Hlavička pro Palbu

Vzkazy a žádosti vedení Palby pro uživatele

Moderátoři: jarl, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Redakční systém

Příspěvek od Lord »

Polarfox píše:A co si mám přesně představit pod tím redakčním systémem? V hrubých obrysech.
Polare to neznáš?
Systém pro správu obsahu (CMS z anglického content management system) je software zajišťující správu dokumentů, nejčastěji webového obsahu.

Základní funkce CMS

Mezi základní funkce CMS (obvykle se člení na administrátorské a uživatelské) patří:

- Tvorba, modifikace a publikace dokumentů (článků) zpravidla prostřednictvím webového rozhraní, často s využitím jednoduchého online WYSIWYG editoru nebo jednoduchého systému formátování textu (není nutná znalost HTML),
- řízení přístupu k dokumentům, zpravidla se správou uživatelů a přístupových práv, často s funkcemi workflow či groupware,
- správa diskusí či komentářů, ať už k publikovaným dokumentům nebo obecných,
- správa souborů,
- správa obrázků či galerií,
- kalendářní funkce,
- statistika přístupů.


Drupal

Drupal je softwarový systém pro správu obsahu. Drupal je postaven modulárním způsobem a udává jako svou filozofii přehlednost kódu a otevřenost API. Moduly, které jsou k dispozici na stránkách Drupalu rozšiřují jeho funkčnost do oblastí jako jsou komerce a vzdělávání.

Poznámka:
Řada lidí tvoří weby vlastními silami. Proč ne, technologie PHP a MySQL nebo ASP.NET a MS SQL jsou hojně rozšířené a mít věci pevně ve svých rukou může být často značnou výhodou. Tato cesta ale na druhou stranu stojí hodně úsilí i času a navíc vyžaduje nezanedbatelnou kvalifikaci.

Třetí cestou jsou CMS neboli redakční systémy. Záleží samozřejmě systém od systému, ale obvykle dostáváte do rukou předem připravený softwarový balík, který v nejjednodušším případě pouze nasadíte na server a začnete používat, v případě náročnějších požadavků ale obvykle není problém si požadovanou funkčnost doprogramovat.

Zde jsou určité kompromisy, které musíte řešit:

- snadnost ovládání vs. možnosti systému
- jednoduchá vs. flexibilní architektura kódu
- specializovaný vs. obecný nástroj

Protože chci, aby nám CMS dlouhodobě sloužil a ne aby nás omezoval, zvolil jsem Drupal. Zcela zásadní vlastností je vysoká flexibilita.

Dobře promyšlená architektura databáze. V centru dění stojí "node" neboli jednotka obsahu - může to být příspěvek do blogu, anketní otázka, běžná stránka nebo i vlastní definovaný typ. Každý node může obsahovat komentáře, může být syndikován v RSS, může se zobrazovat různými způsoby, může být verzován a podobně. Výhodou tohoto návrhu je, že moduly mohou s obsahem pracovat jednotně.

Propracovaný systém autorizace uživatelů. Jádro i moduly třetích stran mohou definovat oprávnění, který daný uživatel musí mít, aby mohl vykonat určitou činnost.

Integrované vyhledávání s booleovskými operátory. Parametry indexování lze nastavit.

Stačí ??
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od Polarfox »

No já jsem spíše místo zkopčení wikiny myslel něco jako pár reálných příkladů co my s tím přesně budeme dělat, v čem je to pro nás super atp. Nechci román, jen si to nějak přiblížit na konkrétním příkladu. Protože určitě pro to musí existovat nějaká vize (a jestli ne a pořizuje se to jen protože je to "hustý", tak to radši nechci slyšet :D).
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Proč RS

Příspěvek od Lord »

První část je obecná z wikiny, jako úvod pro lamy.
Druhá už je více konkrétní. Mluví se o API a třetí straně.
Tou je myšleno phpBB3. V zásadě jde o propojení s uživatelskou základnou.
A proč se to pořizuje? Třeba právě kvůli tomu lepšímu vyhledávání a stránkování.

Už bylo zmíněno, že fórum není na tohle zrovna ideální. A to jak pro čtenáře, které to může odrazovat, tak pro vyhledávače a jejich indexaci.
Jde dělat seriály a pokračování, související články, apod.
Pro milovníky dlouhých článků, jeden příklad ...
http://extrahardware.cnews.cz/samsung-z ... -kalibraci

Proč se prohrabávat tunami balastu? Palba má několik autorů a vynikajících článků, které by stály za to vypíchnout, ne?
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od Polarfox »

Lord píše:tak pro vyhledávače a jejich indexaci
To beru. I když se v tom nevyznám.

Ale jinak se prostě nějak snažím pochopit, jak to přesně budeme používat. Poslal jsi mi odkaz na článek, kterej je od shora až dolů zaflákanej fotkama, nahoře něco jako odkazy. Dobře, a teď mi řekni z pohledu autora, co přesně s tím vším budeš dělat, jak ty nové funkčnosti přesně využiješ při tvorbě článků. Nechci nikoho urazit, ale i po letech tu je jeden z největších problémů banalita typu "jak vkládat fotky" a ty předpokládáš, že se ti všichni vrhnou do CMS? Já jsem technicky zdatnej typ, ale i tak mi stačí word, pár tagů a vložení fotek z galerie a nějak nemyslím, že by mě něco rozhýbalo k tomu to zvlášť měnit.

Zatím dostávám nic neříkající reklamní popisy ála prezentace na veletrhu a přesně jako na veletrhu, nedostanu na jakoukoli otázku nic jiného než standardní naučenou odpověď.
Lord píše:Už bylo zmíněno, že fórum není na tohle zrovna ideální.
Njn, ale jednou už fórum jsme, tak...

PS: K finančním nákladům...kdyby se správně stanovily požadavky ještě před realizací, tak to nebude stát 5+5k, ale třeba 7k jednorázově (aneb ty dodělávky mohly být zahrnuty již v úvodním balíku, stálo by to možná víc, ale ne tolik, jako když se z nich udělá nadstandard). Takhle třeba programátor v klidu dodělává za těžký prachy něco, co tam již mohlo být (pokud by to bylo technicky možné), místo aby jsme ho už jen kibicovali s opravama chyb a nějakým tím malým nadstandardem. Je to asi jako něco na způsob koupit si místo vybavenýho auta za 150k karosérii za 100k a k tomu si dosestavit to auto z dílů za dalších 100k.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od Stuka »

Rozumím tomu čím dál míň. :)
Tak se zdá, že Palba už bude jenom pro pár technicky zdatných jedinců. Nač to všechno takhle komplikovat? Chybějí tady akorát dvě zásadní věci, o kterých jsme už stokrát psaly, aby zde pisatelé rádi dávaly své články a aby zde fičela konverzace a člověk byl o tom co se děje, hned v obrazu.
Pozadí technických záležitostí mně jako uživatele, nezajímají. Vždycky jenom tajně doufám, že někde nějakej programátorsky zdatnej skřítek bdí a když se něco porouchá, tak to opraví.
Ty všelijaký vzory, co sem Lorde taháš a uvádíš jako příklad, jsou s prominutím, naprd. Vůbec jim nerozumím a ani nechci rozumět. Doufám, že to jsou z tvé strany jenom opožděné aprílové žerty. :)
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Dilema

Příspěvek od Lord »

Tu generálku už jsem psal objednal Pege, prosazoval Cover, doupě se přidalo a i já jsem uznal, že je potřeba nasadit nějaký nový engine.
Bylo to takhle natlačený, a myslím že cenu bylo možné snížit jen vybráním jiného portálu, který má už módy v sobě, i které třeba nepotřebujeme.
Podobně bylo vlastně dělána předchozí Palba, rovnou balík s módama, otestovanej, ale podpora už bohužel skončila.
Na druhou stranu jsem zase nechtěl zatěžovat hosting věcma, který nepotřebujeme, a taky větší rychlost, aby byla, vono všechno jsou spojený nádoby a není to tak jednoduchý. Pak nakonec zjistíte, že potřebujete vlastní server a ten, že zase stojí takový prachy, atd.
Stuka, uvidíme co Kamil ještě vymyslí, odkazy sem dávám i pro něj a třeba doufám, že se taky někdo zdatný najde :wink:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od Polarfox »

Aby nevzniklo nedorozumění, já vůbec nejsem proti modernizaci. Jen způsob realizace se mi zdá v některých ohledech trochu nešťastný a dle mého se dalo řadě zádrhelů a dodatečných finančních nákladů vyhnout, kdyby se to nenatlačilo tak překotně.

Navíc teď už na nás může programátor přechodně házet bobek, protože pro něj dodělávky už nejsou tak lukrativní jako jádro. Být to součástí úvodních požadavků, tak se z toho jen tak nevyvlíkne. Ale tak uvidíme no...
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Konsekvence

Příspěvek od Lord »

No jo, no ... zkušenost. Na druhou stranu se zase mohl obávat, aby jsme tak "velký" budget zaplatili.
Nezapomínejte, že se vlastně ani nakonec nevědělo kolik se vybere.
Sbírka byla sice nakonec docela úspěšná, ale musel jsem jí na základě okolností vyhlásit.
Mělo to všechno svoje konsekvence. O modernizaci se mluvilo už dlouho, ale věci se taky nějak moc nehýbaly.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od Rase »

Přemýšlel jsem teď nad modernizací loga Palby a přišel jsem tady s tímhle. Původně jsem chtěl A stylizovat do podoby čelního pohledu do hlavně kulometu na dvojnožce, pak z toho ale vyšel takový terč. netvrdím, že logo půjde na fórum, ale možná ho použiju alespoň na facebookové stránce Palby. Teď tam používám černou variantu toho co máme i zde (viz níže). Budu rád za vaše připomínky.

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od Hans S. »

Mně se současný logo nikdy nijak zvlášť nelíbilo, to tvoje Rase, mi přijde fajn :)
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od Julesak »

Ja so súčasným logom nemám problém, ale ani s malou zmenou vizuálu - z tých dvoch Raseho, jednoznačne to spodné.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od Zemakt »

Aj ja.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od kenavf »

To staré je peknejšie.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od Lord »

Barevnější logo bylo zvoleno, neboť se mi zdálo, že více ladí s modrým designem Palby.

Nicméně bude se provádět upgrade Palby a je možné logo zaměnit za to černé.
Mně je to už v podstatě jedno, pokud se většině líbí to nebo ono.

Kontaktujte ohledně toho Pegeucka, má to na starosti.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od Rase »

Díky všem za reakci. Tak trochu jsem chtěl tohle téma oživit a ujasnit si, co se zdejším lidem vlastně bude víc líbit .)
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od Lord »

Já se tomu nebráním, zatím i když se moc lidí nevyjádřilo, tak se jím to černé logo líbí, nebyl by problém asi zaměnit, ale nová podoba Palby bude mít asi trošku odlišný design, možná třeba i úplně jinou hlavičku, nevím, vše taky záleží na vašich nápadech, co budete chtít, to by asi pak Kamil i udělal.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od Lord »

Rase píše:Díky všem za reakci. Tak trochu jsem chtěl tohle téma oživit a ujasnit si, co se zdejším lidem vlastně bude víc líbit .)
Rase, kdyby jsi si chtěl pohrát celkově s hlavičkou, už jsi v minulosti vytvořil současný návrh, tak můžeš. Určitě z nynější podoby vypadne WIKI odkaz,
nebude už asi nikdy potřeba. Jinak to může víceméně zůstat jak je, nebo udělat nějaký refresh ?

Jelikož web by měl být částečně responsibilní, tak i hlavička.
Ale to se ještě bude asi řešit, protože by se tomu mělo přizpůsobit menu.
V současnosti to už do jisté míry funguje i na užší obrazovky.

No uvidíte, co předvede Kamil na testu.
Portál má i šedý styl Harmony, nebo modrý Prosilver.
Ale vše ukáže testovací doména, a na základě toho uvidíme.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od Rase »

Není problém, jen bude potřeba vědět, v jakém formátu hlavičku vytvořit a rozměrech. + jaká bude barevnost fóra. Pak to půjde vytvořit hodně rychle.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
ringlett
praporčík
praporčík
Příspěvky: 308
Registrován: 6/3/2012, 19:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od ringlett »

Stávající mi vyhovuje,pokud by se mělo modernizovat, tak na tu spodní variantu. Písmo s terčem je zajímavé, ale něco tomu chybí.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od Zemakt »

Na stávajícím logu mi vcelku vadí ty barvičky, kravina, já vím. Prostě mám rád jednoduchost.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Vzkazy od vedení Palby“