CV90 - nové bojové vozidlo pěchoty AČR

Odpovědět
juhelak
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 187
Registrován: 28/2/2017, 15:08

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od juhelak »

Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od KOLT »

@Dzin
Jednak něco v tom smyslu říkal při nějakém rozhovoru, jednak psal na TW. V zásadě jde o to, že německá doktrína je postavena kolem zbraně (i za 2. sv. války byla) – výkonný kulomet, výkonné BVP. Vojáci jsou primárně určeni k podpoře té zbraně (vlastně v tom připomínají sovětský model, byť jsou tam podstatné rozdíly). Britská a US škola naopak stojí na vojákovi, kterého podporují výkonné zbraně. Podle něj je druhý přístup pružnější ve smyslu možností využití a Češi mají tomuhle pojetí blíž. On byl rozhodně rád, že jdeme britskou cestou.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17761
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od skelet »

Tak jsem videl Pumu v Mosnove a pusobi dosti klaustrofobicky. A ten minitaurni vylez vysadku. K bigosum bych teda nechtel.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od KOLT »

Každej nemůže lítat ve Viperu ;)
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17761
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od skelet »

Viper taky není žádný obr, ale ta Puma na mě působí spíše jako špatný vtip. Uvnitř maličké, než někdo naleze a vyleze dveřma, tak musí být dávno po BVP, respektive po boji. Musím se omrknout na rozměry dveří u ostatních BVP.
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11540
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Dzin »

KOLT
Díky, zkusím si to vyhledat.

skelet
Byl jsme ve výsadku Pumy a ikdyž nejsem zrovna drobeček, přišlo mi tam místa dost. A to jak na sezení, tak na vstup a výstup resp. neuvědomoval jsme si nějaké zásadní omezení. Subjektivně mi to přišlo i lepší než v Panduru, protože tam ze stropu nečouhala obrovská pancéřová krabice, na kterou si musím dávat pozor, když jsem v části, kde se vyskytuje. Bohužel měl jsem možnost si "zkusit" jen Pumu, protože do ASCODu a Lynxu nás nepustili, pouze umožnili podívání. Takže nemohu srovnat s nimi.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13120
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

Fakt by to chtělo reálně porovnat s ostatními vozidly. Osobně taky nejsem zrovna malý a s Pumou jsem neměl problém. Celé to na mě působilo poněkud bezpečnějším / útulnějším dojmem, než třeba Lynx, kde je sice víc prostoru, ale působí spíš jako sedět v chodbě. Z opačného pohledu - do BVP-2 jsem si akorát tak lehl - fakt nechápu jak v tom může někdo sedět. Podobně je to ale i s tanky - do Leopardu jsem se vlezl a byl to zajímavý zážitek - T-72M4CZ jsem jen koukl skrz poklop a zábavu nechal dětem. Mám moc rád PzH-2000, ve které se dalo i stát, ostatně moc pěkná houfnice, byť fakt macek.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13120
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

Když sme u toho místa, tak zrovna jsem našel Ascod s osádkovou věží MT-30 Mk2 :D
ps. místo vypadá dobré tak pro 4 vojáky, reálně spíš tak dva.

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3934
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od HONZIK11 »

Zbytek osadky v privesnem voziku. :roll:Myslim , ze ani vlajka pres celou korbu i vespod na povozku moc nepomuze.
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 643
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

Na mošnovském letišti se nyní představí technologický demonstrátor bojového vozidla pěchoty ASCOD 42 s osádkovou věží MT-30 MK2 a interiérem pro tříčlennou posádku plus osm členů výsadkového družstva. Nejde však o konečné provedení, které GDELS nabídne české armádě do rozhodující fáze výběrového řízení. Tato varianta má především demonstrovat variabilitu platformy ASCOD 2 (resp. ASCOD 42) a možnosti zástavby různých bojových systémů a uspořádání interiéru.
https://www.armyweb.cz/clanek/spolecnos ... la-ascod-2
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13120
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

Samozřejmě vím, že GDELS bude muset podvozek nějakým způsobem prodlužovat. To samé čeká PSM s Pumou. Minimálně z tohoto hlediska je na tom nejlépe Lynx KF41 a snad i CV90, ale zde si nejsem moc jistý s jejich šancemi. Přeci jen BAE projeli již tendr v Austrálii a Británii (kteří nám jsou vzorem, jak se často tvrdí :) ) + z amerického se rovnou stáhli. Zatím tedy tak nějak vede Rheinmetall. Na druhou stranu bude důležité, kdy ono BVP budeme vůbec vybírat a zda do té doby opravdu nevznikne dlouhý Ascod a nějaká "Puma 2CZ" - osobně jsem ale skeptický.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od KOLT »

Já naživo neviděl ani jedno :( Ale podle fotek mi dveře u Lynxu také nepřišly kdovíjak veliké.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3810
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

V článku na Armádních novinách je fotka ASCODu 42 z Dnů NATO v provedení s osádkovou věží plus výsadkem pro osm vojáků.
https://www.armadninoviny.cz/vyvoj-vozi ... acuje.html

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11540
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Vím, že je to zcela irelevantní, ale z té věže mě pořád bolejí oči. Ikdyž alespoň oceňuji, že ji fotí z jiného úhlu, takže to nevypadá tak strašně "krabicovitě", jako na prvních fotkách.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3934
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od HONZIK11 »

Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Rheinmetall si očividně v tendru na nové BVP věří, už zahájil nábor do nového provozu v Trmicích (Ústecký kraj), který by se na případné výrobě Lynxů měl podílet. Poblíž už se nachází tři závody civilní části koncernu Rheinmetall Automotive.

https://www.euro.cz/byznys/zbrojari-del ... or-1468248
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13120
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

Mno já bych zase až tak moc nejásal. Pro Rheinmetall by bylo nepochybně nejlepší, mít výrobní linku na Lynx co nejblíž Německým hranicím, usazenou ve vlastní pobočce. Oproti tomu MO chce, aby byla linka u státního podniku VOP CZ. Podobný problém má nejspíš i GDELS, kde by Ascody nejraději vyráběli u CSG. Paradoxně u Švédů by patrně nebyl problém, s výrobou u VOP CZ, ale zde bude spíš problém s procenty výroby, jelikož korba by se musela dovést ze Švédska. Pokud jde o PSM s Pumou, tak si netroufám hádat. Už delší čas se mluví o vzniku třetí výrobní linky někde v Evropě, ale nevím - ona Puma CZ bude od té pro Bundeswehr přeci jen hodně odlišná. Spíš bych si vsadil na nějaký Balkán nebo Maďarsko (pokud koupí nějaké ty Pumy).
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Rase píše:Mno já bych zase až tak moc nejásal. Pro Rheinmetall by bylo nepochybně nejlepší, mít výrobní linku na Lynx co nejblíž Německým hranicím, usazenou ve vlastní pobočce. Oproti tomu MO chce, aby byla linka u státního podniku VOP CZ. Podobný problém má nejspíš i GDELS, kde by Ascody nejraději vyráběli u CSG. Paradoxně u Švédů by patrně nebyl problém, s výrobou u VOP CZ, ale zde bude spíš problém s procenty výroby, jelikož korba by se musela dovést ze Švédska. Pokud jde o PSM s Pumou, tak si netroufám hádat. Už delší čas se mluví o vzniku třetí výrobní linky někde v Evropě, ale nevím - ona Puma CZ bude od té pro Bundeswehr přeci jen hodně odlišná. Spíš bych si vsadil na nějaký Balkán nebo Maďarsko (pokud koupí nějaké ty Pumy).
O VOP CZ bych se nebál, jeho role je součástí podmínek tendru, to MO jasně deklarovalo. Tohle spíš vypadá na to, že Rheinmetall plánuje vyrábět v ČR některé komponenty a zřejmě ne jen pro případné české Lynxy, že finální montáž českých BVP bude dělat VOP CZ je zcela jasné. Ale to je vše, ať už vyhraje kdokoliv.
Na nějakou Pumu CZ bych moc nespoléhal, jednak na to vyvinout ji nemá PSM moc času a takémsi nemyslím, že Rheinmetall jako 50% majitel celého projektu má na úspěchu Pumy (i kdyby požadavky AČR splnila) zájem.
Co jsem tak zaslechl, mezi vojáky se za favority považují Lynx a paradoxně CV90.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3810
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Firma PSM se rozhodla odstoupit se svým BVP Puma z probíhajícího tendru. Zdůvodnila to přílišnou nákladností úpravy svého BVP vzhledem k požadavkům české armády. Zdá se tedy že hlavní favorité tendru budou Rheinmetall Lynx a Ascod od GDELS.
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/29 ... ri-zajemci
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13120
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

Velká škoda, ale tak nějak se to bohužel dalo čekat - zadání tendru na Pumu vůbec nepasuje. Souhlasím že momentálně má největší šance Ascod a Lynx, ale netroufám si tvrdit, kdo by mohl vyhrát. První má v poslední době docela úspěch, ale dost jej sráží představená věž. Oproti tomu kolem Lynxe je mnoho otázek, Rheinmetall je ale hodně schopná firma a tak potenciál má. Obě vozidla jsou dost podobná (minimálně pokud jde o korbu), tak patrně rozhodne zapojení domácího průmyslu a cena. Pokud jde o věže, tak Lance 2 má růstový potenciál na větší ráži, zase ale bude oproti Elbiťácké dražší.

Nyní začne projektový tým ministerstva obrany posuzovat zbylé tři doručené předběžné nabídky a poté začne s dodavateli vlastní vícekolové jednací řízení za účelem zkvalitnění jejich nabídek. Následně budou dodavatelé vyzváni k podání finálních nabídek.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“