Lockheed Martin/Boeing F-22 Raptor

Letouny všech typů a použití
Odpovědět
Janni
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 114
Registrován: 31/10/2005, 00:33
Bydliště: Brünn

Příspěvek od Janni »

Cover72: kobru v žádném případě, možná bych uvěřil pádu po ocasu, tedy zvonu. "Něco" jako kobru dokázala pouze Mirage 2000 se svojí skvěle profachčenou deltou.
Super sršáň je sice vcelku slušný stroj, ale aerodynamicky na Su-27 nemá, o motorech nemluvě(mimochodem, když byli ruští "firmiči" na předváděčkách po jihovýchodní Asii, skočili si pár cvičných soubojů s australskými Hornety. Ale roštovali pouze s forsáží jednoho motoru). Na manévr tohoto typu je totiž důležitý právě lívanec mezi motory - trup přitom generuje vztlak, bez kterého je nemožné manévr dokončit.
Neexistují zoufalé situace, existují pouze zoufalí lidé.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Janni: budiž, zde máš důkaz:
http://uk.youtube.com/watch?v=GW2Hvu_mUdU

Ony ty vstupy do motorů u F-22 a SuperHornetu jsou totiž zkosené, a tedy na tom nejsou jhůže, než ty u MiG-29 a Su-27. Žádné odtržení proudu vzduchu do motorů ani pumpování se tedy nekoná - což to video dokazuje.

Pokud máš čas,podívej se na celé - jsou tam i perly jako stání na místě a následnýc přechod do vodorovného letu díky vektorování ad.
Pokud chceš jen důkaz o kobře, budiž:
04:38,05:40,05:51 něco jako kobra (otočka o 45° s vektorováním - podle tebe by už mělo dojít k pumpáži motorů)

Plnohodnotná kobra v 04:45


Smiř se prosím s tím, že se zavedením F-22 pro teď zase uzavřel koloběh zbraň-protizbraň - F-4 x MiG-21, F-16 x MiG-21, MiG-29 x F-16, F-35 x MiG-29
a MiG-25 x XB-70, F-15 x MiG-25, Su-27 x F-15, F-22 x Su-27

Až bude PAK-FA, bude pravděpodobně lepší, než Raptor - ale pro teď mají na vrch američani.
A vzhledem k tomu, že manévrovatelnost překonávající Su-27 byla jedním z klíčových cílů F-22 (jinak by vyhrál více stealth a rychlejší YF-23) se prosím přestaň stavět do fanatické pozice člověka, který není schopen uznat, že stát, který nemá rád má něco lepšího než jeho favorit. připomínáš mi lidi tvrdící, že F-15 je stále mnohem lepší než Su-27.
Naposledy upravil(a) cover72 dne 17/8/2007, 13:27, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

cover72 píše:Až bude PAK-FA, bude pravděpodobně lepší, než Raptor.
Já bych z hodnocením počkal tak 7-10 let. Nebyl bych možná tak optimistický. I když dokázali udělat někdy za málo peněz hodně muziky, možná ............
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

cover72:
Mě nesedí tento údaj: F-15 x MiG-15
To bude zřejmě překlep, protože jinak se jedná o nesrovnatelné letouny.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Foxbat
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 289
Registrován: 30/3/2006, 20:36

Příspěvek od Foxbat »

To áno v tom Migu mohol mať pilot ešte biely šál :-? , asi to bolo myslené ako Mig 25 ten bol odozvou usa a ich F 15 ak sa nemylim
hore možeš dole musíš
su aj taký, ktorým netreba krídel a kde žiadny stroj nedoletí...
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Ano, překlep a Foxbat to trefil, chtěl jsem napsat MiG-25.
Janni
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 114
Registrován: 31/10/2005, 00:33
Bydliště: Brünn

Příspěvek od Janni »

Cover: zřejmě jsi mě nepochopil. Reagoval jsem na Tvůj :

...No, Super Hornetu v tomhle dost pomáhají zvětšené LERXy. Ona kolovala po anglických fórech historka, že něco jako kobru dal jednou i normální Hornet - a že pilota pak strčili do káznice.
E/F, které mají zvětšené LERXy to tedy podle mě dokáží... Minimálně tak, jako MiG-29, kterému se při podobně vysokých AOA blokuje výchylka VOP? nebo tak něco...

Nereaguj na něco, co jsem netvrdil. Zkus použít citaci. Díky. Nikdy jsem nepsal o pumpáži. Jde o poměr tahu a hmotnosti(kterého má F-22 dost a dost, F/A-18 nikoli). Jenže pokud budeme hovořit o vstupech vzduchu při vysokých úhlech náběhu, je potřeba se zaměřit na detail jejich konstrukce právě u rodiny Su-27(zejména na spodní část). Btw Zmínka o blokaci VOP MiGu-29 připadá zvláštní, jeho problémem je přepad na pravou stranu kvůli smyslu otáček motorů.

Díky za link na pěkné video. Ovšemže F-22 s vektorováním tahu dokáže kobru, i zvon je pěkný. Není však na škodu si připomenout, že Su-27 toto dokázal bez uvedeného vektorování. Samozřejmě, jak jsem již psal, F-22 dokáže i manévry, kterých Su-27 není schopen. Pokud použijeme aerodynamický etalon Su-37, posouváme se opětovně dále.

Nechci být hnidopichem, nezatracuji americké letouny z důvodu země původu, nezatracuji je vůbec. Spousty konstrukcí si vážím a obdivuji je. Jde mi o kvanta informací, které jsem za své působení v oblasti moderních zbraňových systémů nasbíral, snažím se je předat dále, pokud možno nezkresleně. Pakliže máš dojem jiného rázu, Tvůj postoj respektuji, máš na něj nárok.
Neexistují zoufalé situace, existují pouze zoufalí lidé.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Video je skutočne pekné. Po pravde, ešte som podobné video s Raptorom nevidel. Diky, už je doma :-).

Dalo by sa diskutovať o čistote prevedenia manévrov a stabilite, riaditeľnosti či prepadaní po figúre, ale to by chcelo kvalitný porovnávací materiál - ideálne rovnakú zostavu zalietnutú na Su-27, Raptore a Su-37 (s vektorovanými motormi), každopádne náskok ruských strojov v manévrovosti bol prinajmenšom dotiahnutý.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Janni: pak ovšem nechápu, z jakého jiného důvodu než nedostatek vzduchu a tedy pumpáž jsi se zmiňoval o vstupech motorů SH a F-22.

S poměrem TTW nemá tvar vstupů co dělat, a v souvislosti s AOA mi přišlo na mysl jediné, čeho se tvůj post mohl týkat...
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Alchymista to bylo dobré co jsi teď napsal.
Měsíce a teď již roky sleduji souboje kdo - Su nebo F.
Mužský jste daleko, dál než já.
Já Vás jen sleduji Vektory náběžné hrany.
Paráda.
Rozumě.
Kolikrát by šlo o souboj - letadlo - letadlo.
Sledujte tyto parametry, když už.
Půjde totiž o " Centrálně řízené bojiště" velmocí.
Pokud prorazím a zničím oči, uši bojiště - centrum - zůstane - li letoun a má bojovat samostatně. To jsou ruské letouny od Su 27 a USA od F 16 a F 15 výš. To splňuje letoun s co největším rozsahem jeho přehledového RL.
Tedy kolik má dosah jeho přehledový RL, když zjistí cíl, tak kolik dosáhne jeho střelecký RL a jestli to dosáhnou a dotáhnou jeho rakety. Vše mu řekne počítač. Ale je nutno rozlišit samostatně působíci letouny na bojišti ( schopné vybojovat nadvládu do - okruhu působnosti jeho přehledového a střeleckého RL) a centrálně řízeného letounu.
Proč se o tomto nebavíte?
Při lokalním souboji? Tak to nevím o čem se stále budeme bavit.
Nejsou a nebudou. Předem je z centra o osudu lokálního souboje rozhodnuto.
Ostatní jsou vyjímky, které většinou potvrzují mé pravidlo!!!
Letouny, které jsem řekl ( mají možnost vybojovat ve svém okruhu - ještě jednou v okruhu " přehledového a střeleckého RL" - nikoliv jak se říká - na bojišti - bojiště je příliš široký okruh) a výše mají v zásobě elektroniku ( a o té se pokusme bavit), která ho upozorní - zjednoduším, víme všichni - bacha mohou Tě sestřelit - udělej nějakej manévr co je Tvé letadlo schopné....
Teď a v lokálním souboji dochází k schopnosti letadla, které obdivujeme.
Ano musí být připraveno i na lokální konflikty.
Je to pravděpodobné?
Za technickou debatu moc děkuji Všem.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Pokiaľ chceme "rozohrať" možné scenáre, hodila by sa na to skôr samostatná téma. V tejto téme to bude len spam.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Dobře, není to scénář. Je to otázka?
Dokaže Raptor, těch několik kusů - z nich jeden, centrálně řízený, přes družice, v analogovém systému PVOS sestřelit Su 35?
Při lokálním souboji - kolik mají dosah jejich přehledové RL.
To mě zajímá.
Kolik mají dosah přehledové RL Raptoru a kolik bude mít "seriově" vyráběný, ještě jednou, " seriově vyráběný nový, ať má jakékoliv pozdější číslo, - NOVÉ ještě jedou SU - jeho RL a rakety mě zajímají.
To je moje otázka.
Alchymisto, už to jde, nebo spam.
U všech letadel jde vždy o souběh a né zkušenosti ČR a SR - je to širší záběr a nejen z internetu!!!
Ty dobře Víš jako já, že ani jeden souboj se konat nebude, Ty dobře Víš, že pokud by souboj nejnovějších USA a Rusů byl --- no prostě kravina.
Teď ty manévrovací schopnosti a technická úroveň.
Nechci Tě poslat někam pokud fandíš některé ze stran!!!
Pokud Víš odpověz na otázky.
Alchymisto, domyslíš doufám, že za posledních 17 let jiná válka, nic jiného než můj - jak ty označuješ scénář a spam se nepotvrzuje"?
Pokud ano připrav nás na to!!!
Vidím ( víš vůbec o čem v těchto vteřinách, desetinách vteřin mluvím - já se na to ptal) - odpal ( ulehčení, že jsem zaregistroval - dochází Tě pomalu oč jde) - zásah a přeber si to!!!!
A Raptor to má dle mne o 100 km delší, díky přiblížení, ten dostřel. Pátrej! Alchymisto - doplň a přeber si To!!!
Nerad se mýlím, nové rakety a jejich dosah, oprav tak o 20 km.
Opět žádný spam.
Hledej!!!
Možná, že jsi ten půběh, který jsem na Raptoru řekl, ve skutečnosti nepostřehl, Raptor má výhody - je zjištěn později než ostatní letadla dnešní doby.
Ještě jednou opakuji - Pilot na RL Raptoru, dříve než ostatní letadla zaregistruje - Vidím - provede odpal - a... Letadla ho ani nezjistí...
Pak jde o ostatní.
Navrhuji prostudovat celou škálu raket, které jsou pro Raptor zaváděny Alchymisto, ještě si Tě stále za vědomosti, zatím, vážím - neurážej.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Promiňte, ale dovolím si ještě, jak nazval Alchymista jeden spam u Raptora.
Již 40 let sleduji každý detail, každou diskuzi o letadlech.
Dovolte mě ,abych vyjádřil toto: Nikomu - Rusům, ani USA se nikdy nepodaří jednoho nebo druhého předstihnout ve kvalité ( neříkám v množství) letounů.
PAK/FA nebo PAKFA versus F - 22 Raptor.
Když by Raptor byl modernější a bylo jich víc seriově vyráběno - Rusáci za chvíli udělají, aby modernější stihač bombardér byl na jejich straně.
Akce - reakce.
Nestavme myslím Raptor, který bude za 2 roky starej jako hlupáka.
USA, stejně jako Rusáci, pro elektroniku ( radary a REB) udělají vše.
Drak letounu žije 20 - 30 let.
Nyní už budou staré draky letounů, které nebudou umět elektroniku a tvar.
Které to budou umět se potřebují.
Alchymisto - člověče, člověče který ví a umí - podívej se na mou první otázku u Raptora: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1351

Zatím se těším na seriově vyráběné ruské stihače bombardéry dle představ jejich vedení. Sledujme konečně - třeba za 5 let série a reakce ostatních!
!!!
F 22 bude starej.
Omyl a vždy to tak bylo - změna elektroniky a důležitých částí. To samé u Ruska!
Jestli ještě mohu do tohoto, jak říká alchymista spamu přidat - asi tak 5 - 8 let jsem v letech 60 až 70 vyučoval vojenská letadla - není to omluva, pouhé konstatování,
Věřte, že se stále učím a na každou informaci číhám a vážím si Vás všech, kdo se tím blíž bavíte než já.
Já nevím stejně jestli všichni chápete ta množství o kterých se bavíme - jde né stovky, ale o tisíce letadel.
Když USA vyrobí seriově 150 ( stejně x10) nových letounů, tak Rusko seriově tak 10x míň seriově. Uvědomujou si všichni mí oponenti o čem vůbec mluvím?. I ty Alchymisto?
Podívejte se na stavy.
To lhaní v souvislosti i dnes s jejich navenek skvělým působením vypadá s Putinem OK.
Já na to nemám již nervy.
Sleduji to jejich lhaní o nových verzích v letectvu již 40 let. Ale nejen o verzích v souvislosti k sérii ( pozor, novinek mají), ale podívejte se na série v novinkách. Mimo pozemních jednotek, kde to vždy bylo a bude opačně ( Ty obsazují), a tam jsou borci, prostě většinou lžou.
Pokuď jim nikdo nedá do huby - budou lhát a redboy a Pege budou čekat na novinky a kdy přijde série!!!
Nikdo z nás, ani já si nedovedeme představi co je to " lhát"
Nikdo z Vás neví jak se ruský člověk naučil ve všech svých činnostech svého života prostě a jednoduše" lhát".
Nikdo, kdo čtete jejich články nevíte, že lžou - jen nyní nová mladá generace, se těžko učí jak z toho.
Čtete jejich pojednání : oni lžou a chlubí se.
Chtějí být Američany a lžou.
Mějte to prosím na paměti!!!
Rus a lidé na Východě prostě lžou, žil jsem i s nimi - osobní zkušenost.
Oni se toho rádi zbavují, ale Západu prostě lžou.
Oficielně, v televizi, v časopisech i novinách!!!
ObrázekObrázekObrázek
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

to Michan

mluvíš mi z duše. Víc k tvému příspěvku dodat nemohu.

Několik málo souvislostí jsem schopen posoudit v oboru radiokomunikační techniky a můj náhled je takovýto: v RF mají skvělé konstruktéry a programátory, mají suroviny, mají energii. Jenže u elektroniky platí, že její cena velmi strmě klesá s počtem vyrobených kusů a pokud má být vojenská elektronika ufinancovatelná, musí být velmi rychle převáděná do komerční sféry, surově řečeno: je třeba masově zblbnout obyvatelstvo, že opravdu nutně potřebují doma PC, poslední model videa či satelitu, mobilní telefon do každé kapsy atd.. Já tento systém nechválím protože devastuje planetu a rabuje její zdroje více, než je nezbytně nutné ale zde není řeč o ekologii ale vojenské elektronice. Jedině tak lze totiž udržet vojenské náklady v přijatelných mezích, technická úroveň spotřební elektronika je prostě výmluvný obrázek úrovně elektroniky vojenské v dané zemi. Viděl jsi v posledních 15 letech nějaký ruský výrobek spotřební elektroniky (třeba v Číně smontovavý) který by se u nás prodával? Nebo vůbec nějaký průmyslový výrobek? COCOM byl zrušen již dávno! Proto jsem velmi skeptický k užitným hodnotám ruských zbraní s vysokým podílem elektroniky, buď koupí zahraniční anebo vyvinou či okopírují a vyrábí vlastní ale za takovou cenu, která bude neúměrně huntovat státní kasu. To, že jí potom leckdy za hubičku prodávají tam, kam kde očekávají nějaký třeba i nefinanční profit, je věc další.

Vojenství jako celek má opravdu širší souvislosti a technické parametry té které zbraně nelze vytrhávat z kontextu. Je to otázka síly ekonomiky a schopnosti efektivně využívat zdroje jak lidské tak i přírodní. Jestliže země s tak obrovským potenciálem jako je RF má HDP na hlavu poloviční než ČR, pak to o něčem svědčí a není to ve prospěch Ruska. Na jelcinovský rozvrat a vrahy z vólstrítu se nelze vymlouvat donekonečna. Pokud budou současné vysoké zisky z rabování ropy investovat do chrastění řetězem, vypouštění bubáků a hraní si na velmoc, dříve nebo později si zopakují kolaps z osmdesátých let. Bez masivních investic do vzdělání a základního výzkumu zůstanou Horní Voltou s raketami na kterou civilisované země pohlížejí se směsí despektu a strachu.

Ruské společenské poměry o kterých píše Michan mistrně popsal již v předminulém století Karel Havlíček Borovský, je to čtení velmi poučné a každému ho doporučuji. Lhaní, demagogie, paranoidní záliba v utajování kdejaké voloviny, šovinismus atd. je základní výbavou kremelských vládců od nepaměti a ten současný s kágébáckou minulostí není vyjímkou, spíše naopak. Jásání nad tím, jak RF v posledních letech vzkvétá a sílí je velmi krátkozraké protože to vše je založeno na momentálních vysokých cenách ropy, které se mohou rychle změnit. Pak nám zůstane za dvorkem autokratický stát s nevypočitatelnou politikou který je dostatečně vyzbrojen na to, aby si udělal z EU svojí kolonii.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ideální totiž i je ( Sověti to mnohokrát v historii potvrdili a Rusko u PAK FA také), počkat na serii potenciálního soupeře - zde Rusové evidentně čekají na provoz seriových F 22 Raptor. Zjistit nedostatky v seriích a poté je opravit ve svých prototypech.
Ale prosím, především u letounů, které mají vybojovat nadvládu na bojišti, a to v okruhu 300 až 400 km se zajímejme především o přehledové a střelecké RL, poté o rakety, které mě mají dovést k mému cíli, ihned po tom o manévrovatelnost letounu a konvenční výzbroj je teprve čtvrtá!
Takto stojí priority, které jsem chtěl říci a které je nutno sledovat.
Nedílnou součástí je polní provoz a technická provozuschopnost, která samozřejmě spěje k výměně celých bloků.
A Alchymisto, za Tvé vědomosti, které zde na Palbě dáváš si Tě velice vážím - tomu věř ( nic na tom nemění Tvé noční odplivnutí směrem k mé osobě).
Ještě takovou důležitou věc.
V USA již konečně řádně funguje spolupráce NAVY a ARMY, kdo se historicky zajímá ví, že mluvím o spolupráci námořnictva a armády, což nebylo v historii vždy běžné.
Asi každý postřehne, že jsem u priorit neřekl počítač - jeho kvalitu považuji za samozřejmost, a kdo se zajímáme víme, že umí moc - i vyrovnat kus ustřeleného křídla, nebo směrovky, a je samozřejmě duplicitní.
Možná že ze všech článků nikdo nechápe oč jde.
Jestliže Raptor umí to, že svou technologiií dokáže opozdit reakci protivníka - no nejméně o to jde.
Když se začnu pozdě bránit ( udělám jakýkoliv obranný manévr) o sekundy a možná desetinu sekundy později - jsem v ......
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Michan, ak môj krátky príspevok berieš ako odpľuvnutie, je mi to ľúto. Bez dostatočných informácií však budeme pri rozoberaní možných scenárov variť z vody. A varenie z vody, špekulovanie, považujem vo faktografickej téme za spam.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ano beru, to jako odplivnutí k mé osobě.
PAK FA a Raptor jsou fakta. Seriová výroba nejnovějších letounů nechť je mým důkazem.
Od této chvíle Tě beru nikoliv jako oponenta, ale jako " přítele" - trval jsi před celou Palbou na tom, a jak vidím trváš, že je to spam co říkám!!!
Nevyvracíš, neoponuješ!!!
Michane jsi PAKO v detailech a podkladech pro konkrétní věci.
Alchymista jsi PAKO ve všeobecném chápání souvislostí.
Braňme se jestli to není pravda.
Já osobně s tímto souhlasím, co se týká mé osoby.
Vysvětlení dávat nebudu.
Shrnu tyto zásady moderního letounu:
( Počítač)
1. Přehledový a střelecký RL.
2 Rakety.
3. Manévrovatelnost.
4. Klasické kanóny - kdyby.
5. Provoz na záložních letištích a rychlá výměna komponentů.
Vynechal jsem úmyslně bod 6. Co to bude stát stát....
Toto jsou zadání i výsledky nejmodernějších letounů.
Od tohoto se vždy odpichujme.
Doplňme to fakty u všech letounů a zde u F - 22 Raptora především.
Pod těmito pěti, šesti, řekněme sedmi body se odehrává veškerá má analýza a pak syntéza.
Kdo tomuto doplnění - těmto 7 bodům nerozumí - je mě ho líto a u mne - jen plácá....
Nyní již pochopíte, čím se většina těchto stránek zabývá ( je jich 8) - bodem č 3 - Manevrovatelností a skvělou technologií neviditelnosi - já tomu říkám částečná neviditelnost - co je důležité sníží rychlost reakce, její dobu, protivníka.
Dobře, ale probrat by se měly ostatní body několik příspěvků - minimálně tam směřovalo - je to však málo.
Všichni jsme většinou dlouhodobě učeni na osobní kontakt( ww2) - dnes to prostě není pravda.
Naříklad, když odbočím, Češi mají Gripeny také kvůli bodu 5.
Zjistěte si to, nejméně problematická údržba a profilaktika. Bod 0, 1 a 2 a další body, bude řešeno průběžně!!!
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

to Raytheon Několik málo souvislostí jsem schopen posoudit v oboru radiokomunikační techniky a můj náhled je takovýto: v RF mají skvělé konstruktéry a programátory, mají suroviny, mají energii. Jenže u elektroniky platí, že její cena velmi strmě klesá s počtem vyrobených kusů a pokud má být vojenská elektronika ufinancovatelná, musí být velmi rychle převáděná do komerční sféry, surově řečeno: je třeba masově zblbnout obyvatelstvo, že opravdu nutně potřebují doma PC, poslední model videa či satelitu, mobilní telefon do každé kapsy atd.. Já tento systém nechválím protože devastuje planetu a rabuje její zdroje více, než je nezbytně nutné ale zde není řeč o ekologii ale vojenské elektronice. Jedině tak lze totiž udržet vojenské náklady v přijatelných mezích, technická úroveň spotřební elektronika je prostě výmluvný obrázek úrovně elektroniky vojenské v dané zemi. Viděl jsi v posledních 15 letech nějaký ruský výrobek spotřební elektroniky (třeba v Číně smontovavý) který by se u nás prodával? Nebo vůbec


Podľa tejto filozofie : zahlcovanie celosvetového trhu veľkým množstvom spotrebnej elektroniky rovná sa vyvinúť kvalitnú sofistikovanú zbraň , bolo by len pár krajiny schopných vyvíjať kvalitné zbrojné systémy : Čína, Japonsko,J.Kórea, Malajzia,USA a možno Nemecko a ostatné krajiny sveta nie. No neviem čo by si, podľa Tvojho kritéria, povedal na vedecko-tech.potenciál a výskum v oblasti elektrotechniky krajín ako napr: Izrael, Taliansko,Francúzko,Španielsko, Švédsko,Švajčiarsko,Nórsko,Dánsko, Rakúsko,India,Brazília,JAR,Chile,Austrália,Kanada,VB atď. Ani z týchto krajín nepoužívaš stolové PC, TV,DVD,CD, VHS...... jednoducho spotrebnú elektroniku. Ak sa na to pozeráš zo širších súvislostí tak ich ešte troška rozšír, lebo v období globalizácie a nadnárodných spoločností ani netušíš kto je majiteľ a kto má s kým spoločný projekt. Už som to niekde písal ale ukážku cca 5% EADS vlastnia Rusy, cca 11% GM vlastnia Rusy.
modiat
Příspěvky: 7
Registrován: 20/8/2007, 18:04

Příspěvek od modiat »

Mám pocit, že přes elektroniku se prakticky zapomíná na materiálové inženýrství, kde si dovolím napsat, že na úspěšnosti zbraně (jejích parametrech) se podílí cca 50%.
Mám dotaz, jestli už zde je vyřešeno, tak se omlouvám.
Při jaké rychlosti (nejde mi o AOA) může F 22 otevřít zbraňové šachty?
Díky za odpověď.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Šachty - počítaj najmenej do Mach 1, kľudne cez. V tom nie je žiadny problém, všetko je to len o pevnosti závesov a výkone pohonov.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Odpovědět

Zpět na „Letadla“