Předválečný průmysl

Moderátor: Zemakt

Tex
vojín
vojín
Příspěvky: 13
Registrován: 7/1/2008, 22:49
Bydliště: Kladno

Předválečný průmysl

Příspěvek od Tex »

Ahoj všem, no vidim známá témata jako 1938 a podobně. Já bych rád zmínil náš export ,který hlavně ve 30 tých letech byl skutečně na výsluní. Zařadili jsme se mezi 5 největších vývozců světa a jeden čas jsme byli včele. Silný obchod představovali tanky viz 126kusů R-2 Rumunsku.Atd mohu dál jmenovat Madarko, Bolivii, Estonsko, Švédsko atd. to byli naší odběratelé. Disponovali jsme i skvělou ocelí Poldi Kladno a Vítkovice. Upřímě řečeno myslím že Německo nás příliš bombradovat nemohlo potřebovali náš průmysl. Zvláště se hodili naše dokonalé pevností kulomety. Viz. třeba britský bren, který byl od nás. Měli jsme silný potenciál i v ručních zbraních a autech. Řekl bych že jediný nedostatek byl v zastaralém letectví, které bylo po vojenské stránce slabé. Dík za odpovědi.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Luftwaffe nebyla schopna strategické ofenzivy ani v roce 1940, tedy v době své největší bombardovací síly. Natožpak v roce 1938/1939. Možnosti útoků na ČS. průmysl v roce 1938 jsou tedy opravdu značně hypotetické. S největší pravděpodobností by měly spíše demonstrativní charakter.
Obrázek
G.Reiner
desátník
desátník
Příspěvky: 43
Registrován: 30/12/2007, 11:27

Příspěvek od G.Reiner »

No tak obecně zastaralé zas tak nebylo, co třeba německé stíhací heinkely a arada, avie byla o dost lepší. Někde se totu nedávno řešilo.
Nejsem demokrat, jsem liberál! Zajímají mě fakta, ne to co je politicky zrovna korektní.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Luftwaffe měla bombardéry dostatečně rychlé, aby je Avia téměř nemohla ohrozit. A taky měla Bf 109 ve stále rostoucím počtu. A co víc - uměla ho použít. Otázka letectva je jednoznačná. Ale mám takový dojem, že tohle je téma spíš o průmyslu.
Obrázek
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Hans S. píše:Luftwaffe nebyla schopna strategické ofenzivy ani v roce 1940, tedy v době své největší bombardovací síly. Natožpak v roce 1938/1939. Možnosti útoků na ČS. průmysl v roce 1938 jsou tedy opravdu značně hypotetické. S největší pravděpodobností by měly spíše demonstrativní charakter.
To mě celkem překvapuje, já žil v domění, že právě schopnost náš průmysl odstavit bombardováním byl dost silný argument.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

Ja mam zase dojem, ze tohle je tema spis do debaty 8-)
válka je vůl
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

redboy píše: To mě celkem překvapuje, já žil v domění, že právě schopnost náš průmysl odstavit bombardováním byl dost silný argument.
Argument (především zastrašovací) to být mohl, praxe ukázala, že letectvo toho dost dobře schopno není. Tím spíše ne to, které tvořilo Luftwaffe v roce 1938. Ale o síle Luftwaffe v roce 1938 bychom asi opravdu měli debatovat trochu jinde.
Obrázek
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Hansi, jak daleko byla německá letiště od našich hranic? Narážím na to, že němečtí stíhači pokud letěli jako doprovod bombardovacích svazů měli nad Londýnem k dispozici cca 10 minut...

To redboy: Kolik že to měla Luftwafe v roce 1938 zásob střeliva a pum? Myslím, že Hans uváděl na dva až tři týdny...
Jája
praporčík
praporčík
Příspěvky: 314
Registrován: 9/2/2006, 12:35
Bydliště: Brno

Příspěvek od Jája »

Hans S. píše:
redboy píše: To mě celkem překvapuje, já žil v domění, že právě schopnost náš průmysl odstavit bombardováním byl dost silný argument.
Argument (především zastrašovací) to být mohl, praxe ukázala, že letectvo toho dost dobře schopno není. Tím spíše ne to, které tvořilo Luftwaffe v roce 1938. Ale o síle Luftwaffe v roce 1938 bychom asi opravdu měli debatovat trochu jinde.
Myslím, že nemá cenu řešit následky něm. bombardování ČSR. Tady si myslím, že Hitlerovi vyšlo blafování a "oblbování" ostatních ohledně síly německé armády a jejích složek. Podle mě na to měl vliv i výkon Legie Condor ve Španělsku (třeba Guernica).
Ve světle faktů tak jak je máme dnes a pozdějších výkonů Luftwaffe si myslím, že následky by byli daleko menší než jak si je představovali tehdy.
Doufám, že umřu dřív, než vymře lidstvo.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Předválečný průmysl

Příspěvek od sa58 »

Tex píše:Ahoj všem, no vidim známá témata jako 1938 a podobně. Já bych rád zmínil náš export ,který hlavně ve 30 tých letech byl skutečně na výsluní. Zařadili jsme se mezi 5 největších vývozců světa a jeden čas jsme byli včele. Silný obchod představovali tanky viz 126kusů R-2 Rumunsku.Atd mohu dál jmenovat Madarko, Bolivii, Estonsko, Švédsko atd. to byli naší odběratelé. Disponovali jsme i skvělou ocelí Poldi Kladno a Vítkovice. Upřímě řečeno myslím že Německo nás příliš bombradovat nemohlo potřebovali náš průmysl. Zvláště se hodili naše dokonalé pevností kulomety. Viz. třeba britský bren, který byl od nás. Měli jsme silný potenciál i v ručních zbraních a autech. Řekl bych že jediný nedostatek byl v zastaralém letectví, které bylo po vojenské stránce slabé. Dík za odpovědi.


No zrovna Maďarsko není ten správný příklad, zrovna tak BREN. Maďarsko bylo potencionální nepřítel, kvůli němu vznikla Malá Dohoda. Pokud o kulomety řady ZB, jen do Číny bylo prodáno více než 30 000 kulometů ZB-26. Pozdější verze byly ve velkém prodány Rumunsku a Jugoslávii. BREN byl pouze licenčně vyráběný ZGB-33.

A k tomu bombardování jen krátký dovětek, skoro všechny naše význačné zbrojovky (Škoda, Brno, Strakonice...) nejsou zrovna ideálně umístěné. Proto Škodovka zakládá dělovku v Dubnici nad Váhom, ČZ Strakonice míří do Uherského Brodu a brněnská Zbrojovka do Vsetína a Povážské Bystrice.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Tex
vojín
vojín
Příspěvky: 13
Registrován: 7/1/2008, 22:49
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Tex »

Madarsko je dobrý příklad tank Turan všechny verze byli dováženy od nás
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Chce to víc hledat, Texi, prodání licence není hromadný prodej tanků. Těžko by Škodovka v době WW2 vyráběla tanky pro Hungárii, ta měla dost svých kšeftů pro říši.

Doporučuji ti si sehnat nějakou publikaci o čs. obrněné technice.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Tex
vojín
vojín
Příspěvky: 13
Registrován: 7/1/2008, 22:49
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Tex »

právě že tam se to dočetl a bylo to ještě před válkou
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Tex píše:Madarsko je dobrý příklad tank Turan všechny verze byli dováženy od nás
..............
právě že tam se to dočetl a bylo to ještě před válkou
Jestli si pleteš dodávky tanků a prodej licence pak je to z tvého pohledu OK...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Tex
vojín
vojín
Příspěvky: 13
Registrován: 7/1/2008, 22:49
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Tex »

možná máš pravdu mohl jsem se přehlédnout nebo si to špatně pamatovat
G.Reiner
desátník
desátník
Příspěvky: 43
Registrován: 30/12/2007, 11:27

Příspěvek od G.Reiner »

Tex píše:možná máš pravdu mohl jsem se přehlédnout nebo si to špatně pamatovat
[font=Arial] [/font]

Má pravdu, byla to licence a na ni navazující samostatný vývoj něco je zde:
http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/499213-turan
Nejsem demokrat, jsem liberál! Zajímají mě fakta, ne to co je politicky zrovna korektní.
Tex
vojín
vojín
Příspěvky: 13
Registrován: 7/1/2008, 22:49
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Tex »

klid hoší já vám věřim
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Náš předválečný průmysl byl skutečně na světové úrovní. Pokud by se dnes scházela místo G8, G10, tak by jsme byli taky přizvání, jelikož naše ekonomika byla 10 na světě.
Co se vojenského průmyslu týče, tak jsme byli světoví vývozci lehkých i těžkých palných zbraní. Také těžké techniky. Byli tu dodávky lehkých tanků a tančíků do Persie (Irán), Rumunska, Peru, Švýcarska, Švédska....pracovalo se na zakázkách pro Litvu, Afganistán (ty byly zrušeny po březnu 1939). Tanky si od nás žádalo Bulharsko, Švédsko....Anglie vážně uvažovala o nákupu nebo licenční výrobě LT38, o naše střední tanky se zajímalo Maďarsko (viz. licenční výroba T-21 viz Turán), Itálie, Rumunsko.....atd.

Zabráním pohraničí 1938 byla však naše ekonomika průdce pozastavena. Možná by stálo za úvahu založit téma, kolik v současných penězích na nás němci vyrejžovali zabrním naší ekonomiku pro svou válku. Měly by nám to vráti....ne?

Mirek
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

To se pleteš, Anglie měla zájem o výrobu tanků LT vz.35. LT vz.38 během zkoušek v Anglii podle Anglánů propadl. Tvrdili, že je nepoužitelný. Což později Němci Angličanům ukázali v praxi...
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Němci náš průmysl bombardovat nechtěli, očekávali že to nebude trvat moc dlouho a bude to jejich průmysl. Podobně by neničili obtížně obnovitelné druhy infrastruktury (mosty,elektrárny a podobně).
Vzpomínám si na článek o Zbrojovce BRNO, údajně byla stavěna tak aby při pohledu z výšky připomínala městskou zástavbu. Vyhodnocovače leteckých fotografií by to asi nezmátlo, ale při bombardování už tolik klidu není...Horší je, že by to pak schytalo město...Taky kvůli zadýmování které bylo u důležitých továren instalováno. Náš systém zadýmování pak byl používán v Anglii.
Odpovědět

Zpět na „ČESKOSLOVENSKO“