Maďarsko.

Vojáci „Malé dohody“ nechávají ve svých 19 variantách nástupních plánů proti Maďarsku nakouknout do své taktické a strategické kuchyně. Na těchto variantách, zvláště pak od 9.( IX.) varianty je vidět i měnící se politická situace v Evropě. Z těchto 19 variant se dozvíme i pohled na válku větší (tzv.“Velkou válku v Evropě“) , než by byl jen útok na Maďarsko. Dozvíme se některé skutečně plánované akce proti Německu a dalším případným potenciálním agresorům Evropy, sousedům ČSR, Rumunska a Jugoslávie, a to od roku 1922 do roku 1938.
Varianta I.
Tuto Variantu č. I. sestaví vyčleněné štáby československo-rumunsko-jugoslávské armády hned v prvních letech vzniku „Malé dohody“ (podepsána 21. dubna 1921). První varianta předpokládá, že se Maďarsko bude snažit revidovat vojenskou akcí výsledky mírových smluv uzavřených v Trianonu a v Neuilly. Když například zaútočí proti jednomu ze signatářů, aby získalo některé území ve svůj prospěch.
Podle útoku rudého Kuny Bela se předpokládalo, že maďarský útok bude jako první spuštěn proti Československu. Všechny 3 štáby „Malé dohody“ vyhodnotili, z maďarských akcí proti ČSR, z odhadů maďarských nástupových možností, že jako pravděpodobné nástupiště maďarské armády bude oblast Salgótarjánu, prostory u Budapeště, Hatvanu, Miskolce a u Gyöeru (Raabu), a pak také čára Gran – Szekesfehérvár. Hovořilo proto i to, že tyto soustřeďovací prostory, jako ofenzivní nástup pro ČSR, mají dobrou dopravní kapacitu (procházely tudy 4 tratě a 5 kvalitních silnic) ve směru k československým hranicím.
Společný štáb „Malé dohody“ předpokládal postupné soustředění 10 maďarských divizí, a to ve směru od Ballasgyarmat na Zvolen, nebo na severozápad ve směru na Nové Zámky a Nitru. Že by Maďarsko, vzhledem s předpokládanými obtížím s přepravou a k velké zranitelnosti železnice Budapešť-Komorn-Györ, útočilo na ohbí Dunaje, považovali štáby „Malé dohody“ za velmi nepravděpodobné. To proto, že tyto spoje byly místy v dosahu čs. polního dělostřelectva. Čs. hl. štáb maximálně připustil pomocnou akci, která by byla vedena max. 3 maďarskými divizemi. Tyto 3 divize by měly úkol - upoutat co největší čs. vojenské síly. Při dobrém průběhu mělo jít především, po rozvinutí maďarské ofenzivy, o útok přes Ipolu ve směru na Krupinu a Zvolen a o útok od Komárna na Nové Zámky a údolím Nitry dál na sever. Že by maďarská armáda provedla ofenzivu od Miskolce ve směru na Košice nepřicházelo dle názoru dle čs. a rumunských vojenských expertů v úvahu, protože tento prostor byl až příliš vysunut k rumunským hranicím. Bylo zde i špatné komunikační napojení na toto nástupiště.
Proti Podkarpatské Rusi očekávali štáby „Malé dohody“ jen nějakou krycí akci, která by se zaměřila na důležitý železniční uzel u Čopu, přes který procházela většina spojení s Rumunskem.
Hlavní, nebo také generální ofenzívu maďarské armády mohlo dle vojenských expertů „Malé dohody“ zahájit 10 pěších a 2 jezdecké divize. Největší, nebo také Hlavní úder se očekával u Ballasgyarmat. Zbývající úseky hranic s ČSR by pak maďarská armáda zajišťovala přibližně s 3 divizemi z nichž by 2 byly rozloženy kolem Komárna a 1 na východ od Salgotarjánu.
Maďaři by k obraně proti Rumunsku a Jugoslávii mohli vyčlenit tak maximálně po 3 divizích.
Zpravodajské služby „Malé dohody“ tehdy tvrdily, že maďarský branný potenciál má nejméně 26 divizí. Tohoto stavu (26 divizí) však může maďarská armáda dosáhnout až po totální mobilizaci. Bylo to přehnané, neboť do 30. let nemohla maďarská armáda těch 26 divizí vůbec vyzbrojit. Značně přehnané byly také představy, že by byla vytvořena záložní skupina o 2 až 3 divizí maďarské armády u Miskolce, která by byla dle vývoje válečné situace použita buď na východě proti Rumunsku, nebo k posílení náporu proti Československu. Stejně tak by toto záložní maďarské uskupení mělo problémy, pokud by se přesouvalo proti Jugoslávii. To proto, že zde byl nedostatek vhodných přechodů přes Szolnok a Dunaj. Proto štáby „Malé dohody“ spíše počítali s dalším uskupením v oblasti Balatonského jezera. Toto uskupení mohlo být zformováno z již uvedených 3 divizí, které zajišťovaly čs. hranice západně od Parkánu (po roce 1945 Štúrovo) až po Petržalku. Toto uskupení mohlo tvořit zálohu pro případ jugoslávské ofenzívy. Stejně tak se mohlo v případě úspěšného útoku proti ČSR znovu dostat k Dunaji. Vyhledat mezery v čs. obraně a vybojovat přechody přes Dunaj a pak útočit údolím Nitry.
Všeobecným úkolem všech armád „Malé dohody“ bylo, aby po zahájení maďarského, třeba dílčího útoku na ČSR, okamžitě překročily hranice a zahájily útok na Budapešť.
Hlavní velitelství „Malé dohody“ a její štáb sídlil v Užhorodě.
Velitelství čs. armády pro „Malou dohodu“ sídlilo v Trenčíně.
Velitelství rumunské armády pro „Malou dohodu“ sídlilo v Kluži.
Velitelství jugoslávské armády pro „Malou dohodu“ sídlilo v jugoslávské Mitrovici.
Začátek maďarské ofenzívy proti ČSR by československé jednotky dislokované na a za hranicemi kryly na předem určených a k obraně připravených terénních čarách, čímž měly zajišťovat možnost mobilizace v ČSR. Měly zadržovat maďarský postup, aby se mohly přisouvat hlavní jednotky ze západních částí ČSR. Do 18. mobilizačního dne se počítalo, že budou maďarské útoky zastaveny a armáda ČSR přejde do protiofenzívy. Pak měla československá armáda útočit na Hlavním směru (HS) na Hatvan-Gödöle. Tento HS měl být kombinován s pomocným útokem, nebo vedlejším útokem, 4. čs. armády u Košic ve směru na Miskolc-Füzesabony-Jászberény. Tato 4. čs. armáda by zároveň svým levým křídlem zajistila spojení s rumunskými jednotkami a společně pak s nimi by pronikla do boku maďarské obrany v Budapešti.
Dunajská hranice, tato přirozená hranice tvořená řekou, od Bratislavy až po Parkán (Štúrovo), která vytváří hranici strategickou, by byla chráněna jen slabými jednotkami v místech možných přechodů. Tady byl pro československou obranu zadán úkol, aby k zesílení obranyschopnosti hranice, vybudovala v těchto prostorech odolnější fortifikační (pevnostní) uzávěry.
Pro rumunskou armádu, která měla zakončit mobilizaci do 3. týdne války plynul úkol, aby co nejdříve zaútočila ve směru na Kiskunhaláz a Keczskemét. Rumuni měli již zhruba od 18. mobilizačního dne vést Hlavní úder, zprvu od Oradea (Orades mare – Velký Varaždín) k řece Tise a po vybojování přechodů pak dále na Szatmár-Nyirbátor a Nyiregyházu tak, aby co nejdříve začala rumunská armáda ohrožovat pravé křídlo maďarských ofenzivních sil, které útočí na ČSR. Tento HS od Tisy by pak vyústil v postup na Szolnok a pak Budapešť. Další v pořadí třetí rumunská skupina, která nastupovala také od Oradea, pak měla postupovat na Orosháza a Kunczentmárton na řece Köröz a navázat se na levém křídle na pravé křídlo jugoslávské armády. Jakmile bude kontakt navázán, bude jugoslávská a rumunská armáda společně útočit na Nagy Körös, který leží asi 50 km jihovýchodně od Budapešti.
Jugoslávská armáda měla ofenzívu zahájit ve dvou směrech. Na východ i na západ od Dunaje s hlavním úsilím na Kaposvár a ve směru na Balaton a odtud dále na sever k hranicím ČSR. Měla oddělit Maďarsko od Rakouska. Pravé křídlo jugoslávské armády by přitom postupovalo na Szegesfehervár. Mimo kontaktu s Rumuny a společného postupu s nimi na Nagy Körös, by jugoslávská armáda nasadila na ostatních úsecích jen slabé krycí jednotky. Všechny síly jugoslávské armády měly být nasazeny ve směru HÚ, aby se co nejdříve podařilo úplně obklíčit Maďarsko.
Od okamžiku, kdy by rumunská armáda překročila řeku Tisu, by zahájily síly „Malé dohody“, nyní již podřízené společnému velitelství „Malé dohody“ v Užhorodě, koncentrovaný útok na Budapešť.
Ofenzivní plán „Malé dohody“ samozřejmě zahrnoval i podrobně rozpracovaný program náletů na maďarská vojenská postavení. Ofenzivní plán obsahoval dílčí nájezdy říčních flotil, hlavně na dolním toku Tisy a na Dunaji.
Letecké štáby „Malé dohody“ připravili podrobné zhodnocení všech mostů a komunikačních uzlů a stanovili postup jejich plánovitého bombardování.
Varianta číslo I. byla po politické stránce, jako maďarský útok velmi nepravděpodobná. Maďarsko v začátku 20. let nemohlo počítat s žádným velkým spojencem, nemohlo počítat s přísunem zbraní. Maďarsko 20. let bylo samo. Každý konflikt, který by Maďarsko s malodohodovými státy vyvolalo v začátku 20. let by v krátké době znamenalo pro Maďarsko krutou vojenskou porážku.
Mapa Evropy 1925.
