Drony ovládané po optickém vlákně

Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Drony ovládané po optickém vlákně

Příspěvek od Rase »

Fotografie ukrajinského FPV dronu se záložním rádiovým signálem pro případ, že by se jeho optický kabel zlomil.

https://t.me/infomil_live/13966

Gg86GFHWgAANp9Y.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Drony ovládané po optickém vlákně

Příspěvek od Rase »

Videa z nasazení ukrajinských FPV dronů "GROMYLO-10" ovládaných po optickém vlákně.

https://twitter.com/Maks_NAFO_FELLA/sta ... 0695991602

GhVqV0oXgAAeEFe.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Drony ovládané po optickém vlákně

Příspěvek od Rase »

"Madyar" aktuálně představil 41,4 km cívku pro těžkou FPV hexakoptéru ovládanou pomocí optického vlákna a nesoucí výkonnou tvarovanou nábojovou hlavicí. Dlouze mluví o výhodách vláknové optiky a o tom, jak jeho jednotka nyní tiskne a převíjí vlákna na vlastní cívky. Chce okamžitě maximalizovat využití vláken, zatímco čeká na velmi velkou dodávku cívek vláken, které mu již brzy přijdou (na což mu můžete přispět).

https://www.youtube.com/watch?v=VVhDV4ts_PA


Gh2pZVPWEAAYdKs.jpg
Gh2pZVPWIAAj8ox.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Drony ovládané po optickém vlákně

Příspěvek od Rase »

Robert Brovdi zvaný "Madyar" prezentoval metodu boje proti dronům řízeným po optickém vláknu - v rusku zvaných "Vandal" . Dokážou pomocí mobilních radarů detekovat drony na vzdálenost 2-4 km a následně je zničit klasickým FPV dronem (nebo jiným interceptorem). Samozřejmě je tam jen malé časové okno, ale je to obrovský pokrok v obraně. Nyní jde o to, rozšířit tuto metodu co nejrychleji a na co největší část fronty. Nutno poznamenat, že vzhledem k většímu zatížení jsou ony "drátové" FPV drony poměrně pomalé (ve srovnání s klasickými FPV drony), a právě to by mohla být jejich Achillova pata.

https://t.me/robert_magyar/1023
https://twitter.com/bayraktar_1love/sta ... 5178951734
https://mil.in.ua/uk/news/ptahy-madyara ... tovolokni/

Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Drony ovládané po optickém vlákně

Příspěvek od Rase »

Ukrajinský útočný dron Ptaška-13-O s cívkou na 10-15-20 km a bojovou hlavicí (nahoře).

https://twitter.com/Maks_NAFO_FELLA/sta ... 2925749312

GjQobBLXwAE1qmd.jpg

Ukrajinský optický FPV dron s podvěšeným hlavním nábojem z tandemového kumulativního granátu PG-7VR z RPG-7.

https://www.youtube.com/watch?v=q6LU9VyiwsM

GjKqH9TWcAAROLh.jpg
GjKqH9wXIAAQ9C0.jpg
GjKqH9xXwAAbc_M.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Drony ovládané po optickém vlákně

Příspěvek od Rase »

1 000 "optických souprav pro hexakoptéry" v hodnotě 22,6 milionu hřiven (13 mil Kč).

Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Drony ovládané po optickém vlákně

Příspěvek od Rase »

FPV drony řízené po optickém vlákně mají poněkud ošklivou nevýhodu v tom, že když neměníte stanoviště, tak vás podle vláken může nepřítel dohledat. Vojáci dronového praporu "Ghost of Khortytsia" (15. brigáda NGU) aktuálně odhalili nepřátelské operátory dronů tím, že zahlédli optická vlákna odrážející se ve slunečním světle. Sledovali je do opuštěné budovy a rychle nasadili úderné drony, aby zlikvidovali cíl.

https://twitter.com/shadovren/status/18 ... 1212281876
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Drony ovládané po optickém vlákně

Příspěvek od Rase »

Operátoři HUR obdrželi od dárců várku dronů řízených po optickém vlákně od společnosti 3DTech.

https://gur.gov.ua/content/voiny-hur-ot ... nykiv.html

Výstřižekrereddddd.JPG
Výstřižekfdfdfdfdf.JPG
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Drony ovládané po optickém vlákně

Příspěvek od Rase »

Optická vlákna nad frontovou linií na Ukrajině.

IMG_7476.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Drony ovládané po optickém vlákně

Příspěvek od Rase »

Válku budoucnosti jsem si představoval asi trochu jinak, ale co už. Na fotografii vidíme ukrajinský pickup s koly zapletenými do optických vláken z FPV dronů, což krásně ukazuje, jak rozšířené jsou dnes drony s optickými vlákny v přední linii. Zde kdesi na Doněcké frontě.

IMG_7519.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Drony ovládané po optickém vlákně

Příspěvek od Rase »

Podle Rusů se ukrajinská produkce optických FPV zařízení v loňském roce dramaticky zvýšila. Z 1 000 kusů měsíčně v prvním čtvrtletí roku 2025 se dodávky do konce roku zvýšily na 50 000 měsíčně, což je 50násobný nárůst za pouhý jeden rok.

https://t.me/Fanatici_Os/1635

IMG_5740.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Drony ovládané po optickém vlákně

Příspěvek od Rase »

Jediný ruský závod na výrobu optických vláken je uzavřen od května 2025 poté, co ukrajinské drony poškodily závod v Saransku, informuje The Moscow Times. Výrobci kabelů se nyní zcela spoléhají na čínské dodávky, přičemž ceny prudce rostou.

https://twitter.com/NOELreports/status/ ... 8584420733

IMG_6028.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Drony ovládané po optickém vlákně

Příspěvek od Rase »

Srovnání ceny optického vlákna a Starlinku

Vozím drony na Ukrajinu přišel aktuálně s hodně zajímavým článkem. Optický kabel se stal tak drahým, že je levnější koupit terminál Starlink než cívku optického vlákna pro dálkové řízení FPV nebo UAV. Ukrajina má ale alespoň možnost používat Starlink pro řízení svých dronů, zatímco rusko ne. Podíl ruska na globálním trhu s optickými kabely vzrostl z 0,8 % v roce 2024 na 10,5 % v roce 2025, zatímco podíl Ukrajiny činil 5 %. Intenzivní poptávka po čínských optických vláknech pro FPV drony zdvojnásobila cenu vláken G.657A2 v roce 2025 a ceny nadále rostou. Nákup jednoho terminálu Starlink je nyní levnější než nákup odpovídající délky optického vlákna pro řízení dronů. Srovnání cen (stav k březnu 2026): Starlink terminál (Mini nebo základní model Gen na Ukrajině) → ≈ 18 000 UAH (~430–450 USD). Cívka optického vlákna pro FPV drony (typicky 30–40 km): cena za 1 km se vyšplhala na ≈ 20 USD (někde i 25–30 USD/km). 35km cívka → samotné vlákno ≈ 700 USD (~30 000 UAH) plus elektronika atd. → celkem často výrazně přes 700–800 USD. Důvodem je, že Čína (hlavní dodavatel) prudce zvýšila ceny – zhruba 3–6× oproti začátku roku 2025 (z ~4–5 USD/km na 20+ USD/km). Důvodem je obrovská poptávka po vlákně pro FPV drony s optickým kabelem (zejména v rusku, ale i na Ukrajině) a boom datacenter pro AI. Rusko spotřebovalo v roce 2025 ~10,5 % světové produkce optického vlákna. Níže autor textu zmiňuje, že na zhruba 30 km je optické vlákno několikanásobně těžší než terminál Starlink Mini, ale na druhou stranu dron vybavený Starlinkem spotřebuje řádově více energie než dron vybavený optickým vláknem. Obecně je použití optického vlákna lepší.

Důvody:
- nižší spotřeba energie při loiterování / čekání
- absolutní imunita proti elektronickému rušení (Starlink lze rušit, i když je relativně odolný)
- nulová latence – ideální pro přesný útok na pohyblivý cíl
- hmotnostní penalizace je jen dočasná (cívka se během letu odlehčuje)
- navíc se "čekač" lépe schová, zatímco Starlink musí mít vždy dobrý výhled na oblohu

Kdy by byl lepší Starlink?
- pro extrémní mobilitu (přeletět 50+ km nebo změnit pozici bez omezení)
- krátké mise bez dlouhého čekání
- pokud má dron velkou rezervu baterie a nechcete riskovat přetržení vlákna


V reálném válečném prostředí (Ukrajina apod.) se dnes optické vlákno používá přesně z těchto důvodů – proti rušení je prakticky neporazitelné a šetří energii. Starlink je skvělý pro průzkum nebo retranslaci signálu, ale pro kamikaze drony či "čekače" na vzdálenost kolem 30 km je optické vlákno často výhodnější. Přes stálé výhody optického vlákna se však Starlink nasazuje častěji a lze očekávat, že optické vlákno bude dále zdražovat.

https://twitter.com/VozimDrony/status/2 ... 4042624169
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Drony ovládané po optickém vlákně

Příspěvek od Rase »

Chvála na české optické drony Jan Žižka

Ukrajinští vojáci si nemohou vynachválit české drony "Jan Žižka" ovládané po optickém vlákně a už prošly ostrým testem na bojišti. Nedají se rušit, jsou stabilní a navíc modulární, takže se dají "secvakat" během pár sekund. "Jsou parádní. Fakt pecka," pochvalovali si ukrajinští operátoři v rozhovorech s reportéry. Kvadroptéra vznikla jako "kopie" ruského KVN (Kníže Vandal Novgodorskij), který v létě 2025 ukořistili příslušníci dronové jednotky 102. teritoriální brigády v Záporožské oblasti (v mlze objevili číhající dron a přestřihli mu řídící vlákno), a předali jej konstruktérům z pražského Spark spolku. Ti ho rozebrali, prozkoumali a postavili jeho zdokonalenou kopii pojmenovanou podle husitského vojevůdce. Vandal Novgorodskij je "ždun" – tedy vyčkávací dron s nožičkami. Rusové s těmito drony zalétávají desítky kilometrů za frontu a přistávají v hlubokém týlu. Smrtící stroje pak podél cest vyčkávají i několik dnů. Když kolem projíždí auto, odstartují a zaútočí. "Vandalové nám způsobily hodně problémů," přiznává voják Mykola, který tehdy dron ukořistil. Na Ukrajině dnes existuje minimálně 30 firem vyrábějících drony na optickém vlákně. Některé modely se už prosazují na Západě. Například dron Shrike 10 Fiber od společnosti SkyFall začátkem března uspěl v soutěži Pentagonu a když americko-ukrajinský start-up Swarmer před týdnem vstoupil na americkou burzu, hodnota jeho akcií první den vystřelila o 520 %. Spark spolek zatím tak divoké ambice nemá, soustředí se hlavně na pomoc frontě. Projekt česko-ukrajinské podnikatelky Lesjy Kopčuk dosud vyrobil 700 kusů Žižky a stejný počet hodlá smontovat za výnos nové sbírky, kterou o víkendu spustila iniciativa Dárek pro Putina. Hlavní problém je rostoucí cena optického vlákna.

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_aha
https://www.zbraneproukrajinu.cz/kampane/jan-zizka

Snímek obrazovky 2026-03-23 174206.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Odpovědět

Zpět na „Letectvo“