativně malém modelu (tedy v zásadě poměrně levně) a zjistili se, že by to asi šlo, ale projekt moc nevychází v poměru cena/výkon tak šli od toho pryč. V zásadě ukázkové řešení jak takové návrhy testovat.
Naprostý souhlas :)
vojta.j píše: A jen jako perlička, představme si, že sedíme v nějaké grantové agentuře roku 1942 a jsou nám předloženy následující projekty k financováni:
a) Projekt letadlové lodi z vylepšeného ledu.
b) Projekt na vývoj superbomby založený na teoriích fyziků.
c) Projekt balistické rakety s dosahem ve stovkách kilometrů.

Který projekt by asi měl největší šanci být vybrán k financování :)
Šťastná je ta strana konfliktu, která může dát oběživo alespoň na dvě věci z toho seznamu :D
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: HMS Habakkuk (1942)

Příspěvek od kacermiroslav »

Zemakt píše:Dobrá tedy, tak mi ta opodstatnění zkus definovat, třeba změním názor. A finanční hledisko si asi můžeme škrtnout hned na počátku.
Mluvil jsem obecně. Celá řada projektů, plánů a všeho možného, byla zamítnutá z různých důvodů. Jen jsem měl na mysli, že se nedivím, že to mohlo zaujmout. Hitlera také zaujala např. Krysa, a byla to přinejmenším stejná, nebo ještě větší hloupost. A takových projektů najdeš stovky, nebo ještě více. A jelikož VB byla závislá na dovozu z USA, tak holt hledali nějakou možnost, jak zajistit konvojům leteckou ochranu před ponorkami atd.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Royal Navy“