Československé legie v Rusku

Moderátor: Tkuh

Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Československé legie v Rusku

Příspěvek od sa58 »

Československé legie v Rusku

Po podepsání Brest Litevského míru mezi novou ruskou vládou a Německem měli být propuštěni váleční zajatci, kteří měli posílit Německé císařství na západní frontě. Nestalo se díky tomu, že Čs. legie obsadili a půldruhého roku drželi jedinou spojnici mezi Sibiří a Evropou – Transibiřskou magistrálu. Čs. sbory byly taky jediné velké organizované a disciplinované demokratické síly v revolucí a občanskou válkou zmítaném Rusku. Legie umožnili svým vystoupením v Rusku získat respekt představitelům nově se utvářejícího československého státu.

Zpočátku legie novému režimu novému režimu neodporovaly jako reakční síla a chtěly v konfliktu zůstat neutrální. Bolševická vláda ale přes svůj souhlas s odsunem našich vojsk přes Vladivostok chtěla naše jednotky odzbrojit. Ty se samozřejmě postavily na odpor.

„Každý Čechoslovák, který bude dopaden se zbraní na železniční trati, budiž na místě zastřelen... Kdo ustoupí a bude jim pomáhat při jejich cestě na východ, bude nelítostně potrestán... „ to je úryvek z dopisu Trockého sibiřským sovětům z 28.5.1918.

Už první útoky na čs. ešalony v Marjanovce, Irkutsku a Zlatoustu jsou krvavě odraženy. 27.5. je dobyt Čeljabinsk, 31.5. Petropavlovsk, 6.6. Omsk. V těžké situaci jsou jednotky na levém břehu Volhy, od sibiřských legií je dělí Volha a Ural. legionáři po tvrdém boji dobývají 28.5. Penzu a postupují po levém břehu Volhy k Samaře.

Před Samarou se je místní sovět pokouší zastavit v opevněné pozici u stanice Lipjagy. Jedinou možností je dobytí pozic u Lipjag a odražení útoku od Volhy. Do útoku vyráží 1600 vojáků s 25 kulomety a 5 děly. Skupině velí poručík Stanislav Čeček a velitel 4. pluku poručík Jan Gajer. proti nim stojí cca 4000 rudých se 180 kulomety a 13 děly. Po bitvě mají sověti 1500 padlých včetně velitelů Kalomceva a Schmidta (je to němec!), 300 se jich utopilo v močálech, 2000 se vzdalo se všemi zásobami. Ztráty legionářů – 30 mrtvých včetně poručíka Gajera, 89 zraněných. 8.6. dobývají Čečekovy oddíly Samaru za jásotu obyvatelstva - Čechoslováci dobývají magistrálu do Volhy po Pacifik

Legie se stávají „hitem“ světové veřejnosti, „The New Masters od Siberia“ podle amerického tisku. Čs. armádní sbor je reorganizován, jeho velitelem se stává generál Jan Syrový, veliteli divizí jsou jmenování Stanislav Čeček a Radola Gajda, oba v hodnosti generálmajorů. V létě 1918 se hlásí k legiím 13.740 dobrovolníků ze sibiřských zajateckých táborů.

V létě 1918 Lenin vytyčil směrnici – osud revoluce závisí na rychlém vítězství nad Čechoslováky. Pravicové síly v Rusku jsou příliš slabé a do boje se příliš nehrnou. Slibované posily západních spojenců se neobjevují a tak jsou legie nuceny vyklidit Povolží a stáhnout se za Ural.

Přesunem za Ural boje nekončí, působí tu rudé i bílé loupeživé bandy, které přepadají vlaky a tratě sibiřské magistrály. Legie se proto rozhodly udržovat tratě a dopravní prostředky samy. Jsou zmobilizovány ze zajateckých táborů stovky železničářů, techniků a řemeslníků a do ledna 1919 Čs. armádní sbor vedl nebo spravoval 105 podniků – mimo jiné 18 dolů, 17 průmyslových závodů, 10 železničních dílen atd. V nich stoupla pod jejich vedením výroba o 40-230% oproti předválečné úrovni, Vyrábějí se kolejnice, náhradní díly lokomotiv, výzbroj, telefony, akumulátory, dokonce i protézy pro české a ruské válečné invalidy.

V srpny 1918 se konečně ve Vladivostoku vyloďují dvě americké divize – jednak aby umožnily stažení čs. legiím, jednak proto, aby zabránily Japoncům anektovat přímořské oblasti. Do ruských vnitřních záležitostí se spojenci ani legie nevměšovaly, nebyli ale rozhodně nadšeni, když se východu zmocnil admirál Alexander Kolčak. Ten zavedl na východě krutovládu, do jeho služeb přešel jen Radola Gajda. Po levicovém povstání v Irkutsku byl Kolčak na příkaz generála Janina, velitele spojeneckých vojsk, předám revoluční vládě a sověty popraven 7.2.1920.

ve dnech 26.2-1.3.1920 byl legionáři předán sovětské vládě ruský státní poklad. Byl přeložen z 18 vagónů v 5143 bedničkách a 1678 tlumocích v hodnotě 670 miliónů rublů. Všechny plomby byly ruskou komisí shledány v naprostém pořádku a ochranu pokladu převzala 7. rota irkutského strážního pluku. Dodnes se v Rusku objevují informace, že jim Čechoslováci poklad ukradli, potíž je však v tom, že soupis pokladu sepsaný irkutským sovětem se stratil....

Poslední čs. vojáci opustili Vladivostok 21.11.1920. Celkem 42 lodních transportů odvezlo 72.644 osob, z toho 3004 důstojníků, 53.455 vojáků a poddůstojníků, 4.914 invalidů, 1726 žen a 717 dětí. V Rusku psalo 3.652 legionářů a 739 zůstalo nezvěstných
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Nějaké fotky - budu vděčný za jakékoliv

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) sa58 dne 1/5/2008, 21:19, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
jirka vrba
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 22/11/2005, 22:55
Bydliště: Brno

Příspěvek od jirka vrba »

Jaké fotky konkrétně :wink:
Uživatelský avatar
jirka vrba
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 22/11/2005, 22:55
Bydliště: Brno

Příspěvek od jirka vrba »

Dobré, jen bych si dovolil trošku nesouhlasit:
Čs. sbory byly taky jediné velké organizované a disciplinované demokratické síly v revolucí a občanskou válkou zmítaném Rusku.
Jednak není řečeno kdy přesně tomu tak bylo a zadruhé si nemyslím, že tomu někdy tak bylo :wink:
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Mackensen píše:Dobré, jen bych si dovolil trošku nesouhlasit:
Čs. sbory byly taky jediné velké organizované a disciplinované demokratické síly v revolucí a občanskou válkou zmítaném Rusku.
Jednak není řečeno kdy přesně tomu tak bylo a zadruhé si nemyslím, že tomu někdy tak bylo :wink:
No před příchodem spojeneckých sil do Ruska bych rudé i bíle rozhodně za demokratické síly nepovažoval. Viz. případ Kolčak
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
jirka vrba
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 22/11/2005, 22:55
Bydliště: Brno

Příspěvek od jirka vrba »

Hlavně bych chtěl napsat, že si vážím toho, že někdo píše o Čsl. legiích. Takže moje připomínka je jen taková drobnost.
Ale jde mi o toto:
Tvrzení o "jediné demokratické atd...." považuji za klišé (ne tvoje - je to všeobecně zažito (no všeobecně je možná silné slovo u problematiky, která je dosti na okraji zájmu i odborné veřejnosti))
Jednak je tu ten přívlastek "demokratický" - je divné ho používat ve spojení s vojenskou jednotkou. Je mi jasné, že je to myšleno ve smyslu voj. jednotka demokratického státu, ale i tady narážíme - v r. 1918, a o to tu hlavně jde, žádný dem. Čsl. stát neexistoval(samosebou od 28/10 existoval, ale nám jse většinou o období předtím) - musím ale říct, že je pravda, že Čsl jednotky byly součástí nejdříve ruské armády a potom francouzské - a z tohoto pohledu ano, byly to jednotky dem. státu. Na druhou stranu musím podotknout, že i v rakousko-uhersku byly volby a parlament (porovnánej s předrevolučním Ruskem!!!). Když k tomu připočteme otázku co může být demokratické v prostředí propukající občanské války, pak jsem doufám trochu objasnil moje výhrady k přívlastku demokratický...Já si stejně myslím, že to neznamená "demokratická jednotky", ale "jednotky Antanty".
Další věc je, když vynecháme ono "demokratická" a hovoříme o jediné organizované síle - zde musím znovu zdůraznit, že občanská války bylo velmi dynamické období a situace na podzim 1917 byla diametrálně odliční od situace v létě 1918, takže se to musí probrat po obdobích. Na druhé straně si myslím, že by to vyřešila prostě formulace "jedna z mála bojeschopných jednotek".
Když si vezmeme konec roku 1917 - tj. období kyjevského incidentu a ústup z Ukrajiny(boje u Bachmače), tak bojeschopné jednotky v rusku byly - lotyšská divize, která vlastně pomohla bolševikům k moci-tady vůbec nevím jestli byla demokratická, dále I. polský sbor spolu s běloruskou nár. radou vystoupil a posléze drželi Minsk do příchodu němců - polský sbor byl formován podobně jako čsl. sbor, ale u poláků je situace ještě složitější. Pak je tu I. ukrajinský sbor - zabránil III. gardovému sboru v pochodu na Kyjev - Ukr. nár. rada byla uznána prozatímní vládou - byla to dem. jednotka nebo ne? To je podle mě neřešitelné dilema Rus. ob. valky. Dále zde máme II. polský sbor, u kterého byli i vojáci rak.-uh. pol. legionu, který krátce předtím přešel frontu.
Byly kozácké jednotky na Donu a jižním Urale nedemokratické? ten pojem se na ně jaksi nehodí.
A co Dobrovolecká armáda v jejíchž řadách bojovali i čeští kornilovci?
A když se přesuneme dále do doby vystoupení (a o to tu asi hlavně jde) - byly tedy povolžské, ufimské, uralské a sibiřské jednotky (před Kolčakem - protože v souvislosti s Kolčakem se u čsl. legií dá hovořit pouze o hlídání magistrály) nedemokatické?
Takže doufám, že jsem objasnil, o co mi šlo - ale znovu opakuji v žádném případě nechci, aby to vyznělo jako kritika tohoto článku - děkuji za něj :wink:
Naposledy upravil(a) jirka vrba dne 28/11/2005, 22:25, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jirka vrba
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 22/11/2005, 22:55
Bydliště: Brno

Příspěvek od jirka vrba »

A abych teda připojil nějakou fotku - tak:

Je to fotka/žádost :wink: na fotce je rychlopalné dělo MacLean/"Maklen". Na té fotce je z občanské války ve španělsku, ale kdo si četl např Kroniku 4. stř. pluku, tak ví, že toto dělo používali naši legionáři v Rusku - ale mě se na internetu nepodařilo zjískat nicvíc, než tuto fotku - jestli někdo ví něco víc, prosím, napiště.

Obrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Díky Mackensene za příspěvek, já se přiznám, že ten článek o legiích byl takový "výkřik do tmy" - byl psaný po 28.10. a já doufal že se najde někdo, kdo toho o nich ví víc.

Nechceš o nich napsat něco víc? Znalosti evidentně máš, jen prosím uber počet smajlíků na článek :D

Na Palbě je v tomto směru pole působnosti zcela volné, záleží jen na tobě
Naposledy upravil(a) sa58 dne 28/11/2005, 22:33, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
jirka vrba
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 22/11/2005, 22:55
Bydliště: Brno

Příspěvek od jirka vrba »

1 - Smajlíky upraveny. Když jsem to viděl, tak mi bylo do smíchu ale nestačil jsem to upravit, než jsi napsal.
2 - Mě psaní moc nejde - ale když něco splodím, tak jo, ale... :cry:
pagan.toomik
Příspěvky: 5
Registrován: 14/3/2008, 16:33

Příspěvek od pagan.toomik »

Můj praděda byl v čs. legiích v Rusku. Ja ho nezažil, mé máti něco málo vykládal ale umřel když jí bylo tuším že 12 takže nic konkrétního nevím. Prý o tom nechtěl moc mluvit jen když měl něco vypito. Údajně tam zažil románek s nějakou ruskou která umřela na nějakou nemoc. Fotky jsem bohužel žádné nenašel. Jen jednu jak rukoval do RU armády. Ani nevím jak se čs. legiím dostal.

Nevíte náhodou jestli existuje nějaký archív kde by se daly najít podrobnosti. Něco jako jmenný seznam členů jednotek, jejich pohyb, bojové úkoly atd.? Sice o tom dost pochybuju ale za zkoušku člověk nic nedá ;-)

Mimochodem je škoda že čs. legie jsou dost opomíjené. Bylo by skvělé kdyby se o nich třeba natočil filmek.
martin
vojín
vojín
Příspěvky: 15
Registrován: 30/1/2007, 23:12

Příspěvek od martin »

Nejsem žádný znalec vojenské historie. Zajímám se trochu o moře a v téhle souvislosti jsem si vzpomněl na první námořní loď české republiky se jménem Legie. A protože Google ví všechno, tak jen přidávám pár odkazů na onu loď, historii naší mořeplavby a i na čs. legie:
http://www.bastl.cz/cnp/351.html
http://www.mo-na-ko.net/lode-planky.htm#Legie
http://www.dolin.estranky.cz/fotoalbum/ ... ie-v-Rusku
http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste ... ie-v-rusku
http://www.narod-sobe.cz/svet/hmota/tel ... /Legie.htm
Uživatelský avatar
Micuhide Akechi
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 141
Registrován: 11/10/2006, 11:13
Bydliště: Příbram

Příspěvek od Micuhide Akechi »

Třeba se začíná blýskat na lepší časy. Režisér Zdeněk Všelicha nedávno v jednom diskusním pořadu prohlásil, že připravuje dva polohrané dokumenty o legiích. Sice to není přímo velkofilm, ale snad to i tak bude stát za to.
Obrázek
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Seznam legionářů

Příspěvek od Rosomak »

Pokud chceš začít pátrat, tak tady zjistíš, u jaké jednotky Tvůj děda sloužil...

Oficiální Databáze legionářů

Osobně jsem byl překvapen, kolik příslušníků našeho nepočetného rodu bylo v legiích...
pagan.toomik
Příspěvky: 5
Registrován: 14/3/2008, 16:33

Příspěvek od pagan.toomik »

No paráda, diky moc za odkaz. A dokoce to pradědu našlo. http://www.vuapraha.army.cz/db/detail.php?id=38508 . Teď budu pátrat po historii 7.stř.pluku čs. legií v Rusku. Za jakoukoli pomoc budu moc vděčný, nemám moc zkušeností a pátráním v historii.
pagan.toomik
Příspěvky: 5
Registrován: 14/3/2008, 16:33

Příspěvek od pagan.toomik »

Skvělá stránka:

http://www.pamatnik.valka.cz/novy/cz/informace.php

Dokonce je i kronika onoho 7 stř. pluku. Nádhera
Uživatelský avatar
jaromír dolanský
praporčík
praporčík
Příspěvky: 391
Registrován: 12/10/2006, 14:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaromír dolanský »

Tak dobré fotky jsem viděl málokdy. Možná, pokud by měl někdo čas a věděl jak na to, stálo by za to je dostat na Palbu.
http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=083 ... &c=1170810
VIVERE SUIS DESIDERIS. PRO SUO HONORE MORI.
Uživatelský avatar
jirka vrba
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 22/11/2005, 22:55
Bydliště: Brno

Příspěvek od jirka vrba »

to pagan.toomik:
to su rád že se ti to hodí ;)

Hele, a jak se tvůj praděda do legií dostal. Předpokládám, že narukoval na frontu byl zajat a pak vstoupil do legií. Odkud byl, u kterého útvaru sloužil, kdy byl zajat? :)

Možná by to bylo lepší přes sz, tak kdyžtak napiš.
Uživatelský avatar
fru
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 24/4/2010, 09:48
Bydliště: Iglau

Příspěvek od fru »

Do čsl. legií se vstupovalo takto. V první fázi války se jednalo o stovky, později tisíce dobrovolníků, kteří vstoupili do ruské armády. tito dobrovolníci ( např Vašátko, , Vilímek,Švec, Husák, Syrový, Čeček aj..) byli učitelé, správci statků, lihovarů, drobní podnikatelé apod. Překvapilo mě, kolik jich v Rusku před rokem 1914 působilo. Neboť vstupem Ruska do války se nacházeli na území nepřátelského státu, byli původně nežádoucí, ale politickými styky krajanů (p. továrník Červenka ad.) se podařilo vytvořit Čs. družinu, která byla přidělena k jihozápadní skupině armád Radka Dmitrijeva z rozkazu gen Alexejeva. Prvním velitelem byl pplk. Sozentovič...dále ho nahradil pplk Trojanov, pluk Mamontov přišel až mnohem později. Velení bylo složeno z Rusů a Čechů, přičemž Češi byli spíše prap, ppor, nanejvýš poručíci. Stav: št. důstojník ..1, subatelrní důst....21, řadoví vojíni 744, neřadoví 133, ..Lékař...1, voj. úředníci..2. Z ruských namátkou: št. kpt Zembalevskij, por. Pavlov, por. Ivšin, kpt. MUDr. Zacharov, por. Licinsky, št. kpt. Uspensky, por. Jakušev, ppor Raňuk. Družina se postupně rozdrobila na malé části..skupiny, které se zabývaly výzvědnou činností a to i v týlu nepřítele kde mapovaly situaci a zajímaly "jazyky" Není třeba dodávat, že to byla velice nebezpečná činnost, neboť po zajmutí a zjištění že se jedná o Čechy - hrozila šibenice a tak se i často stávalo, neboť byli souzeni za vlastizradu. Tyto skupiny byly přidělovány k jednotkám po celé frontě...velké plus byla jazyková vybavenost a osobní statečnost jednotlivců. Teprve 2.2.1916 vznikl rozkazem č. 524 I. střelecký pluk a časem přibývaly další... později se zařazovali do rot přeběhlíci z rakouské armády, někteří přišli (byli přeřazeni) ze srbských pluků..např Radola Gajda. Probíhaly i nábory po zajateckých táborech..např. v Darnici. Prvním důstojníkem, který měl toto na starosti včetně agitace byl tehdejší slavný praporčík ( podplukovník) Vašátko, nositel tuším všech křížů sv. Jiří.
radecky
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 197
Registrován: 7/11/2008, 19:25

Re: Československé legie v Rusku

Příspěvek od radecky »

Možná by bylo vhodné dodat ještě několik faktů. První dobrovolníci nebyli zajatí rakousko-uherští vojáci. Bylli to převážně Češi a v menší míře i Slováci , kteří již delší čas žili na území Ruské říše. V Rusku v prvním desetiletí 20.stol žilo a pracovalo několik desítek tisíc Čechů , kteří nepřijali ruské poddanství a jako de iure cizinci nepodléhali branné povinnosti. Carská vláda zprvu vůbec nepovolila verbování zajatců do České družiny i když ojediněle jich tam pár vstoupilo již v roce 1915. Zajatci, původně rakousko-uherští vojáci se objevili v legiích až v roce 1916 a zejména v roce 1917 a 1918.
Dalším faktem je, že legie v době WWI vznikaly na obouch stranách. Např. Polské legie bojující na straně Rakouska-Uherska vznikli již 19.srpna 1914 a organizovali Poláky s cílem obnovení polského státu. Velitelem byl Jozef Pilsudski pozdější vůdce a president nezávislé Polské republiky, který jako carský poddaný se narodil v litevském městě Vilnius. Obdobně vznikla v rámci Rakousko-Uherské armády i Ukrajinská legie. Obdobné útvary vznikly i v Německu např. Finský myslivecký prapor a pod.
Obrázek
Uživatelský avatar
fru
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 24/4/2010, 09:48
Bydliště: Iglau

Re: Československé legie v Rusku

Příspěvek od fru »

no jo, a co jsem asi psal :shock: :D
Odpovědět

Zpět na „Východní fronta“