Dassault Rafale

Letouny, vrtulníky a jiné létající stroje, výzbroj, rakety a bomby
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Dassault Rafale

Příspěvek od Zemakt »

No naznačil to de facto tak, že to bylo PR tlačené Čínou, načež vše proběhlo zcela v opačném gardu. O čemž také světčí jak brzy Pakistánu sklaplo. Nehledíc nato co Indové provedli s pákistánskou PVO a jejich jaderným odstrašením. Nicméně tahle růžovoučká pohádka o ultimativním Číňánkovi si žije svým vlastním životem. Občas přiživená nějakým rádoby odborným webem, respektive analytikem či odborníkem. Jestli jsi to od Coopera nečetl Dzine, tak si to vyhledej. Stojí to zato.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Dassault Rafale

Příspěvek od Dzin »

Myslím, že se má jednat primárně o jeden sestřel a obecně se tomu přiřazuje velká důležitost z toho pohledu, že to mělo udělat "čínské" letadlo a střela a tedy že to ukazuje na pokrok Číny.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Dassault Rafale

Příspěvek od Rase »

To alespoň tvrdí Čína, která si kolem toho udělala pořádnou propagační kampaň (malování sestřelu na letadla atd.). Tím netvrdím že ten Rafale nesestřelili (čínskou stíhačkou a raketou), ale osobně nedokážu určit, jak by to vypadalo, kdyby ho sestřelil nějaký jiný letoun starším typem rakety, nebo kdyby spadl v důsledku nehody. Čína se toho ale chopila skvěle a pořádně tu událost mediálně zpracovali ve vlastní prospěch. Hlavně mi přijde zajímavé to "mlčení a klid" ze strany Indie i Pákistánu.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Dassault Rafale

Příspěvek od Rase »

Francouzská letecká společnost Dassault Aviation poprvé od 70. let otevřela novou výrobní linku uprostřed velkého objemu objednávek na stíhací letouny Rafale.

https://www.dassault-aviation.com/en/gr ... -facility/

IMG_1549.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Dassault Rafale

Příspěvek od Rase »

Francouzská letecká společnost Dassault oznámila, že dokončila výrobu svého 300. víceúčelového stíhacího letounu Rafale. Aktuální objednávkový seznam na Rafale obsahuje 233 letadel a společnost zvýšila výrobní kapacitu na čtyři měsíčně (48 ročně), aby uspokojila tuto zvýšenou poptávku.

https://www.dassault-aviation.com/en/gr ... th-rafale/
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Dassault Rafale

Příspěvek od Rase »

Níže přikládám souhrn produkce bojových letadel ve světě. Za pozornost stojí, že přes neustálou kritiku se Evropa stále drží na 3. místě.

Roční produkce bojových letadel v roce 2025 podle zemí:
Čína: 250–260 (téměř vše pro vlastní ozbrojené síly)
USA: 180–190 (asi polovina na export)
Evropa: ~50 (asi polovina na export)
Rusko: ~40 (asi 80% pro vlastní ozbrojené síly)
Pákistán: ~20 (většina pro vlastní ozbrojené síly)
Korejská republika: ~20 (přibližně polovina na export)
Indie: ~15 (vše pro vlastní ozbrojené síly)


Autor článku tvrdí, že letošní rekordní výroba F-35 byla způsobena tím, že výrobce doháněl nahromaděné dodávky z předchozích let a reálnou výrobu F-35 pro potřeby žebříčku uvádí jako 140–150 ks ročně. Nemluvě o tom, že část výrobního řetězce F-35 je taky v Evropě.

https://defence24.pl/przemysl/ranking-k ... -samolotow
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Dassault Rafale

Příspěvek od Koba »

Indie má nakoupit 114 stíhaček Rafale - viz Indická.....
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Dassault Rafale

Příspěvek od Rase »

Exportní úspěch ale Evropa dává přednost F-35

Francouzský stíhací letoun Rafale je celosvětově úspěšným modelem. Od začátku exportu bylo objednáno 507 letadel, z toho 273 ze zemí mimo Francii, jak uvádí francouzský zpravodajský portál "L'Essentiel de l'Éco". Výrobce "Dassault Aviation" má v současnosti objednávky na 220 proudových letadel, z toho 175 ze zahraničí. V roce 2025 skupina uvedla, že dosáhla tržeb ve výši 7,42 miliardy eur (181 mld Kč), což je nárůst o 19 %, a Dassault cílí na 8,5 miliardy eur pro rok 2026. Plánovaná velká objednávka z Indie je obzvláště důležitá: V únoru 2026 schválil tamní nákupní výbor pořízení dalších 114 letounů Rafale v hodnotě přibližně 30 miliard eur (733 mld Kč) – největší zakázku v historii společnosti. Ukrajina také jedná s Francií: dopis o záměru podepsaný v listopadu 2025 na přibližně 100 letadel obsahuje možnou částku až 20 miliard eur (489 mld Kč). V Evropě se ale objevuje něco úplně odlišného. Rafale objednaly pouze Řecko, Chorvatsko a Srbsko, zatímco 13 evropských zemí spoléhá na americký stíhací letoun F-35. Hlavním důvodem je jaderné odstrašení NATO. Německo, Belgie, Nizozemsko, Itálie a Turecko uchovávají americké jaderné bomby B61. V rámci modernizace sdílení jaderných zbraní je F-35A předpokládán jako jejich budoucí nosič. Pro tyto státy je tedy F-35 klíčový pro zajištění jejich role v jaderném odstrašujícím systému aliance a pro udržení úzkého propojení s americkými standardy v rámci NATO. Kromě toho kolem F-35 vznikla hustá průmyslová síť. Velká Británie investovala do programu tři miliardy eur (73,3 mld Kč) a vyrábí důležité komponenty. Itálie montuje evropské F-35 a vyrábí velkou část křídel, rovněž Finsko očekává tisíce nových pracovních míst. Kdokoli si tedy F-35 koupí, nejenže si zajistí vojenské schopnosti, ale také přinese objednávky a know-how do své vlastní země. Rafale je naopak vyráběn pouze a jen ve Francii. Pro jiné země je přímá účast jejich vlastního leteckého průmyslu výrazně nižší – což je rozhodující nevýhoda v politických rozhodovacích procesech, které jsou vždy o domácích pracovních místech a tvorbě celkové hodnoty. Pokud se podíváte jen na čísla, Rafale je často levnější v běžném provozu. Co se týče nákupní ceny, oba letouny jsou stále blízko sebe: F-35A stojí asi 80 až 110 milionů dolarů, Rafale kolem 100 milionů eur. Nicméně letová hodina v Rafale je výrazně levnější než u F-35. Operační připravenost také nahrává Rafale: provozovatelé hlásí 75 až 80 %. Podle zprávy Pentagonu dosahoval F-35 v roce 2024 průměrně jen asi 50 %. Přesto většina států EU spoléhá na F-35, protože pro ně vazby v rámci NATO, společné programy a průmyslové výhody převažují nad nižšími provozními a údržbovými náklady Rafale.

https://www.msn.com/de-de/finanzen/top- ... r-AA1ZnalY

2cfa9c0b-ba73-490a-9e37-1a545d822042_cx0_cy10_cw0_w1080_h608.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Dassault Rafale

Příspěvek od Rase »

Francie odmítla poskytnout Indii přístup k základním zdrojovým kódům stíhačky Rafale. To Indii brání v nezávislé modifikaci kritických systémů, jako je radar RBE2 AESA, systém SPECTRA EW a operační počítač, které jsou samotnou páteří bojových schopností letadla.

https://twitter.com/defence_index/statu ... 0552030566
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Dassault Rafale

Příspěvek od Rase »

Spojené arabské emiráty se podle francouzského listu La Tribune stáhly z plánovaného spolufinancování vývoje Rafalu F5. Abú Zabí bylo původně připraveno přispět až 3,5 miliardy eur na program, jehož celkové náklady se odhadují zhruba na 5 miliard eur. Důvodem má být spor o transfer technologií. SAE podle informací neusilovaly jen o finanční účast, ale i o hlubší zapojení do vývoje. Jednání se rozpadla již v prosinci 2025 a tohle je vyústění celého sporu. "Zástupci Spojených arabských emirátů údajně usilovali o přímý přístup k pokročilé optronice, misijním systémům a dalším vysoce hodnotným subsystémům, které jsou považovány za nezbytné pro budoucí domácí letecké a kosmické ambice. Žádost byla v souladu s širší strategií pro Perský záliv, v níž regionální mocnosti stále více požadují průmyslovou účast, spíše než pouhý nákup pokročilých zahraničních zbrojních platforem. Paříž však údajně zavedla pevná omezení ohledně technologií spojených se zpracováním radarových dat, elektronickým bojem, optronikou a budoucí integrací jaderných misí."

https://defencesecurityasia.com/en/uae- ... er-crisis/
https://www.latribune.fr/article/defens ... rabes-unis

Snímek obrazovky 2026-04-05 095722.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Dassault Rafale

Příspěvek od Rase »

Upřednostnění modernizace na standard Rafale F5

Včera 8. dubna 2026 francouzská ministryně ozbrojených sil Catherine Vautrin představila v Radě ministrů návrh aktualizace zákona o vojenském programování LPM (Loi de programmation militaire) na období 2024–2030, který byl v původní podobě přijat v roce 2023. Aktualizace mimo jiné upřednostňuje urychlení vývoje nové víceúčelové stíhačky Rafale F5 před nákupem dalších letounů Rafale F4. Připomenu, že předchozí ministr obrany Sébastien Lecornu v únoru 2025 odhadl, že je potřeba alespoň 30 dalších letounů (20 pro letectvo a 10 pro námořnictvo), jelikož do roku 2035 Francie potřebuje nahradit zbývající letouny Mirage 2000. Dlouhodobě se proto hovoří o cílovém stavu až 286 letounů Rafale. Aktuální aktualizace LPM navýšení počtu letounů neřeší, leč počítá s dodatečnými 3,5 miliardy eur (854 mld Kč) pro "stíhací složku". Podle francouzské ministryně obrany se totiž počítá s přepracováním celé struktury bojového letectva ve prospěch nové verze Rafale F5, včetně nákupu střel dlouhého dosahu, doprovodných dronů a posílení konektivity. Taková rozhodnutí "umožní našim vzdušným a námořním leteckým složkám plnit všechny jejich úkoly. Umožní také znovu aktivovat naše partnerství a zachovat exportní atraktivitu Rafale, protože přecházíme na standard F5. Přechod na standard F5 představuje skutečnou modernizaci v polovině životního cyklu letounu, která mu umožní zachovat jeho konkurenční výhodu," zdůraznila.

Rafale F5 získá především výrazně vyšší výpočetní kapacitu a pokročilejší konektivitu, která umožní spolupráci s výkonnými proudovými bojovými drony odvozenými od demonstrátoru nEUROn. To si vyžádá i výkonnější pohon, což je důvod projektu T-REX svěřeného společnosti Safran. Podle ministryně existovaly dvě možnosti: pokračovat v nákupu Rafale F4 (za cenu ztráty konkurenční výhody) nebo vyvinout Rafale F5. "Zcela konkrétně, pokud chcete na Rafale integrovat budoucí jadernou střelu ASN4G, musíte přejít na standard F5. Byla to tedy naléhavá potřeba tento přechod urychlit. Proto jsme se rozhodli pro tuto variantu místo nákupu Rafale F4 a postupné modernizace flotily. Směřujeme proto přímo k pořízení Rafale F5, protože nám to umožní splnit naše potřeby v oblasti odstrašení a posílit naši exportní strategii." Urychlený vývoj Rafale F5 umožní překlenout čas do zavedení nové francouzsko-německé stíhačky nové generace FCAS (Future Combat Air System), jejíž budoucnost závisí na probíhajícími jednáními mezi společnostmi Dassault Aviation a Airbus. Podle francouzských a německých médií jde přitom o poslední pokus, jak společný projekt zachránit. Šance na záchranu ale nejsou velké, takže Rafale F5 může být dlouhodobějším řešením před dokončením vývoje francouzské stíhačky 6. generace - kterou prý dle jejich vlastních slov dokáže Dassault Aviation vytvořit i bez cizí pomoci. Otázkou ale je jak rychle a za jakou cenu.

https://www.tf1info.fr/economie/il-faut ... 34760.html
https://www.opex360.com/2026/04/08/la-l ... e_vignette
https://www.armadninoviny.cz/francie-me ... le-f5.html

1750080728395-scaled.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Dassault Rafale

Příspěvek od Koba »

Indický kontrakt na Rafaly se komplikuje.
Podle posledních zpráv panuje nepřekonatelný rozpor nad indickým požadavkem plné zbraňové integrační autonomi, která by znamenala předání komunikačních protokolů elektroniky a avioniky, aby mohla Indie bez součinnosti s Francií na stroje integrovat libovolné zbraňové systémy, jak vlastní, tak i licenční a v kooperaci vyráběné Ruské. I když se nejedná o předání zdrojového kódu k systémům stroje, jsou francouzské obavy z úniku technologických informací vysoké.

V zákulisí se odvíjejí různé scénáře: oficiálně popíraná možnost uvolnění letounů Lockheed F-35, předřazení výroby pro Ukrajinu před držením kapacity zavádění licenční výroby v Indii atd.

https://armadnizpravodaj.cz/zpravodajst ... .sznhp.box

Pozn.: Jestli si někdo myslí, že toto je obhajoba čehokoliv, je blbec.
Odpovědět

Zpět na „Letectvo“