Střední tank T-34 / 76

lehké, střední a těžké tanky
Odpovědět
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1875
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: Střední tank T-34 / 76

Příspěvek od El Diablo »

kenavf píše:
El Diablo píše:Byly tam 4 sudy, 3 na palivo a 1 na olej.
A kde je ten štvrtý nikde ho nevidím. Pozri si fotky a všade je naľavo len jeden.
https://www.valka.cz/CZK-T-34-85-t33708
Aha, no jo máš pravdu, někde jsem to četl, asi to platilo pro nějaký pozdější typ, nebo pro KV/IS a jí si to spletl.

Tady je dobře vidět rozdíl mezi standardním sudem a přídavnou nádrží:
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Střední tank T-34 / 76

Příspěvek od kenavf »

Mirek58 píše:Jsou fotky, kde je na T 35/85 navěšeno i šest baků.
4x bok 2x záď, ty záďové se mi zdají být kratší. Jestli baky z předchozího T 34/76? nevím.
Pozor na tieto "sudy" na zadu, na wiki sú popisované ako "zadymovacie zariadenie"
kouřové kanystry MDŠ na zadní části korby a přídavné nádrže po stranách
Obrázek
https://cs.wikipedia.org/wiki/T-34

Zaujímavé že do tých bočných nádrží nie je na žiadnej fotografii vidieť žiadna prípojná armatúra, len horné napúšťacie viečko.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1875
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: Střední tank T-34 / 76

Příspěvek od El Diablo »

To jsou dýmovnice.
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Střední tank T-34 / 76

Příspěvek od kenavf »

Tak tento je "osudový" tank, viac "osudovaný" tank som na fotkách v google nenašiel. :razz:
Píšú že je to z "leta 1944" ale sa mi to nezdá. Neviem kedy napríklad zaviedli tie dymovnice, ale odhadoval by som to ako povojnové, aj s tým že je to relatívne dobrá farebná fotka.
Obrázek
Fotka je nižšie v odkaze. http://spudnick080.blogspot.com/2016/01 ... anzer.html
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Střední tank T-34 / 76

Příspěvek od Skeptik »

Aha, teď mi teprve došlo, že každý mluvíme o něčem jiném. Když píšete o "sudech", tak máte na mysli ty regulérní přídavné nádrže, co T-34 vozily na bocích zadní části korby.
Kdežto já měl na mysli doplňkový systém palivové instalace, který využíval klasické sudy na pohonné hmoty umístěné na "zadku" ... viz obrázek z mého postu.
http://www.palba.cz/download/file.php?id=7739&mode=view
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1875
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: Střední tank T-34 / 76

Příspěvek od El Diablo »

kenavf píše:Tak tento je "osudový" tank, viac "osudovaný" tank som na fotkách v google nenašiel. :razz:
Píšú že je to z "leta 1944" ale sa mi to nezdá. Neviem kedy napríklad zaviedli tie dymovnice, ale odhadoval by som to ako povojnové, aj s tým že je to relatívne dobrá farebná fotka.
Fotka je nižšie v odkaze. http://spudnick080.blogspot.com/2016/01 ... anzer.html
To léto 44 se mi taky nezdá, kola jsou plně obandážovaná, nemyslím si že by tehdy už měli dost gumy. I když jak jsem se teď díval, tak možné by to bylo, akorát nevím jestli s tímhle typem kol...
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Střední tank T-34 / 76

Příspěvek od kenavf »

Skeptik píše:Aha, teď mi teprve došlo, že každý mluvíme o něčem jiném. Když píšete o "sudech", tak máte na mysli ty regulérní přídavné nádrže, co T-34 vozily na bocích zadní části korby.
Kdežto já měl na mysli doplňkový systém palivové instalace, který využíval klasické sudy na pohonné hmoty umístěné na "zadku" ... viz obrázek z mého postu.
http://www.palba.cz/download/file.php?id=7739&mode=view
Ale takú fotku T-34 s tak upevnenými sudmi som nikde nenašiel(ani že by tam boli podobné konzoly), nepletieš si to s t-54/55?
Obrázek
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13114
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Střední tank T-34 / 76

Příspěvek od Rase »

Vždycky když je Maďarům nejhůř, objeví se v ulicích Budapešti T-34 a situaci zachrání (1956 a 2006)
V roce 2006, během oslavy 50. výročí protikomunistického povstání, vyšli lidé do ulic a demonstrovali proti vládě. Zajímavostí je, že se na jejich stranu přidal i tank T-34 řízený starším mužem. Naštěstí policisty neohrozil a brzy byl z jeho útrob vytáhnut pětašedesátiletý demonstrant. Bohužel nevím jak případ dopadl, ale za útok na veřejného činitele se zbraní mu hrozilo až pět let vězení. Tank byl původně součástí výstavy dobových zbraní na náměstí Ference Deáka. Ředitel Vojenského muzea József Holló uvedl, že z tanku byly vymontovány akumulátory, ale demonstranti si přinesli vlastní i s kabely. Odborným způsobem se podařilo tank nastartovat a patrně byla celá akce dobře naplánována. Naštěstí v nádrži bylo jen minimum paliva a tak byl stroj po krátké jízdě brzy nepoužitelný. Byť se z tanku nedalo střílet, jen svou vahou mohl v řadách policistů způsobit masakr.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3607
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Střední tank T-34 / 76

Příspěvek od seabee »

V německé válečné literatuře se poměrně často objevuje tvrzení, že při vzájemných tankových soubojích "donutili T-34 smeknout" čímž je míněno, že po zásahu odpadla nebo přímo ulétla tankům T-34 věž. Viz foto:
JOG3a9755_fotka7.jpg
Je známo, jestli to bylo způsobeno nějakým slabým místem ve spojení věž/korba, nebo výbuchem neseného střeliva? Myslím, že jsem něco podobného četl i v izraelských publikacích.

Děkuju předem za poučení.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Střední tank T-34 / 76

Příspěvek od kenavf »

Výbuch neseného streliva, túto vlastnosť majú ruské tanky dodnes.
Dnes (delené munícia) keď sú v dobe zásahu zatvorené a zaistené poklopy veže tak tá následným tlakom odletí. Ak sú poklopy otvorené tak tank "len" vyhorí. Či pri otvorenom poklope T-34 "len" vyhorela je otázne, pretože malo nedelenú muníciu a iný prachovú náplň, mohlo sa to chovať inak. Dnešné prachové náplne sú flegmatizované a inak horia v hlavni pod tlakom("vybuchujú") a inak keď volne ležia v karuseli("horia").
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Střední tank T-34 / 76

Příspěvek od Mirek58 »

seabee
na fotce co jsi dal k dotazu zasaženému tanku se válí věž ve škarpě. Ale co je důležitější je poklop řidiče.
Normálně se otvíral nahoru, na fotce visí na zbytku pantů na boku.
Tedy ho musela vyrazit nějaká síla/tlak zevnitř, což napovídá, že došlo uvnitř k výbuchu, který odhodil věž a skoro urval dotyčný poklop.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Střední tank T-34 / 76

Příspěvek od Skeptik »

kenavf píše:Výbuch neseného streliva, túto vlastnosť majú ruské tanky dodnes.
Nejen ruských, všech, které nosí střelivo chráněné uvnitř pancéřovaného prostoru ...

Sherman
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Tiger
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
King Tiger
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Merkava
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Leopard 2
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Dá se to najít prakticky k jakémukoli tanku.

Jinak k "vysazení" věže rovněž docházelo - ale předpokládá to dostatečně silný pancíř věže vůči hmotnosti věže, a použití jiného než protipancéřového střeliva dostatečné ráže.
Poměrně známé (prezentované) jsou případy Tigerů po zásahu ISU-122 a hlavně ISU-152. Jejich střela (s výjimkou protipancéřového БР-540) často neprorazila čelní pancíř věže, ale měla dost energie na "vyhození" věže z límce a tím ji znehybnit.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4208
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Střední tank T-34 / 76

Příspěvek od Alfik »

Skeptik píše:Aha, teď mi teprve došlo, že každý mluvíme o něčem jiném. Když píšete o "sudech", tak máte na mysli ty regulérní přídavné nádrže, co T-34 vozily na bocích zadní části korby.
Kdežto já měl na mysli doplňkový systém palivové instalace, který využíval klasické sudy na pohonné hmoty umístěné na "zadku" ... viz obrázek z mého postu.
http://www.palba.cz/download/file.php?id=7739&mode=view
No taky mi to tak přinde. Podle toho (a proto) jsem třeba i já psal o tom ručním přečerpávání - měl jsem na mysli ty sudy "navíc".
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3607
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Střední tank T-34 / 76

Příspěvek od seabee »

Že k tomu docházelo i u jiných tanků je jasné. Já jsem ale těch zmínek o T-34 nacházel víc a vypadalo to, že se jednalo o poměrně častý způsob zničení tanku. Ale je možné, že to napsal jeden a hoši pak opisovali jeden od druhého, protože jim to přišlo "cool".

BTW: není na jednom obrázku Merkava? Je to Merkava! U ní bych to nečekal....
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13114
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Střední tank T-34 / 76

Příspěvek od Rase »

Z technického pohledu ten problém asi nebude u Abramsu, který veze veškerou munici v odděleném boxu na věži. Zajímavé by možná bylo i zjistit, jak dlouho trvá od zásahu, než ta věž odletí
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1875
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: Střední tank T-34 / 76

Příspěvek od El Diablo »

Abrams příliš "nesmeká" ale výjimky se najdou:
https://duckduckgo.com/?q=abrams+destro ... troyed.jpg
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Střední tank T-34 / 76

Příspěvek od kenavf »

U Abramsov sa tuším zase hovorí "že si čupne".(klakne)
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13114
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Střední tank T-34 / 76

Příspěvek od Rase »

Tak samozřejmě, pokud do něj naládují Isisáci výbušniny, k zásahu dojde při otevřené přepážce, zničí ho letadlo, nebo bouchne palivo (jestli to je vůbec možné), tak pak odletí i ta věž u Abramsu. To je i důvod proč jsem zmiňoval, zda došlo k odletu věže bezprostředně po zásahu (by výbuchu munice).
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Střední tank T-34 / 76

Příspěvek od hydrostar »

seabee píše:V německé válečné literatuře se poměrně často objevuje tvrzení, že při vzájemných tankových soubojích "donutili T-34 smeknout" čímž je míněno, že po zásahu odpadla nebo přímo ulétla tankům T-34 věž... ...Je známo, jestli to bylo způsobeno nějakým slabým místem ve spojení věž/korba, nebo výbuchem neseného střeliva? ...
V literatuře se uvádí, že vlivem koncepce pohonu vše vzadu byla věž jako celek posunuta dopředu. Tedy ložisko věže se nacházelo na kraji čelního pancíře a nemělo tedy před sebou masu oceli, která by ho v případě zásahu chránila a která by celému ložisku dala potřebnou tuhost. Na případné výztuhy nebylo dostatek místa. Tento problém s ložiskem blízko čelního pancíře byl vyřešen až u nástupce T-44, který měl sice vše vzadu, ale motor byl uložen napříč a na délku tak zabral méně místa.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3607
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Střední tank T-34 / 76

Příspěvek od seabee »

hydrostar píše: V literatuře se uvádí, že vlivem koncepce pohonu vše vzadu byla věž jako celek posunuta dopředu. Tedy ložisko věže se nacházelo na kraji čelního pancíře a nemělo tedy před sebou masu oceli, která by ho v případě zásahu chránila a která by celému ložisku dala potřebnou tuhost. Na případné výztuhy nebylo dostatek místa. Tento problém s ložiskem blízko čelního pancíře byl vyřešen až u nástupce T-44, který měl sice vše vzadu, ale motor byl uložen napříč a na délku tak zabral méně místa.
Díky, to jsem potřeboval vědět!
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Odpovědět

Zpět na „Tanky“