Projekt nového polního stejnokroje

Odpovědět
Uživatelský avatar
t.hajek
7. Major
7. Major
Příspěvky: 446
Registrován: 26/2/2009, 12:03
Bydliště: Praha

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od t.hajek »

asi to sem úplně nepatří, nevím, kde jinde se zeptat

nevíte někdo, kdo a proč vymyslel tyhle barvy české vlajky pro nášivky ?
QwA6AFwAQgBlAG4AZQBmAGkAdABcAFcAZQBiAHMAXABDAGEAdABhAGwAbwBnAHUAZQBJAG0AYQBnAGUAcwBcADEAMAAyADcAMAA2AFwAMQAwADIANwAwADYAXwAyAC4AagBwAGcA.jpg
vždyť sakra máme stovky let (v Evropě) jasně heraldicky definované barvy a když se na to podívám okem heraldika, tak máme na stříbrno purpurovém !! poli zprava černý klín..

navíc kokarda na letadlech vypadá jinak, místo purpurové (šikmo šrafované spodního pole) je tam vodorovné šrafování, tedy modrá..
png-clipart-czech-republic-czech-air-force-roundel-military-military-miscellaneous-angle.png
png-clipart-czech-republic-czech-air-force-roundel-military-military-miscellaneous-angle.png (38.75 KiB) Zobrazeno 544 x
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11748
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od Zemakt »

Odstíny zelené a černé které jsou poměrně běžné souvisí s maskováním. Rukávová nášivka je prostě v těch národních barvách vidět. A jsou situace, že prostě nechceš být viděn.
https://www.google.com/search?q=rukavov ... sid=mosaic

Ty šikmé čáry jen naznačují jinou barvu. Jakoby třetí, přestože jsou fakticky použity pouze dvě. Jak moc je to oficiální netuším. Každopádně je to funkční rozlišení do pole.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4245
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od Alfik »

S tím se moc dělat nedá.
Heraldika vznikla jako pokus zviditelnit se na válečném poli v rámci mnohostranných sil - ať už mnohonárodních, nebo "jen" mnohošlechtických.
Takže, v podmínkách kdy toto není zapotřebí, a naopak je zapotřebí být neviděn, vzniká potřeba trošku tu heraldiku zmodernit a upravit to.
Je to stejné jako moderní úpravy "pogonů" a symbolů na nich, a to se dělalo už za mých záklaďáckých let. Už tehdy byly pecky na "šedesátkách" brinýrované, zatímco na "vycházkovém" byly vyblejskané :)
U znaků a nášivek je to obdobné, je to jen další krok.
Heraldika v té "stabilní" podobě ani není nic moc starého. Ve skut. si až do 17. stol. vojáci moc starostí nedělali, co mají na sobě, hlavně aby vůbec něco měli - třeba i sundané z pobitého protivníka. Něco jako stejnokroje bylo drahé i pro feufála. Už jen ty praporce, fedrpuše a pozamenty, co ty stály kop grošů... :)
Takhle vypjatá heraldika je až z dob kdy vlastně už o nic nešlo. Třeba takový "kníželidublíže" si víc hleděl ždímání státního rozpočtu než své rozpoznatelnosti na bojištích moderní doby :twisted:
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
t.hajek
7. Major
7. Major
Příspěvky: 446
Registrován: 26/2/2009, 12:03
Bydliště: Praha

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od t.hajek »

já tam samozřejmě nechci barvy, to je mi jasný, jen si myslím, že je škoda, že se nepoužívá tradiční "černobílé" označení barev

vododorovné šrafování = modrá
svislé šrafování = červená

a druhá otázka, proč je to na obou případech jinak
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4245
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od Alfik »

t.hajek píše: 1/5/2024, 12:06 a druhá otázka, proč je to na obou případech jinak
Každý zbytečný úředník chce svou vlastní "odškrtnutou" položku, aby bylo vidět že zas tak zbytečný není :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 308
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od Martan »

Pro t.hajek = Já se tady před časem divil, jak se dnes umisťuje kulatý znak "vlajka" na těch dodaných Leopardech. Modrý klín směřuje doprava a lepí se na levou stranu čela, zádi a pravou stranu. Takže směřuje ke kraji nebo dozadu :!: Podle mě je absolutně špatně, ale je to tak údajně v předpisech. :roll: :sad:
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11748
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od Zemakt »

Tak na těch tancích byl viděn jen při úvodní prezentaci, u praporu ve službě to zmizelo. Zdá se.
a druhá otázka, proč je to na obou případech jinak
V případě nášivek bych si tipnul, že to je z důvodu ryze komerční výroby. Bezpředpisové.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 308
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od Martan »

Zemakt píše: 2/5/2024, 23:07 Tak na těch tancích byl viděn jen při úvodní prezentaci, u praporu ve službě to zmizelo. Zdá se.
Kéž bys měl pravdu. Ale já to viděl nejenom na těch Leopardech, ale i na jiných nových vozidlech. A na těch Leopardech to bylo vidět i na videu za cvičných střeleb a to poměrně nedávno.
Ale už to tady nechci dál rozebírat, asi to sem nepatří.
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11748
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od Zemakt »

Aha tak pardon za mystifikaci. Mne to přijde jako pěst na oko. Lepší nic. Na druhou stranu ty taktický čísla se mi líbí, jsou takové tradiční 8-)
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3857
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od Scotty87 »

t.hajek píše: 1/5/2024, 00:09 asi to sem úplně nepatří, nevím, kde jinde se zeptat

nevíte někdo, kdo a proč vymyslel tyhle barvy české vlajky pro nášivky ?

QwA6AFwAQgBlAG4AZQBmAGkAdABcAFcAZQBiAHMAXABDAGEAdABhAGwAbwBnAHUAZQBJAG0AYQBnAGUAcwBcADEAMAAyADcAMAA2AFwAMQAwADIANwAwADYAXwAyAC4AagBwAGcA.jpg

vždyť sakra máme stovky let (v Evropě) jasně heraldicky definované barvy a když se na to podívám okem heraldika, tak máme na stříbrno purpurovém !! poli zprava černý klín..
Tady rozhodně nejde o heraldiku. Je to pouze barevně zjednodušené "taktické" provedení. Jde o to hlavně od se be ty barevné pole rozlišit. Zrovna tohle podle mě vychází z vlajky používané v armádě pro rozlišení i IR spektru nočního vidění.
navíc kokarda na letadlech vypadá jinak, místo purpurové (šikmo šrafované spodního pole) je tam vodorovné šrafování, tedy modrá..

png-clipart-czech-republic-czech-air-force-roundel-military-military-miscellaneous-angle.png
Taktické znaky na letecké technice NATO se nepochybně řídí vlastními pravidly a znovu s heraldikou to nemá moc co společného.
Uživatelský avatar
t.hajek
7. Major
7. Major
Příspěvky: 446
Registrován: 26/2/2009, 12:03
Bydliště: Praha

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od t.hajek »

díky, to noční vidění je dobrý argument

že to nemá s heraldikou nic společného vím, zajímalo mě proč a přišlo mi, že je to prostě škoda
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“