Dukla 1944

Moderátor: Zemakt

Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Kein problem Herr Jean!

Aspoň jsme zakomponovali Bitvu o Dukelský průsmyk do širších souvislostí.
On, ač nepřímo, v tom Žukov určitě měl svoje prsty taky.

Ale i tak nemáte někdo tu strukturu těch přezvědných oddílů? Na kterých jsme vlastně začali.

Jaký byl rozdíl oproti 1.republice, možná nepatrný, protože to dávali dohromady ty stejní lidi jako před válkou ale i tak by mě to zajímalo.

V knize co čtu, je psáno o L.Svobodovi, že neustále chodil se samopalem. A jednou chtěl zastřelit i štábního kapitána, protože nechtěl sovětům předvést útok roty, protože měl jenom 12lidí!! Ale dodal že když ho zastřelí tak pak bude muset zastřelit i sebe. Prostě správný válečník.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ke struktuře předzvědných oddílů nic nemám. Proběhl jsem zatím ledacos ale mrtvo a pusto. Podívám se ještě do Vojenských dějin Československa a uvidím. Ale mám pocit, že to bude chtít někoho kdo má naši armádu za II SV jako kobylu.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od Milda »

Jeane asi neumíš číst. Vrať se nazpět a přečti si co jsem napsal já a co ,,plácaš,, ty. Ty si vybíráš jen co se ti hodí a tím kašleš na obsah celého příspěvku. A pak plácaš co se ti hodí do krámu. Co se týče Varšavy to je podloženo i napsáno ze západních zdrojů. A žes to ,,zatáhl,, tu diskuzi na Žukova, to je tvůj problém. Podívej se co máš ty podloženo, nic. Jen plácání a plácání. Nauč se diskutovat a nemachruj, tady se to moc nenosí. Už jsi spokojen s počtem teček za větami? :D
Obrázek
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Sice Dukla byla jedna velká střelnice ale prosím nedělejte střelnici tady z toho fóra. Používejte vaše SZ. Děkuji.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

4. ukrajinský front ztratil v bojích o Liptovský Mikuláš - tj. od poloviny ledna do března 1945, ztratil 12 300 padlých a 45 800 raněných.
Ve stejné době část 3. ukrajinského sboru útočím přes střední Slovensko
4.000 padlých a 16.800 raněných.

Celkem 78.900.
Dukla celkem 86.000 vojáků v podstatě za stejné období.

Proč je operace u LM tak opomíjena, když ztráty zde činily cca 70% na Dukle, a během dobytí Liptovského Mikuláše a následném ústupu zahynulo na 5.500 vojáků, což na Dukle v podstatě nebylo dosaženo?

Aha, tam se útočilo, zde padlo za oběť 35.000 litrů alkoholu přičteným po válce Němcům.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Tak jsem se dočetl zajímavou věc o generálu Svobodovi, cituji:
"Ministra Němce generál Svoboda vyvedl z míry, když ho hned po nvratu z návštěvy na jeho pozorovatelně znovu naléhavě žádal, aby za ním přjel. Němec mu ochotně vyhověl. Na Svobodovu pozorovatelnu se s ním vypravil generál Hasa. Důvod pozvání ho rozhořčil. Svoboda ho žádal, aby jako člen vlády podepsal rozsudky smrti vynesené nad třemi vojáky, kteří zběhli z fronty. Exemplární trest měl být výstrahou pto ostatní. Svoboda jako velitel sboru měl právo k udržení kázně sáhnout i k tak přísným trestům. Měl však příli měkké srdce. Nemohl se vyrovnat s pomylením, že bude mít na svědomí smrt tří volyňských Čechů, z těch, co se s takovým nadšením hlásili do armády. A tak chtěl odpvědnost přesunout na vládního delegáta. Ten rozhořčeně odmítl. Proč by on měl schvalovat trest, jehož přiměřenost ani pro neznelost okolností nemůže posoudit? Generál Svoboda nakonec rozsudek sám nepodepsal." Konec citátu.

Proto si myslím, to co jsem tady psal, že Svoboda nikoho osobně nezastřelil.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

To rád čtu. Já si u starého pána dokážu představit ledacos ale tohle to ne. Ledacos by se mu dalo i vytknout. já osobně mu mám za zlé hlavně podepsání popravy generála Píky. Ale že by střílel vlastní vojáky, to se mi nezdá.

Blbé je že kolem Dukly došlo k cílenému falšování historie s likvidací záznamů - začalo to Reicinem a pokračuje to možná dodnes. Těžko dneska najít alespoň rámcově pravdivé dokumenty a svědkové už nežijí.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Mantra @
Ono je rozdíl, zastřelit zběha, u kterého proběhl soud a střílet vojáky, kteří ustupují.

Věřím tomu, že do ustupujících střílel.
Nějak se musel zavděčit pánovi, který ho dosadil na jeho místo. Byl dosazen bez souhlasu Londýnské vlády.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Tunacu nevím proč do toho zase plést politiku. Konec konců i Patton chtěl zmlátit duševně zhroucené vojáky. A to nemohli svým jednáním strhnout celou jednotku. Panika se totiž dokáže šířit rychlostí blesku.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Myslím že Svoboda se svojí slabou povahou by toho nebyl schopen. To nepíši na základě jen toho odstavce, ale celkově na podřízené generály působil nerozhodně a některé jeho rozkazy se jim nezdály příliš smysluplné. Asi největší oponent byl generál Sázavský. Na druhou stranu obyčejní vojáci ho uznávali, asi proto že mezi nimi byl a šel s nimi vpředu.

Generálům asi vadilo že jim velel přímo s čím provést útok apod. To i mně přijde docela divné. Ale doba asi žádala své.

Pro mě Svoboda bude hrdina, který dokázal co dokázal i se svými chybami, ale nevíme jak by jsme v dané situaci reagovali my, a vydržel všechno co mu život předložil - jako smrt jeho syna v rukou gestapa a pak pana Reicina, který byl asi to nejhorší zvíře v armádních složkách po válce. Ten zosnoval smrt generála Píky. Kde je to napsané že Svoboda podepsal popravu Píky?

Dobrá stránka:

http://www.ludviksvoboda.cz/index.php?p ... otopis.htm
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Svoboda a slabá povaha? Tak to je dobrá hláška.
Svoboda nechtěl být především nikdy spojovanán s jednoznačným rozhodnutím. Tzv. šedá eminence.
jarda
četař
četař
Příspěvky: 69
Registrován: 27/1/2009, 20:14

Příspěvek od jarda »

Mantra píše:Kein problem Herr Jean!

Aspoň jsme zakomponovali Bitvu o Dukelský průsmyk do širších souvislostí.
On, ač nepřímo, v tom Žukov určitě měl svoje prsty taky.

Ale i tak nemáte někdo tu strukturu těch přezvědných oddílů? Na kterých jsme vlastně začali.

Jaký byl rozdíl oproti 1.republice, možná nepatrný, protože to dávali dohromady ty stejní lidi jako před válkou ale i tak by mě to zajímalo.

V knize co čtu, je psáno o L.Svobodovi, že neustále chodil se samopalem. A jednou chtěl zastřelit i štábního kapitána, protože nechtěl sovětům předvést útok roty, protože měl jenom 12lidí!! Ale dodal že když ho zastřelí tak pak bude muset zastřelit i sebe. Prostě správný válečník.
K předzvědnému oddílu-z fotografií je zřejmé, že byl vybaven-motocykly se sajdkárou a brencarierry.
Pravičák
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 9/7/2010, 00:00

Názor na karpatsko-dukelskou operaci a maršála I.Koněva arm.

Příspěvek od Pravičák »

Pánové,chtěl bych napsat vůj názor na Duklu 1944 a můj názor na maršála Koněva a armad.generála Svobodu.
V roce 1944 byla situace na východní frontě taková,že Rudá armáda postupovala na dvou hlavních strategických směrech:
1.Varšava-Berlín
2.Budapešť-Vídeň
Po přiblížení k východním hranicím bývalého Československa,měla podle plánu Rudá armáda obejít Karpaty ze severu a zautočít ve směru na Krakov.Na jihu pak projít do podunajských nížin.
Hornaté části Slovenska se měla fronta vyhnout,protože rozvijení bojových operací v tomto prostoru je velmi obtížné.Sověti už v této době používali taktiku drtivých tankových úderu,která je použitelná jen v rovinatém prostoru.Též z vojenského hlediska nemělo překročení Karpat ze severu,směrem do Uherské nížiny přílišný význam a sovětské velení zprvu o něm vůbec neuvažovalo.Po vypuknutí SNP dne 29.8.1944 došlo ke zmně všech předešlých plánu a úvah.
O tom,zda a jakou vojenskou operaci na pomoc povstání Ruda armáda podnikne,rozhodovalo výlučně sovětské vedení-jmenovitě Stalin.Stalinovi samozřejmě šlo o zvýšení sovětského vlivu v oblasti střední Evropy v budoucnosti.
Pro SSSR znamenal přechod Karpat jeho vstup do střední Evropy a přetvoření v rozhodující faktor mezinárodních vztahů v této oblasti.
Provedení karpatsko-dukelské operace byl pověřen vel.1.ukrajinského frontu maršál I.Koněv do jehož sestavy spadala 38.armáda v jejíž sestavě působil i 1.českos.armádní sbor.Vel.1.frontu žádal na přípravu deset dní a dostal jen čtyři.Účastník bojů na Dukle, již zesnulý generálplukovník Miroslav Šmoldas, před časem řekl, že operace v horách, jako byla ta na Dukle, vyžaduje alespoň třicetidenní přípravu kvůli průzkumu, speciálnímu výcviku i vytvoření zásob munice, techniky i proviantu.
Nemůžu si pomoci,je to stejné, jako když dáte krejčímu místo dvou dnů jen dvě hodiny. Nějak to sako spíchne, bude však podle toho vypadat. Zrovna tak maršál Koněv karpatsko-dukelskou operaci doslova spíchl a ona na to také podle toho vypadala a i dopadla."
Nutno také přiznat,že Koněv ještě před začátkem operace věděl,že s pomocí slovenské polní armády nelze počítat,neboť obě východoslovenské divize byly totiž 2.záři Němci odzbrojeny a tak padla naděje,že průsmyky přes Karpaty budou pro Rudou armádu otevřeny.
V té chvíli se zdálo být,že karpatsko-dukelská operace je neproveditelná.Koněv se ale neodvážil požádat Stavku o změnu plánu,který sám navrhl.
Boje o Dukelský průsmyk lze rozdělit na tři období.
I. Boje za přístupy k průsmyku ve dnech 8.-27.9.1944
II. Boje za ovládnutí průsmyku od 28.9-6.10.1944
III.Boje za vyjíti z průsmyku,které probíhaly již na na slovenském území
ve dnech 7.10-28.11.1944.
Začátek všech problému těchto krvavých bojů je mimo jiných ukryt také v jejjich samotném počátku.8.září 1944,kdy v 6.40 sice tato operace začala mohutnou palebnou přípravou,ale zdůvodu prozrazení začátku operace dopadaly tyto střely většinou do prázdného prostoru,neboť německé velení stáhlo jednotky do druhého obranného pásma.Po palebné přípravě v 8.40 vyrazila vojska sovětské 38.armády do útoku a úspěšně překonala první(vyklizené) pásmo německé obrany.Útočný sled 38.armády,však nebyl schopen schodu dobýt město Krosno,ale byl nucen ho obejít.To se později ukázalo jako velký problém,neboť tím zůstaly zablokované komunikace nutné pro další postup sovětských vojsk.Došlo ke značnému chaosu a došlo k promísení trénu divizí prvního sledu s jednotkami divizí druhého sledu a rychlými svazky které byly určeny k zasazení do průlomu.
Proto maršál I.Koněv nařídil nasadit ráno 9.9.1944 druhý sled 38.rmády v síle tří sborů,mezi kterými byl i sbor československý.Postup těchto sborů byl velice pomalý,neboť byly nuceny se přesouvat lesními cestami s důvodu již zmíněné neprůchodnosti přes Němci dosud obsazené Krosno.
Toto se druhého dne zvláště vymstilo československému sboru,který ještě prakticky v "nultý"den svého nasazení utrpěl největší denní ztráty za celé boje na Dukle.
Právě 9.záři v bojích u obci Bórka,Wrocanka a Machnówka běhehem pouhého přesunu na frontu ztratil 1.čs.armádní sbor 193 padlých,112 nezvěstných a 460 zraněných.
Velení 1.čs.armádního sboru,se mylně domnívalo,že postupuje územím již obsazeným Rudou armádou a 1 a 3. čs.brigáda postoupila přímo v nebojové sestavě do palebného prostoru německého dělostřelectva.Zde byli zasaženi dělostřeleckou a minometnou palbou a museli čelit výpadu německé pěchoty a obrněné techniky.Jen obrovským úsilím se důstojníkům podařilo zabránit panice-některé jednotky se daly na útěk a několik vojáků muselo být na místě pro zbabělost před nepřítelem zastřeleno.
Stalo se letitým zvykem vše svádět na tehdejšího velitele sboru brigádního generála J.Kratochvíla,kterého sovětský maršál Koněv již v noci z 9.na 10.září v rozporu se všemi články dosavadních českoslovesko-sovětských dohod odvolal s funkce s oddůvodněním,že "..tvrdě nevelel jednotkám".Není pochyb,že při nejmenším podle názoru Stalina bylo sesazení "buržoazního" generála.který do SSSR přiletěl z Londýna vhodnou cestou,jak zvýšit sovětský vliv v čs.vojsku v SSSR.Jako nástupce byl gen.L.Svoboda logickou volbou-u sboru jiný generál nebyl a navíc si sověti mohli být již od roku 1941 jisti,že se proti sovětům nepostaví.Vojenské schopnosti ve výměně nehrály roli.
Myslím si,že dodnes se žádný historik podrobně nezabývál touto tézi-z hlediska československých jednotek a jejich průzkumu a průzkumných jednotek.Alespoň jsem zatím na nic takového nenarazil.
Oficiálně skončila karpatsko-dukelská operace a sní celá východokarpatská operace 28.října 1944.Výsledky operace byly rozporu plné.Původních cílů dosaženo nebylo,sovětským vojskům se nepodařilo proniknout na slovensko a spojit se s povstalci.Ofenzíva Rudé armády jim pomohla pouze nepřímo vázaním německých sil na frontě a tím nemohly být nasazeny na potlačení povstání.
Neúspěchy a nedostatky Čechoslováků v prvních dnech operace byly v souladu s neúspěchy sovětských jednotek.Vyplývaly z nepoměru mezi náročnosti bojů a stavem výcviku,výzbroje a velitelského složení nedotvořeného čs.sboru.Nic ovšem s toho nesnižuje velikost hrdinství oběti všech kdo zde bojovali.



Maršál I.Koněv:
Buď Karpaty přejdeme, anebo na nich padneme." Žádná jiná věta necharakterizuje Ivana Stěpanoviče Koněva lépe. V roce 1970 dostal Zlatou hvězdu hrdiny ČSSR, za zásluhy při osvobození. Nikdo však neřekl, o které osvobození šlo - zda o to z roku 1945, či o "osvobození" ze srpna 1968.
Rozporuplnější vojevůdce v porážce hitlerovského Německa snad neexistuje. Ze sezonního dřevaře se vypracoval na vítězného maršála Sovětského svazu, aniž v druhé světové válce jedinkrát vystřelil z pušky.
Koněv byl mezi sovětskými maršály kuriózní i tím, že neprožil ani jediný den ve frontových zákopech první světové války. I v občanské válce, jež následovala, se věnoval kariéře politruka a zejména čistkám v Rudé armádě.
Historik Jiří Fidler v jednom z mála životopisů, které o Koněvovi v posledních letech vyšly, soudí, že chybějící zkušenost ze smrtícího prostředí zákopů přivedla Koněva k naprosté necitelnosti k utrpení a ztrátám podřízených vojáků.
I podle dalšího badatele Zdeňka Vališe maršál vynikal nezřízenými ambicemi, ale i bezohledností. "Měl o pětinu vyšší ztráty než Žukov, o třetinu vyšší než Rokossovský a o celou polovinu než Malinovský," srovnává Vališ. Pod Koněvovým velením padlo asi 700 tisíc vojáků a dalších bezmála 300 tisíc bylo zajato. Většina se nevrátila.
Až po roce 1989 vyšlo najevo, že už v květnu 1945 odvlekla sovětská tajná služba z Prahy a jejího okolí s tichým souhlasem Koněva tisíc československých občanů ruské národnosti, kteří odešli do exilu po bolševickém převratu v roce 1917.
Mezi nimi i Sergeje Vojcechovského, jednoho z nejschopnějších a nejtalentovanějších československých generálů. Na seznamu nejhledanějších osob sovětské tajné služby se ocitl proto, že ještě jako carský důstojník tvrdě potíral jednotky bolševiků. Vojcechovský zahynul na Sibiři v roce 1951. Celkem bylo z Československa do gulagů odvlečeno 10 tisíc lidí. Na velmi opatrné protesty československých úřadů Koněv nereagoval.
Armádní generál L.Svoboda.
Pro mnohé historiky je arm.generál L.Svoboda problematickou osobností a to jak s s karpatsko-dukelskou operací tak i v případě jeho postojů v roce 1948 a roce 1968,nebo v letech normalizace.
Většina veteránu s východní fronty se však svého velitele vždy zastávala dokonce mu s láskou přisuzovala zásluhy,které mu jednoduše nepatří.To je především případ osvobození Rusínu a dalších našich vojáků ze stalinských gulagů,které jednoznačně patří lidem jako byli generál H.Píka či štábní kapitán J.Koutný-pro záchranu jejich životův 50.letechgenerál neudělal zhola nic.
Za to co dokázal na frontě za 2.světové války,mu patří naše plné uznání a úcta celého národa.Ale už se nemůžu plně s totožnit jeho chováním po 2.světové válce jako ministra národní obrany.Proč se nepostavil na obranu výše jmenovaných důstojníků ale i příslušníku svého sboru.Podílel se na propuštní důstojníků,svých kolegů s armády,včetně letců RAF a ani neprojevil snahu se tomuto problému postavit.Tímto svým chováním znehodnotil veškeré své zásluhy.V mých očích neobstojí,ani to,jak jsem někde četl,že hlavní slovo na ministerstvu obrany měl plk.Raicin.A tak se ptám,co je to za armádního generála s frontovými zkušenostmi ze dvou válek a ministra národní obrany,který se bojí svého podřízeného.A když viděl,že nemůže nic změnit,tak se měl zachovat jako jeho podřízený(nositel 7 válečných křížů] Arnošt Steiner,který raději s armády odešel,než aby dělal věci věci,které se vymykají cti vojáka a jsou v rozporu s jeho názory.Ale toto pan arm.gerál L.Svoboda neudělal ,čímž v očích mnoha znehodnotil svou práci z bojů proti fašismu.

------------------------------------------------------------------------------------
Stalin: „A však já vás ujišťuji, že dodržíme smlouvu, kterou jsme s vámi uzavřeli – že Československo bude svobodná a nezávislá země a že my se nebudeme vměšovat do vašich vnitřních záležitostí. Jak to budete dělat, takové to budete mít.“
(Stalinův přípitek na večeři na Benešovu počest, když se na jaře 1945 vracel z londýnského exilu přes Moskvu do Československa )
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

Příspěvek od josefg »

Pátrač píše:To rád čtu. Já si u starého pána dokážu představit ledacos ale tohle to ne. Ledacos by se mu dalo i vytknout. já osobně mu mám za zlé hlavně podepsání popravy generála Píky. Ale že by střílel vlastní vojáky, to se mi nezdá.

Blbé je že kolem Dukly došlo k cílenému falšování historie s likvidací záznamů - začalo to Reicinem a pokračuje to možná dodnes. Těžko dneska najít alespoň rámcově pravdivé dokumenty a svědkové už nežijí.
Zajímavé informace jsou v knize gen. Viléma Sachera "Dukla bez legend," zachytil v ní konec první republiky v armádě, situaci a chování českých vojáků a politiků v Anglii, zejména u pozemního vojska :( . Rivalitu mezi "mladými důstojníky" a legionáři. No a hlavně boje na Dukle a osvobozování ČSR. Četl jsem ji někdy v 85 a přiznám se vzala mi dech i iluze, ale věřil jsem jí a věřím, protože popisovala řadové vojáky a důstojníky příliš dobře, stejně jako problémy s výcvikem zásobováním atd. V neposlední řadě chování politiků, ale to jsem ocenil až dnes. Doporučuji všem, pokud máte možnost přečtěte si ji.
Obrázek

read between lines, read between lies
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Příspěvek od jmodrak »

Pravičak - no, trochu to tam máš mylné.
Sov . armáda prekračovala Karpaty cez. tzv. Arpádovu líniu a cesta cez Duklu bola improvizácia daná vývojom na Slovensku. A Stalin to dal Konevovi ako "politickú úlohu" práve na nátlak Beneša, Gottwalda atď, ktorý zase mali svoje plány. ČSR by mu pripadla na Jalte tak či tak.
Generál J.Kratochvíl urobil so štábom skutočne "botu", či sa to niekomu páči alebo nie. Či by sa postavil Kratochvíl sovietom, je asi taká pravdepodobnosť, ako zásah Marťanov do bojov na Dukle.
Rozhodne ani Svoboda a ani Kratochvíl neboli taktický géniovia, je otázne, či by niekto bol lepší ako Svoboda.
Konev - to, že si nevystrelil z pušky počas 2. sv. z pušky je u veliteľa frontu, pokiaľ netrávi čas na poľovačkách logické. Ale zrejme nie pre historikov, ktorý si predstavujú zrejme generála ako útočí na čele svojich armád, zrejme pozerali veľa hollywoodskej produkcie s Mellom Gipsonom.
Tak isto nie je pravda, že nebojoval v 1. sv. vojne. To, že nebol v zákopoch, nie je chyba, ako delostrelec – veliteľ dela tam nemal čo robiť. Ale vysvetliť to niekomu je asi zbytočné.
To aké má ten ktorý veliteľ straty, je dané viacerými faktormi. Tvrdiť, že to bolo je ho „neciteľnosťou“ pretože bol v 1.sv. vojne delostrelec sa mi zdá skôr ako hlúposť.
K Svobodovi – keďže nevidím do zákulisia tej doby, nebudem ho ani súdiť a vynášať „módne“ rozsudky. Podobne ako napr. u gen. Eliaša.
Pravičák
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 9/7/2010, 00:00

Příspěvek od Pravičák »

Jmodrak

Pokud by jsi četl moůj příspěvek poctivě,tak zjistíš,že jsem napsal…..“že neprožil ani jediný den ve frontových zákopech první světové války. I v občanské válce, jež následovala, se věnoval kariéře politruka a zejména čistkám v Rudé armádě.“
To máš stejné,jako bys chtěl být přednostou chirurgického oddělení a nikdy jsi neoperoval.
Nemůžu si pomoci,ale maršál I.Koněv nebyl zas tak akorátní,jak často je prezentován.Byl též Stalinem obviněn, že na začátku války otevřel frontu Německu. Stalin se již 7. října rozhodl Koněva uvěznit a poté popravit. Źukovovi byl předán rozkaz, aby se 10. října dostavil na velitelství Západního frontu a o několi hodin později ho jmenovali velitelem Záložního frontu. Výsledkem Koněvovy porážky byla hrozná situace na frontě i v zázemí. V sovětské obraně byla mezera široká 250 km a mezi Němci a Moskvou byly pouze oslabené a nedocvičené jednotky Moskevského záložního frontu. Žukov ihned po svém jmenování velitelem Západního frontu obdržel rozkaz odeslat Koněva do Moskvy. Třikrát ale odmítl tento rozkaz splnit a nezalekl se ani Stalinovy výhrůžky, že skončí stejným způsobem. Nakonec ale Stalin souhlasil s Žukovovým návrhem, aby se generál Koněv stal Žukovovým zástupcem. Zachránil tak Koněvovi život.

Osobní Koněvova oddanost Stalinovi se projevovala i tím, že v průběhu bojů telefonoval diktátorovi a většinu zásluh připisoval sobě. Po Stalinově smrti se navíc ukázalo, že Koněv diktátorovi donášel na jiné vlivné velitele Rudé armády, na které pro jejich válečné úspěchy žárlil. Udání začal psát již v roce 1937 a týkala se i maršálů Žukova či Vasilevského.

Žukov ovšem nakonec Koněvovi odpustil, ačkoliv Koněv přispěl dvakrát k jeho odvolání. "Maršál navštívil Žukova někdy v roce 1970 a byl velmi upřímný," líčí ruský novinář Vasilij Peskov. "Žukov však mávl rukou a řekl, aby zapomněl na to, co se stalo po válce, protože to bylo nepodstatné ve srovnání s tím, čeho oba dosáhli v porážce nacismu."

Nemůžu si pomoci ale 65 let po válce už si můžeme přiznat,že vše nebyl jednobarevné,tak jak se to podávalo.

----------------------------------------------------------------------------------
Stalin: Volby nerozhodují voliči, ale ti, co počítají hlasy.
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Příspěvek od jmodrak »

Pravičaku - jasne že nebolo a nič nie je jednofarebné. Ale zase z toho nerobme frašku. Za 1. Konev sa narodil v decembri 1897, v jeseň 1916 povolaný a oddoslaný do PŠ. To, že si veľmi cez rok 1917 ( v jeseni 1917 po VOSR sa fakticky zrútil front ) nezabojoval nie je je ho chyba. On o tom nerozhodoval. Alebo si myslíš, že každý desiatnik rozhoduje o tom či pôjde alebo nepôjde na front ? Robil tam, kde ho nadriadený pridelili. Rozpitvávanie akurát ukazuje na divné predstavy o armáde. Ale zase si zabojoval v občianskej vojne a vo vojnách s ňou súvisiacich. Aj keď ako politruk. To, že sa ho zastal aj Žukov iba dokladá, že v ňom niečo bolo. Inak by sa ho nezastal. Možno bol ku.... ale zase nerobme z neho neschopáka a blba, lebo to o ňom nejaký diletant napísal.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Pokuse chcete dohadovat o Koněvovi, skuste si sehnat tuto knihu -

Osvoboditel - život maršála Sovětského svazu Ivana Stěpanoviče Koněva
Nakladatel: Books, edice: Military;
ISBN: 80-7242-056-9, EAN: 9788072420568
Formát: 224 stran, 21x14cm, česky, vázaná vazba
Rok vydání: 1999

Já j mám a myslím si, že ho nijak nepoškozuje a nijak nevylepšuje. Zdse skustě věnovat samotné Dukle.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bleu »

Což je přesně tak kniha o které mluvil Pravičák a jmodrák prohlásil, že ji napsal diletant...
http://www.kosmas.cz/knihy/60980/osvobo ... ce-koneva/
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

pepacz píše:Mandžurská operace ale byla v podstatě "po válce", s obrovskou přesilou proti dost nalomenému nepříteli. V podstatě stejným způsobem se ale potom útočilo i v Korejské válce, tam také lidský život neměl cenu.
Velmi zajímavé hodnocení možná největší útočné operace celé druhé světové války. Už jsem v této diskusi viděl dost. Co to je zase za tlachárnu?

Pánové - toto téma se má věnovat událostem na Dukle v roce 1944. Je jistě milé si přečíst kdo se déle zabývá historií II.SV a to jak druhý naznává, že asi studuje špatně. Útok na Japonce v roce 1945 je skoro rok od Dukly a nemá s tímto děním nic společného.

Pokud si chcete navzájem zjistit kdo je větší ignorant a neznalec použijte k tomu prostor v soukromých zprávách. Zde jsem použil svoji raketovou myš a pozor na na ni - je nebezpečná a nebojím se ji použít.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „ČESKOSLOVENSKO“