Nasazení tanků při bojích na Ukrajině

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nasazení tanků při bojích na Ukrajině

Příspěvek od Rase »

Kolona ruských "želvích tanků" (bljaťmobilů) se potkala s ukrajinským Leopardem. Posádka tanku Leopard 2A4 (z 33. samostatné mechanizované brigády) rozdrtila kolonu ruských obrněných vozidel na kusy. Ruské ztráty v této koloně činí 47 pěšáků, 2 tanky, 1 BTR, 3 bojová obrněná vozidla a jeden motocykl.

https://twitter.com/bayraktar_1love/sta ... 1300236663

GcRT77bXgAA_dz6.jpg
GcRT2dQXsAArFWB.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1696
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Nasazení tanků při bojích na Ukrajině

Příspěvek od danny1691 »

Pohled na situaci z ruské strany, video je delší
auto překlad
Přepadení kolony ruských obrněných vozidel německým Leopardem 2A4 z 33. mechbrigády AFU za podpory dělostřelectva u vesnice Dalneje nedaleko Kurachova.
Nepřítel využil náhlého zahájení palby a také zdatně využil vysoké manévrovací schopnosti svého tanku, která mu na rozdíl od většiny sovětských vozidel umožňuje rychlý pohyb, včetně couvání.
Během první části bitvy pálil Leopard podél čela kolony a je vidět, jak německé 120mm šrapnelové střely DM12A1 nepronikají čelním pancířem ruských T-72B3 - když zásahy zasáhnou horní čelní část, ruské tankisty to vůbec nevyvede z míry a pokračují v pohybu a palbu opětují.
Druhá část bitvy se však zřejmě odehrála, když ruská kolona odjížděla po vylodění pěchoty u vesnice, a zde ukrajinská posádka, která změnila pozici, pálila do týlu a úspěšně zasáhla oba tanky a další lehká obrněná vozidla.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
https://dzen.ru/b/ZzTUBmVShg_UHq0k
Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nasazení tanků při bojích na Ukrajině

Příspěvek od Dzin »

Trochu bych upravil ten překlad, DM12A1 je kumulativní (HEAT) střela a běžně je nazývána jako víceúčelová, protože se používá i jako náhrada za tříštivo-trhavou munici. V originále ji nazývají умулятивно-осколочные tedy kumulativně-fragmentační a tím upozorňují právě na možnost jejího dvojího použití.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nasazení tanků při bojích na Ukrajině

Příspěvek od Rase »

Vzhledem k tomu, že tyhle blaťmobily mají zavařenou věž a tedy nepředstavují pro Leopard přímou hrozbu, tak ono vysekání vezené pěchoty pod "plechem" úplně stačí. Minimálně v první fázi, kdy jich tam je namačkáno i pár desítek. Probít pancíř samotného tanku se dá třeba až dodatečně.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nasazení tanků při bojích na Ukrajině

Příspěvek od Rase »

Tankista ze 42. samostatné mechanizované brigády. pro zajímavost uvedu, že rusko již u Pokrovsku ztratilo více tanků (580+), než kolik má většina evropských armád ve své výzbroji.

469822682_575330502113656_5235438342129744955_n.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nasazení tanků při bojích na Ukrajině

Příspěvek od Rase »

Parádní kompilace tankových střetů ve válce na Ukrajině. Pěkně po staru: tank vs tank.

https://twitter.com/Bricktop_NAFO/statu ... 7505175902
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1696
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Nasazení tanků při bojích na Ukrajině

Příspěvek od danny1691 »

Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nasazení tanků při bojích na Ukrajině

Příspěvek od Rase »

Rase píše: 13/11/2024, 17:38 Kolona ruských "želvích tanků" (bljaťmobilů) se potkala s ukrajinským Leopardem. Posádka tanku Leopard 2A4 (z 33. samostatné mechanizované brigády) rozdrtila kolonu ruských obrněných vozidel na kusy. Ruské ztráty v této koloně činí 47 pěšáků, 2 tanky, 1 BTR, 3 bojová obrněná vozidla a jeden motocykl.

Níže ještě tankový duel doslova na pár metrů.

Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nasazení tanků při bojích na Ukrajině

Příspěvek od Rase »

Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nasazení tanků při bojích na Ukrajině

Příspěvek od Rase »

Aktuálně došlo východně od Siversku k tankové bitvě mezi ruským "želvím tankem" a ukrajinským tankem z 54. mechanizované brigády. Ruský tank byl prý později zapálen a doražen FPV drony. Vzhledem k tomu, že tahle monstra mají přivařený kanón a mezi pancířem je nacpaná kupa pěšáků, nemluvě o bídných jízdních vlastnostech, tak byl výsledek docela jasný .))

https://twitter.com/front_ukrainian/sta ... 9677001127
https://youtu.be/SdFIvCof3JI

Výstřižek.JPG
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nasazení tanků při bojích na Ukrajině

Příspěvek od Rase »

Přímým ostřelováním zblízka zničily dva ukrajinské tanky T-80BV budovy, ve kterých se podle ukrajinské armády opevnila ruská útočná skupina. Na zveřejněném videu je vidět, jak tanky útočí na cíl zblízka a vypálí několik zásahů do podlouhlé budovy. Záběry pocházejí od 5. samostatné kyjevské útočné brigády, která záběry zveřejnila na svém Youtube kanálu. Útočníci spoléhali na rychlost a překvapení: Místo čekání na ruský útok bylo rozhodnuto o preventivním úderu, zatímco se formovala nepřátelská jednotka, uvedla brigáda ve svém prohlášení. Nebyly poskytnuty žádné informace o počtu možných zraněných nebo mrtvých na ruské straně. Podle brigády byly použitými vozidly dva tanky T-80BV s volacími znaky "Zelený" a "Kizi". Provedli koordinovaný manévr, přiblížili se k cílům ze dvou stran a zahájili palbu. Na záběrech jsou vidět výbuchy a ohnivé koule, které otřásají budovou. Napadeny byly i další blízké cíle, pravděpodobně ruské pozice nebo vybavení. Scéna se odehrála v úterý ve vesnici Oleksijivka ve Dněpropetrovské oblasti. Ony nasazené tanky byly patrně ukořistěné ruské stroje, přičemž dle Oryxe Ukrajina od začátku války ukořistila nejméně 76 tanků tohoto typu.

https://www.msn.com/de-de/nachrichten/w ... ef46&ei=13

AA1PZk8Z (1).jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Nasazení tanků při bojích na Ukrajině

Příspěvek od pjaro77 »

https://twitter.com/Thorkill65/status/1 ... 3872914714
Vo všeobecnosti sa na ukrajinskej strane v poslednom čase pozoruje renesancia tankov, a to na jednej strane vďaka dobrej ochrane pred dronmi FPV a na druhej strane ich užitočnosti pri eliminácii ruských skupín DRG. V súčasnosti majú prakticky všetky brigády ZSU jeden tankový tím. Okrem palebných úloh súvisiacich s elimináciou ruských skupín DRG a útočných skupín prenikajúcich cez ukrajinské obranné línie sa používajú aj ako kvázi-samohybné delostrelectvo, ktoré poskytuje nepriamu paľbu zo špeciálne pripravených pozícií (násypy, ktoré zvyšujú dosah).
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nasazení tanků při bojích na Ukrajině

Příspěvek od Rase »

Austrálie dokončila dodávku všech 49 tanků Abrams pro Ukrajinu a ty se již zapojily do bojů v Pokrovsku. Tanky dorazily po 55denní plavbě po moři v doprovodu posádek australské armády a poté prošly finální přípravou v Polsku k okamžitému nasazení na bojišti. Ukrajinské posádky již byly vycvičeny a přiděleny. Abramsy se zapojily do protiútoků jižně od železniční trati u Pokrovsku, kde ukrajinské síly pracují na zabránění ruskému průlomu, který by odřízl operace pro ústup z Mirnohradu. Tanky se pohybovaly vpřed po boku bojových vozidel pěchoty, potlačovaly ruské palebné body a přitahovaly pozornost dronů, zatímco obrněná vozidla postupovala k zajištění klíčových pozic. Jeden Abrams byl během operace poškozen ruskými drony. Navzdory několika pokusům o jeho zničení pomocí FPV utrpěl stroj pouze poškození požárem. Posádka přežila a bezpečně se stáhla. Ukrajinské síly nadále drží severní část Pokrovsku a v tomto sektoru zastavují více než 30 ruských útoků denně. Abramsy dorazily v době, kdy Ukrajina zahájila protiútoky s cílem zpomalit ruský postup v kritickém okamžiku boje.

https://twitter.com/euromaidanpress/sta ... 9223868603

IMG_4909.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nasazení tanků při bojích na Ukrajině

Příspěvek od Rase »

Video zachycující ukrajinský tank T-64BV útočící na Ruské pozice ve vesnici Nové Šachově ve směru na Dobropilje. "Chtěl bych poukázat na to, že zde není vidět žádnou velkou škodu na okolních budovách. O tuto vesnici se aktivně bojuje už přibližně 7 měsíců a nejméně tucetkrát změnila majitele. Domy však stále stojí z velké části, přičemž některé z nich se zdají být téměř nedotčeny. To je jasný důsledek přechodu k válčení pomocí dronů FPV. Drony se používají více než jiné zbraně, jako je dělostřelectvo a klouzavé bomby, což znamená, že celkové škody na osadách jsou menší, ale stále dochází k velkému počtu obětí. Kromě toho má Ukrajina v dnešní době obvykle větší zastoupení na polích, v lesích a opevněních obklopujících zastavěné oblasti, což znamená, že zde má Rusko jednoduše méně míst, na která by mohlo cílit. Podél dříve ostře definované linie kontaktu je také nižší celková koncentrace pěchoty. Pěchota v první linii je nyní rozptýlena v 10–20 km dlouhém koridoru 'infiltrační zóny' s nižší hustotou, což znamená, že je obsazeno menší procento celkových budov. Proto může někdy dojít k hlubokým infiltracím, které mohou představovat velké riziko pro obě strany. Když zastavěné oblasti zůstanou z velké části nepoškozené, poskytují krytí, které mohou pěchota nebo jednotky DRG využít k infiltraci hluboko za nepřátelské linie. Příkladem toho je nepřerušený řetězec osad vedoucích od frontové linie v oblasti Malokaterynivka k jižním předměstím města Záporoží. Zdá se, že časy srovnaných míst jako Marinka a Vovčansk jsou z velké části za námi, alespoň prozatím."

https://twitter.com/AMK_Mapping_/status ... 4026756299

Snímek obrazovky 2026-03-23 103925.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Odpovědět

Zpět na „Organizace, taktika, strategie“